بازدید 3474

قیمت جهانی برنج در قله ۱۵ سال گذشته

خشکسالی در تایلند و اعمال محدودیت در صادرات برنج هندی موجب شده تا شاهد افزایش قیمت این ماده غذایی در بازار جهانی باشیم.
کد خبر: ۱۱۸۷۴۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰ 12 August 2023

به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، افزایش نگرانی‌ها نسبت به عرضه برنج به بازار جهانی پس از اعمال محدودیت صادراتی در هند، به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده برنج در جهان، باعث شده تا قیمت این محصول غذایی به بالاترین میزان در 15 سال گذشته برسد. البته کاهش بارندگی در کشورهای جنوب شرق آسیا هم به کاهش بیشتر تولید برنج منجر شده است.

آمارهای انجمن صادرکنندگان برنج تایلند نشان می‌دهد که قیمت این ماده غذایی در بازار آسیا 5 درصد افزایش داشته و به 648 دلار در هر تن رسیده است که بالاترین میزان از اکتبر سال 2008 تاکنون به‌شمار می‌رود.

چند هفته پیش دولت هند بر صادرات برنج غیرباسماتی این کشور محدودیت اعمال کرد که همین مسئله باعث بالا رفتن قیمت برنج در بازار جهانی شده است. از ماه اکتبر سال 2022 تا کنون قیمت برنج در هند 30 درصد بالا رفته و دولت این کشور دلیل اعمال محدودیت در صادرات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کنترل قیمت در بازار داخلی این کشور اعلام کرده است.

از آنجا که شاهد وقوع شرایط آب و هوایی النینو در تایلند هستیم، مقامات این کشور به عنوان دومین کشور تولیدکننده برنج در جهان از کشاورزان تایلندی خواسته‌اند تا به سمت کشت محصولات کمتر آب‌بر بروند و همین مسئله به گسترش نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه برنج به بازار جهانی منجر شده است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که تایلند در سال 2015 هم درگیر النینو شد و تولید برنج این کشور 16 درصد پایین آمد. در حال حاضر هم میزان بارندگی در مناطقی از این کشور که برنج کشت می‌شود، 23 درصد نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

در 7 ماه نخست امسال تایلند 4.8 میلیون تن برنج به بازار جهانی صادر کرده و به‌طور کلی در سال 2022، 7.71 میلیون تن صادرات برنج داشته است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل