بازدید 12122
۷
رییس مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه به «تابناک» گفت؛

ما «آزمون شفاهی» نداریم، اما گزینش و بررسی صلاحیت داریم / «وکالت خانواده» توسط مرکز وکلای قوه قضاییه پیگیری می‌شود / برای آموزش حقوق همگانی در مدارس کشور برنامه داریم / مردم سوالات حقوقی خود را از سامانه تلفنی ۱۲۹ پیگیری کنند

هیچ فشاری در خصوص نتایج آزمون بر مرکز وکلا وارد نیست و صحبت ما این است که قانون باید به درستی اجرا و مر قانون رعایت شود. اگر مر قانون بگوید ۳ هزار انجام می‌دهیم و اگر بگوید ۳۰ هزار پذیرفته، باز هم انجام می‌دهیم. تأخیری که ایجاد شده به دلیل تفسیر از ماده قانونی است و امر عجیبی محسوب نمی‌شود.
کد خبر: ۱۱۳۴۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵ 13 August 2022

تابناک: رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه در خصوص برگزاری آزمون شفاهی به «تابناک» گفت: ما آزمون شفاهی نداریم بلکه گزینش داریم و قانون ما را موظف به اجرای آن کرده است. افرادی که با مال و جان و ناموس مردم در ارتباط هستند باید گزینش شوند که همانگونه که گفتم این امر، تکلیفی قانونی است و دقت نظر لازم دارد.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اشاره به اعلام نشدن نتایج آزمون وکالت این مرکز گفت: تأخیری که ایجاد شده، به دلیل تفسیر از ماده قانونی است و امر عجیبی محسوب نمی‌شود. در این مورد قوه قضاییه هم بر اساس قانون وظایف نظارتی دارد که باید عمل شود.

حسن عبدلیان پور در نشست خبری امروز ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: امسال روز خبرنگار با روز عاشورا مصادف شده بود و بزرگترین خبررسان صحنه کربلا حضرت زینب(س) بود و شباهت به کاری دارد که خبرنگاران آن را انجام می دهند و حضرت زینب (س) تبیین کننده قیام و نهضت عاشورا بود؛ بزرگترین رسالتی که یک فرد برعهده داشت اطلاع رسانی صحیح بود که حضرت زینب(س) آن را انجام دادند.

وکالت تخصصی موجب کاهش اطاله دادرسی خواهد شد

وی با اشاره به اینکه وکالت تخصصی موضوع مهمی است، گفت: ما در ۷ دپارتمان و ۳۷ زیر مجموعه آن را دنبال می کنیم و با وکالت تخصصی و طرحی که مرکز وکلا پیاده کرده است، قول می دهیم که حجم ورودی پرونده‌ها و اطاله دادرسی حل و وکالت تخصصی خواهد شد.

وکالت خانواده توسط مرکز وکلای قوه قضاییه پیگیری می شود

عبدلیان پور ادامه داد: وکالت خانواده هم موضوع مهم دیگری است که آن را دنبال می کنیم و اگر فرهنگ استفاده وکیل در خانواده ها جا بیفتد و برای حل مشکلات به وکیل رجوع کنند، حجم ورودی پرونده‌ها به دادگاه کاهش می یابد و انشاءالله این دو موضوع مهم محقق می شود.

برای آموزش حقوق همگانی در مدارس کشور برنامه داریم

وی ادامه داد: در ۳۰۰ مسجد وکلای ما حضور دارند و ما در کنار مردمیم. همچنین با وزارت آموزش و پرورش نشست خوبی داشتیم تا وکلای ما به صورت پایلوت آن را شروع کنند و در مدارس حضور داشته و آموزش های حقوقی در سطوح مختلف به فرزندانمان دهند. این کار خوب، تحول خوبی در نظام حقوقی کشور است‌ که از مقطع ابتدایی آن را شروع کردیم و مواردی که نیاز به یادگیری داشته باشد آن را انجام می دهیم. همچنین با شهرداری‌ها و سرای محله همکاری داریم.

مردم سوالات حقوقی خود را از سامانه تلفنی ۱۲۹ پیگیری کنند

وی ادامه داد: سامانه ۱۲۹ مرکز وکلای قوه قضاییه پاسخگو است و مردم می توانند امور حقوقی خود را به راحتی از منزل با تلفن دنبال کنند. این سامانه در حال بروز رسانی است.

عبدلیان پور ادامه داد: وکالت معاضدتی و تسخیری هم دنبال می کنیم و عزیزان ما در کل کشور آن را پیگیری می کنند و انجام می دهند. همین کاری که در مسجد انجام می دهیم است و همین امشب در مسجد هستیم و بنده هم حضور دارم و ۲۰ الی ۳۰ وکیل به صورت معاضدتی به مردم کمک می کنند.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه تصریح کرد: ما شعاری داریم که "حقوق برای همه" است. کلیپ های یک دقیقه ای طراحی کردیم و متخصص و وکیل و استاد و قاضی در این کلیپ ها حضور دارند و توضیح می دهند که فرهنگ حقوقی مردم بالاتر رود.

درباره صدور مجوزها نامه یا تذکری دریافت نکرده ایم

عبدلیان پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیراً وزارت اقتصاد لیستی از فهرست دستگاه‌های متخلف در صدور مجوزها را به سازمان بازرسی اعلام کرده است که نام مرکز وکلای قوه قضائیه هم در این لیست دیده می‌شود، آیا به سازمان بازرسی توضیح دادید؟ گفت: سازمان بازرسی تا این لحظه توضیحاتی از ما نخواسته و اگر بخواهند قطعاً اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت اعلام نتایج برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضائیه گفت: یکسری استعلامات از سازمان سنجش در این رابطه اخذ و رایزنی‌هایی با نمایندگان مجلس شده است. همه تلاش ما این است که حقی از کسی ضایع نشود و اگر تأخیری در اعلام نتایج آزمون وکالت صورت گرفته، تا بخشی طبیعی است و اگر بیشتر از این طول بکشد به دلیل برخی استعلامات است و ان‌شاءالله با یک تعامل خوب مساله حل می‌شود. وی تاکید کرد: سعی می‌کنیم‌ نتایج آزمون در آینده‌ای خیلی نزدیک، اعلام شود.

در مورد آزمون مرکز وکلا باید «مر قانون» اجرا شود

عبدلیان پور ادامه داد: هیچ فشاری در خصوص نتایج آزمون بر مرکز وکلا وارد نیست و صحبت ما این است که قانون باید به درستی اجرا شود و مر قانون باید رعایت شود. اگر مر قانون بگوید ۳ هزار تا، آن را انجام می‌دهیم و اگر بگوید ۳۰ هزار پذیرفته باز هم انجام می‌دهیم. تأخیری که ایجاد شده به دلیل تفسیر از ماده قانونی است و امر عجیبی محسوب نمی‌شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
دو صد گفته چون نیم کردار نیست. شما فقط بلدی از مر قانون حرف بزنی
بعید میدونم درسی به عنوان حقوق در دروس مدارس گنجانده شود، خیلی وقتها مسئولین براشون بهتره که مردم از حقوق قانونیشون با خبر نباشند. اینطوری برای وکلا هم خیلی بهتره چون از عدم آگاهی حقوقی مردم کمال بهره برداری رو میکنند.
جالب است کسانی که دم از قانون می زنند در بی قانونی شهره خاص وعامه اند ،اصلا این مرکز وکلا را منحل کنید وخود قوه قضایییه بر وکلا نظارت داشته باشد
فردی را میشناسم که خانمش به خارج از کشور رفت ودیگر باز نگشت این خانم وکالت وصول مهریه اش را به دخترش که در حارج از کشور میباشد وپناهنده شده است داد وسپس این دختر خانم نیز وکالت به خاله اش در ایران داد تا مهریه ای مادرش را پیگیری کند که آخر با تبانر وکیل توانست مال واموال را با ببرد وطبق اسنادی که از ایشان دیدم اضافه مهریه در زمان وقوع مراسم عقد نبوده ودر دفتر اسناد رسمی توسط زوجین انحام پذیرفته است وطبق نظر شورای محترمنگهبان نیز اینگونه معامله رد است اکنون سوالم ایجاست چرا وکلا به خود اجازه میدهند با دریافت پول زیاد اینکار انجام بدهند از این آقای رئیس سوال دارم آیا همسر مال باخته میتواند اموالش را پس بگیرد . لطفآراهنمایی بفرمائید آیا تبعه کشور دیگر حق این کار را دارد .
نقش منفی وکلا در پرونده های خانوادگی غیر قابل انکار است و مشخص است که مشاوره های از سر منفعت جویی وکلا در مسائل خانواده ها به صلاح خانواده و جامعه نیست و اصلا دلیلی وجود ندارد کسانی از اتش افروزی در خانوادهای دیگران ارتزاق کنند

. برای پرونده های خانوادکی باید چاره دیگری اندیشید
می گویید که به مر قانون پایبند هستید اما تمام سعی خود را می کنید که بگویید قانون ابهام دارد و آن را اجرا نکنید و همچنان وکالت شغل انحصاری با پرونده های بسیار و درآمد هنگفت و بدون پرداخت مالیات باشد. این نیز بگذرد.
حالا که از شهریه ها گفتید این را هم بگم که دردقانون اساسی آموزش رایگانه..مجلس شورای اسلامی که ادعای قاتونمند بودن را داره باید بدونه بر این اساس هیچیک از مدارس ابتدایی و.. نباید شهریه دریافت کنند و به هیچ عنوان نباید مدارس غیرانتفاعی و...اصلا وجود خارجی داشته باشد درحالیکه می بینیم در شهرکی مثل تهرانسر اکثر مدارس غیرانتفاعی با شهریه های گزاف هستند. اگر نمایندگان پرادعای مجلس راست می گویند تمام مدارس غیرامتفاعی و شهریه بگیر را جمع کنند و همه را دولتی کنند..همانطور که زمان شاه همه مدارس رایگان بود. مدارس دولتی در حال انفجار است. کلاسها بیش از 30 الی40 را جا داده اند..و باعث شرمندگیه مجلس شورای اسلامیه..نمایندگان باید خجالت بکشند
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی