بازدید 5445

کشف ارتباط بین سکته قلبی و زوال شناختی سریع‌تر

کد خبر: ۱۱۷۸۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۹ 07 June 2023

تحقیقات انجام شده توسط مرکز پزشکی جانز هاپکینز نشان می‌دهد که بین حملات قلبی و کاهش سریع‌تر شناختی طی سال‌های پس از این رویداد، ارتباط وجود دارد.

به گزارش سایتک‌دیلی، در تحقیق جدید، محققان جانز هاپکینز داده‌های مربوط به بزرگسالان را تجزیه و تحلیل کردند تا مشخص کنند آیا ارتباطی بین حمله قلبی و زوال شناختی وجود دارد یا خیر. یافته‌های جدید نشان داد که داشتن حمله قلبی، در میان افرادی که از قبل هرگز آن را تجربه نکرده‌اند، با کاهش ناگهانی شناخت مرتبط نیست اما، برای کسانی که حمله قلبی داشتند در مقایسه با کسانی که نداشتند، کاهش قابل توجه سریعتری در شناخت طی سال‌های پس از حمله قلبی وجود داشت. کاهش در شناخت کلی پس از یک حمله قلبی معادل حدود ۶ تا ۱۳ سال پیری شناختی بود.

حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد یک فوریت پزشکی است که در آن جریان خون به قلب به‌طور ناگهانی و شدید کاهش یافته یا قطع می‌شود و موجب مرگ عضله در اثر کمبود اکسیژن می‌شود. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سالانه حدود ۸۰۵ هزار نفر در ایالات‌متحده دچار حمله قلبی می‌شوند. از این تعداد ۶۰۵ هزار مورد، اولین حمله قلبی است و ۲۰۰ هزار مورد برای افرادی که از قبل یک حمله قلبی داشته‌اند، رخ می‌دهد.

میشل یوهانسن، استادیار عصب‌شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: با توجه به این واقعیت که بسیاری از افراد در معرض خطر حمله قلبی هستند، امیدواریم که نتایج تحقیق ما به‌عنوان زنگ خطری برای افراد باشد تا بتوانند عوامل خطرزای عروقی مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا را کنترل کنند. زیرا ما نشان داده‌ایم که حمله قلبی خطر کاهش شناخت و حافظه را در آینده افزایش می‌دهد.

در تجزیه و تحلیل تلفیقی از ۶ تحقیق بزرگ مختلف بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۹، محققان تعیین کردند که آیا افرادی که حملات قلبی داشته‌اند در مقایسه با افراد مشابه آنان از همه جنبه‌ها، به‌جز نداشتن حمله قلبی، تغییراتی در شناخت نشان می‌دهند. محققان از یک سیستم نقطه‌ای برای اندازه‌گیری شناخت کلی شرکت‌کنندگان طی زمان همچنین حافظه و عملکرد اجرایی یا اینکه افراد چقدر تصمیمات شناختی پیچیده می‌گیرند، استفاده کردند.

برای کسانی که دچار حمله قلبی شده‌اند، در حالی که محققان بلافاصله پس از اولین حمله قلبی، کاهش شناختی قابل‌توجهی پیدا نکردند، آزمایش‌های شناختی شرکت‌کنندگان طی سال‌های پس از این رویداد، کاهشی را نشان داد. نمرات چندین آزمون شناختی مختلف برای نشان دادن یک حوزه شناختی ترکیب شدند و کاهش امتیاز نشان‌دهنده کاهش در آن حوزه شناختی است.

نمونه تحقیق شامل ۳۰هزار و ۴۶۵ نفر بود که در زمان اولین ارزیابی شناختی، حمله قلبی یا سکته مغزی را تجربه نکرده بودند و زوال عقل نداشتند. ۲۹ درصد افراد سیاه پوست، ۸ درصد اسپانیایی تبار و ۵۶ درصد زن بودند. از کل نمونه، ۱۰۳۳ نفر حداقل یک حمله قلبی داشتند و از این تعداد ۱۳۷ نفر دو حمله قلبی داشتند. افرادی که حملات قلبی را تجربه کرده بودند، مسن‌تر و مرد بودند.

یوهانسن ابراز کرد: گام‌های بعدی، بررسی جنبه‌های دیگر سلامت قلب و چگونگی تأثیر آنها بر سلامت مغز است.

وی افزود: ما نشان داده‌ایم که پیشگیری از حملات قلبی ممکن است یک راهبرد برای حفظ سلامت مغز در افراد مسن باشد. اکنون ما باید مشخص کنیم که چه چیزی به‌طور خاص باعث زوال شناختی در طول زمان می‌شود.

یافته‌های این تحقیق در مجله JAMA Neurology منتشر شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری