بازدید 28293
ابلاغ دستورالعمل تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزندآوری توسط بانک مرکزی

جزئیات و شرایط دریافت وام ۴۴۰ میلیونی ازدواج و ۱۵۰ میلیونی فرزندآوری / ضامن: «حساب یارانه» یا «سهام عدالت» یا «یک سفته و یک ضامن»

در هفتمین روز از بهار ۱۴۰۲، بخشنامه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزندآوری مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۲ توسط بانک مرکزی برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد.
کد خبر: ۱۱۶۹۰۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۷ 27 March 2023

به گزارش تابناک اقتصادی؛ براساس بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و جزء (۱) بند قانونی یادشده مقرر شده است:"مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه اعم از جاری و پس انداز شبکه بانکی (غیر از بانک‌های قرض الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را به قرض الحسنه، اختصاص داده و از طریق بانک‌های عامل (به تشخیص شورای پول و اعتبار) به شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اقدام کنند.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج (موضوع ماده ۶۸ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت)

۱‏- تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۸ بوده است، مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون (۱.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و با دوره‌ی بازپرداخت ده ساله

۲‏- تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ دو میلیارد و دویست میلیون (۲.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال


بنابراین در صورتی که زوج و زوجه شرایط سنی کمتر از ۲۵ و ۲۳ سال را داشته باشند، مجموع وام ازدواج دریافتی آن ها، رقم ۴۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

-  مسئولیت حسن اجرای این بند بر عهده بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، کلیه مدیران و کارکنان ذیربط است و عدم اجرای هر یک از بند‌های این تبصره (مشتمل بر تأخیر در پرداخت این تسهیلات یا دریافت ضمانت فراتر از حدود این قانون) تخلف محسوب شده و در مراجع ذیصلاح قابل پیگیری است.

- پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات موضوع بند «الف» این تبصره و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به منظور تأمین رکن ضامن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

 -  تسهیلات موضوع این تبصره از حکم موضوع ماده (۱۰) قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی است.

بیشتر بخوانید 

  همچنین با عنایت به مفاد ماده (۵۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی می‌باشند؛ بنابراین، سهمیه در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج طی فروردین و اردیبهشت ماه سالجاری برای بانک‌ها و موسسات اعتباری ارسال می‌شود. بدیهی است، پس از نهایی شدن سهمیه سالانه برای پرداخت تسهیلات مذکور، مراتب به بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است، متقاضیانی که قبلاً در سامانه مربوطه ثبت نام نموده اند، در اولویت پرداخت تسهیلات یادشده می‌باشد و تسهیلات مذکور با توجه به شرایط متقاضی، برای  تمامی افراد در صف (ثبت نام شده در سال ۱۴۰۲ و سنوات قبل) مطابق با مبالغ مندرج در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور قابل پرداخت خواهد بود.

در پایان این بخشنامه تاکید شده است، با توجه به مراتب فوق، ترتیبی داده شود تا حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ وصول این نامه، موضوع به واحد‌های اجرایی ذیربط در سراسر کشور ابلاغ و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه به بانک مرکزی ارسال شود. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏

وام ۱۵۰ میلیونی برای فرزند پنجم و بیشتر

بانک مرکزی امروز اعلام کرد: بر اساس جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور مقرر شده است: مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، از محل سپرده‌های قرض الحسنه اعم از جاری و پس انداز شبکه بانکی (غیر از بانک‌های قرض الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را به قرض الحسنه اختصاص داده و از طریق بانک‌های عامل (به تشخیص شورای پول و اعتبار) به شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اقدام کنند.

تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری (موضوع ماده ۱۰ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت)

برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده اند، تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری به شرح زیر پرداخت می‌شود؛

  ۱‏- به ازای فرزند اول سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

  ۲‏- به ازای فرزند دوم ششصد میلیون (۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

  ۳‏- به ازای فرزند سوم نهصد میلیون (۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

  ۴‏- به ازای فرزند چهارم یک میلیارد و دویست میلیون (۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

  ۵‏- به ازای فرزند پنجم و بیشتر یک میلیارد و پانصد میلیون (۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

- مسئولیت حسن اجرای این بند بر عهده بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، تمام مدیران و کارکنان ذیربط است و عدم اجرای هریک از بند‌های این تبصره (مشتمل بر تأخیر در پرداخت این تسهیلات یا دریافت ضمانت فراتر از حدود این قانون) تخلف محسوب شده و در مراجع ذیصلاح قابل پیگیری است.

پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات موضوع بند «الف» این تبصره و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به منظور تأمین رکن ضامن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

 - تسهیلات موضوع این تبصره از حکم موضوع ماده (۱۰) قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی است. "

بنابراین، با توجه به سهمیه در نظر گرفته شده جهت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند طی فروردین و اردیبهشت ماه سالجاری برای بانک‌ها دستورالعمل اجرایی مربوطه ارسال می‌شود.

بدیهی است، پس از نهایی شدن سهمیه سالانه برای پرداخت تسهیلات مذکور، مراتب به بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام خواهد شد. لازم به ذکر است متقاضیانی که قبلاً در سامانه مربوطه نام نویسی کرده اند، در اولویت پرداخت تسهیلات یادشده است و تسهیلات مذکور با توجه به شرایط متقاضی، برای کلیه افراد در صف (ثبت نام شده در سال ۱۴۰۲ و سال قبل) مطابق با مبالغ مندرج در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور قابل پرداخت خواهد بود.

در پایان این بخشنامه تاکید شده است، ترتیبی داده شود تا حداکثر یک هفته از تاریخ وصول این بخشنامه، موضوع به واحد‌های اجرایی ذیربط در سراسر کشور ابلاغ و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه به بانک مرکزی ارسال شود. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۳۱
ایول. چقدر زیاد. خداقوت و تشکر
پاسخ ها
ناشناس
| Turkey |
۱۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
رفتی به فکر پنجمی ؟؟؟
موش تو سوراخ نمیرفت جارو به دمبش میبست. تورم ۶۴ درصده بانک وام ۱۸ درصد ده ساله میده. همه این پول پاشی ها میشه تورم و خراب میشه روی جیب همه ی مردم. در کشورهای درست حسابی بهره وام (حتی وام هایی که گرفته شدن) با تغییر تورم کم و زیاد میشه اینجا بهره وام چند برابر کمتر از تورم هست. وقتشه دولت یه تغییر اساسی در سیستم مدیریتی بده چون دیگه نمیشه با روزی ۲-۳ میلیون نفت صادر کردن کشور رو اداره کرد.
بچم بزرگ شد زن میخاد شما هنوز مارو تعیین شعبه نکردید
وام ؟ حتی اگه بلاعوض بدن باز هم نمی ارزه
جزئيات و شرايط دريافت ٤٤٠ ميليوني ازدواج و ١٥٠ ميليوني فرزند آوري !!
------------------------
--- خدا رحم بكنه ... خيلي هم رحم بكنه !
--- براي چه آقا لطفي ! وام ازدواج و فرزند آوري كه ديگه كاري به شما بازنشسته نداره !.. آخه شما با اين سن وسال آرد تون را بيخته ايد و اَلَك تون آويخته ! ... بله ؟ !
-- درسته قربونتم ! ... اما با اين وام هاي هنگفت كه مي خوان بدهند ، فردا و پس فردا قوم و خويش و دوست و آشنا و غريب و خودي و پشت درِ خونه ام صف ميكشن كه آقا لطفي بيا لطفي بكن و ضامن ما بشو كه مي خواهيم وام ازدواج و فرزند آوري بگيريم ! ... ضامن بشم بد ، ضامن نشم بد ! ... آخه مگه حقوقم چه قدره كه بايد ضامن همه
هم بشم ؟ ... تا گفتم نه ، فوري طرف قهر ميكنه و جواب سلامم نميده ! كه تا حالا ده ها مورد پيش اومده ! اگر هم ضامن بشم كه ديگه واويلا ، هر ماه بايد التماسش بكنم ، دست شو ببوسم ، حتي رو پاهاش بيفتم كه : تورا به هر كه مي پرستي قسطت را پرداخت كن ! خدا رحمت كنه امواتت قسط دنبال نيفته ،! كه در اين مورد هم ده ها مورد پيش اومده !! ... بازهم خدا پدر اداره مون بيامرزه كه براي ضامن شدن و گواهي حقوق سقف گذاشت و گفت : گواهي حقوق فقط براي بستگان درجه يك و لاغير ! اين بود چند مدتي نفس راحتي كشيديم ، اما گويا بانك احساس خطر كرد ! ... فوري گفت : « عيب نداره ، گواهي حقوقي هم كه نباشه ،،ضامن فيش حقوقي اش هم كه بياره كافيه، حتي فتو گپي فيش حقوقي هم قبوله » ! ... الله اكبر كبيرا ! ....و دوباره درد سر ما حقوق بگير ها هم شروع شد ، حالا مگه حقوق يكي مثل من چه قدره ؟ با سي سال خدمت صادقانه در حد بخور و نمير ! آخه مدركم ديپلمه ! ... البته ديپلم قديم ! ميگم بانكها براي منافع خودشون ديگه دست از سر كچل لطفي بازنشسته بر دارند و هي وام گير را پشت در خونه ام نفرستن ! و اين همه اسباب دلخوري و قهر را بين مردم فراهم نكنن ! ... من به بانكها التماس مي كنم ! خدا گواههدو سال پيش به باجناقم گفتم : « اصغر آقا ! قربونتم ، چند تا قسط دنبال افتادي ، قربون دستت بپرداز كه بانك هي به من زنگ نزنه » اما اكبر آقا الان دو ساله كه بامن قهره و پيغام داد كه مرد حسابي مگه مي خوام بگريزم كه هول كردي ؟ !! بفرما ! اين هم از باجناق بنده ! ... من به مسئولين اعلام مي كنم كه بانكها از ما بازنشسته ها ديگه توقع ضامن شدن اين و آن نداشته باشن ! ... خدا رحمت كنه اموات شون !
-- فرمايشت عين صوابه آقا لطفي !
-- زنده باشي جعفر خان ! ... معلومه كه حرف هام درسته !! ... خدا بخواد افطاري املت داريم !.. افطاري در خدمت باشيم جعفر آقا !
چراواموکارمندبانک میخره میتونه بدون پایان خدمت بگیره براخودش ولی به خود شخص بدون پایان خدمت قبول نمیکنن
یک زوج رو میشناسم بیش از یک ساله که نامزدن ولی سایت بانک کشاورزی باز نمیشه که ثبت نام کنن و وام بگیرن چون تو بانکای دیگه نمی تونن ضامن معرفی کنن لطفا به داد جوانها برسید
چرا تو بچه 5 ام متوقف شدی؟ میرفتی تا 15 ام رو
سلام دولت باید برای جوانان شغل متناسب با آنها و توانایی ها و مدارک تحصیلی آنان ایجاد کند و در کنار ش وام های با باز پرداخت طولانی که توانایی پرداخت آن را داشته باشند ایجاد کند. ( البته بلا عوض جواب بهتری می دهد )
باید ماهیگیری یاد بدهید ، نه ماهی به دست شان بدهید .!!!!!!!!
و در ضمن در حال حاضر باید به فکر جوانان با سن بالا را در یابید ( ۲۵ سال به بالا )
به طلاق ومهریه اش نمی صرفه
من ۷ ساله البرز زندگی میکنم و بچم کرج ب دنیا اومد من متولد زاهدانم چون میزان فرزند اوری زاهدان زیاده که محل تولد منه وام به ما تعلق نگرفت.
با ان وام در بدو زندگی در اوج بحران اقتصادی وگرانی هونه وخورد وخوراک وهزینه های اب وبرق وگاز ودارو درمان وهزاران کوفت وزهرمار انهم بدون شغل ودرامد پایدار کجارا می شود ساخت وبسامان نمود واقساطش را هم چطوری باید تامین وبازمزداخت نمود.؟؟؟؟؟؟؟
اینا الکی خبر سازی میکنن کو پیگیری کو واحدی که انجام بده با سفته و سهام عدالت و..... یکی بیاد منو ببرهی بانک بگه اینا راست میگن! میگن مردم بلانسبت خر بشن آروم باشن ولی میدونن کسی اینجوری دست کسی وام نمیده...
از طرفی من نمیدونم چطور اختلاس میشه و میلیاردی بعضیا وام میگیرن در میرن کسی ام ضامنشون نیست..... عجب.....
بزرگترین اشتباه این که تو این اوضاع آشفته تو این مملکت دروغ و دغل بازی اونم به توصیه مسولین بیسواد بیخیال به فکر فرزند آوری باشی حتی اگر ۵۰۰ ملیون هم بلاعوض بدن باز هم اشتباه صددرصده
دروغ میگن
چه کارهای اشتباهی به جای درست کردن رانت برای یک عده ای سالانه، وضع اقتصاد درست کنید تا همه سود ببرن، نه فقط عده کمی که توانایی ازدواج و یا فرزند اوری را دارن، شما وام ازدواج به 1 میلیارد برسانید وقتی نمیشه ازدواج کرد و کار و درامد کافی وجود نداره چه اهمیتی داره، این وام ها فقط میشه تورم هیچ خاصیت دیگه ای نداره
آخه خاک بر سرتون با این همه خبرمهمل وکذبتون... داداش من با جور کردن ضامن کارمندوبازاری معتبر با هزار وچهارصدو دو شده سه سال هنوز پرونده ش رو بانک صادرات نکرفته حال شما میگید دریافت وام با ضامن حساب یارانه دیگه چه صیغه ایه
فرزند‌ پنجم‌ ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
۸‌ ملیون‌ ایرانی‌ اواره‌ کشورهای‌ بیگانه داریم‌ ببم‌ جان‌ !!!!
اخه‌ این مسئولین‌ واقعا‌ در چه دنیایی‌ سیر می کنند‌ واقعا‌ ؟!
مومن‌ ملت ازدواج کرده اند‌ یک بچه هم نمیاورند‌ چون‌ زندگی‌ و معاش سخته‌ گرونی‌ مملکتو‌ واقعا‌ تبدیل‌ به برزخ کرده‌ بجای این قوانین محیرالعقول‌ و فضایی‌ فکری جدی‌ بحال معیشت‌ ملت بکنید‌ !
عمرا به مردم عادی(اکثریت)داده بشه ،رئیس بانک تبصره هایی رو عنوان میکنه تا عملا فقط فرزندان دلبند بعضی ها بتونند وام میل کنند
اگرمشکل گرانی حل شودلازم نیست اینطورمردم تشویق به فرزنداوری کنید
مردم با این گرانی خودشان متوجه هستند
عوض وام فرزند آوری،وام ازدواج رابلاعوض بدید جوانان ازدواج کنند به عشق بلاعوض حتما ازدواج زیاد میشه.وام‌بچه دارشدن راحذف کنید .بعدازازدواج بچه دارخواهند شدچه وام بچه دارشدن بدید یاندید
قصه ی ضامن
هرچی تسهیلات مال ایثارگرانه پس بقیه مردم چی ؟این چه وضعیه؟
بچه به دنیا آوردن در این مملکت ظلمه حالا صد میلیارد هم بدن باز هم ظلمه ، من که کلا تحریم کردم !
همش وام وام وام . دولت قسط و وام . اون جوون از کجا بیاره که همش قسط بده
دروغ نگید به خدا بچه نیارید همش دروغ باید ده تابیشتر ضامن بیاریدمن خودم وام فرزند اوری رفتم بگیرم ازم ۳ضامن خواستن تازه چک وسفته بایدبدی
من نمیزارم بچه هام یک بچه بیارن چون خودشون اینقدر با بدبختی بزرگ شدن با حقوق چندر غاز حالا که‌ بازنشست شدم بیمه تأمین اجتماعی نمیتونم کرایه خونم بدم تمام سرمایه ایران از تأمین اجتماعی هست ولی ما بدبختا چیزی نداریم فقط برا گردن کلفتا هست ای مردم بچه نیارین فقط بدبختش میکنید
اگه ده میلیارد تومان وام بلاعوض بدند با این تورم ومشگلات اقتصادی که وجود داره یه جوان ایرانی می‌تواند ازدواج کند و دو تا فرزند تحویل جامعه بدد سومیش دیگه ضرره
کجا مال ایثارگرانه واسه ۲۰ تومن پول پیش خانه بنیاد رفتم سلامم رو جواب ندادن . نداررررریم نداریم جو فقط این
من که ضامن نمیشم!
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس