بازدید 2262

طحان نظیف: قانون اساسی ما تبلور حاکمیت دینی است

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ساختار پاسداری از شریعت اسلامی، تجارب مشروطه و آثار و لطمات آن در قانون اساسی اصلاح شده، بر واگذاری امور محلی به مردم تاکید کرد و گفت: جایگاه شوراهای اسلامی در قانون اساسی جایگاه ویژه ای است و می تواند طرح و لایحه به مجلس ارائه دهد.
کد خبر: ۱۱۵۴۵۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶ 12 December 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر تهران؛ هادی طحان نظیف در یکصد و سیزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ارزشمندی قانون اساسی به عنوان میثاق ملی مردم ایران، اظهار کرد: این قانون، قانون مردم محسوب می شود و چارچوب های تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی را مشخص کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه ۶۵ اظهار نظر کلی نسبت به پیش نویس قانون اساسی انجام شده است، یادآور شد: مردم در فرآیند قانون اساسی حضور داشته اند، مردم در اقصی نقاط کشور پیگیر موضوعات بودند لذا به همین دلیل می گوییم قانون اساسی قانون مردم محسوب می شود.

وی با بیان اینکه قانون اساسی روبنای تحولات اجتماعی به شمار می رود، تصریح کرد: این سند ارزشمند به لحاظ شکلی مشابهت هایی با قانون اساسی سایر کشورها دارد اما از لحاظ محتوایی ارزش های الهی و اسلامی در قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است.

طحان نظیف با تأکید بر اراده مردم در ساختارسازی حضور دین در عرصه اجتماع و حکمرانی، گفت: قانون اساسی ما تبلور حاکمیت دینی است و ساختار پاسداری از شریعت اسلامی، تجارب مشروطه و آثار و لطمات آن در قانون اساسی اصلاح شده و نقش اثرگذار مردم در حکمرانی و جمهوریت در قانون اساسی مورد توجه بوده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اصل ۴۳ به توزیع عادلانه منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی و توزیع فعالیت های اقتصادی در سراسر کشور پرداخته است، نظام جمهوری اسلامی تنها نگاهی بر اساس جایگاه حقوق شهروندی ندارد و با نگاه تکلیف مدارانه به موضوعات پیش می رود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه موارد قانون اساسی با نگاه مردم مداری قید شده است، یادآور شد: واگذاری امور محلی به مردم و تصمیم گیری در خصوص مسائل با خود، در قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است، اساساً دولت ها یا نمی دانند و یا نمی توانند در خصوص مسائل محلی تدبیری داشته باشند؛ لذا جایگاه شوراهای اسلامی در قانون اساسی جایگاه ویژه ای است و می تواند طرح و لایحه به مجلس ارائه دهد.

طحان نظیف با اعلام اینکه حکمرانی محلی وجود قابل اعتنایی در قانون اساسی به شمار می رود، تأکید کرد: همه ما نیاز داریم به قانون اساسی مراجعه کنیم؛ هم مردم و هم مسئولان باید قانون اساسی را مورد استناد قرار دهند چرا که در حال حاضر کمتر به این قانون مراجعه می شود، شورای شهر به عنوان نهاد برآمده قانون اساسی وظایفی را دارد که باید به آن عمل کند.

وی ادامه داد: ما از روش های آموزش قانون اساسی به دانش آموزان که در دیگر کشورها مورد استفاده است، غافل هستیم لذا همه باید برای ترویج قانون اساسی و ورود آن به کتب اساسی کمک کنیم، آموزش های عمومی محله محور در خصوص قانون اساسی باید مورد توجه قرار بگیرد؛ می توانیم در این زمینه موزه قانون اساسی راه اندازی کنیم و یا اقداماتی از این قبیل انجام دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: پژوهشکده شورای نگهبان می تواند راهکارهای ترویج قانون اساسی را دریافت کند و این موارد را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار