بازدید 5852

خانواده‌های دارای افراد معلول چقدر مستمری می‌گیرند؟

مدیرکل بهزیستی استان تهران درباره میزان مستمریِ دریافتیِ خانواده‌های دارای افراد معلول توضیح داد.
کد خبر: ۱۱۵۴۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸ 11 December 2022

به گزارش تابناک به نقل از فارس ، سمانه زمانی مدیر کل بهزیستی استان تهران گفت: خانوار با بعد یک نفره ۵۴۶ هزار تومان، با بعد دونفره ۵۸۰هزار تومان، سه نفره یک میلیون و ۹۲ هزار تومان، خانواده چهارنفره یک میلیون و ۴۰۴هزار تومان و خانواده ۵ نفره یک میلیون و ۷۱۶ هزار تومان به عنوان مستمری دریافت می‌کند.

او اظهار کرد: کم توان یا معلول به کسی گفته می‌شود که به علت نقص جسمی یا ذهنی (مادرزاد و غیر آن) اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآمدی عمومی وی ایجاد شده و تا حدی یا به کلی از تأمین ضرورت‌های زندگی عادی فردی یا اجتماعی ناتوان است.

وی افزود: معلولیت‌ به انواع معلولیت های حواسی( معلولیت های بینایی و شنوایی)، معلولیت احشایی( قلبی عروقی و تنفسی و کلیوی)،معلولیت حرکتی(دستگاه های حرکتی و اعصاب) و معلولیت روانی تقسیم می شوند که تاکنون احصاء شده اند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران با اعلام آماز مراکز توانخبشی این استان، ابراز کرد: به طور کلی در استان تهران در زمینه توانبخشی ۱۷۰ مرکز مراقبتی شبانه روزی، ۱۱۷ مرکز توانپزشکی و مراکز روزانه توانبخشی، ۹ دفترتوانمندسازی که جمعاً ۲۹۶می شوند به طور شبانه روزی به گروه‌های هدف خدمات ارائه می‌کنند.

وی همچنین درباره میزان مستمری خانوارهای دارای افراد معلول اظهار کرد: پرداختی مستمری براساس بعد خانوار صورت می‌گیرد، به طوری که خانوار با بعد یک نفره ۵۴۶ هزار تومان، با بعد دونفره ۵۸۰هزار تومان، سه نفره یک میلیون و ۹۲ هزار تومان، خانواده چهارنفره یک میلیون و ۴۰۴هزار تومان و خانواده ۵ نفره یک میلیون و ۷۱۶ هزار تومان دریافت می‌کند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران در ادامه به آمار توان خواهان مستمری‌بگیر در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۸۳ هزار و ۷۲۰ نفر از توانخواهان از خدمات مستمری‌ سازمان بهزیستی بهره مند هستند.

وی درباره برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه، گفت: برنامه‌ای است که به دسترسی افراد دارای معلولیت در مناطق روستایی و محروم شهری به ارائه خدمات کلیدی در زمینه سلامت، آموزش، تأمین معاش و غیره می‌پردازد.

زمانی به اقدامات بهزیستی استان تهران درباره برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه هم اشاره کرد و گفت: ۱۶ شهرستان و ۴۸۶ روستا در شش ماهه اول سال تحت پوشش خدمات cbr قرار گرفته اند، ۸هزار و ۶۷ معلول در طرح شناسایی شده که ۲۳ مرکز و موسسه غیر دولتی مجری برنامه بوده اند و ۱۷۶ نفر نیز از تسهیلگران و داوطلبان در این برنامه شاغل بوده اند.

مدیر بهزیستی استان تهران در ادامه به خدمات صورت گرفته در طرح سی بی آر اشاره کرد و گفت: براساس این طرح، ۴۶۶ نفر برای دریافت خدمات پزشکی، تشخیصی و توانبخشی ارجاع داده شده اند و ۴۱۲ نفر نیز برای دریافت وسایل کمکی معرفی شده اند. همچنین ۱۲۷ به فنی حرفه ای و ۴۴ نفر نیز به عنوان استاد شاگردی معرفی شده اند. ۸۰ نفر دیگر توانسته اند به صورت خود اشتغالی خودکفا شوند.

 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات # رفح # حج