بازدید 7348

تصاویر ماهواره‌ای ادعای طالبان را رد کرد

تصاویر از ماهواره‌های بین‌المللی و ماهواره خیام از نقاط مختلف بالادست هیرمند اعم از سد کجکی و سد کمالخان، مقادیر قابل توجهی آب پشت این سدها را نشان می‌دهد و ادعای اخیر حاکمان افغانستان را رد می‌کند.
کد خبر: ۱۱۷۶۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۹ 23 May 2023

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، رئیس جمهور روز پنجشنبه هفته گذشته در سفر به استان سیستان و بلوچستان یک اخطار مهم به حاکمان افغانستان درباره رعایت حقابه هیرمند داد. حقابه‌ای مبنای آن موافقت‌نامه سال ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان است، اما سال‌ها است که به آن عمل نمی‌شود و نتیجه آن وضع نابسامان آب شرب و کشاورزی مناطق مهمی از استان سیستان و بلوچستان و اکوسیستم در تالاب هامون است.

سخنان قاطع رئیس جمهور با استقبال زیادی در سطح ملی و استانی مواجه شد، اما در سمت افغانستان، بیانیه‌ای منتشر شد که در آن ضمن تأکید چند باره بر تعهد به رعایت موافقت‌نامه حقابه هیرمند، گفته شده بود خشکسالی و کمبود آب در افغانستان موجب شده افغانستان نتواند به تعهد خود عمل کند؛ این در حالی است که رئیس جمهور هم در سخنان خود تأکید کرده بود میزان آب در سمت افغانستان باید به وسیله کارشناسان بررسی شود.

اما در حالی که پیگیری‌ها برای اعزام کارشناسان و بازدیدهای فنی در جریان است و انتظار می‌رود طرف افغانستانی برای نشان دادن حسن نیت و صداقت خود باید هر چه سریع‌تر زمینه این بازدید را فراهم کند، زیرا تصاویر ماهواره‌ای به خصوص ماهواره پیشرفته خیام نیز حاوی حقایق مهمی است.

تصاویر ماهواره‌ای ادعای طالبان را رد کرد

۸۰ درصد ظرفیت سد کجکی پر آب است

بر اساس بررسی تصاویر ماهواره‌ای، در حال حاضر در مخزن سد کجکی در حد خوبی آب وجود دارد و طبق ارزیابی داده‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای بین‌المللی، سطح آب موجود در پشت سد حدود ۸۰ درصد ظرفیت سد را پر کرده است.

 

در عین حال،‌ براساس تصاویر ماهواره‌ای و با ارزیابی دقیق انجام شده، در مسیر سد کجکی تا سد کمالخان، اراضی متعدد کشاورزی وجود دارد که این اراضی عموماً عمده آب مورد نیازشان از طریق آب رهاسازی شده از سد کجکی تامین می‌شود.

در مورد سد کمالخان نیز، وجود آب در مخزن سد، نشانگر این است که آب رهاسازی شده از سد عظیم کجکی، به این سد رسیده و این میزان آب توانسته علاوه بر تامین آب مورد نیاز اراضی کشاورزی در مسیر سد کمالخان، مخزن سد را هم دربربگیرد.

تصاویر ماهواره خیام ضمن اثبات وجود آب در مخزن سد کمالخان، نشان می‌دهد که بعضاً دریچه‌های این سد به سمت ایران باز شده است، اما میزان آبی که از این سد به سمت ایران روانه شده، چندین کیلومتر جلوتر توسط دو کانال دست‌ساز مجدداً به داخل خاک افغانستان منحرف شده و عملاً هیچ آبی به داخل ایران وارد نمی‌شود.

تصاویر ماهواره‌ای ادعای طالبان را رد کرد

تصاویر ماهواره خیام نشان می‌دهد که اندک آب رهاسازی شده از سد کمالخان، جهت مصارف کشاورزی در داخل خاک افغانستان استفاده شده و اتفاقاً مزارعی هم در همان مناطق طبق تصاویر ماهواره‌ای وجود دارد.

درباره منطقه بیابانی و شوره‌زار گودزره نیز این نکته قابل توجه است که این منطقه در ادوار مختلف از طریق مسیر جانبی ایجاد شده در حاشیه سد کمالخان، مورد توجه مقامات افغانستانی بوده و در حال حاضر نیز طبق تصاویر ماهواره خیام و ماهواره‌های بین‌المللی این منطقه دارای آب است، به این معنا که آب شیرین پشت سد کمالخان که در واقع سر ریز سد بوده، در شوره‌زار جنوب سد نیز رهاسازی شده و عملا آب از بین رفته است.

این داده‌ها و اطلاعات بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و ارزیابی داده‌ها، تهیه شده و قطعاً حضور میدانی کارشناسان وزارت نیرو و بررسی وضعیت سدها و رودخانه‌ها، می‌تواند این گزارش را دقیق‌تر کند، اما این تصاویر که مرجع آن سازمان فضایی ایران به عنوان یک سازمان علمی و تخصصی است که مبتنی بر داده‌های فضاپایه گزارش‌های تخصصی تولید می‌کند، در مذاکرات و بازدیدهای میدانی نیز تا حد زیادی می‌تواند به کارشناسان کشورمان کمک کند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۲۳
آفتاب آمد دلیل آفتاب. مشتاقانه منتظر دیدن عکس العمل ایران در مقابل طالبان هستم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
فکر می کنی این موضوع را نمیدانستند و گفتند حق ابه را باید بدهید قبل از اینکه این عکسها را تو سایتها منتشر کنند مسئولین خیلی وقته دیدن
فکر کردید دروغ فقط توسط کسانی که ادعای مسلمانی دارند گفته می شود
ماهواره چیه. باید با چشم غیر مسلح توسط نمایندگان ستاد روئیت بشه
پیشنهاد میکنم زود سریع انقلابی اسم خیابونی که سفارت افغانستان اونجاست رو تغییر بدیم به اسم حقابه ما . تا بفهمند با کی طرفند
بنظرم بایدشریعتمداری رابه افغانستان بفرستندتاشایدبتونه برادران طالبان راقانع کنه حق آبه ایران رابدهند
آخه يه مشكلي كه هست اينه كه اگه طالبان جلوي آب رو باز كند ، بيشترش جذب زمين و بخار ميشه تا به سيستان برسه هيچيش نميمونه كه ما مصرف كنيم.
عجب ! طالبان هم واسه ما شاخ شده .
آب هست ولی کم هست
جناب عبدالحمید که چند ماه است نگران حقوق زنان و دختران در تهران شده، چرا از رفقای طالبانش که به گفته ایشان در حال اجرای شریعت اسلامی در افغانستان هستند، برای رعایت حق آبه مردم مظلوم سیستان و بلوچستان توضیح نمیخواهد؟ آیا نگران ناراحت شدن رفقایش است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۳
عبدالحمید حتی برای بیماران منتظر اهداء عضو از اموات مرگ مغزی هم ارزشی قائل نیست به همین دلیل هم آنرا حرام می داند
دیپلماسی منفعلانه و عقب افتاده همینه. اگه از اون پسر احمد شاه مسعود مثل سایر کشورهای همسایه حمایت می شد الان نه مردم افغانستان این حال و روز رو داشتند نه مردم ایران... حالا بخورید از این آشی که خودتون پختین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
بله فکر کردید همین پسر احمد مسعودچقدر طرفدار توی افغانستان دارد؟؟
خب خشکاندن دریاچه اورمیه و سایر تالابهای داخلی هم کار طالبانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
طالبان پست دروغگوی کثیف
به شریعتمداری و دوستانش که غش و ضعف کرده بوند از خوشحالی بفرمائید که کلاهشو بالاتر بگذاره
افغانهارا بفرستید که به طالبان فشار بیاید راه ورودی هند وافغانستان وسایر راها را ببندید اگر نشد یک موشک به سد
دوستان عزیز تا هزار سال دیگه بد و بیراه بگید هیچ اتفاقی نیافته ... حدود 30 ساله آدم حسابی ها می گن جنگ های آینده خاورمیانه نه برای نفت بلکه برای آب است ... باید برنامه های درست داشت و پول خرج کرد .... هر چه دلار دارید خرج تایلند و استانبول کردید حرف حسابتون چیه .....؟ تمام دولتهای بعد از جنگ برای خرابکاری در زمینه آب و .. باید جوابگو باشند ...
اینا که "جنبش اصیل منطقه" بودن. چی شد؟
اول اخطار برای تخلیه ساکنین بعد با موشک سد رو هدف قرار بدین.
طالبان گروهی تروریستی و شمر زمان حال میباشند.اینها آب را به کسی نخواهند داد.
بهتره در مقابل اب با هوشمندی و ذکاوت برنامه نیازمتدیهای طالبان با ازای اب مازاد را احصا و با برنامه ریزی معامله پایا پای ازقبیل برق و سوخت و نیز فرا منطقه ای به در حوزه ابریز سد مذکور انجام تا به ما وابسته شوند وگرنه همه میدانند این قوم متجاهرتر ازانند که با توپ و تشر به سر عقل بیایند .اینها جنگاورانی خشن و کارازموده و سنگدلند و به خون شیعه ها بخصوص ایرانیها تشنه
آیا طالبان نمی دانند دروغ گناه کبیره است.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم