بازدید 123090
۹
با تحولات منطقه و جهان

اعلام چهار تصمیم از سوی شورای امنیت ملی عراق در پی حملات ایران/ سفر غیرمنتظره نخست وزیر عراق به ایران و ترکیه/ نامه ایران به اعضای شورای امنیت درباره حمله به شمال عراق/ اخراج ۱۱ خلبان اسرائیلی توسط مصر

اعلام چهار تصمیم از سوی شورای امنیت ملی عراق در پی حملات ایران، سفر غیرمنتظره نخست وزیر عراق به ایران و ترکیه، نامه ایران به اعضای شورای امنیت درباره حمله به شمال عراق، اخراج ۱۱ خلبان اسرائیلی توسط مصر و حمله هوایی ترکیه به تأسیسات نفتی سوریه، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۵۱۷۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲ 24 November 2022

اعلام چهار تصمیم از سوی شورای امنیت ملی عراق در پی حملات ایران/ سفر غیرمنتظره نخست وزیر عراق به ایران و ترکیه/ نامه ایران به اعضای شورای امنیت درباره حمله به شمال عراق/ اخراج ۱۱ خلبان اسرائیلی توسط مصر


بین الملل تابناک: اعلام چهار تصمیم از سوی شورای امنیت ملی عراق در پی حملات ایران، سفر غیرمنتظره نخست وزیر عراق به ایران و ترکیه، نامه ایران به اعضای شورای امنیت درباره حمله به شمال عراق، اخراج ۱۱ خلبان اسرائیلی توسط مصر و حمله هوایی ترکیه به تأسیسات نفتی سوریه، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

اعلام چهار تصمیم از سوی شورای امنیت ملی عراق در پی حملات ایران

شامگاه چهارشنبه، شورای امنیت ملی عراق، به ریاست «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر این کشور، حمله اخیر ایران به گروهک‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق و حملات ترکیه به مناطق شمالی این کشور را مورد بحث و بررسی قرار داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، این شورا پس از رایزنی‌، چهار تصمیم در این رابطه گرفت که عبارتند از؛

۱. «ایجاد طرحی برای استقرار دوباره نیروهای مرزبانی عراق به منظور حفظ خط صفر مرزی با ایران و ترکیه.»

۲. «تأمین تمامی ملزومات مورد نیاز برای پشتیبانی تدارکاتی از فرماندهی نیروهای مرزبانی و تقویت توانمندی‌های انسانی و اموال مورد نیاز و پشتیبانی از آن‌ها با تجهیزات و... به منظور انجام مأموریت‌هایشان.»

۳. «اقدام با منابع انسانی وزارت کشور عراق برای تقویت پاسگاه‌های مرزی.»

۴. «هماهنگی با دولت منطقه کردستان عراق و وزارت پیشمرگه برای عمل به بندهای یک و دو به منظور یکپارچه‌سازی اقدامات ملی برای محافظت از مرزهای عراق.»

این تصمیمات پس از آن گرفته شده است که فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از عملیاتی جدید علیه گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در منطقه کردستان عراق خبر داد.

سردار «محمد پاکپور» فرمانده نیروی زمینی سپاه پس از انجام این عملیات اعلام کرد: «در ادامه عملیات‌ موشکی و پهپادی روزهای اخیر نیروی زمینی سپاه، امروز دور جدید عملیات موشکی رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا با حجم موثر علیه مقرها و مراکز استقرار و سازماندهی اشرار مسلح و تروریست‌های مزدور استکبار جهانی در منطقه پردی در عمق اقلیم شمال عراق آغاز شد و ضربات مهلکی به آنان وارد آمد.»

سفر غیرمنتظره نخست وزیر عراق به ایران و ترکیه

منابع آگاه رسانه‌ای عراق، امروز (پنجشنبه) از سفر قریب‌الوقوع «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق به ایران، ترکیه و عربستان سعودی خبر دادند.

«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر جدید عراق، دوشنبه پیش در نخستین سفر رسمی خارجی خود به اردن رفت. عبدالله دوم شاه و حسین بن عبدالله، ولی‌عهد اردن از وی در فرودگاه نظامی «مارکا» استقبال کردند که این موضوع توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. در مراسم استقبال همچنین «بشر الخصاونه» نخست‌وزیر اردن و «ایمن الصفدی» وزیر خارجه این کشور نیز حضور داشتند. توسعه روابط اقتصادی و رایزنی درباره پرونده‌های منطقه‌ای از اهداف این سفر عنوان شد.

امروز رسانه‌های عراقی اعلام کردند که نخست‌وزیر جدید عراق بزودی و همزمان با برگزاری نشست کشورهای عربی با چین در عربستان سعودی، به این کشور سفر خواهد کرد.

منابع غیررسمی همچنین اعلام کردند السودانی که روز گذشته در دومین سفر خارجی خود در پست نخست‌وزیری به کویت سفر کرده، در چارچوب سفرهای منطقه‌ای خود، احتمالا به زودی به ایران و ترکیه سفر خواهد کرد و پرونده حملات مکرر این دو کشور علیه تروریست‌ها در منطقه کردستان عراق را پیگیری خواهد کرد.

نخست‌وزیر عراق چند روز پیش در گفت‌وگو با رئیس‌ منطقه کردستان عراق، ضمن بررسی پرونده امنیت مناطق مرزی عراق و بر همکاری برای حفظ حاکمیت عراق و مخالفت با تجاوزات مکرر و نیز تلاش برای ممانعت از استفاده از خاک عراق به عنوان سکویی برای تجاوزات علیه هر یک از کشورهای همسایه تأکید کرد.

نامه ایران به اعضای شورای امنیت درباره حمله به شمال عراق

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد: پس از رایزنی‌های متعدد جمهوری اسلامی ایران با مقامات دولت عراق و اقلیم شمال این کشور، برای ایران گزینه‌ای جز استفاده از حق ذاتی در جهت دفاع از خود در چارچوب حقوق بین‌الملل با هدف حفاظت از امنیت ملی خود نمانده؛ بنابراین، به تازگی عملیات‌هایی را علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در منطقه اقلیم شمال عراق انجام داده است.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد، با ارسال نامه‌ای، مواضع کشورمان در مورد انجام عملیات نظامی علیه مقرهای تروریست‌ها در شمال عراق را برای اعضای شورای امنیت این سازمان تشریح کرد.

نمایندگی کشورمان در این موضع‌گیری تصریح کرد: برای سال‌ها جمهوری اسلامی ایران، هدف حملات گروهک‌های تروریستی که در منطقه اقلیم کردستان عراق پایگاه دارند، بوده است. این گروهک‌ها اخیرا فعالیت‌های خود را تشدید کرده و از راه های  غیرقانونی اقدام به انتقال مقادیر زیادی سلاح به داخل خاک ایران برای مسلح کردن گروهک‌های وابسته به خود که قصد عملیات تروریستی دارند، کرده‌اند که در نتیجه ما شاهد افزایش تلفات انسانی، وحشیگری و تخریب اموال عمومی و خصوصی هستیم.

نمایندگی دائم ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر مسئولیت دولت عراق برای کنترل موثر بر کل سرزمین و مرزهای شناخته شده بین‌المللی این کشور، مدارک انکارناشدنی و اطلاعات معتبری را به مقامات دولت عراق و منطقه اقلیم کردستان عراق در مورد گروهک‌های تروریست و‌ جدایی طلب ـ که از خاک عراق برای برنامه ریزی، حمایت، سازماندهی و اجرای اقدامات براندازانه و تروریستی علیه ایران سوءاستفاده می‌کنند ـ ارائه داده است.

نمایندگی کشورمان خاطرنشان کرد: در جریان چندین دور مذاکره و رایزنی دوجانبه با مقامات دولت عراق و منطقه اقلیم کردستان عراق، از جمله دیدار اخیر مشاور امنیت ملی عراق از تهران در تاریخ سوم آبان ۱۴۰۱، ایران درخواست کرد، افرادی که جنایات تروریستی مرتکب شده، مسترد و در دادگاه‌های ایران محاکمه شوند.

همچنین مقرهای این گروهک‌های تروریستی و اردوگاه‌های آموزشی آنها بسته شده و عناصر آنها خلع سلاح شوند. ایران همچنین بر ضرورت حضور نیروهای نظامی عراق در مرزهای بین‌المللی دو کشور تاکید کرد. هیأت عراقی با این درخواست‌ها موافقت کرد و متعهد به تدوین یک چارچوب زمانی برای تکمیل خلع سلاح این گروهک‌های تروریستی شد.

نمایندگی ایران افزود: متاسفانه تا امروز هیچ اقدام موثری برای اجرای این توافق انجام نشده است؛ بنابراین، ایران موکدا خواستار اجرای توافق فوق الذکر است.

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل اضافه کرد: در این شرایط ایران گزینه‌ای جز استفاده از حق ذاتی برای دفاع از خود در چارچوب حقوق بین‌الملل به منظور حفاظت از امنیت ملی و دفاع از مردم خود نداشته و اخیرا عملیات نظامی و ضروری را علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در منطقه اقلیم کردستان عراق انجام داد که با دقت برنامه ریزی و دقیقا محل‌های تروریست‌ها را هدف قرار داد.

نمایندگی ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران قویا متعهد به حل این مساله با دولت عراق از طریق مکانیسم دوجانبه به عنوان بخشی از جنگ جاری علیه تروریسم است. وزرای امور خارجه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در جریان مذاکرات خود بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و همچنین بر ضرورت مقابله با تروریسم براساس مقررات بین‌المللی و اهمیت همکاری دوجانبه در مقابله با چالش‌های ناشی از فعالیت‌های تروریستی تأکید کرده‌اند.

نمایندگی کشورمان در پایان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران احترام کامل برای امنیت و ثبات عراق قائل است و یک بار دیگر بر تعهد خود به تمامیت ارضی، اتحاد و حاکمیت جمهوری عراق تاکید می‌کند.

اخراج ۱۱ خلبان اسرائیلی توسط مصر

شبکه اسرائیلی «کان» اعلام کرد که مصر ۱۱ خلبان اسرائیلی را که وارد خاک این کشور شده بودند، به چند دلیل اخراج کرد.

به گزارش روسیا الیوم، این کانال عبری گزارش داد که مصر این خلبانان را اخراج کرد، زیرا آنها بدون ویزا وارد شده و سوخت کافی برای بازگشت نداشتند.

این کانال گزارش داد که وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در حال بررسی این موضوع در پی این اقدام مصر است.

حمله هوایی ترکیه به تأسیسات نفتی سوریه

منابع خبری در سوریه روز چهارشنبه از حمله هوایی ارتش ترکیه به تأسیسات نفتی «الشلهومیه» در شرق شرق قاشملی در استان الحسکه خبر دادند.

به نوشته روسیا الیوم، در پی این حمله هوایی، آتش‌سوزی گسترده‌ای به وقوع پیوست، هنوز از میزان تلفات جانی احتمالی خبر منتشر نشده است. این تأسیسات نفتی در کنترل شبه‌نظامیان کرد سوریه موسوم به «قسد» قرار دارد.

ترکیه از فردای انفجار استانبول در ۲۲ آبان، حملات توپخانه‌ای و هوایی خود را به مناطق کردنشین در عراق و سوریه آغاز کرده است. با این حال ، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز گفت عملیات هوایی علیه شبه‌نظامیان کُرد تازه شروع شده است.

او طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، گفت: «تمام کسانی که در انفجار خیابان استقلال در استانبول دخیل بودند را پیدا و مجازات می‌کنیم. ترکیه در برابر این حملات سکوت نخواهد کرد و احزاب حامی گروه‌های تروریستی را می‌شناسد.»

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۱۰۳
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
بیشتر گرمای ساختمان از سطح شیشه و بدنه پنجره هدر میرود. پنجره های تک جداره را با نایلون بپوشانیم. این کار باعث کاهش کیفیت هوای اتاق هم نخواهد شد زیرا مهمترین مصرف کننده اکسیژن اتاق ، بخاری‌ها و پکیج می‌باشد وقتی بدنبال عایق کاری پنجره، شعله بخاری را کم کنیم اکسیژن محیط هم بیشتر خواهد بود. استفاده از نوار درز گیر این ویژگی مثبت را ندارد زیرا سطح پنجره را پوشش نمیدهد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
خون تمامی آشوبگران رو من حلال اعلام میکنم
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
شما تشریف ببرید داعش نیرو استخدام میکنه. کسی خونش را از شما نگرفته که شما حلال و حرومش کنی
ربنا
| Brazil |
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
مشکلی نیست نظر شخصی شماست . ولی قانون خدا و طبیعت قانون عکس العمل را تایید کرده . کافی است
چند برگ قرآن را با تفکر بخونی .
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
دنبال گرفتن منفی هستی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
این اغتشاش گران بیچاره بازیچه دست یکی دیگه هستند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
اگر مدعی هستید که تماشاچیان فوتبال مشکلی ایجاد نمی کنند، پس چرا هنوز بعد از چند ماه، مسابقات لیگ بدون تماشاگر برگزار میشود؟ خودتان را مسخره کرده اید یا ما را ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
اولین و مهمترین تصمیم دولت عراق باید پرداخت غرامت 8 سال جنگ و جنایات ارتش عراق و گروهکهای دستاموزش باشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
اولین و مهمترین تصمیم دولت عراق باید پرداخت غرامت 8 سال جنگ و جنایات ارتش عراق و گروهکهای دستاموزش باشه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # مبطلات روزه # دعای روز یازدهم رمضان # سیزده به در
آخرین اخبار