بازدید 7543
۱
بسته ویدیویی «تابناک»

بحران سیاسی ۱۹۹۳ در روسیه؛ توپ بستن پارلمان! / بیگانه‌ها در زهره زندگی می‌کنند! / چگونه بشر در آینده آب و هوا را کنترل می‌کند؟ / نقد و بررسی مک لارن ام پی ۴، ۱۲ سی

بسته ویدیویی «تابناک»؛ مجموعه‌ای از ویدیو‌ها پیرامون رویداد‌های سیاسی عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۱۵۹۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۱ 15 January 2023

بسته ویدیویی «تابناک»؛ مجموعه‌ای از ویدیوها پیرامون رویدادهای سیاسی عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 


بحران سیاسی ۱۹۹۳در روسیه؛ توپ بستن پارلمان!

پس از فروپاشی شوروی، ساختار اقتصادی روسیه یک شبه از بین رفت و این منجر به فاجعه اقتصادی و اجتماعی در روسیه شد و هزاران تن به زیر خط فقر رفتند. بوریس یلتسین که آن زمان رئیس‌جمهور روسیه بود برای حل مشکلات شروع به اصلاحاتی کرد که با مخالفت نمایندگان شورای عالی شوروی رو به رو شد. نمایندگان مدعی بودند که تمام مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از رئیس‌جمهور است و برنامه استیضاح او را در سر داشتند. پس از بالا گرفتن درگیری‌های سیاسی و دو نیم شدن جامعه سر حمایت از مجلس یا دولت، کار به درگیری نظامی کشید و تانک‌های زیر دست یلتسین به سمت پارلمان روسیه آتش گشودند. این درگیری‌ها منجر به مرگ صدها تن شد و نهایتا با مداخله نیروهای ضد تروریستی ـ که زمانی زیر نظر کا گ ب فعالیت می‌کردند ـ ماجرا به پایان رسید. بسیاری بر این باور هستند که تک تیراندازانی ناشناس با شلیک هدفمند به مردم به دنبال تشدید شرایط و ایجاد بحران بودند؛ هرچند تحقیقات بعدی موفق به کشف هویت این افراد نشد، این اتفاقات منجر به افزایش شدید اختیارات ریاست‌جمهوری برای یلتسین و کاهش شدید اختیارات پارلمان شد. بسیاری باور دارند که این تک‌تیراندازها مزدورانی بودند که یلتسین به روسیه دعوت کرده بود. تصاویر نفس‌گیر از اتفاقات مسکو در سال  ۹۳ همراه با توضیحات بیشتر را در ویدیو تابناک ببینید.

 


بیگانه‌ها در زهره زندگی می‌کنند!

بشر از زمان دیرین به دنبال این بوده است تا بداند آیا موجودات دیگری هم در جهان هستی به غیر از او وجود دارند و اگر هستند، چرا تا کنون با او ارتباطی برقرار نکرده اند. تحقیقات و کاوش های بسیاری بر سیارات و ستاره های مختلف برای پیدا کردن اثر حیات انجام شده است. پیش از این، باور عمومی این بود که بیگانه ها باید در مریخ زندگی کنند، ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این سیاره زهره است که به نظر می‌رسد حیات در آن وجود دارد. جزییات مربوط به این کشف جالب را با زیرنویس فارسی در تکنوتابناک ببینید.

 


چگونه بشر در آینده آب و هوا را کنترل می‌کند؟

با ادامه بالا رفتن دمای زمین و تغییرات آب و هوایی، بشر به دنبال راه هایی برای کنترل آب و هوا بوده است تا بتواند در مناطقی که خشکسالی شدیدتر است، بارش بیشتری ایجاد کند و از آلودگی هوا بکاهد. در این ویدیو با این دسته از فناوری ها بیشتر آشنا شوید.

 


نقد و بررسی مک لارن ام پی ۴، ۱۲ سی

خودرو فوق‌العاده «مک لارن ام پی ۴، ۱۲ سی / McLaren MP۴، ۱۲C» که برای اولین بار در میانه سال ۲۰۱۱ عرضه گردید، در حال حاضر به عنوان یک خودروی نمایشگاهی به حساب می‌آید، ولی هنوز هم با توجه به استاندارد‌های روز دنیا در رده بهترین سوپر خودرو‌ها و ابر خودرو‌ها قرار می‌گیرد که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر، این مطلب به امری ویژه برای این خودرو، تبدیل شده است. در این ویدیو سری به گذشته خواهیم زد و این خودروی بی‌نظیر را بررسی می‌کنیم تا هنر‌های مک لارن را بیش از پیش، ببینیم.

 


عاشقی در لهستان

«لهستان / Poland» با نام رسمی جمهوری لهستان، کشوری است در مرکز اروپا که از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد)، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. نام این کشور در بیشتر زبان‌های اروپایی صورتی از پول (Pole) است. در برخی زبان‌های اروپای شرقی به آن صورتی از «لخ» یا «له» می‌گویند. لخ یا له از نام قومی می‌آید که حدود بیش از یک هزار سال پیش در سرزمین کنونی لهستان زندگی می‌کرده‌اند و به لخ (lęch) معروف بودند. لهستان تاریخ بسیار طولانی دارد و علاوه بر بناهای تاریخی دیدنی، از طبیعت زیبایی نیز برخوردار است. معدن نمک ویلیچکا، شهر باستانی تورن، قلعه مالبورک، قلعه واول و کلیسای جامع کراکوف، کانال البلاگ، ژاموشک و میدان بازار کراکوف و شهر باستانی از جمله مناطق توریستی این کشور است. تصاویری با کیفیت 4K از این کشور را در تابناک تماشا می‌کنید.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
سلام به تابناک... خیلی از خودروی مک لارن تعریف کرده ای میخواهم بدانی من میتونم خودرویی یا خودروهایی بسازم که چرخ ندارن ، تصادف نمیکنند ، دود ندارن دنبال ثبت اختراعات تکی و کلی خودم هستم ولی راستش پول وکیلم کمه کسی حرفم رو درک نمیکنه الان انگار دارم معما طرح میکنم مثلا میگم اتوبوسی می سازم که بدون تصادف تهران تا مشهد رو ۳۰۰ کیلومتر درساعت بره بدون اینکه امنیت مسافرین حذف بشه حتی خودروهای ایران و جهان فقط در چرخ و مصرف بنزین ،گازوئیل حتی گاز تغییر کنند البته در مرحله اول فقط چرخها ...به من میگن بیا بریم آلمان میگم برا هموطنانم حتی سود شرکتها هم وقف میشه ، همینطور در مسکن ایده محقق و مسلم دارم که مهمترین مصالح آن در همان شهر یا شهرک بدون کارخانه تولید میشن ! حداقل نصف قیمت ! امیدوارم بجای این روند پرپیچ وخم مثلا وزیر مسکن و شهرسازی باهام تماس بگیره واین تکبر نیست بلکه دسترسی ندارم ، ایران میتونه مصالحی مثل آجر و آهن و سیمان رو صادر کنه واین یعنی کیفیت زندگی در ایران یا تکنولوژی خودرو رو صادر کنه مسافرانی درون شهر که درهوا سفرمیکنند اما نه خودروی پرنده ، بلکه ماشینهای پرنده ! و ارزانتر از هرخودرویی ، شما میتونی با خودروی خودت ّبدون روشن کردن ماشینت از شرق تهران به غرب تهران سفر کنی ! ماشین خود من راننده نداره مسافرین راننده هستن نه با نصب مسخره ابزار مسخره ماشینهای بدون راننده کم وگران الان کلا این تکنولوژی آینده است روزی انشالله دنیا متوجه میشود خودروهای ایرانی چه شکلی هستن و ایران مدرنترین کشور جهان صادرکننده کار و مهندسی و ساختن دنیاست من میخواهم اختراعات ثبت بشن تا حق مالکیت در دنیا ثبت بشه وکپی نشه و برنده جنگهای حقوقی باشم من خودروهایی که هیچ مساکنی اختراع کرده ام که همان مصالح مفت وطبیت دوست شکلی مثلا شبیه شکلات داشته باشن( احتیاط) الان دارم برنامه همکاری بانکها با نهضت مسکن ملی رو نگاه میکنم راستش حرص میخورم چون راه جهان ونه فقط ایرانمان بااین ساختمانهای قدیمی هرچندبیست طبقه به هندوستان نیست شاید عمر من ، ثروت من نرسه اما اگر میخواهیم ایرانیان درجه اول دنیا باشن که میشود باید میانبر زد این آینده است آینده ای که میتواند همین امسال شروع شود ،،،لورفتن ایده و اختراع ترس همه مخترعان جهان بوده و هست ومن آنچه نوشتم درنهایت احتیاط هست ..آقای وزیر پیدا کردن من سخت نیست خودم اجازه میدهم ازطریق همین پیام باهم ملاقات کنیم من هفته دیگه بازهم تهران میام امید که این در باز شود مطمئنم به مدد نگارم باز میشود به امید یک زندگی باکیفیت برتر برای ایرانیان که حاضرم هرکاری برایشان بکنم موفق باشید هموطنانم
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
آخرین اخبار
وب گردی