بازدید 3098

رئیس شورای اروپا به چین سفر می‌کند

منابع آگاه اتحادیه اروپا خبر دادند رئیس شورای اروپا اول دسامبر (۱۰ آذر) به چین می‌رود تا ضمن دیدار با رئیس جمهور این کشور درباره مسائل سیاسی و مناسبات تجاری دوجانبه با وی گفت وگو کند.
کد خبر: ۱۱۵۱۸۶۸
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸ 25 November 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از تارنمای نشریه آمریکایی واشنگتن پست، تراز تجاری منفی چین و اروپا، مناسبات چین و روسیه و نیز روابط پکن با تایپه از مهمترین موضوعاتی عنوان شده‌اند که در دیدار چارلز میشل با شی جین پینگ بحث و بررسی خواهند شد.

منابع آگاه گفتند رئیس شورای اروپا در این سفر که به علت شیوع دوباره کرونا یک روزه خواهد بود، افزایش صادرات کشورهای اروپایی به بازار چین را برای رفع تراز تجاری منفی دوطرف پیگیری خواهد کرد.

با گسترش نفوذ جهانی چین طی چند سال اخیر، اتحادیه اروپا بیش از پیش به چین به عنوان یک رقیب راهبردی نگاه می‌کند.

اتحادیه اروپا همچنین از چین خواسته است تا از نفوذ خود بر روسیه (در خصوص جنگ اوکراین) استفاده کند.

اروپایی‌ها همچنین نگران تشدید تنش‌ها در روابط پکن و تایپه هستند و می‌خواهند که چین آنچه را که آنها نقض حقوق گروه‌های اقلیت چین می‌دانند را متوقف کند.

گفته می‌شود کسری تراز تجاری اروپا در برابر چین در زمینه کالا و خدمات، سالانه چیزی حدود ۲۳۰ میلیارد یورو است و به همین علت اتحادیه اروپا سخت در تلاش است تا از وابستگی خود به کالا و خدمات فنی مانند ریزتراشه‌ها، انواع باطری و صفحات خورشیدی و نیز مواد معدنی خام چین بکاهد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی