بازدید 11767
با چهارصد و چهل و سومین از حمله روسیه به اوکراین

درخواست محرمانه کشورهای اروپایی از زلنسکی برای پایان دادن به جنگ / واکنش روسیه به ساقط شدن موشک های هایپرسونیک کینژال

چهارصد و چهل و سه روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۱۷۵۶۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۴ 17 May 2023

واکنش روسیه به ساقط شدن موشک های هایپرسونیک کینژال

بین الملل تابناک: چهارصد و چهل و سه روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

اوکراین به گنبد آهنین مجهز می‌شود؟
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۸:۰۵

یک مقام پنتاگون در سنای آمریکا گفت که این کشور یک سامانه گنبد آهنین آماده به‌کارگیری دارد. اما این گزاره مبهم، شبهات زیادی را درباره امکان استقرار این سامانه در اوکراین مطرح کرده‌است.

به گزارش وبسایت روزنامه اورشلیم پست، ژنرال دنیل کاربلر، فرمانده دفاع موشکی و فضایی ارتش ایالات متحده در پاسخ به پرسش سنای آمریکا که آیا اوکراین می‌تواند به گنبد آهنین مجهز شود، تنها گفت که پنتاگون در حال حاضر یک سامانه گنبد آهنین آماده استقرار دارد.

اخیرا آنگوس کینگ، عضو مستقل مجلس سنای آمریکا در جلسه زیرکمیته نیروهای استراتژیک سنا این پرسش را مطرح کرد که چرا در اوکراین سامانه گنبد آهنین تعبیه نشده است. او گفت: ما در ساخت آن کمک کردیم و چیزی حدود سه میلیارد دلار به اسرائیل فرستادیم تا گنبد آهنین بسازد. با توجه به اینکه امروز مهم‌ترین مسئله اوکراین دفاع موشکی است، آیا این سامانه نمی‌تواند برای کی‌یف بسیار مهم و کارآمد باشد؟

جان پلام، دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست فضایی در پاسخ به پرسش سناتور آنگوس کینگ گفت که کمک‌های آمریکا به اوکراین سلاح‌هایی را شامل می‌شود که در انبارهای ایالات متحده موجود باشند، مانند موشک‌های پاتریوت.

او ادامه داد: ما سرمایه‌گذاری چشمگیری در پدافند موشکی انجام داده و متحدانمان را هم تشویق می‌کنیم که همین کار را کنند. (اما) من اطلاعی ندارم که آیا سامانه گنبد آهنین به اوکراین داده می‌شود یا نه.

کاربلر گفت که آمریکا «در حال حاضر دو سامانه گنبد آهنین دارد. آموزش با تجهیزات جدید یکی از آن‌ها به پایان رسیده و آماده به‌کارگیری است و آموزش‌های سامانه دیگر در جریان است. در نتیجه ارتش آمریکا یک سامانه گنبد آهنین دارد که در صورت درخواست، می‌تواند مستقر شود.»

بسیاری از این اظهارات کاربلر این برداشت را کردند که آمریکا قصد دارد اوکراین را به گنبد آهنین مجهز کند، اما سخنگوی فرماندهی دفاع موشکی و فضایی ارتش ایالات متحده مدعی شد که منظور کاربلر در واقع امکان استقرار این سامانه در فرماندهی یکپارچه رزمی آمریکاست، نه اوکراین.

ساخت گنبد آهنین

سامانه دفاع هوایی و موشکی گنبد آهنین به سفارش دولت اسرائیل و توسط شرکت نظامی اسرائیلی «رافائل» ساخته شد. دولت اسرائیل در ابتدا بودجه استقرار دو سامانه نخستین را تامین کرد، اما از آغاز این پروژه در ۲۰۱۱ تا امروز، ایالات متحده ۲.۶ میلیارد دلار به توسعه آن اختصاص داده و کمک کرده تا سامانه‌ها و موشک‌های رهگیری مضاعفی به آن اضافه شود. ایالات متحده هم به دو سامانه گنبد آهنین مجهز است و رافائل و شرکت آمریکایی «ریتون» مشترکاً اجزای موشک‌های رهگیری را برای آمریکا می‌سازند.

از سوی دیگر، ‌آمریکا برای ارسال این سامانه به دیگر کشورها، به اجازه اسرائیل به عنوان سازنده اصلی این سامانه نیاز دارد.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل از اظهارنظر درباره اینکه آیا اظهارات کاربلر به معنای موافقت اسرائیل با ارسال این سامانه‌ها به اوکراین است، خودداری کرد.

اوکراین دوشنبه از اسرائیل به دلیل اعزام دیپلمات‌های ارشد وزارت خارجه‌اش به مسکو انتقاد کرد. یک دیپلمات ارشد اوکراینی گفت که اسرائیل دارد با «جنایتکاران روس» کما فی السابق رفتار می‌کند.

اوکراین در مسئله گنبد آهنین سیگنال‌های مختلفی فرستاده است. در سال گذشته میلادی سفیر اوکراین در اسرائیل گفت: ما به گنبد آهنین نیاز داریم تا از زنان و کودکان در برابر حملات موشکی روسیه محافظت کنیم.

از سوی دیگر، اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین گفت: گنبد آهنین حفاظتی در برابر موشک‌های بالستیک و کروز ارائه نمی‌کند.

عملکرد گنبد آهنین بدین شکل است که رادارهایش با بررسی مسیر حرکت یک پرتابه، نقطه فرود آن را پیش‌بینی می‌کنند. اگر پردازنده گنبد آهنین به این نتیجه برسد که پرتابه‌ای قرار است فرود آید، به سامانه موشکی دستور رهگیری آن پرتابه را می‌دهد. از این رو، این سامانه که در حال حاضر حدود ۱۲ دسته از آن در جهان وجود دارد، عمدتا برای دفاع در برابر راکت‌های کوتاه‌برد و گلوله‌های توپخانه کارایی دارد، یعنی پرتابه‌هایی که مسیر پروازی قابل پیش‌بینی دارند، نه موشک‌های هدایت‌شونده و پیشرفته‌ای که می‌توانند تا آخرین لحظه طوری حرکت کنند که پردازنده گنبد آهنین آن‌ها را تهدید برای خود قلمداد نکند.

از سوی دیگر، حدودا ۱۰ دستگاه از این ۱۲ سامانه در اختیار اسرائیل است، اما همه این ۱۰ سامانه هم نمی‌توانند تمامی اراضی اشغالی را پوشش دهند. این در حالیست که اوکراین ۱۱ برابر اسرائیل وسعت دارد و ارسال یک سامانه گنبد آهنین به این کشور تنها بخش ناچیزی از خاکش را در برابر راکت‌ها و گلوله‌های توپخانه حفاظت می‌کند.

درخواست محرمانه کشورهای اروپایی از زلنسکی برای پایان دادن به جنگ
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۸:۰۰

 «سیمور هرش» روزنامه‌گار محقق و افشاگر آمریکایی در وبسایت خود خبر داد گروهی از کشورهای اروپایی به رهبری لهستان از ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین خواسته‌اند به جنگ حتی به قیمت استعفای خود پایان دهد. 

هرش گفت: این گروه تحت هدایت لهستان...بی‌سروصدا از زلنسکی خواسته راهی برای پایان دادن به جنگ بیابد--حتی در صورت لزوم، استعفا دهد. 

به گزارش خبرگزاری تاس به نقل از این روزنامه‌نگار آمریکایی، گروه مذکور شامل کشورهای بالتیک و کشورهای اروپای شرقی از جمله مجارستان، لتونی، لیتوانی و استونی است.

هرش افزود رئیس‌جمهور اوکراین نظرش را عوش نمی‌کند و در حال از دست دادن حمایت خصوصی همسایگان خود است. به نوشته اسپوتنیک، هرش به این واقعیت اشاره کرد که امتناع زلنسکی از دستیابی به صلح باعث کاهش حمایت کشورهای همسایه شده است. 

این روزنامه‌نگار محقق آمریکایی پیش‌تر به نقل از منابع خود گفته بود جنگ اوکراین در وضعیت دشواری قرار دارد و مدت آن به تعداد جان‌هایی بستگی دارد که زلنسکی مایل است قربانی کند. او همچنین در اشاره به تمایل غرب برای غلبه بر روسیه گفته بود درگیری ادامه پیدا کرده زیرا جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته در اوکراین پیروز شود. 

به تحلیل اسپوتنیک، کی‌یف به شدت به تسلیحات غربی وابسته است و بدتر شدن روابط آن با کشورهای اروپایی به دلیل درخواست‌ها برای صلح می‌تواند به طور جدی بر وضعیت امور در میدان جنگ اثر بگذارد. 

ولودیمیر زلنسکی هر گونه مذاکره با دولت پوتین را رد کرده و در حالی که مسکو اقدامات خود را «عملیات نظامی ویژه» برای دفع تجاوز غرب می‌داند، کی‌یف می‌گوید مذاکرات صلح تنها در صورتی امکان‌پذیر است که روسیه حملات خود را متوقف کند و همه نیروها را از خاک اوکراین خارج کند.

کرملین خوستار آن است که کی‌یف حاکمیت روسیه را بر شبه‌جزیره کریمه به رسمیت بشناسد و همچنین الحاق مناطق دونتسک، خرسون، لوهانسک و زاپروژیا به روسیه را بپذیرد. اوکراین این درخواست‌ها را رد کرده و همچنین هر گونه مذاکره را تا زمانی که روسیه نیروهایش از همه مناطق اوکراین را عقب بکشد، رد کرده است. 

بودجه آمریکا برای اوکراین رو به اتمام است
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۷:۵۹

پایگاه دفاعی «دیفنس وان» گزارش داد که احتمال دارد بودجه اختصاص‌یافته به اوکراین در آمریکا تا ماه اوت به پایان رسیده و کمک‌های واشنگتن به کی‌یف ناچیز یا حتی متوقف شود.

به گزارش پایگاه خبری دیفنس وان، قانون‌گذاران آمریکایی در سال گذشته میلادی ۴۸.۹ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین اختصاص دادند که تا امروز ۳۶.۴ میلیارد دلار آن خرج شده‌است. پیش‌بینی می‌شود که ۱۱.۳ میلیارد دلار بودجه باقی‌مانده در چهار ماه آینده به پایان برسد.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای ارائه کمک‌های بیشتر به اوکراین، باید یک درخواست رسمی به کنگره بفرستد، اما تا امروز این اتفاق نیفتاده است.

جان هربست، سفیر سابق آمریکا در اوکراین گفت که بر اساس مکالمات افراد آگاه، دولت بایدن قصد دارد در سال جاری یک بسته کمکی چشمگیر به اوکراین ارائه کند.

اما به گفته یک دستیار کنگره آمریکا، از آنجا که بایدن با انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا مواجه است، احتمال دارد که در صورت شکست ضدحملات اوکراین در فصل بهار کمک به کی‌یف را قطع کند، چون نمی‌خواهد این کمک‌ها تاثیر مخربی بر عملکردش در انتخابات داشته باشد.

درخواست اوکراین از اسرائیل برای کاهش تجارت با روسیه
۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۷:۵۹

یک رسانه عبری زبان از درخواست جدید دولت اوکراین از رژیم صهیونیستی برای کاهش حجم تجارت با روسیه پرده برداشت.

شبکه ۱۴ رژیم صهیونیستی فاش کرد اوکراین فهرستی از درخواست‌های جدید را به اسرائیل ارائه کرده است که شامل تسلیحات نمی‌شود.

این شبکه در این باره اعلام کرد که اوکراین در قالب یک «تهدید» از اسرائیل خواسته است تا حجم تجارت خود با روسیه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

طبق گزارش این رسانه صهیونیست، مقامات کی‌یف دولت اسرائیل را تهدید کرده‌اند که اگر تل‌آویو تجارت با روسیه را کاهش ندهد، اوکراین در سطح دیپلماتیک پاسخ خواهد داد.

شبکه ۱۴ رژیم صهیونیستی در گزارش خود به جزئیات اقدامات دیپلماتیک اعلام شده اوکراین درصورت عدم پاسخ گویی تل‌آویو به این درخواست کی‌یف اشاره‌ای نکرده است.

واکنش روسیه به ساقط شدن موشک های هایپرسونیک کینژال

«سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه روز گذشته (سه‌شنبه) در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، ادعاهای اوکراین در خصوص سرنگون کردن شش موشک مافوق صوت «کینژال» روسیه با استفاده از سامانه‌های پدافند هوایی را رد کرد.

وی در این خصوص توضیح داد: «من قبلاً نیز گفته‌ام و بار دیگر تکرار می‌کنم: ما این تعداد موشک کینژالی که هر بار آن‌ها در بیانیه‌های خود مدعی می‌شوند ساقط کرده‌اند، شلیک نکرده‌ایم.»

وزیر دفاع روسیه سپس تأکید کرد: به علاوه، شمار این "رهگیری‌های اوکراین" و این‌که چه کسی واقعاً مجتمع‌های ایالات متحده را کنترل می‌کند، همچنان بعنوان یک سؤال بزرگ باقی مانده است، که این بار سه برابر شلیک‌های ما بوده و آن‌ها همیشه در انواع موشک‌ها مرتکب اشتباه می‌شوند و به همین دلیل آن‌ها (موشک‌های روسیه) مورد اصابت قرار نگرفته‌اند.»

کینژال (به معنای روسی خنجر) یکی از ده ها سلاح استراتژیک جدید است که توسط «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی در برابر نمایندگان پارلمان روسیه در مارس 2018 رونمایی شد.

کینژال یک موشک روسی هوا به زمین مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است و بردی بیش از دو هزار کیلومتر دارد و سرعت آن 10 ماخ است.

روز گذشته (سه‌شنبه)، «الکسی رزنیکوف» وزیر دفاع اوکراین از مقابله ارتش این کشور با حملات شبانه گسترده موشکی و پهپادی روسیه خبر داده بود و مدعی شد که کی‌یف شش موشک مافوق صوت روسیه را هم ساقط کرد.

ارتش اوکراین با انتشار یک بیانیه مدعی شد، دشمن (روسیه) از چندین جهت همزمان با استفاده از پهپادها، موشک‌های کروز و احتمالا موشک‌های بالستیک دست به یک حمله زد؛ به ادعای ارتش اوکراین، این یک «حمله پیچیده» بود.

نیروی هوایی اوکراین در بیانیه اواسط اردیبهشت ماه خود ادعا کرده بود که با سامانه پدافندی آمریکایی پاتریوت توانسته یک موشک مافوق صوت کینژال را سرنگون کند؛ ادعایی که واکنش روسیه را به دنبال داشت.

یک منبع عالی‌رتبه در وزارت دفاع روسیه، ۲۲ اردیبهشت ماه در واکنش به ادعای اوکراین پاتریوت گفت که موشک‌های سامانه ضد موشکی پاتریوت قادر به هدف قرار دادن موشک روسی کینژال نیست.

این مقام روسی افزود: واقعیت این است که سرعت پرواز موشک کینژال از حداکثر سرعت سامانه‌های موشکی ضدهوایی از جمله پاتریوت که غرب در اختیار رژیم کی‌یف قرار داده، بیشتر است.

آمریکا به حمله موفق روسیه به سامانه پاتریوت اوکراین اعتراف کرد

شبکه سی. ان. ان سه‌شنبه شب به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که احتمالا یک سامانه پاتریوت این کشور در اوکراین در حمله روسیه خسارت دیده و واشنگتن در حال ارزیابی این خسارت است.

 این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، گفت که احتمالا سامانه دفاع هوایی پاتریوت ساخت آمریکا خسارت دیده اما نابود نشده است.

وی افزود، آمریکا در حال ارزیابی میزان خسارت وارد به این سامانه است. این ارزیابی مشخص خواهد کرد که آیا این سامانه باید کامل از عملیات خارج شود یا نیروهای اوکراین می‌توانند آن را در محمل تعمیر کنند.

وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، حمله بسیار دقیق سامانه موشکی مافوق صورت کینژال در شهر کی‌یف به سامانه پاتریوت ساخت آمریکا اصابت کرد.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی ایالات متحده گفت که وی گزارش‌ها درباره خسارت وارد آمدن به سامانه پاتریوت را تایید نمی‌کند.

اوکراین سه‌شنبه مدعی شد که شش موشک کینژال روسیه را ساقط کرده است؛ اما درباره اصابت موشک روس به پاتریوت اظهارنظر نکرد.

به گزارش سی. ان. ان، در حال حاضر دو سامانه پاتریوت در اوکراین وجود دارد؛ یکی از آنها توسط آمریکا اهدا شده و دیگری مشترکا توسط آلمان و هلند به کی‌یف داده شده است.

هنوز مشخص نیست، کدام یک از این سامانه‌ها در حمله روسیه آسیب دیده است؛ اما در هر حال، آسیب دیدن این سامانه‌ها قابلیت اوکراین در دفاع از کی‌یف را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انگلیس و هلند در حال تأمین جنگنده‌های اف-۱۶ برای اوکراین

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از بیانیه «داونینگ استریت» پس از دیدار ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا و مارک روته نخست وزیر هلند در نشست شورای اروپا در ایسلند گزارش داد: دو متحد ناتو در تلاش برای ارسال هواپیماهای جنگی ساخت ایالات متحده به اوکراین و همچنین آموزش خلبانان این کشور هستند.

اوکراین که اعلام کرده این جنگنده‌ها را برای دفاع در مقابل حملات پهپادی و موشکی روسیه مهم می داند، از بیانیه رهبران بریتانیا و هلند استقبال کرد.

آندری یرماک، رئیس دفتر زلنسکی گفت که بلژیک، متحد دیگر ناتو، آمادگی خود را برای آموزش خلبانان اوکراینی اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، بریتانیا جنگنده‌های اف-۱۶ در نیروی هوایی خود ندارد، اما هلند و بلژیک دارند. نیروی هوایی آمریکا حدود ۸۰۰ فروند اف-۱۶ دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۶۱
تابناک جان‌ طوری تیترها را ردیف‌ کردی که انگار‌ روسیه‌ کلا موفق جنگ اوکراین شده و دنیا در مقابل‌ تزار‌ نوبتی روس‌ دستها را بالا برده‌ !!!
چقدر جنگیدید اخه شماها‌ ؟!
کینژال‌ پوتین هم بوسیله سنگ انداز‌ زلنسکی‌ ساقط‌ شده‌ دیگه چی دا ره‌
مدودف ی بمب اتم بندازه‌ تا بلافاصله‌ خودش محو یشه‌ !
پاسخ ها
ناشناس
| Norway |
۰۴:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
کسی موفق جنگ نشده فقط مردم فلک زده اکراین بازیچه غرب شده اند
تایید
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
در تایید صحبت شما باید نگران باشیم شرقگدایان عصبانی نشوند. اصلا باید دروغ بگوئیم که تزار روسی بزودی فرانسه را هم تصرف میکند. یک فیلم هم بسازیم با نام "هیس، شرقگداها گریه نمیکنند"
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
اولاً انهدام موشک کیژال توسط پاتریوت ثابت نشده و در ضمن در این جنگ این‌قدر افسانه سازی کردند مثل زدن یک جنگنده توسط تفنگ شبح کی‌یف و دو تا نسل کشی شهری ساختگی که حتی مرده ها داشتند حرکت می‌کردند در شمال اوکراین و دروغ روسیه مبنی بر پیروزی در جنگ
سوت زن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
سلام وقت بخیر.

مدتی است که صاحبان کارخانجات آرد ،خوراکدام و طیور در سراسر کشور،پوسته برنج آسیاب شده،بنام سبوس برنج دوکوب که دقیقا شبیه سبوس گندم است،تفاوت قیمتی حدود پنج هزارتومنی در هرکیلو دارد، را بجای سبوس گندم اصلی،بخورد دامداران و مرغداران میدهند.

بارها این گزارشم رو از طریق جهاد و دامپزشکی و‌......سایتها اطلاع رسانی نمودم،متاسفانه تا به حال نتونستم جوابی دریافت نمایم.

مطمئنن از طریق سایت وزین شما،پاسخ دندان شکنی دریافت خواهم نمود.


باسپاس از شما،سوت زن در فساد هستم، با سوت شکسته
اینه قدرت تبلیغات و وارونه جلوه دادن واقعیت.
اولش میگن چند تا موشک کینژال رو از بین بردیم
بعدش میگن سامانه پاتریوت آسیب دیده
احتمالا آخرش معلوم میشه اصلا موشکی شلیک نشده!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
کسانی که مثبت داده ان متوجه نشده ان چی نوشته و الا منفی می دادن در واقع چرت و پرت نوشته
اروپایی ها به غلط کردن افتادن. دنباله رو بودن هزینه بالایی بهشون تحمیل کرد.
به نظر من کشوری که در دام انگلیس و امریکا گرفتار شده روسیه نیست اکراینه. خاکش شخم زده شده مردمش اواره شدن سربازاش کشته شدن یه بمب اتمم بزنن تا صد سال دیگه خاکش رادیواکتیوه. بگذریم که همین الان صلح کنند تا صد سال دیگه باید پول اسلحه بدن به امریکااییها.
اکراین نابود شد دوستان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
نگو غربگداها میان فحش میدن الان
پهپاد های مجهز به موتور گازی جواب نداد روسیه مجبور به استفاده از موشکهای بسیار گرانقیمت خنجر شد که باز با سرنگونی آنها با شکست روبرو شده اینها نشانه آینده جنگ اوکراین است .
پوتین متکبر شکست خواهد خورد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
همون موتور گازی ها نتیجه جنگو عوض کردن
"درگیری ها در اوکراین ادامه می یابد چون جو بایدن تصمیم گرفته در اوکراین پیروز شود"
اولا) آمریکا به عنوان رهبر ناتو با نصب سامانه های موشکی در مرز اوکراین و وعده پیوستن اوکراینی که زمانی جزء خاک روسیه بود در تحریک پوتین و شعله ور کردن آتش جنگ بین مسکو - کی یف، متهم ردیف اول است و اگر به گفته غرب در آینده، بخواهد دادگاهی برای رسیدگی به جنایات جنگی در اوکراین تشکیل شود، فرماندهان ناتو، سیاست مداران ارشد امروز آمریکا و سه قدرت اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که نقش بسزایی در تصمیمات ناتو دارند باید حضور داشته باشند.
ثانیا) مگر رئیس جمهور آمریکا باید برای اوکراین تصمیم بگیرد پس زلنسکی چه کاره است؟ چرا کشور اوکراین باید تاوان سیاست های غلط ناتوی به رهبری آمریکا را بدهد؟ ادامه جنگ تنها باعث کشتار انسان های بیشتر و آوارگی بیشتر اوکراین می شود.
اگر این جنگ در آمریکا اتفاق افتاده بود و آمریکا این همه تلفات و ویرانی داده بود آیا باز هم بایدن دستور به ادامه جنگ می داد؟ بایدن امروز از مردم اوکراین هزینه می گذارد تا پیروزی به نام ناتو تمام شود (این جاست که نیات پلید قدرت های سلطه طلب آشکار می شود).
زلنسکی ریس جمهور اوکراین هم اگر در دنیای سیاست هنر پیشه خوبی بود باید می دانست که؛
اولا) روسیه در برابر تحرکات کشورهای غربی ذیل پرچم ناتو در مرزهایش، آرام نمی نشیند، همان طور که امروز مسکو، اقدامات نظامی اش بر علیه کی یف را "عملیات نظامی ویژه" برای دفع تجاوز غرب عنوان می دارد.
ثانیا) روسیه هم از نظر ژئوپولتیک (مساحت سرزمینی) و هم از نظر نظامی، دست برتری نسبت به اوکراین دارد و در صورت درگیری بین کی یف - مسکو، اوکراین تنها به کوره آتش سوزی تسلیحات غرب تبدیل می شود، بنابراین نباید خام تصمیمات آمریکا و غرب می شد.
نگاه به تاریخ جنگ جهانی دوم نشان می دهد که تانک ها و نیروهای هیلتر نازی در مرزهای گسترده روسیه و زمستان سرد شوروی، گرفتار شدند و به دیکتاتوری هیلتر پایان داده شد حال چطور اوکراین می خواهد ایستادگی کند؟؟؟
در پایان این ها همه نشان می دهد که دنیای سیاست هنر پیشه خودش را می خواهد و امروز اروپایی که زلنسکی هنر پیشه آنها شده بود و به آنها دل بسته بود، کم کم دارند به او پشت می کنند، تنها حاصل هنر پیشگی زلنسکی برای دنیای غرب آوارگی و ویرانی کشور اوکراین و کشته شدن انسان های بی شمار بود، افسوس.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
منطقی
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
موافقم اونم کاملاً
اروپا : غلط کردیم
آمریکا به حمله موفق روسیه به سامانه پاتریوت اوکراین اعتراف کرد

خخخخخخخخخخخخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
شش تا کینژال و سرنگون کرده ان یه پاتریوت هم اسیب دیده که ظاهرا قابل تعمیره فرمایش دیگه
اگر آمریکا به صدمه دیدن سامانه پاتریوت خود اقرار کند آمریکا پرستان ایرانی آن را قبول نخواهند کرد.
حتما قبل و بعد نظر من عده ای به شدت از آمریکا و دلقک صهیونیست ها دفاع خواهند کرد
خودتان را گول بزنید با خبرهای مثل درخواست اسعفای زلنسکی . این هم مثل زمستان سخت است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
مگر زمستان سخت نبود... زمستانی که میلیاردها دلار به
شرکت های گاز آمریکایی تزریق کرد و صادرات نفتی ایران رو هم دوبرابر کرد در سکوت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
تورم در سوید از ۱ درصد به ۱۰ درصد رسیده یعنی ده یرابر شده قیمت همه چی.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
۶۰ هزار نفر تو زمستان سخت مردن
غرب زده های بدبخت حسابی ناراحتند
خوبه خود آمریکا هم اعتراف کرد که پاتریوت ها پودر و منهدم شده است
سرنوشت f16 ها هم مثل آهن قراضه های M270 و منهدم شدن پاتریوت ها خواهد بود
f16 هواپیمایی است متعلق به 5 دهه قبل
اوکراین میخواد با f16 قدیمی چه غلطی داشته ‌‌باشه؟
اگر f16 بدست واکراین برسه کار روسیه به مشکل میخوره
مگه زلنسکی به روسیه تجاوز کرده که جنگ رو تمام کنه .این خبر از پایه دروغه و مصرف داخلی داره .
همیشه ناریخ متجاوز وزورگو منفوره و مردان مدافع وطن به نیکی یاد میشوند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
آره با آوردن ناتو دشمن روسیه به مرزهای روسیه تجاوز کرد به روسیه
متجاوز محکوم به شکست است فعلا که روسیه رئیس بزرگه
آمریکا داره بازار گرمی رو توسعه میده وقتی میگه دیگه تسلیحات وکمک به اوکراین داره
روبه پایانه اینطوری اروپا اعم از انگلیس ،آلمان ،فرانسه برای اینکه روسیه شکست بخوره
وازترس اینکه کمک ایالات متحده قطع شه مجبورن پمپاژ سلاح رو چند برابر کنن یاحتی از کشورهای مثل اسرایئل وکره ج هم تسلیحات بخرن وبه اوکراین بفرستن آمریکا بااین سیاست یه طوری اتحادیه اروپا رو مجبور میکنه به شکل دیوانه وار تسلیحات وبودجه نظامی اختصاص بدن حالا فکرشو بکنید روسیه به تنهایی چقد فشار روشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
مقاومت روسیه از نظر بنده به عوان تماشاچی این جنگ قابل تحسین است
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
یک راه دارد اشغال کی‌یف اونم همین الان از طریق بلاروس با تمام قوا تا اوکراین در گیر بی ثباتی شود
همین طور فقط پروپاگاندای شبکه های دروغ پراکنی روسیه مانند اسپوتنیک را بازپخش می کنید. سیمور هرش «خبر» نداده است که « گروهی از کشورهای اروپایی به رهبری لهستان از ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین خواسته‌اند به جنگ حتی به قیمت استعفای خود پایان دهد»، بلکه ادعا کرده است، بدون ارائه کوچکترین شواهدی. این اوکراین نبود که این جنگ را آغاز کرد و این اوکراین نیست که خواهان ادامه آن است. روسیه با تجاوز غیرقانونی به همسایه کوچکترش جنگ را آغاز کرد و کماکان حدود 20 درصد اوکراین را در اشغال غیرقانونی خود دارد. روسیه هم می تواند هر لحظه با خروج نیروهایش جنگ را پایان دهد. صرف نظر از هر اراجیفی که سیمور هرش 86 ساله از کنار اتاقش در آمریکا در بلاگش می نویسد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
اسپوتنیک یک هزارم پروپاگاندای بی بی سی و سی ان ان و رسانه های غربی رو نداره که دنیا رو درسته قورت داده اند
فقط توی یه شب (چند شب پیش) حمله به کیف، سامانه پاتریوت اتدازه نیم میلیارد دلار موشک شلیک کرد، تازه بعدش اون جور که خود آمریکاییها گفتن هدف قرار گرفته ولی خبری از میزان آسیب بهش نیست. حالا این رو با میزان خسارت وارده به نیروی انسانی کنین.
مگر اوکراین جنگ را شروع کرده است که اروپاییان از زلنسکی میخواهند تا آن را خاتمه دهد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
سیاستمداران اروپایی مثل غربزده های وطنی ساده لوح نیستند و می دانند فتنه اصلی از کجا شروع شده چون خودشان دروغ به خورد امثال شما دادند
لعنت به پوتین متجاوز و طرفداراش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
لعنت به مزدور معتاد کاخ سفید که جهانی رو ناامن کرد
اوکراین میگه زدیم روسیه میگه نه دروغ میگن اصن معلوم نیس کی به کیه بنظرم تمام اخبار مربوط به این جنگ همش ساختگی و از روی حدس و گمانه واقعا باید در میدان جنگ باشی تا بفهمی و با چشمای خودت ببینی که دقیقا داره چه اتفاقی میفته وگرنه رسانه ها همش دروغ به خورد مردم میدن
پاسخ ها
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
موافقم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
دقیقا. به همین خاطر من اخبار و از کانال یوتیوب خبرنگاران مستقل دنبال می کنم که مستقیم از میدان جنگ گزارش می کنند
سه نفر از طراحان و سازندگان موشک کینژال رو روسیه بازداشت کرده به جرم خیانت ، احتمالا در رابطه با عملکرد ضعیف کینژال در اوکراین
نه پس لابد انتظار داشتین روسیه بیاد اعتراف کنه که موشکاشو زدن، به اندازه کافی آبروی روسیه و ارتشش تو این جنگ رفته دیگه همه میدونن چخبره لازم نیس کسی به چیزی اعتراف کنه در کل جنگه دیگه تو جنگ که حلوا خیرات نمیکنن بالاخره سلاح و تجهیزات هر چقدرم پیشرفته باشه امکان نابودیش هست ولی چیزی که مهمه اینه که روسیه نتونسته به اهدافش برسه حتی بعد از چندین ماه جنگیدن نتونست یه شهرکو تصرف کنه و از همه مهتر نتونست اوکراینو با خودش همسو کنه و دیگه از این به بعد اوکراین به هیچ وجه با روسیه سازش نمیکنه
پاسخ ها
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
پس شهر دونتسک چی است لوهانسک چی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
بله بله پاتریوت همه موشک های روسیه رو زده بعد از شدت خشم به سبک سامورایی خودکشی کرده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
همین که روسیه تحت سخت ترین تحریمهای تاریخ داره با ۳۰ تا کشور قلدر می جنگه خودش عین پیروزی است
وقتی کشور اوکراین شد یمن خواهید دید چگونه مردم اوکراین زلنسکی را بیرون میکنند
دم زلنسکی گرم خب راست میگه دیگه روسیه جم کنه نیروهاشو و از اوکراین بزنه بچاک تا جنگ تموم شه و صلح برقرار شه اوکراین داره از خاکش دفاع میکنه و روسیه متجاوزه تجاوز در هر صورتی محکوم و غیر قابل قبوله شماها انتظاز دارین اوکراینیا خاکشونو دو دستی تقدیم روسیه کنن، اوکراین پیروز میشه و به امید خدا خاکشو پس میگیره و هیچ نیازی هم به حمایت چنتا جوجه کشور ضعیف و کوچیک مث لتونی و لیتوانی نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
اونم عین شما ساده لوحه البته اختلاس هم این وسط کم نکرده
روسیه قرار بود توی دو هفته کیف رو تسخیر کنه، ولی الان مثل چیز تو گِل گیر کرده، روسیه داره تمام تجهیزاتشو توی جنگ از دست میده،باور نمیکنی؟ برو جشن سالروز پیروزی جنگ جهانی دوم توی روسه رو ببین، مال سال قبل با مال امسالو! بدبخت وضعش خرابه که حتی تانکم نیورد توی نمایش! منم هستم شمام هستین، این روسیه توی اوکراین شکست میخوره و سرشو میندازه برمیگرده توی خاک خودش، درست مثل زمانی که توی افغانستان شکست خورد و از بمب هسته ای هم استفاده نکرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
شما همون کلش آف کلنز بازی کن
اوکراین هیچ موقع یمن نمیشه محمد جان جهان که نمیتونه بگه ما دیگه سلاح نداریم و روسیه تاخت تاز کنه به ریششون بخنده کاستی وکمی پیش میاد ولی میرسه
نمیزارن روسیه راحت موشک یاران کنه مردم اوکراینو همنطور که کره جنوبی گفت
اگه‌مناطق مسکونی رو بمباران کنه مجبوریم کمک تسلیحاتی کنیم حالا خیی از کشورهای دیگه موندن که تسلیحاتشون ته بکشه حالا حسابشو بکنید روسیه به تنهایی چقدر مگه سلاح داره دبیچاره تمام تسلیحات غربی رو ملاج روسی ها فرود میاد اعم از قدیمی وجدید
پاسخ ها
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۸
همین الان کشور یک سوم مردم آن آواره شدند ظاهراً در مناطق درگیری خبر نداری روسیه حداقل به بهانه حوضه نفوذ و روس تباران و تاریخ مشترک و مبارزه با ناتو به اوکراین حمله نظامی کرد آمریکا چرا بدون مجوز سازمان ملل به عراق حمله کرد چرا به افغانستان حمله کرد
فقط کافی است کمی فکر کنیم الان بیشترین آسیب و خسارت را کی دیده روسیه یا اوکراین
کار اوکراین تموم و شکست خواهد خورد مثل شکستی که از ایران در سوریه خوردن یا در جنگ عراق غربی ها تا یک حدی حمایت میکنند بعدش رها میکنند
در جنگ اوکراین و روسیه یک چیز قطعی است نابودی زیبا ترین کشورهای اروپا یعنی اوکراین توسط همسایه هم‌نژاد آن چرا مردم ها و دولت ها بجای جنگ با منطق با هم سخن نمیگن آیا واقعاً زلنسکی برای اوکراین کار خوب کرده آیا اتم به یک جانور زخم خورده نزدیک می‌شود روسیه اون جانور زخم خورده است
من میدونستم کار اروپا تمامه!!!!
من تنها چیزی که میدونم اینه که حرف زدن پوتین و می بینم کیف می کنم لامصب اینقدر خونسرد اینقدر مسلط و با ارامش صحبت می کنه ادم کیف می کنه ازونور زلنسکی حرف میزنه انگار کلاغ داره غارغار می کنه قشنگ معلومه اینکاره نیست ذره ای کاریزما نداره
یک عده الان شدن تبلیغ چی روسیه و یک عده هم آمریکا و دولت اوکراین ولی حقیقت این است که جنگ اوکراین و روسیه توافق محرمانه آمریکا و روسیه است در نهایت روسیه شهر کی‌یف پایتخت اوکراین را تصرف نظامی می‌کند اونم از طریق بلاروس
بیچاره مردم اوکراین و ایران
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
آخرین اخبار
وب گردی