بازدید 9959

واکنش لاوروف به درخواست عجیب زلنسکی از ناتو

وزیر خارجه روسیه در واکنش به درخواست رئیس‌جمهور اوکراین از ناتو برای انجام حمله پیش‌دستانه اتمی علیه مسکو، گفت رژیم کی‌یف خطراتی را در ارتباط با استفاده احتمالی از سلاح‌های کشتار جمعی ایجاد می‌کند.
کد خبر: ۱۱۴۳۸۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰ 07 October 2022


به گزارش تابناک، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه جمعه (هفتم اکتبر) در واکنش به درخواست ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین از ناتو برای انجام حمله پیش‌دستانه اتمی علیه روسیه، گفت رژیم کی‌یف خطراتی را در ارتباط با استفاده احتمالی از سلاح‌های کشتار جمعی ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی اظهار داشت: نمی‌توانیم در خصوص مباحث اخیر درباره احتمال استفاده از تسلیحات اتمی ساکت بمانیم و بخصوص در همین ارتباط نمی‌توانیم بر اقدامات بی‌ملاحظه رژیم کی‌یف که با هدف ایجاد خطرات استفاده از انواع مختلف تسلیحات کشتار جمعی است، چشم‌پوشی کنیم.

وزیر خارجه روسیه در ادامه به آمریکا درباره کمک بی‌ملاحظه به اوکراین هشدار داد و گفت واشنگتن و بروکسل همچنان به ارائه گسترده تسلیحات به کی‌یف ادامه می‌دهند. لاوروف گفت: به ایالات متحده و سایر حامیان رژیم کی‌یف درباره مداخله بیشتر و بیشتر در وضعیت به عنوان طرف‌های درگیری هشدار می‌دهیم.

او همچنین تاکید کرد که اظهارات زلنسکی و درخواست برای حمله اتمی علیه فدراسیون روسیه مدرکی دال بر نیاز به عملیات نظامی ویژه در اوکراین است زیرا مسکو ناچار بود به تهدید کی‌یف رسیدگی کند.

وی گفت: همانطور که می‌دانید دیروز شورایی موسوم به جامعه اروپایی تشکیل شد که به ابتکار رئیس‌جمهور ماکرون بود و بعد از آن بورل رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا با افتخار اعلام کرد که روند ایجاد ساختار امنیتی بدون مشارکت روسیه آغاز شده است. به طور کلی، آن‌ها با ساز کی‌یف می‌رقصند و خیالات دیوانه‌وار کسانی را که همچنان در آنجا در قدرت هستند، تشویق می‌کنند.

زلنسکی بامداد جمعه طی سخنرانی ویدئوکنفرانسی در یک اندیشکده استرالیایی، از ناتو خواست تا قبل از استفاده مسکو از تسلیحات اتمی، حملات پیش‌دستانه‌ای را علیه روسیه انجام دهد. رئیس‌جمهور اوکراین درباره عواقب انجام ندادن چنین حمله پیش‌دستانه‌ای مدعی شد: در غیر این‌صورت باید منتظر حملات اتمی روسیه باشید. در استفاده از اهرم فشار خود تجدید نظر کنید. این کاری است که ناتو باید انجام دهد.

ساعتی بعد «سرگئی نیکیفوروف» سخنگوی زلنسکی در توضیح اظهارات او گفت که زلنسکی خواستار استفاده از سلاح اتمی علیه روسیه نشده است.

در ادامه فضاسازی کی‌یف و کشورهای غربی درباره تهدید اتمی روسیه، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا هم مدعی شد که تهدید ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه درباره استفاده از سلاح اتمی، بزرگ‌ترین تهدید اتمی از زمان بحران موشکی سال ۱۹۶۲ کوبا است و همتای روس وی درباره استفاده از سلاح اتمی شوخی نمی‌کند.

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین سه‌شنبه در نشست خبری گفت که روسیه نمی‌خواهد در لفاظی اتمی غرب شرکت کند. پسکوف گفت: رسانه‌ها، سیاستمداران و سران غرب اینک مشغول تمرین‌های بسیاری در لفاظی اتمی هستند. ما در این موضوع شرکت نخواهیم کرد.

چندی قبل بود که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفت کشورهای غربی به‌دنبال تضعیف، تجزیه و نابودی کامل روسیه هستند اما مسکو هم دارای سلاح اتمی است و از هر ابزاری برای دفاع از خود استفاده می‌کند.

«آنگلا مرکل» صدراعظم سابق آلمان و دیپلمات کهنه‌کار این کشور به کشورهای اروپایی توصیه کرده به اظهارات پوتین توجه کنند و هشدار داده اروپا تنها با مشارکت روسیه می‌تواند به صلح پایدار دست یابد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار