بازدید 2753
۱

گروسی: تیم فنی آژانس چند روز دیگر به ایران می‌روند

مدیرکل آژانس اتمی ضمن ابراز خوش‌بینی درباره افزایش دسترسی بازرسان و احیای تجهیزات نظارتی در ایران، گفت که روند احیای نظارت‌ها ممکن است روزها و شاید هم هفته‌ها طول بکشد.
کد خبر: ۱۱۶۸۰۳۹
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸ 16 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی از سفر تیم فنی این سازمان به جمهوری اسلامی ایران در چند روز آینده خبر داد.

گروسی که برای ارائه گزارشی به دولت آمریکا درباره آخرین فعالیت‌های هسته‌ای ایران و نقش آژانس اتمی در تلاش‌ها برای نجات توافق هسته‌ای به واشنگتن سفر کرده، نسبت به افزایش دسترسی بازرسان و احیای تجهیزات نظارتی در ایران ابراز خوش‌بینی کرد.

به نوشته وبگاه «المانیتور» او طی نشست خبری بعد از دیدار با مقام‌های آمریکایی، گفت: «امیدوارم مشکلی پیش نیاید. درک من این است که ما در مورد این موارد به توافق رسیده‌ایم. من می‌دانم که در تهران با چه چیزی موافقت کردم و تیم فنی آژانس را برای کار روی آن می‌فرستیم. اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن را گزارش خواهم کرد».

وی در ادامه توضیح داد: «ما فعلا باید روند رسیدن به توانایی‌های نظارتی و راستی‌آزمایی بیشتر را آغاز کنیم. این روند ممکن است و شاید هفته‌ها یا روزها طول بکشد».

طبق این گزارش، مدیرکل آژانس اتمی درباره بیانیه مشترک ایران و آژانس و همچنین روند طولانی‌مدت این راستی‌آزمایی‌ها نیز افزود: «این مسئله در دستان ایران است. اگر اطلاعات معتبری به ما بدهند که بتوانیم روی آن کار کنیم، شاید بتوانیم در تلاش برای حل‌وفصل این موضوع سریعتر حرکت کنیم».

جمعه هفته قبل بود که اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گروسی ۶۲ ساله را برای یک دوره ۴ ساله دیگر در این سمت ابقا کردند.

او پیش از این، با بیان اینکه به توافقی با ایران رسیده که به آژانس اجازه می‌دهد مراحل نظارت و راستی‌آزمایی را ادامه دهد، گفت از تمایل تهران در این زمینه استقبال می‌کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
حرف های امروز گروسی بیشتر از اینکه فنی باشد بوی سیاسی کاری می دهد، گروسی امروز می گوید؛ "من می دانم که در تهران با چه چیزی موافقت کردم و تیم فنی آژانس را برای کار روی آن می فرستیم. اگر مشکلی وجود داشته باشد آن را گزارش خواهم کرد"
آیا این سخن یک پیش داوری از قبل تعیین شده نیست؟ پس باید خیلی مراقب این آقا و تیم همراهش بود، باید مراقب بزرگنمایی های دروغین فردای آینده توسط این آقا که صحبت های امروزش نشان از آن دارد که بیشتر از این که مدیر آژانس باشد، عامل وابسته آمریکا و تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس، آلمان) است، بود.
هر فرد هوشیاری با این صحبت ها متوجه می شود که چرا چهار سال دیگر ریاست این آقا بر آژانس تمدید می شود و از سوی نتانیاهوی تندرو لقب انسان شریف می گیرد.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی