بازدید 2784
۲

دستیابی به تراز جهانی در زمینه تولید رادیو دارو‌ها

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: با تلاش روزافزون و فراوانی که محققان و متخصصان جوان این سازمان داشته‌اند توانسته‌ایم قابلیت‌های خود را در زمینه تولید رادیو دارو‌های گوناگون به صورت روزافزون ارتقاء دهیم.
کد خبر: ۱۱۶۰۹۵۷
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵ 24 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مهندس محمد اسلامی در جریان بازدید از خط تولید رادیو دارو‌های تشخیصی و درمانی شرکت پارس ایزوتوپ گفت: علیرغم مزاحمت‌های دشمنان و تحریم‌های سنگین و همه‌جانبه‌ای که علیه کشورمان اعمال‌شده است؛ توانسته‌ایم به لطف الهی در مسیر پیشرفت قرار گیریم و تلاش متخصصان و همکاران ما در سازمان انرژی اتمی به ثمر نشسته است و اکنون به معنای واقعی کلمه و به شکل حقیقی در زمینه تولید رادیو دارو به تراز جهانی دست یافته‌ایم و امروز این پیشرفت یک واقعیت است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تأکید کرد: نکته‌ای که در این مقطع برای ما حائز اهمیت بوده و هست؛ این است که بتوانیم در بخش دارو‌های تشخیصی و تولید محصولات، ضریب دقت را افزایش دهیم و همچنین در نظر داریم تا بر تعداد دارو‌هایی که در بخش درمان کاربرد دارد نیز بیافزاییم.

رییس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: در این مقطع زمانی شاهدیم که در ۲۰۶ مرکز پرتو پزشکی در سطح کشور از رادیو دارو‌های تولید داخل استفاده می‌شود.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: سالانه حدود یک‌میلیون بیمار تحت درمان با این دارو‌ها قرار دارند و در سازمان انرژی اتمی توانسته‌ایم به تمام تقاضای کشور در زمینه رادیو دارو پاسخ دهیم.

وی با اشاره به دستاورد‌های اخیر این سازمان در حوزه پزشکی هسته‌ای گفت: دستاوردی که اخیراً و بر پایه تحقیقات به‌دست‌آمده شامل داروی ید-۱۳۱ است که این دارو به ۲ صورت محلولی و کپسولی تولید و عرضه‌شده که به درمان انواع سرطان‌ها کمک می‌کند و گامی بزرگ در این زمینه محسوب می‌شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی ایران افتخار دارد که در عرصه تولید رادیو دارو‌های مورد نیاز برای درمان سرطان توانسته گام‌های بزرگ و سازنده‌ای بردارد.

معاون رییس‌جمهور اظهار کرد: اقدامات سازمان انرژی اتمی در زمینه ایجاد این ظرفیت چشمگیر سبب شده تا ایران در جمع کشور‌های برتر دنیا قرار گیرد.

اسلامی افزود: تحقیقات علمی و نیز پژوهش‌های کاربردی که تاکنون در سازمان انرژی اتمی انجام‌شده؛ تجهیزاتی که در مقیاس لابراتواری ساخته‌شده و مورداستفاده قرارگرفته؛ و همچنین فرآیندی که به کمک پزشکان متعهد همکار با سازمان ایجادشده است؛ سبب شده تا فاز بالینی این دارو‌ها طی شود؛ همچنین تجهیزاتی که به مرحله تولید صنعتی رسیده و اکنون در حوزه پزشکی به کار گرفته شده است درمجموع حاصل طراحی، مهندسی و ساخت سازمان انرژی اتمی ایران است.

وی تأکید کرد: مجموع این موارد سبب شده تا امروز با توجه به ظرفیتی که ایجاد کرده‌ایم؛ بتوانیم نیاز داخلی به رادیو دارو‌ها را تأمین کنیم و همچنین صادرات این رادیو دارو‌ها در جریان بود که به دلیل کرونا متوقف شد، لیکن دوباره صادرات رادیو دارو‌ها را در دستور کار قرار دادیم، زیرا تقاضای فراوانی برای محصولات ما وجود دارد و ما آن را گسترش خواهیم داد.
اسلامی گفت: خوشبختانه در بخش طراحی، ساخت و عرضه تجهیزات خطوط تولید رادیو دارو‌ها نیز با استفاده از قابلیت طراحی – مهندسی توانسته‌ایم گام‌های اساسی برداریم که این موارد جزو افتخارات ملی محسوب می‌شود.

وی گفت: بنده به این گروه جوان، متعهد و عالم همواره افتخار کرده و از این متخصصان و کارشناسان و خانواده آن‌ها تشکر می‌کنم، زیرا این عزیزان به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت، تلاش بوده و مشغول به کار هستند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
جناب آقای معاون محترم رئیس جمهور، خیلی هم عالی ، فقط یک سئوال ، در حال حاضر اولویت رادیو دارو در کشور ما بیشتر است یا اولویت داروهای ساده تر که مصر ف بالاتری دارند و احتمالا روزانه هموطنان ما دارن بابت اینکه دسترسی به آنها ندارند هزینه مالی و جانی قابل توجهی پرداخت میکنند.
بابا چرا فقط حرفهای بیخودی میزنید
یه سر داروخانه ها برید
بخدا هنوز دارو نیست
داروی ایرانی هم نیست
بماند که داروی ایرانی عمدتا تاثیر نداره
و نهایتا قیمت ها هم سر یه فلک کشیده
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی