بازدید 15602

اعتراض ترکیه دامن یونان و آمریکا را گرفت

ترکیه پس از متهم کردن یونان به استقرار خودروهای زرهی آمریکا در دو جزیره دریای اژه در نزدیکی سواحل ترکیه، سفیر یونان را احضار کرد و به واشنگتن اعتراض کرد.
کد خبر: ۱۱۴۲۴۰۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵ 27 September 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از خبرگزاری فرانسه، آخرین تشدید تنش آنکارا و آتن زمانی آغاز شد که منابع امنیتی ترکیه تصاویر هوایی را در آخر هفته به اشتراک گذاشتند که ظاهراً کشتی های بارگیری شده با خودروهای زرهی آمریکا در دو جزیره لسبوس و ساموس یونان پهلو می گیرند.

در همین مورد وزارت خارجه ترکیه به فرستاده یونان اعلام کرد که آتن باید تخلفات را متوقف کند و به وضعیت غیرنظامی که جزایر توسط قوانین بین المللی تعیین شده احترام بگذارد.

ترکیه همچنین در یادداشتی به سفارت آمریکا در آنکارا به واشنگتن اعلام کرد که سلاح های آنان نباید در نقض وضعیت توافق شده جزایر مورد استفاده قرار گیرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به طور جداگانه یونان را به تحریک آمیز و انجام بازی های خطرناک متهم کرد.

یک منبع دیپلماتیک یونانی به دنبال اعتراض ترکیه گفت: آتن این اقدام را کاملاً بی‌اساس و ناسازگار با قوانین بین‌المللی می داند و آنکارا را به رفتار تهاجمی متهم کرد.

یونان و ترکیه که هر دو بخشی از ائتلاف دفاعی ناتو به رهبری آمریکا هستند، سال‌ها بر سر مرزهای دریایی و حقوق اکتشاف انرژی در دریای اژه و دریای مدیترانه شرقی با هم اختلاف دارند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی