بازدید 4880

اتحادیه اروپا رئیس جمهور سابق اوکراین را تحریم کرد

اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور سابق اوکراین و پسرش الکساندر به بهانه تهدید امنیت اوکراین وضع کرد.
کد خبر: ۱۱۳۳۳۵۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷ 05 August 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از یورو نیوز، شورای اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو «در پاسخ به تهاجم نظامی غیرموجه و بدون تحریک روسیه علیه اوکراین» به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا اضافه شده‌اند.

یانوکوویچ از مخالفان عضویت اوکراین در ناتو ولی طرفدار توسعه همکاری با این سازمان است و همچنین مخالف سرسخت عضویت کشورش در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

این رئیس جمهور سابق اوکراین در ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ در پی اعتراض‌های خیابانی علیه دولت کی‌یف و وخیم شدن اوضاع داخلی اوکراین با رای پارلمان این کشور از سمت ریاست جمهوری برکنار شد و اکنون در روسیه به سر می‌برد. وی از حامیان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین تقریبا ۶ ماه می‌گذرد. پوتین در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه