بازدید 3523

نماینده سازمان ملل خواستار اعمال فشار بر طالبان شد

نماینده سازمان ملل خواستار اعمال فشار بر طالبان در مورد ممنوعیت ورود زنان به دانشگاه شد.
کد خبر: ۱۱۵۶۲۱۶
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۴ 24 December 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از الجزیره، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد از کشورهای اسلامی خواسته است تا اقدام طالبان در ممنوعیت ورود دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها را محکوم کنند.

گوردون براون در مورد تصمیم این هفته طالبان در وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت: «این یکی از غم انگیزترین روزها برای کسانی است که نگران حقوق زنان و دختران هستند.»

براون گفت اگر زنان به عنوان معلم، محقق، دانشمند و سایر حرفه‌ها آموزش نبینند، اقتصاد افغانستان در درازمدت آسیب خواهد دید.

براون که پیش از این به عنوان نخست وزیر انگلیس خدمت می‌کرد، خاطرنشان کرد که در حالی که غرب پس از دو دهه درگیری اهرم فشار محدودی بر دولت تحت رهبری طالبان دارد، کشورهای اسلامی می‌توانند نقشی حیاتی در تغییر سیاست‌های طالبان به سمت فراگیری در توزیع قدرت ایفا کنند.

بر اساس دستوری که به تازگی به تمامی دانشگاه‌های دولتی و آزاد افغانستان ابلاغ شده، تحصیل زنان در مقاطع آموزش عالی تا اطلاع ثانوی تعلیق شده است. در این ابلاغیه که وزیر آموزش عالی طالبان آن را امضا کرده، اطلاعیه فوق با فوریت اجرا به دست تمام مؤسسات آموزش عالی افغانستان رسیده است.

پس از روی کار آمدن طالبان در آگوست سال گذشته، آنها اعلام کردند که هیچ تبعیضی میان زنان و مردان قائل نخواهند شد. با این حال، تصمیم مذکور با ادعای قبلی طالبان در تضاد است.

سازمان ملل متحد این اقدام را «عهدشکنی» تصویف کرده است. استفانی دوجاریک، سخنگوی این نهاد بین‌المللی در گفت‌وگو با الجزیره گفت: از زمان روی کار آمدن طالبان، شاهد محدود شدن فضا برای زنان نه تنها در حوزه آموزش بلکه در حوزه دسترسی به اماکن عمومی بوده‌ایم. تصمیم جدید، اقدامی بسیار دردسرساز بوده و دشوار است که تصور کنیم یک کشور بدون مشارکت فعال زنان و تحصیل آنها، چگونه می‌تواند توسعه پیدا کند.

این اقدام در حالی اتخاذ شده که اوایل سال جاری و ساعاتی پس از بازگشایی مدارس راهنمایی به روی دختران افغان برای نخستین بار از آگوست ۲۰۲۱، طالبان این مدارس را تعطیل کرد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو
آخرین اخبار