بازدید 2027
رئیس سازمان انرژی اتمی در اولین همایش ملی گداخت هسته ای اعلام کرد:

گداخت از حوزه‌های مهم در صنعت هسته ای است

کد خبر: ۱۱۴۶۶۰۹
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۶ 22 October 2022

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: گداخت از حوزه های مهم و آینده دار است که دنیا به صورت مستقل و گروهی روی آن سرمایه گذاری های قابل ملاحظه ای انجام می دهد و یک منبع انرژی پایدار قلمداد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ، نخستین هم اندیشی ملی حوزه گداخت هسته ای با حضور محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، دکتر نوروزی معاون سازمان و مدیر عامل شرکت فناوری های پیشرفته ایران و جمعی از اساتید و پیشکسوتان عرصه هسته ای در محل این سازمان برگزار شد.

محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه این نشست اظهار داشت: گداخت از حوزه های مهم و آینده دار است که دنیا به صورت مستقل و گروهی روی آن سرمایه گذاری های قابل ملاحظه ای انجام می دهد و یک منبع انرژی پایدار قلمداد می شود و در بلند مدت همه کشورها به آن احتیاج خواهند داشت.

گداخت از حوزه‌های مهم در صنعت هسته ای است

 

وی افزود: اگر امروز حرکت خودمان را بایک انسجام بیشتر و با استفاده از همه امکانات و ظرفیت ها در این مسیر انجام ندهیم بدون شک آیندگان مارا نخواهند بخشید.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در همین راستا بحث داشتن برنامه و یک نقشه راهی که همه ظرفیت ها را به خود مشغول کند، در کنار تربیت نیروی انسانی و توسعه زیر ساخت‌ها از اهم موضوعاتی است که در سند جامع راهبردی سازمان به آن پرداخته شده است.

وی ادامه داد: به همین خاطر در ایام مبارک میلاد نبی مکرم اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) اولین همایش هم اندیشی ملی حوزه گداخت در محل سازمان انؤی اتمی برگزار شد. نشستی که در آن گفت و گوی خوبی با همه اساتید داشتیم و آنها مطالب و نقطه نظرات خودشان را بیان کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان گفت: بر اساس پیش نویس نقشه راهی که توسط کارگروه تخصصی تهیه شده و با همفکری با اساتید صاحب نظر و برجسته این حوزه اهداف، اقدامات آتی و نقشه راه حوزه گداخت هسته ای را تدوین و نهایی می کنیم. به این ترتیب برنامه های آینده بر اساس این نقشه راه تنظیم می شود تا به امید خداوند یک گام بزرگ در این مسیر برداریم.

همچنین دکتر علی نوروزی معاون سازمان انرژی اتمی ایران و مدیر عامل شرکت فناوری‌های پیشرفته ایران به عنوان میزبان اولین همایش ملی و ششمین جلسه شورای هماهنگی پروژه گداخت هسته‌ای کشور در این مراسم در رابطه با پروژه گداخت، تاریخچه و اهمیت انرژی در جهان گفت: بشر همواره برای تأمین نیازهای خود احتیاج به انرژی داشته است. ابتدا این انرژی‌ها از طریق سوزاندن چوب و انواع روغن‌های گیاهی و حیوانی که در پیرامون محل زندگی خود بوده بدست می‌آورده است. با گذشت زمان و کشف منابع زیر زمینی مانند منابع فسیلی، انرژی شکل تازه‌ای به خود گرفت. در حقیقت بشر آموخته است برای استفاده از این انرژی می تواند به رشد و ارتقاء صنعت، رفاه و یا علم و تکنولوژی دست پیدا کند، لذا به دنبال سوخت‌های فسیلی رفت. اما سوختهای فسیلی معایب زیادی نیز داشتند از جمله موجب آلودگی محیط زیست، انتشار گازهای گلخانه‌ایی، بیماری‌ها و در نهایت آسیب به لایه ازون می‌گردید. به تدریج با پیشرفت علم و تکنولوژی بشر به دنبال منابع جدید انرژی، ازجمله منابع انرژی تجدید پذیر همانند انرژی خورشید و باد و ... رفته که اینها آلودگی زیست محیطی ندارند، ولیکن این انرژی‌ها هم مشکلاتی را در بر داشتند از جمله کاملاض وابسته به شرایط جوی هستند به عنوان مثال وقتی خورشید در آسمان نباشد و یا بادی نوزد عملاً انرژی هم تولید نمی‌گردد. با افزایش جمعیت و رشد روز افزون مصرف انرژی در کشورهای جهان و عدم جوابگو بودن منابع انرژی قبلی دانشمندان به فکر بدست آوردن منابع انرژی جدیدی افتادند. منابع انرژی که به صورت کلان در دسترس باشد و بتواند نیاز جوامع را مرتفع نماید و در دسترس، پاک و بدون آلودگی بوده و بتواند به عنوان منبع انرژی اصلی از آن استفاده کرد. با این مقدمه از 85 سال قبل آغاز استفاده بشر از انرژی هسته‌ای می‌باشد. در طی این سالیان اکثر کشورهای جهان در حال استفاده از این انرژی هستند. این انرژی به دو گونه قابل دسترسی است نوع رایج‌تر آن انرژی حاصل از شکاف هسته‌ای است به این ترتیب که یک عنصر سنگین مانند اورانیوم 235 می‌شکافد و پاره‌های شکاف به هسته‌های سبکتر تبدیل می‌شود در این فرآیند مقداری از ماده تبدیل به انرژی می گردد و از این انرژی برای مصارف مختلف جوامع استفاده می‌گردد.

گداخت از حوزه‌های مهم در صنعت هسته ای است

 

وی افزود: گونه دیگر از تولید انرژی به نام گداخت هسته‌ای می‌باشد، کشورهای زیادی در جهان به دنبال دستیابی به انرژی حاصل از گداخت هسته‌ای می‌باشند و در این راه تلاش‌ها و رقابت‌های جهانی بسیاری صورت گرفته است. برعکس شکافت که یک هسته بزرگ شکافته می‌شد در گداخت هسته‌ای دوتا هسته سبک و دوتا هسته کوچکتر به هم دیگر برخورد می‌کند. بعد از برخورد اینها همجوشی اتفاق می‌افتد و در این روش نیز مقداری از ماده تبدیل به انرژی می‌شود. برخوردها در این روش باید به گونه‌ای باشد که بر نیروهای حاصل از با مثبت هسته‌ها غلبه شود و دوتا هسته به قدری به یکدیگر نزدیک شوند که این فرایند رخ بدهد. لذا به انرژی بسیار بالایی و به دماهای بسیار بالایی تا حدود 100 میلیون درجه سانتیگراد گرما نیاز است. مسلماً کنترل و نگهداری این دما جز چالشهای بزرگ مهندسی در جهان بوده و پیچیدگی‌های تکنولوژیک فراوانی در بر دارد.کشورهای جهان با صرف اعتبارات و بودجه‌های بسیار کلان دنبال بدست آوردن یک منبع انرژی پاک و بادوام همچون گداخت هسته‌ای می‌باشند دلیل تمام وسوسه‌انگیز و جذاب بودن فعالیت در این ابر پروژه وجود سوخت بی‌نهایت و فراوان در حقیقت ایزوتوپهای هیدروژن، دوتریون است که به وفور در جهان وجود داشته و مقدار کمی از آن مقادیر بسیار بالایی انرژی تولید می‌کند. به این علت است که گداخت به یک انرژی پاک بی‌نهایت منتهی می‌گردد که به نظر بنده استراتژیک‌ترین انرژی آینده بشر خواهد بود.

دکتر نوروزی تصریح کرد: نکته‌ای بسیار پر اهمیت وجود دارد اینکه همانند شکافت هسته‌ای، گداخت نیز سرشار از تکنولوژی‌های پیشرفته و فناوری‌های نوین و پیچیده در زمینه‌ تکنولوژی‌های ابر رسانا که در دستگاه MRI یا قطارهای سریع‌السیر برقی و یا تکنولوژی مربوط به مواد پیشرفته که این مواد قادر هستند میلیون‌ها درجه گرما تحمل نمایند و کاربرد این تکنولوژی در پیشرفت صنایع هوا فضا کمک خواهند نمود و دیگر تکنولوژی‌های مربوط به شتابگرها که در علم پزشکی کاربرد دارند و بسیاری دیگر از صنایع مختلف کاربردهای بسیار پر اهمیتی خواهند داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این دو نوع انرژی حاصل از شکافت و گداخت هسته‌ای برای بشر در حال حاضر و آینده بسیار حائز اهمیت و مفید است. در کشور عزیز اسلامی ما ایران چند سالی است که موارد تحقیقات مربوط به گداخت هسته‌ای آغاز شده است و خوشبختانه در دولت سیزدهم شتاب فزاینده‌ای یافته و ما امیدوار هستیم که تا چند سال آینده اخبار خوب و دلگرم کننده‌ای در حوزه گداخت هسته‌ای خدمت مردم عزیز تقدیم نماییم.

 

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022