بازدید 9943

افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو صحت دارد؟

دادجوی گفت: موضوع قیمت‌گذاری ارتباطی با شورای رقابت ندارد. شورای رقابت اساساً مخالف قیمت‌گذاری دستوری است. براساس ماده ۶۲ اصل فصل ۴۴ قانون اساسی بر این نکته اشاره دارد که وظیفه شورای رقابت شناخت بازار انحصاری است. همچنین، بند پنج ماده ۵۸ نیز بر وظیفه شورای رقابت، رقابتی‌کردن عرضه یک کالا به هنگامی که بازار انحصاری باشد، اشاره می‌کند.
کد خبر: ۱۱۶۲۲۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲ 01 February 2023

به گزارش تابناک به نقل از تجارت‌نیوز، پس از ورود مجدد شورای رقابت در بحث قیمت‌گذاری خودرو، زمزمه‌های افزایش قیمت خودرو در درب کارخانه شدت گرفت. اما این‌بار شائبه‌هایی مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی قیمت‌ها مطرح می‌شود. آیا این گمانه‌ها به واقعیت بدل می‌شوند؟

 با ورود شورای رقابت در بحث قیمت‌گذاری خودرو، زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش مجدد قیمت خودرو در درب کارخانه به گوش می‌رسد که نگرانی مصرف‌کنندگان نسبت به را به دنبال داشت.

گرچه عرضه خودرو همچنان از طریق بورس کالا صورت می‌گیرد، اما تعدادی از رسانه به این موضوع پرداخته‌اند که پس از افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو کارخانه‌ای در سال گذشته، امسال هم با افزایش نرخ ۳۰ درصدی محصولات خودروسازان و قطعه‌سازان موافقت شده است.

حال این موضوع مطرح می‌شود که آیا این شایعات صحت دارند و باید منتظر افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو باشیم؟

سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: خبر افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو صحت ندارد و آن را تکذیب می‌کنیم.

وی تاکید کرد: هنوز هیچ‌گونه رای‌گیری در رابطه با موضوع خودرو برگزار نکرده است. درحال حاضر کارگروه خودرو درحال بررسی است و سپس نتیجه را به شورای رقابت اعلام می‌کند. در نهایت نیز شورای رقابت اقدام به رای‌گیری می‌کند و مصوبه آن به عموم اعلام می‌شود.

او در رابطه با زمان اعلام نتایج قطعی توضیح داد:، اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد، این است که فرآیند کارشناسی و رای‌گیری تا یک الی دو هفته آینده مشخص می‌شود. چراکه التهابات بازار و تنش‌های موجود بسیار بالا است و این فرآیند سریع‌تر طی می‌شود.

دادجوی افزود: موضوع قیمت‌گذاری ارتباطی با شورای رقابت ندارد. شورای رقابت اساساً مخالف قیمت‌گذاری دستوری است. براساس ماده ۶۲ اصل فصل ۴۴ قانون اساسی بر این نکته اشاره دارد که وظیفه شورای رقابت شناخت بازار انحصاری است. همچنین، بند پنج ماده ۵۸ نیز بر وظیفه شورای رقابت، رقابتی‌کردن عرضه یک کالا به هنگامی که بازار انحصاری باشد، اشاره می‌کند.

توکلی ادامه داد: کارشناسان اقتصادی در شورای رقابت فرمولی را برای تعیین مجدد قیمت خودرو به خودروسازان ارائه می‌دهند و هیچ دخالتی در قیمت‌گذاری ندارند.

شوک جدید به بازار خودرو
سه‌شنبه هفته گذشته اعضای شورای عالی بورس با هماهنگی وزرای اقتصاد و صمت در جلسه‌ای به بحث در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا پرداختند. اما نکته مهمی که در این جلسه مطرح شد، این بود که نمایندگان شورای رقابت به این نتیجه رسیدند افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو در درب کارخانه کافی نبوده و خودروسازان همچنان زیان‌ده هستند؛ در نتیجه باید در قیمت‌گذاری خودرو بازنگری صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید

با توجه به این اظهارات، به نظر می‌رسد که افزایش قیمت خودرو در درب کارخانه امسال با افزایش بیشتری نسبت به سال گذشته همراه شود. به همین علت، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، هم‌سو با افزایش نرخ خودرو‌ها در درب کارخانه، قیمت خودرو در بازار آزاد نیز با نوساناتی همراه شود. البته طبق تجربه‌های پیشین، بازار خودرو در برخورد اول با این نوسانات قیمتی در رکود قرار می‌گیرد و پس از گذشت مدتی مجددا به روال عادی خود باز می‌گردد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۱۰
من از خوندن تیتر خبر خجالت کشیدم نمیونم چرا شورای رقابت و کارخونه ها یکم این حس بهشون دست نمیده . اقا چرا در این دوتا کارخونه تابوت سازی رو نمیندین که دیگه اینقد ضرر نکنید و پاتونو از رو گردن مصرف کننده بردارین . اصلا پراید بشه یک میلیارد پژو بشه دو میلیارد که شما ضرر نکنید خوبه ؟؟؟؟؟
این خودرو سازی هم بعد از حجاب شده یکی از دغدغه های روسای کشور
راساس ماده ۶۲ اصل فصل ۴۴ قانون اساسی بر این نکته اشاره دارد که وظیفه شورای رقابت شناخت بازار انحصاری است.
دنبال اظهر من الشمس میگردید؟ شورای عریض و طویل با اون نام بزرگ و طولانی دنبال چیه؟ بازار انحصاری؟؟؟ مسخره کردید مردم رو ,
خواهش میکنم که درب کارخانه فرعون سازی را ببندید ...و خودرو برقی وارد کنید..مصرف بنزین فقط از این راه کاهش می یابد
شوراي رقابت و خون در شيشه كردن مردم
ماشین رو با سه برابر قیمت کارخونه توو بورس میفروشین باز هم سیرمونی ندارین؟ مدیران خودرو امسال سه بار افزایش قیمت داده. چی از جون مردم میخواین؟
انحصار تولید و عرضه خودرو هم باید مثل انحصار سیمکارت موبایل شکسته بشه تا هم قیمتها متعادل بشه و هم تنوع زیاد بشه!
دولت داره کسری بودجه خود را از طریق دزدی از جیب مردم جبران می کند چطور میشود می گیرد جلو آمریکا ایستادند ولی جلو یک شرکت خودرو سازی نمی توانند بایستند. همه چیز دست دولت و مجلس و خودرو است فریب اینها را نخورید باید تحریم شوند نخرید نخرید نخرید
چیبگم
چطور خودرویی که درعرض نه ماه تحویل میدین وپول نصف ماشین رو گرفتین هیچ سودی به اون پول نمیدین ولی قیمت رو کع بالا بردین باید خریدار طبغ نرخ روز پول ماشین رو واریز کنه خدا جوابتونو بده
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # موشک هایپرسونیک فتاح # فیروز نادری # کارمزد تراکنش بانکی
آخرین اخبار
وب گردی