بازدید ۲۰۱۶۳
عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با تابناک اقتصادی
با توجه به ازدواج بیش از ۱۶۰ هزار نفر و اضافه شدن ۳۲۰ هزار متقاضی، حداقل متقاضی وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ و چهارماهه ۱۴۰۱، به بیش از ۵۷۰ هزار نفر خواهد رسید که از این میزان تنها ۱۲۰ هزار نفر وام ازدواج را دریافت کرده‌اند که بسیار میزان کمی به نسبت کل متقاضیان است.
کد خبر: ۱۱۵۰۱۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰ 13 November 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ نمایندگان مجلس در نشست علنی چهارشنبه ۱۸ آبان ماه مجلس شورای اسلامی در روند رسیدگی به تقاضای دو فوریت در مورد طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت موافقت کردند و به این ترتیب مشکل عدم پرداخت وام ازدواج و وام فرزندآوری به بیش از یک میلیون جوان سرباز غایب از خدمت، حل خواهد شد. در همین رابطه با سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداختیم.


محسن دهنوی در گفتگو با تابناک اقتصادی با اشاره به کندی پرداخت وام‌های مربوط به ازدواج و فرزندآوری در بانک‌های مختلف کشور، اظهار کرد: طبق گزارش تفریغ ۴ ماهه دیوان محاسبات، حدودا ۱۲۰ هزار نفر وام ازدواج گرفتند که اگر فرض کنیم زوج و زوجه وام ازدواج را گرفته باشند این میزان در ۴ ماهه ابتدایی سال حدود ۶۰ هزار وام ازدواج خواهد شد که این بدان معناست که همه بانک‌ها وام ازدواج ندادند. همچنین طبق قانون جوانی جمعیت که از ابتدای سال ۹۷ به بعد، وام ازدواج سال جاری را می‌توانند دریافت کنند و مشمول اخذ این وام هستند که این میزان برابر با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مشمول بودند.


وی ادامه داد: حال در سال گذشته تنها، ۱ میلیون و ۱۹۰ هزار نفر متقاضی دریافت وام ازدواج بودند که از این تعداد تنها ۹۳۸ هزار نفر وام گرفتند که به این ترتیب حدود ۲۵۰ هزار نفر متقاضی است که نتوانسته اند وام ازدواج را بگیرند و جزو جاماندگان وام ازدواج محسوب می‌شوند. همچنین با توجه به ازدواج بیش از ۱۶۰ هزار نفر و اضافه شدن ۳۲۰ هزار متقاضی، حداقل متقاضی وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ و چهارماهه ۱۴۰۱، به بیش از ۵۷۰ هزار نفر خواهد رسید که از این میزان تنها ۱۲۰ هزار نفر وام ازدواج را دریافت کرده‌اند که بسیار میزان کمی به نسبت کل متقاضیان است.


این عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به مشکلات بسیار زیاد جوانان برای دریافت یک وام خرد و ماه‌ها انتظار طولانی در صف انتظار دریافت وام گفت: ما در مجلس وام ازدواج و فرزندآوری را تصویب کردیم، ولی برای دریافت آن، جوانان این کشور با مشکلات بسیار زیاد و فراوانی روبرو هستند. جوانانی که برای دریافت یک وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی، ماه‌ها در صف انتظار می‌مانند و تهیه ضامن برای آن نیز بسیار پیچیده و سخت است.


این نماینده مردم تهران با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه جوانان جهت دریافت وام ازدواج به خصوص مشمولین غایب سربازی افرود: علاوه بر همه این موضوعات در زمینه سختی دریافت وام ازدواج و انتظار چندین ماهه و حتی یک ساله برای دریافت وام ازدواج، متاسفانه یک تعداد زیادی از جوانان این کشور، اصلا امکان اخذ این وام را ندارند و از طرف بانک با عدم تشکیل پرونده مواجه می‌شوند؛ بخش بزرگی از جامعه جوانان امروز مشمولین غایب متاهل هستند که تعداد در شرف ازدواج یا فرزندآوری آن‌ها به بیش از یک میلیون نفر رسیده است؛ طبق بخش‌نامه‌های جدید بانک مرکزی به هیچ وجه امکان اخذ وام ازدواج یا فرزندآوری را ندارند.

وی تاکید کرد: متاسفانه روند فعلی، اقدامات مهم مجلس در زمینه افزایش چشم‌گیر وام ازدواج و همچنین تعریف وام جدید فرزندآوری را با مشکل جدی مواجه کرده است که به حذف بسیاری از متقاضیان به دلایل مختلف همراه بوده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان با اشاره به تصویب طرح دوفوریتی جهت حل مشکل جوانان به خصوص مشمولین غایب سربازی اظهار کرد: حال با طرح دو فوریتی که در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان محترم مجلس تصویب شد؛ یک بند به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت الحاق شود که بر مبنای آن، کلیه کسانی که به دلیل قوانین، دیگر امکان پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری برای آن‌ها وجود ندارد؛ از این پس بتوانند آزادانه و بدون هیچ مشکلی، وام ازدواج و فرزندآوری را دریافت کنند و این افراد نیز بتوانند سریعا با تکمیل پرونده خود، زمینه دریافت وام ازدواج و وام فرزندآوری خود را فراهم کنند.

این موضوع هیچ بار مالی نیز نخواهد داشت، زیرا در تبصره ۱۶ قانون بودجه، همه جوانان ایران عدم از سربازی رفته یا نرفته، محاسبه شدند و وام ازدواج و فرزندآوری باید به این عزیزان نیز پرداخت شود. باید از این پس همه موانع اخذ این وام برای این جوانان برداشته شود و همچنین پرداخت وام نیز سامانه محور باشه و به سرعت به جوانان پرداخت شود و این جوانان عزیز در پشت باجه بانک‌ها معطل نشوند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲۴
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
بابا این جوانها نباید بروند خدمت ،چون وقتی خدمت میروند عقلشان کامل میشود ،ودنیا را می بینند ودیگه ازدواج نمی کنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
وامهای قرض الحسنه تمام بانکهای دولتی را ورشکسته نموده است بهترین کار حذف وامهای ازدواج و فرزند آوری و دادن هدیه بلا عوض از جیب مبارک دولت است ونه از پول مردم که امانت در بانکها گذاشته اند و بیش از ده سال است از فروش املاک مازاد بانکها این تسهیلات پرداخت شده است ونه از محل منابع قرض الحسنه چون منابع موجود کفاف یک دهم تسهیلات تکلیفی را هم نمیدهد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
یک میلیون ازدواج تاخیر افتاده بخاطر سربازی. به نظرم تجدید نظر در باره سربازی ضرورت دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
برو كلك
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
در باره وام ازدواج تا کنون هیچ اجباری به ارائه پایان خدمت ببانکها نبوده است حال آنکه ارائه مدرک نظام وظیفه برای هر گونه تسهیلاتی قانون مصوب خود مجلس است / چرا باید به فردی که از خدمت سربازی فراریست صدو پنجاه میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه داد ؟؟؟ این عمل تشویق جوانان به فرار از خدمت هستند و دوما چرا باید بانکهای خصوصی در اعطای تسهیلات قرض الحسنه مشارکت نداشته باشند یا به میزان بسیار اندک مشارکت کنند ؟؟؟ واز همه مهمتر منابع قرض الحسنه است که پول مردم است دولت لطف کند درصدی از پول نفت را برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه ببانکها پرداخت نماید
رضا فلاح اتانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
ما ن کار داریم ن زوجین به چه کار ما میاد ؟
این اخبارا به درد ما نمیخوره ما تو کشور خودمون ایرانی نیستیم ببرید بدید اونا که کار و زوجین دارن ما که ایرانی نیستیم از نظر شما لطفاً دیگه از حرف های مضحکه برای اونا که جوانن مجرد گذاشتنشون به زور نفرستید فقط بیشتر حالمون بهم میزنه خداحافظ صدمیلیون از این جا تا کربلا نمیشه رفت به در زوجین هم نمیخوره ی حسی میگه انگار دارید مسخره میکنید ماهارو ادم نمیدونه مسخره میکنید یا واقعاً دلتون میسوزه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
خودتم فهمیدی چی گفتی؟!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
خوبه دیگه این هم قانونی دیگر در حمایـــــــــــت از خاطیـــــــان و زیرپا گذارندگان قــــــــــانون!!!


لعنت به ما که با مدرک دکتری رفتیم خدمت تو پادگان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
آره از آقازاده هایتان که نه سربازی می روند و نه کار می کنند با وام های مختلف حمایت کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
ما پنج ماه است تو شعبه بانک صادرات وام ازدواج درخواست دادیم پروندمون تکمیل شده همه مدارک لازم به بانک دادیم اما از پول خبری نیست هر وقت که میریم بانک کارمندان بانک هر سری به یه بهانه ای مارو دست بسر میکنن اگه دولت نمیخاست وام بده خیلی راحت می‌گفت وام نمیدیم چرا مردمو علاف کرده مردم کم بدبختی دارن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
بایه مبلغ معقول سربازی رو بفروشن تا بخشی از این پول صرف وام های قرض الحسنه بشه
جلیل پیران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
با سلام
بنده به عنوان یک ایرانی انتقادی دارم از سران سه قوه
بنده به عنوان سرباز کل قوا در کل نیروهای مسلح خدمت کرده ام و با ۲ فقره لیسانس و جانباز شده از ناحیه دست در سوریه علاوه بر بیکاری طی این یک سال گذشته موفق به دریافت وام فرزندآوری نشده ام و از این بانک به ان بانک و خودسرانه حذفم میکنند!!!
آری حق من این است که ۲ سال در خاش خدمت کردم
۹ سال پلیس افتخاری آگاهی شهرستان بودم
مدافع حرم شدم
آری من باید برم بمیرم چون اون فردی که انگل جامعه است با دیپلم و معافیت پزشکی تقلبی استخدام شده و انگل های فراوان دیگر را دور خود جمع و حمایت میکند!!!!
بدبخت من و امثال من و لعنت به کسانی که انگل ها را استخدام کردند و جامعه ما را به فساد کشاندند!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
هشت ماه دنبال وام ازدواج هستم قانون اصلا زده فقیر گذاشته شده کسی که تو روستا بخواد وام ازدواج بگیره کارمند رسمی از کجا گیر بیاره مگه الان کارمند رسمی داریم فقط معلم نظامی ما گناه کردیم کسی نداریم کارمند رسمی باشه بنظرم الکیه چون بخوای شرایط که بانک میخواد برای بیشتر مردم روستا اصلا نمیشه
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
واقعا یک میلیون جوان غایب از خدمت داریم؟!!
رقم تامل برانگیزیه
اگر جنگی در بگیره امثال اینا قراره بجنگند؟!!!
مصطفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
ما که ضامن داریم تویه بانک صادرات هم پروندمون کامل شده هر وقتم ميريم بانک میگن بانک مرکزی مجوز و اعتبار نداده بهمون. آخه یکم خجالت بکشید این همه این مملکت سرمایه داره خدا ازتون نگذره
روحوالله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
الان یک ساله ازدواج کردم عین یک سال دنبال ضامن گشتم هیچکی نمیشه خب بایه صفته واموبدین خودتونومسخره کردین بعدمیایم دادم میزنیم میگید اقتشاش گر
آرام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
در خصوص سربازی تجدید نظر کنند بهتره چون واقعا سربازی دوسال از عمر پسرها را هدر مسده و از زن و زندگی دور میشن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
چرا باید 2 سال از بهترین دوران زندگی یک فرد به نام سربازی هدر برود خدمت سربازی باید در حد یک دوره اموزشی 2 ماهه باشد نه بیشتر ان هم بهتر است در قالب دروس دوره دبیرستان باشد و بخشی نیز در تابستان برای اموزش عملی نظامی ولی حداکثر دو ماهه .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا شهرستان خوی مصوبه مولدسازی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب
وب گردی