بازدید 6336
۷

۵ میلیون متر مکعب آب از تبریز به دریاچه ارومیه می‌رسد

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: با افتتاح مدول های تصفیه خانه تبریز، سالانه ۱۲۵ میلیون متر مکعب آب تصفیه شده و ۸۵ میلیون مترمکعب آن از طریق خط لوله به دریاچه ارومیه می‌رسد.
کد خبر: ۱۱۶۸۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴ 16 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، یوسف غفارزاده روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه اعتبار این سفر در مدت ۲ سال و بخش کوچکی از آن نیز در سال سوم تخصیص می‌یابد، اظهار کرد: از رقم تخصیص یافته، یکهزار میلیارد تومان در سال جاری جذب و صرف پروژه‌ها شده است و تلاش می‌کنیم تا پایان سال مالی جاری (پایان تیرماه ۱۴۰۲) بقیه رقم تخصیصی را جذب و در پروژه‌ها هزینه کنیم.

وی اعلام کرد: با یکهزار میلیارد ریال تومانی که امسال جذب کردیم ۱۸ پروژه از مجموع ۴۱ پروژه در زمینه‌های شبکه پایاب سدها و تأمین آب شرب و بهداشتی اتمام و بهره برداری و نزدیک به ۶ هزار هکتار از اراضی پایاب سدها از دیمی به آبی تبدیل شد.

غفارزاده از مهم‌ترین پروژه‌هایی که در سال ۱۴۰۱ تکمیل و بهره برداری شد به ایستگاه پمپاژ ابراهیم سمیع در نقطه صفر مرزی ارس و ایستگاه کلاله دارنا اشاره کرد و گفت: در نتیجه آن هزار هکتار اراضی کشاورزی دیمی به آبی تبدیل شد.

وی افزود: تکمیل پایاب سدهای آیدوغموش، سهند هشترود و قلعه چای عجب شیر نیز از دیگر پروژه‌های تکمیل شده در سال جاری بود که با بهره برداری از آنها، پنج هزار هکتار از اراضی دیم به آبی تبدیل شد که نقش مستقیم و مهم در امنیت غذایی و اشتغال دارد.

غفارزاده همچنین از افتتاح تونل ۳۰۰ متری در منطقه دلیکلی داش خدا آفرین به عنوان یکی دیگر از طرح‌های مهم آب منطقه‌ای استان نام برد.

استفاده از الگوی مشارکت مردمی و سرمایه گذار برای تسریع در اجرای شبکه پایاب سدها و تبدیل پنج هزار هکتار از اراضی دیمی به آبی در سال آینده، از جمله نکاتی بود که غفارزاده در این نشست به آنها اشاره کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی به نیازهای آب شرب تبریز و برنامه‌های سازمان متبوعش برای تأمین این نیازها اشاره کرد و گفت: پس از بهره برداری از مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی، تا ۲ ماه آینده مخزن صد هزار متر مکعبی نیز به دیگر مخازن تبریز اضافه می‌شود که هزینه به روز شده اجرای آن، بیش از یکهزار میلیارد تومان است و به پایداری آب شرب تبریز کمک شایانی خواهد کرد.

غفارزاده با بیان اینکه برای شهر تبریز با جمعیتی در حدود ۲ میلیون نفر، وجود مخزن‌هایی با مجموع ظرفیت ۶۵۰ هزار متر مکعبی نیاز است، گفت: حجم فعلی مخزن‌های این شهر، ۴۵۰ هزار متر مکعب است که با اضافه شدن مخزن صد هزار متر مکعبی، این ظرفیت به ۵۵۰ هزار مترمکعب رسیده و برای رسیدن به حد استاندارد، یک مخزن صد هزار مترمکعبی دیگر نیز نیاز است.

وی به کارایی این مخزن‌ها اشاره کرد و گفت: این مخزن در مواقع تعمیر خطوط انتقال و همچنین قطعی آب و به منظور پایداری آب، وارد مدار شده و آب شرب تبریز را تأمین می‌کند.

غفارزاده یکی از نیازهای مهم در تأمین آب شرب تبریز را اجرای رینگ آبی در دور تا دور تبریز اعلام کرد و گفت: ۶۰ درصد آب تبریز از زرینه رود، ۲۵ درصد از ۱۲۰ حلقه چاه واقع در دامنه شمالی سهند و ۱۵ درصد نیز از سد نهند تأمین می‌شود و ایجاد این رینک به طول تقریبی ۶۰ کیلومتر، نقش مهمی در تأمین آب پایدار، کیفیت آب شرب و حفاظت از آب‌های زیرزمینی ایفا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه رینک جنوبی از مقابل تراکتور سازی تا باسمنج به طول ۲۶ کیلومتر در حال اجراست، گفت: ۵۰۰ میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده و تا سه ماه آینده تکمیل و بهره برداری می‌شود و خط انتقال آب زرینه رود را به خط انتقال چاه‌های سهند وصل می‌کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: آبگیری اولیه و اضطراری سد گرمی چای و لوله گذاری ۴۵ کیلومتری با قطر ۹۰ سانتی متر انجام شده و فروردین ماه ۱۴۰۲ آب این سد به میانه می‌رسد و مردم این شهر به آب شرب سالم‌تر و با کیفیت دسترسی خواهند داشت.

غفارزده همچین با اعلام اینکه کارگاه سد شهریار فعال است، افزود: تعویض ۷.۵ کیلومتر خط انتقال سد نهند با صد میلیارد تومان انجام شده و سد پیغام چای نیز سال آینده و برای تأمین آب شرب کلیبر تکمیل می‌شود.

غفارزاده به اجرای ابر طرح انتقال آب ارس به تبریز اشاره کرد و گفت: این طرح نقش مهمی در تأمین آب شرب و صنایع واقع در مسیر خواهد داشت و ۳.۵ میلیون نفر از آن برخوردار خواهند شد.

وی افزود: طول این خط ۱۴۵ کیلومتر و قطر لوله استفاده شده در آن ۲ متر است که تاکنون ۳۵ کیلومتر از خط اجرا شده و اجرای ۱۱۰ کیلومتر دیگر به پیمانکار طرح (قرارگاه خاتم الانبیا) واگذار شده که به صورت EPCF طرح را اجرا خواهد کرد و تأمین هزینه ۴۰۶ میلیون یورویی بر عهده خود پیمانکار خواهد بود.

غفارزاده مدت زمان اجرای این طرح را ۶۰ ماه اعلام کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا این طرح در مدت ۴۸ ماه آینده تکمیل و بهره برداری شود.

غفارزاده با بیان اینکه به اندازه حقابه مان از آب ارس برداشت خواهیم کرد، گفت: حقابه تعیین شده برای استان سالانه ۱۸۰ میلیون مترمکعب است و یک متر مکعب بیشتر برداشت نخواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه میانگین آب رودخانه ارس بین سه تا ۳.۵ میلیارد مترمکعب است، گفت: میزان برداشت آب از این رود برای استان آذربایجان شرقی حدود چهار درصد خواهد بود و مشکلی برای استان‌ها و کشورهای همجوار ایجاد نمی‌شود.

وی در مورد آلودگی آب رودخانه ارس از سوی ارمنستان، ادامه داد: رایزنی‌ها در این موارد با کشورهای ترکیه و ارمنستان ادامه دارد و دولت و به نمایندگی از آن، وزارت امور خارجه پیگیر موضوع است ضمن اینکه در خط انتقال آب ارس به تبریز، ۲۰ کیلومتر بالاتر از محل مشکوک آلودگی، آب برداشت خواهیم کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: با افتتاح مدول های تصفیه خانه تبریز، سالانه ۱۲۵ میلیون متر مکعب آب، تصفیه شده و ۸۵ میلیون مترمکعب آن از طریق خط لوله انتقال به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود.

غفارزاده به مسافت ۵۰ کیلومتری از محل تصفیه خانه تا دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: ۱۰ کیلومتر ابتدایی خط انتقال آب تصفیه شده که بیشترین میزان برداشت غیرمجاز نیز در آن رخ می‌داد بهره برداری شده و برای اجرای ۱۰ کیلومتر دیگر برنامه ریزی کرده ایم.

غفارزاده به دلایل عدم آبگیری سد شهید مدنی به رغم اتمام عملیات عمرانی آن اشاره کرد و گفت: برای آبگیری این سد، تملک اراضی واقع در داخل مخزن باید انجام شود و راه‌ها، خطوط برق و مخابرات و همچنین خط آب نهند به تبریز از داخل مخزن منتقل شوند که تاکنون تنها خط انتقال آب نهند به طول ۷.۵ کیلومتر انجام شده است.

وی اضافه کرد: قبل از اجرای این سد، مهندسان و مشاوران همه جوانب را بررسی کرده اند و اینکه گفته می‌شود این سد به دلیل قرار گرفتن روی گسل آبگیری نمی‌شود صحت ندارد.

وی به ظرفیت‌های گردشگری این سد نیز اشاره کرد و گفت: قرار گرفتن در پنج کیلومتری تبریز، داشتن مخزنی به وسعت ۱۰۰ کیلومتر مربع، داشتن ۲ جزیره ۲۰ هکتاری در وسط مخزن، این سد را برای تبدیل شدن به محلی برای گردشگری مستعد کرده و دولت به دنبال جذب سرمایه گذار در این طرح است و استانداری در این موضوع ورود کرده و با شهرداری نیز مذاکراتی انجام شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: عوامل بسیاری در خشک شدن دریاچه ارومیه دخیل هستند و کشاورزی و توسعه سهم زیادی در این امر دارند.

غفارزاده افزود: اراضی کشاورزی حوضه آبریز این دریاچه حدود ۲.۵ برابر شده، جمعیت زیاد شده و الگوی مصرف فرق کرده است و همه این عوامل دست به دست هم دادند و اکنون شاهد وضعیت موجود دریاچه هستیم.

وی اضافه کرد: طرح انتقال آب از سد کانی سیب که یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آبی کشور است نقش مهمی در احیا این دریچه ایفا خواهد کرد و سالانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از طریق تونل ۳۶ کیلومتری با قطر ۶ متری به این دریاچه منتقل می‌شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۷
چرا بجای آوردن آب شیرین از تبریز یا سدی کانی سیب برای دریاچه اورمیه چرا از آب شور دریای خزر استفاده نمیکنید چرا خبرنگارها این سوال مهمو از مسئولین نمیپرسن
پاسخ ها
امیررضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۸
حالت خوبه ؟ مگه دریای خزر همش مال ایرانه ؟ مگه بخاطر منابع نفتی میزارن ؟
در سال یک میلیارد متر مکعب آب زرینه رود را از جنوب دریاچه برای توسعه بی ضابطه و بدون در و پیکر صنعت تبریز منتقل می کنند حال پساب بشدت آلوده و سمی این صنعت را روانه پیکر در حال مرگ دریاچه می کنند !!!
دریاچه ارومیه 30 میلیاردمترمکعب آب میخواهد با این آبرسانی های قطره چکانی مشکلی حل نمیشود.تنها راه بستن چاهها وبرچیدن سدهایی است که بیمطالعه وآینده نگری ساخته شده اند.البته بخاطر صدهاهزارنفرکه ارتزاقشان ازکشاورزی درمحدوده این دریاچه است باید هزینه مالی بسیارسنگینی برای تامین زندگی آنها تا ایجاد کشاورزی ازنوع دیگرپرداخت شودولی اگر عو.اقب خشکیدن کامل دریاچه را درنظربگیریم این هزینه درمقابل زیانهای فوق عظیمی که ایجاد خواهدشد مبلغی نیست.
دوست عزیر اگه تبریز آب داشت از میاندوآب نمی‌برد پس از خودت زیادی حرف زیاد در نیار حالی شد افتاد فرستاده شده توسط شهروند میاندوابی
دم تبریزی های عزیز گرم که همیشه به ما کمک کردند
تبری هیچ آب اضافیی ندارد که به دریاچه ارومیه برساند تنها پس آبی که از کارخانه های صنعتی که از آب زرینه رود آذربایجان غربی سیرآب میشوند وارد نزدیکی دریاچه ارومیه میشود ولی چون کم هست نرسیده به دریاچه در زمین نفوذ میکند
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری