بازدید 6658
۱

ابراز نگرانی شدید گروسی از برنامه هسته‌ای کره شمالی

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌الملل اتمی پنجشنبه شب گفت که آزمایش هسته‌ای جدید کره شمالی بیانگر این است که این کشور برنامه‌های اتمی خود را با تمام توان و فوق‌العاده نگران کننده پیش می‌برد.
کد خبر: ۱۱۴۷۵۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳ 28 October 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از آسوشیتد پرس، گروسی تصریح کرد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شواهدی در دست دارد که حکایت از آماده شدن کره شمالی برای انجام هفتمین آزمایش هسته‌ای است، اما هیچ نشانه‌ای از قریب‌الوقوع بودن این آزمایش به دست نیامده است.

وی در این باره به خبرنگاران گفت: همه نفس خود را حبس کرده‌اند. البته آزمایش‌های بیشتر به این معنی است که آنها در حال اصلاح مقدمات و ساخت زرادخانه هستند. بنابراین ما این موضوع را بسیار دقیق دنبال می‌کنیم.

گروسی افزود: امیدواریم این اتفاق نیفتد اما متاسفانه نشانه‌ها به سمت دیگری می‌رود.

آمریکا و متحدان آسیایی آن یعنی ژاپن و کره جنوبی مشکوک هستند که کره شمالی در حال آماده شدن برای آزمایش هسته‌ای جدیدی است و معاونان وزیران خارجه این سه کشور روز چهارشنبه ۲۶ اکتبر (۴ مهر) گفتند پاسخ مشترک آنها به این اقدام کره شمالی، قاطعانه خواهد بود.

نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای کره شمالی در ماه‌های اخیر عمیق‌تر شده است زیرا این کشور قانون جدیدی را تصویب کرده که اجازه استفاده پیشگیرانه از بمب‌های اتمی‌اش را در موارد خاص می‌دهد و گزارش‌هایی وجود دارد که حکایت از استقرار سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی در مرز خود با کره جنوبی می‌کند.

کره شمالی در سال جاری میلادی بیش از ۴۰ آزمایش پرتاب موشک را انجام داده است. این کشور در آوریل ۲۰۰۹ اعلام کرد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اخراج می‌کند و آنها اجازه بازگشت ندارند.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
در مورد برنامه اتمی و بمب ای اتمی اسراییل هم یکی دو کلمه بگو داداش
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی # پردیس افکاری
وب گردی