بازدید 7120
۸

نقدهای همتی بر لایحه بودجه ۱۴۰۲ و نرخ ارز

رییس کل پیشین بانک مرکزی اعلام کرد: کنترل نرخ ارز در گرو چاره جویی برای تورم است. تا زمانی که رشد پایه پولی و رشد حجم نقدینگی در حدود ۳۵-۴۰ درصد باشد و نرخ تورم در محدوده ۴۰-۵۰ درصد بماند وچاره جویی نشود، بدون تزریق قابل توجه ارز، تثبیت بلندمدت نرخ ارز مقدور نخواهد بود. که البته این روش تثبیت بدون حل معضل تورم بالا، باعث تقویت نرخ حقیقی ارز و موجب تحدید صادرات و تولید و تشدید واردات و خروج سرمایه خواهد شد.
کد خبر: ۱۱۶۰۹۷۲
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰ 24 January 2023

به گزارش «تابناک»، عبدالناصر همتی، رییس کل پیشین بانک مرکزی با انتشار یادداشتی در کانال تلگرامی خود، نکاتی را درباره لایحه بودجه ۱۴۰۲ و وضعیت تورم، نرخ ارز و نرخ بهره نوشت.

وی نوشت: لایحه بودجه ارائه شده برای سال ۱۴۰۲، متأسفانه همچنان اشکالات همیشگی ساختاری را در بر دارد و ویژه گی های یک سند مالی محکم و متوازن برای دخل و خرج سالانه دولت را ندارد . تاکید بر درآمدهای غیر قابل تحقق و فروض غیر واقعی و رشد نامتوازن هزینه های جاری، کسری پنهان بودجه و نیز تاکید بیش از حد بر مالیات، از مشخصات لایحه بودجه است. با توجه به شرایط بسیارسخت اقتصادی مردم، افزایش شدید مالیات ها می تواند آثار نامطلوبی در جامعه داشته باشد.

علت العللِ معضل تورم مزمن و درد بی درمان اقتصاد ایران زیاده خواهی و زیاده خرجی دولت ها بوده و هست که به صورت همان کسری بودجه سالانه و عملیات فرا بودجه ای ظهور پیدا می کند، این موضوع در یک دهه اخیر با فشار تحریمها وکاهش شدید درآمدهای ارزی افزایش یافته است .

بانک مرکزی باید قدرت پاس نکردن چک های بی محل دولت را داشته باشد ، اما در کشور ما روند امور و تأمین مالی به نحو دیگری است. تا زمانی که رابطه مالی دولت و بانک مرکزی و درآمدهای نفتی اصلاح اساسی نشود تغییر جدی را در این خصوص نخواهیم دید. بطور مثال، نهادها و وزارتخانه ها ، حتی نهادهای نظارتی، شب عید همه از بانک مرکزی پی گیرند تاتخصیص های بی محل را به نحوی از محل پول پر قدرت تامین کنند. که این خود بخشی از همان حکمرانی غلط اقتصادی است.

عامل اثر گذار دیگر بر تورم معضل ناترازی روبه تزاید بانک‌ها است و تا فکر جدی برای رفع این مشکل مزمن بیش از دو دهه گذشته، چه در بانکهای خصوصی وچه در بانکهای دولتی نشود، تاثیر این عامل درتورم تداوم خواهد داشت.بر اساس آخرین گزارش آماری اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی از رقم۱۶۰ هزارمیلیاردتومان عبور کرده است.این رقم بی‌سابقه است. بعلاوه، نتیجه «ریپو»، یعنی ارائه اوراق دولتی نزد بانکها به بانک مرکزی جهت دریافت منابع موردنیاز،که یک انبساط پولی است درپایان دی ماه ،به رقم ۱۱۲ هزارمیلیارد تومان رسیده است.

بنابراین، در پایان دی ماه جمع برداشت بانکها از دو روش به رقمی بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد تومان میرسد که حتماً پایه پولی را ،که در واقع همان چاپ پول پرقدرت است، افزایش میدهد.این میزان برداشت بانکها بتدریج با عدد ۸ ضریب فزاینده نقدینگی، منجر به حجم بیشتری از نقدینگی میشود و اگر همانطور که قبلا نیز تذکر دادم، چاره جویی نشود، براساس منطق علم اقتصاد، و با توجه به نرخ رشد پایین اقتصادی، نتیجه اش بالا رفتن سطح قیمتها یعنی تورم خواهد شد.با توجه به محدودیت های ارزی، تورم حاصله میتواند فشار بر بالا رفتن نرخ ارز را هم تشدید کند .

کنترل نرخ ارز در گرو چاره جویی برای تورم است . تا زمانی که رشد پایه پولی و رشد حجم نقدینگی در حدود ۳۵-۴۰ درصد باشد و نرخ تورم در محدوده ۴۰-۵۰ درصد بماند وچاره جویی نشود، بدون تزریق قابل توجه ارز، تثبیت بلندمدت نرخ ارز مقدور نخواهد بود.که البته این روش تثبیت بدون حل معضل تورم بالا،باعث تقویت نرخ حقیقی ارز و موجب تحدید صادرات و تولید و تشدید واردات و خروج سرمایه خواهد شد.

از نظر تئوری، برای کنترل تورم باید سیاست پولی انقباضی باشد و این یعنی باید نرخ بهره واقعی مثبت شود تا در کنار سایر اقدامات شاید بتوان در کوتاه مدت نرخ تورم را مهار کرد. لازمه این سیاست نیز این است که تکلیف بانکهای ناتراز مشخص شودتا بالابردن نرخ سود بتواند موجب کاهش تقاضا و فشار تورمی بشود. در چنین شرایطی، به صورت جدی باید ترازنامه بانکها را کنترل و مراقب کرد و از ذخایر بانک مرکزی محافظت نمود و تلاش جدی در کم کردن انبساط ترازنامه بانک مرکزی به عمل آورد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۸
تو هم همین سیاست ها را اجرا کردی قبل از تو هم همین سیاستها را اجرا کرده بودند و بعد از تو هم همین سیاستها را اجرا خواهند کرد چون مجبورن چون راه دیگری ندارن!
جناب همتی چون اب از سرچشمه گل الود است،هر موقع هم که تورم پایین و تجارت برای همه میسر میشد،دوستان ناباب با به هم زدن قواعد بازی،فضا را مشوش کرده و تورم را افزایش داده و قیمت ها را دستکاری میکنند تا منافع بیشتر سیاسی اقتصادی خودشان را تضمین کنند و این چرخه هر چند سال تکرار میشود.
دیروز رفتم خرید متوجه شدم طی این یک هفته چقدر همه چیز گرون شده به قیمت دستمال کاغذی 4000هزار تومان اضافه شده به قیمت یک کیلو تخمه سیاه طی این یک هفته 25000هزار تومان .هنوز عید نرسیده تازه اول بهمنیم .یعنی خدا شاهده از دیروز تا حالا از ناراحتی می خوام بمیرم.یه بازنشسته بدبخت تامین با 30سال سابقه دریافتی 6میلیون چطور با این تورم وحشتناک زندگی کنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
شما چه خوشبختین تخمه هم میتوینی بخرین
ناصرخان خودجنابعالی با کارهایی ازقبیل بستن دست بانکها برای جلب سرمایه های سرگردان ازعوامل کشیده شدن این سرمایه ها بطرف سکه وارز وافزایش قیمت آن شدید.همچنین اقدام دورازعدل وعقل تبدیل سودروزشمار به ماه شمار هم مزیدبرعلت شد.کسی اگریکروزقبل ازسررسید ماهانه بنابرنیازش 99/99 درصد سپرده اش را بردارد کل سود آن ماه با آن یکدهزارم محاسبه میشود که اینهم از درایت و نبوغ جنابعالی وسوق دادن سرمایه های مردم به دلالی برای جلوگیری از از ارزش افتادن پولشان است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
3نفری که بعد ناصرهمتی رییس بانک مرکزی شدندهیچکدام اشتباه عجیب تبدیل سودروزشمار را اصلاح نکردند.وقتی مسئله ای به این سادگی را نمیفهمندچطورمیخواهند مشکلات پیچیده اقتصادی راحل کنند.
بانک ها از تورم سود می برند. بانک هابا پول مردم که لحظه‌ای بی ارزش می شود به خودشان وام می دهند.
آقای همتی لطفا ساکت،این آشفته بازار اقتصاد کشور سوغات روحانی وظریف و شما و دوستانتان هست که به اینجا رسیده ،شماها الان باید پشت میله های زندان باشید بااین گندی که به اقتصاد و تولید کشور زدید ولی ظاهرا طلبکارشدین،شماها باید محاکمه بشین وبه سزای اعمالتان برسین،پس ساکت شو و بذار اینها کار کنند،ساکتتتتت
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار