بازدید 18049

حمله گرگاس به مردم یک روستا/ چهار نفر زخمی شدند

جانشین اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: در روزهای گذشته یک قلاده گرگاس به چند نفر از اهالی روستای درفک سبزوار حمله برده که در این حادثه ۳ نفر در داخل روستا و یک نفر در باغی مجاور روستا زخمی شده‌اند.
کد خبر: ۱۱۴۱۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲ 20 September 2022

به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، علی قرایی در این خصوص افزود: تصور مردم روستا و آنچه که در اخبار انعکاس یافته بود این بود که این حمله را گله گرگها انجام داده اند در صورتی که اگر گله گرگ به روستائیان حمله کرده بودند هیچ یک از افراد آسیب دیده، جان سالم به در نمی‌بردند از این رو حمله گرگ به داخل روستا تکذیب می شود و در این حادثه در مجموع ۳ نفر در داخل روستا و یک نفر در باغی مجاور روستا با حمله یک قلاده گرگاس زخمی شده‌اند.

جانشین اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: در پی اظهارات مردمی مبنی بر حمله چند قلاده گرگ به چند نفر از مردم روستای درفک مسوولان اداره حفاظت محیط زیست سبزوار به همراه فرماندهی پاسگاه انتظامی و نماینده شبکه دامپزشکی شهرستان، شورای بخش و پیمانکار جمع آوری سگ‌های بلاصاحب، جلسه فوری و اضطراری در محل روستا با حضور اهالی برگزار کردند.

قرایی افزود: در این جلسه مطابق اظهارات مردم روستا چهار حمله صورت گرفته که سه مورد داخل روستا و یک مورد در اراضی مجاور روستا و در یک باغ گردو بوده است همچنین به دلیل غیر عادی رفتار کردن گرگاس، یعنی تکرر حملات در یک زمان بسیار کم آن هم به افراد روستا، احتمال هاری در این جانور بسیار بالا بوده و مطابق دستورالعمل موجود، دفع و نمونه گیری از آنها باید در اسرع وقت صورت گیرد.

وی اضافه کرد: در همین راستا جلسه فوق العاده‌ای برای بررسی این موضوع برگزار شد که مقرر شد پیمانکار انتخاب شده به اتفاق دهیار و شورای روستا و با استفاده از توان بسیج در محدوده و حریم روستا گشت زنی و سگ‌های ولگرد و بلاصاحب و گرگاس‌های احتمالی را جمع آوری کنند و اهالی نیز سگ‌های نگهبان و گله را مدتی محبوس کنند و شبکه دامپزشکی نیز واکسن هاری را به سگ‌های گله و نگهبان روستا تزریق کند.

وی گفت: متاسفانه جمعیت سگ‌های بلاصاحب زیاد شده است که از نتیجه جفت گیری این حیوانات با گرگ‌ها، گرگاس متولد می‌شود بنابراین هرگونه تغذیه سگ‌های بلاصاحبی که عقیم نیستند به ذخیره ژنتیکی گرگ خاکستری آسیب جدی وارد می کند و ما شاهد حضور بیش از پیش گرگاس در حاشیه شهرها و روستاها هستیم که آسیب‌ به جوامع انسانی و دام را هر روز شدیدتر می‌ کند.

قرایی افزود: از عموم شهروندان تقاضا می شود از هر گونه حمایت غیر اصولی از جمله غذا دادن و پناه دادن به این حیوانات خودداری و در صورت مشاهده موضوع را به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اعلام کنند.

"گرگاس"، گونه جانوری جدید حاصل از اختلاط سگ و گرگ است که علاوه بر به خطر انداختن جان انسان‌ها، هیچ گونه ارزش ژنتیکی نیز ندارد.

دلیل اصلی ظهور این گونه جدید جانوری مهاجم که هوش و ذکاوت سگ و نترسی و شجاعت گرگ را دارد بی مبالاتی چوپانان گله در مقاربت دادن سگ های ماده با گرگ های نر به عنوان یک تفریح از یک سو و رهاشدگی و افزایش شمار سگ های ولگرد ماده در مناطق پیرامونی شهرها و طبیعت تحت لوای حمایت از حیوانات و آمیزش آنها با گرگ های نر از سوی دیگر است.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل