بازدید 7863

ابلاغ آیین‌نامه پرداخت وام به کارمندان بانک‌ها

بانک مرکزی، آیین‌نامه پرداخت تسهیلات به کارکنان بانک‌ها و شرکت‌های وابسته آن‌ها را ابلاغ کرد.
کد خبر: ۱۱۷۹۰۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹ 13 June 2023


به گزارش تابناک، بانک مرکزی در راستای اجرای تکالیف مقرر در قانون بودجه سال ۱۴۰۲، آیین‌نامه پرداخت تسهیلات به کارکنان بانک‌ها و شرکت‌های وابسته آن‌ها را تدوین و ابلاغ کرد.

طبق این آیین‌نامه، مانده مجموع تسهیلات پرداختی به هر یک از کامندان بانک‌ها در هر سال به استثنای تسهیلات اعطایی بابت خرید مسکن و جعاله تعمیرات مسکن نباید از ۴۰ برابر سقف تعیین شده در تبصره ذیل ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری که معادل هفت برابر حداقل حقوق و فوق العاده‌های مستمر است فراتر شود.

ضمن اینکه فاصله زمانی دریافت تسهیلات توسط کارمندان بانک‌ها نباید کمتر از یک سال باشد. همچنین پرداخت وام به کارمندان بانک‌ها از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه بانک‌ها ممنوع شده است.

سقف تسهیلات اعطایی بابت خرید مسکن و جعاله تعمیرات مسکن در سال جاری نباید از ۵۵۰۰ میلیون ریال بیشتر باشد.

در متن این بخش‌نامه آمده است:

در اجرای تکالیف مقرر در جزء‌های (۳) و (۴) ذیل بند (ح) تبصره (۱۶) «قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور»، مبنی بر این‌که؛ «بانک مرکزی مکلف است حداکثر تا یک ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، آیین‌نامه پرداخت تسهیلات به کارکنان بانک‌ها و شرکت‌های وابسته آن‌ها را تدوین و ابلاغ نماید و سقف پرداخت تسهیلات به کارکنان بانک‌ها و شرکت‌های وابسته به آن‌ها را که با نرخ پایینتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت می‌شود، مشخص نماید.»، به پیوست نسخه‌ای از «آیین‌نامه پرداخت تسهیلات به کارکنان مؤسسات اعتباری» مصوب جلسه مورخ ۰۸‏/۳‏/۱۴۰۲ هیأت عامل محترم بانک مرکزی برای استحضار ایفاد می‌گردد.

در پایان این بخشنامه آمده است، مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۱۴۹۱۵۳‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/۹۶ مورخ ۱۶‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/۵‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/۱۳۹۶ به تمامی واحد‌های ذی‌ربط آن بانک‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/مؤسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و بر حسن اجرای آن نیز نظارت دقیق به عمل آید. ‏‏‏‏‏‏‏

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۳۴
باور کنید به کارمندان بانک ها خیلی می‌رسند...کاری که تخصص نمیخواد .شاید حجم کاریشون زیاد هست ولی واقعا دستمزدشان خیلی زیاد هست....
این موفقیت عظیم را به صدا و سیما و رسانه های تابعه تبریک عرض میکنیم.
قرار بود از ابتدای امسال با افزایش تسهیلات مسکن، معادل ۱۰ متر آپارتمان در مرکز شهر بابت ۳۰ سال کار به کارمندان بانک تصویب شود که با تلاش شبانه روزی صدا و سیما و دوستان به ۶ متر آپارتمان کاهش یافت. اگر انصاف و اخلاقی درمیان باشد، بی صبرانه منتظر گزارشات آنها در مورد متوسط حقوق کارکنان صنعت نفت و صدا و سیما و شهرداری، حواله خودرو به قیمت دولتی بابت سازمان های نورچشمی، متوسط مبلغ و نرخ تسهیلات به اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مسکن تقریبا رایگان اعطایی تعاونی های مسکن نهادهای از ما بهتران به کارمندانشان( حوالی دریاچه چیتگر و ...) هستیم.
با تشکر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۴
آیا مانند کارکنان صنعت نفت در ماه 230 ساعت کار می کنید. آنهم در دمای 48 درجه و سرشار از آلودگی در کنگان و عسلویه و احتمال قطعی ابتلا به سرطان!!!!
از این وام‌ها به بقیه هم می‌دهند؟
مردم صاف و ساده پولهاشون رو میزارن توی بانک . اونوقت بانکهای اسلامی ما به کارمندان خودش وامها چهار صد و بی حساب کتاب میدهد
کیه که اعتنا کنه؟
جمع کنید بابا مسخره باری رو ! این ها از 2 سال قبل می دونن کی فراره بهشون چه وامی بدن ! هزار تا حقوق و مزایا و وام جورواجور دارن !
بعد همین بانکا یه فرد عادی رو برای ۵۰ میلیون تومن چنان میپیچونن که طرف از زندگی سیر میشه
نایب رییس مجلس گفته گرفتن خودرو بی نوبت نه حرام است و نه تخلف امری عادی و بسیاری از نهاد ها همین کار رو میکنند
نتیجه
وام گرفتن کارمندان بانک بدون نوبت نه حرام است و نه تخلف
هر مدیر بانکی ای که این آیین نامه را به شوخی گرفت برای همیشه از بانک اخراج کنید
یک سوال:بقیه کارمندان و یا آحاد مردم خونه نمیخوان یا خونه هاشون تعمیرات لازم نداره؟؟؟ ممنون میشیم مسئولین بر اساس" عدل اسلامی" و وجدان به این سوال جواب بدن
با سپرده‌های مردم زندگیشان را می سازند
حالا با این آیین نامه قیمت خونه کاهش پیدا میکنه ؟!!!!!!!!!!!!!!خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
قطعا در کشور داره اتفاقی می افتاد دارند با موضوع بانک ها حواس ها را منحرف می کنند. به زودی معلوم میشه،
چرا کارمندان بانک ها باید با نرخ بهره کمتری نسبت به بقیه جامعه وام بگیرند؟ خونشون رنگی تره یا تخم مرغ دو زرده میذارند؟ تازه اونم هر سال وام بگیرند، بدون داشتن سپرده و هر سال هم مابه التفاوت وام سالهای قبل رو هم بگیرند! خدایا شکرت که نمردیم و مفهوم عدالت رو هم دیدیدم
یعنی هر کارمند بانو علاوه بر وام مسکن و خودرو هر سال ‌.....توجه شود هر سال می تواند ۸۳۰ میلیون تومان وام بگیرد ...آنگاه ما برای گرفتن یک وام ۵۰ میلیون تومانی به بانک تی رویم کارمندان بانک انگار این پول مال پدرشان هست هزار منت سر ما می گذرارند و تحقیرمان می کنند واقعا متاسفم
وقتی به نام فرزندان و زن هاشون وام میگیرن شما هم هی الکی ابلاغ ابلاغ نکنین زحمت میشه براتون
یعنی 300 میلیون تومان که می تونن هرسال بگیرن علاوه بر اون 550 میلیون هم وام مسکن که بهشون میدن به راحتی وبدون دردسر البته قانونی ووفق آیین نامه !!!!!
کارمندان سایر ادارات انسان نیستند؟ در کشور اسلامی چرا این همه تبعیض؟
چرا کارمندان رو به طرف رشوه گرفتن سوق می دین؟ به والله به دنبال رشوه گرفتن نیستم، خدا می داند به حلال و حرام اعتقاد دارم، اثر لقمه حرام را کاملا درک می کنم و هیچگاه به طرف اون نرفتم. اما مسیری رو که شما به کارمندان ادارات نشون می دین، مسیر رشوه گرفتن هست، متاسفانه!!!!!!
وقتی خبر اینچنین مطرح می شود مطمئن باشید که برای پوشش گذاشتن بر روی پرداختی های دیگر در بیمه ها شهرداری ها و خدورسازان سازمان بازنشستگی و ... است
پس چرا برای سایر ادارات که تا بحال از این تسهیلات کم بهره و زمین و مسکن استفاده نکرده اند از این بخشنامه ها صادر نمی کنند؟
280 برابر حقوق مستمر
550 میلیون جعاله
کدام مشتری چنین وامی از بانکها گرفته تا بحال؟؟؟؟
سپردن پول به این بانکها واقعا حماقته
بنا بر این مصوبه بانکها می توانند سالیانه بر اساس حداقل حقوق فعلی یک میلیارد و نهصد و شصت میلیون تومان وام بدهند!!!!
یعنی سالیانه 40*7*7000000 برابر با یک میلیارد و نهصد و شصت میلیون وام به هر کارمند بانکی!!!
وام قرض الحسنه 400 میلیون وام کارمند بانک با نرخ 23 درصد 550 میلیون!!!باید کارمندان بانک اعتصاب کنند.
صریح و روشن بگین به هر کارمند بانک در سال چقدر وام آسان و البته ارزان پرداخت می کنید.
پاسخ ها
اکبر
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۴
این تسهیلات جزو آئین نامه داخلی بانک می باشد وجزو حقوق کارمندان بانک می باشد که بالاترین بهره وری را نسبت به سایر کارمندان کشور دارند.
کدام مشتری عادی تابحال 550 میلیون تومان وام جعاله از بانک گرفته گرفته ؟؟؟؟؟؟
280 برابر حداقل حقوق بند .......
چرا باید این وامها به کارمندان بانک داده شود؟
این بیشتر به حق السکوت شباهت دارد تا وام
بیشترین سهمیه وام رو بانک ها به کارمندان و مدیران خود پرداخت می کنند مشکل ضامن هم که ندارن چون همکاران ضامن همدیگه میشن
بانک مرکزی چرا پرداخت تسهیلات خرد به مردم راتصویب نمی کند
باشه ملت قبول کردن که این قانون از فردا در تمامی بانکها اجرا میشه
چرا وام مسکن(لیزینگ مسکن)به مردم پرداخت نمی کنید؟
خدا خیرشون بده! لااقل به این بیچاره ها رسیدن!
با این حساب باید کارمند های بانک خیلی پولدار باشن
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو