بازدید 4641
۳

ابراز نگرانی کربی درخصوص همکاری‌های ایران و روسیه

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گزارش‌ ادعایی برخی رسانه‌ها مبنی بر گسترش همکاری‌های ایران و روسیه را نگران کننده توصیف کرد.
کد خبر: ۱۱۶۹۱۱۷
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۶ 28 March 2023

 

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، جان کربی، سخنگو و هماهنگ کننده امور راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی به گزارش ادعایی روزنامه وال استریت ژورنال درباره همکاری‌های ایران و روسیه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده دانست.

جان کربی در این باره گفت: ایالات متحده نگران است و در حال بررسی دقیق آخرین گزارش ها درباره تعمیق احتمالی تعامل ایران و روسیه از جمله در حوزه سایبری است.

وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه با انتشار گزارشی مدعی شد که روسیه می‌خواهد در قبال آنچه حمایت نظامی جمهوری اسلامی ایران از این کشور در جنگ اوکراین عنوان شده است، سلاح‌های سایبری و تجهیزات نظارتی در اختیار تهران قرار دهد.

بنابر ادعای این روزنامه آمریکایی، کمک‌های سایبری روسیه می‌تواند ظرفیت‌های ایران را در امر «نظارت دیجیتالی» ارتقاء دهد و این ظرفیت‌ها سطح جدیدی به همکاری‌های نظامی تهران و مسکو می‌افزاید.

به گزارش ایسنا، ادعای انتقال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین در حالی به‌طور مکرر از سوی مقامات غربی و به‌ویژه آمریکایی‌ها تکرار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران و روسیه قویا آن را رد می‌کنند.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از این در نشستی در سازمان ملل ارسال سلاح از ایران را اتهامی بی‌اساس خواند و گفت که مجموعه صنعتی و نظامی روسیه می‌تواند بدون کمک گرفتن از دیگران به اهداف خود دست پیدا کند. این در حالی است که صنعت نظامی اوکراین از اساس وجود ندارد و از سوی صنعت غرب تامین می‌شود.

نبنزیا همچنین اظهار داشت: ما تحت تاثیر سخنان شرکای سابق غربی قرار نمی‌گیریم. آنها سعی می‌کنند توجهات را به سمت اتهامات بی‌اساس درباره انتقال سلاح از ایران به روسیه معطوف کنند. ما بارها این اتهام را رد کرده‌ایم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان نیز در پاسخ به این ادعاهای اثبات نشده مقامات غربی و آمریکایی خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران تنها تعداد معدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است.

وی علاوه‌ بر این تاکید کرد: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
در مورد روابط دیرینه آمریکا با بسیاری از رقبا و دشمنان ایران چطور؟ ابراز نگرانی نکرده اند؟
مرگ و لعنت بر چین و روسیه و پوتین
به قول قدیما مادر عروس بنشین و بسوز.تا کور شود هر آنکه نتواند ببیند.ایران مقتدر را
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری