بازدید 16185
۹
تحولات بازار مسکن در چهارمین ماه سال
در تیرماه امسال، بیش از ۵۶ درصد از واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شد و ۵۰.۹ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۳ میلیارد تومان اختصاص داشته است.
کد خبر: ۱۱۳۲۶۳۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹ 31 July 2022

رشد تورم ماهانه مسکن پایین آمد/ اجاره‌بها در شروع تابستان چه تغییری کرد؟

تحولات بازار مسکن تهران در چهارمین ماه سال، امروز توسط بانک مرکزی منتشر شد. این در حالی است که روز گذشته نیز مرکز آمار ایران، گزارشی از روند معاملات و قیمت‌های مسکن ارائه کرده بود. این در حالی است که اختلاف سه میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن بین دو گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار مشهود است.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ بررسی اطلاعات منتشره توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد، در پایان اولین ماه از دومین فصل سال، در حالی که بیش از ۱۰ هزار معامله خرید و فروش مسکن در تهران به ثبت رسیده است، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۱ میلیون و ۷۰۴ هزار تومان بود که حاکی از افزایش ۵.۸ درصدی نسبت به ماه قبل است. همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل، معادل ۳۸.۸ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه تیرسال ۱۴۰۰ (معادل ۴۳.۷ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در تیرماه ۱۴۰۱ است.

این در حالی است که در تیرماه امسال، رشد ماهانه قیمت مسکن نسبت به خردادماه ۲.۶ واحد درصد پایین آمده و بیانگر بازگشت تدریجی آرامش به بازار مسکن پس از اثرات حذف ارز ترجیحی است.

رشد تورم ماهانه مسکن پایین آمد/ اجاره‌بها در شروع تابستان چه تغییری کرد؟
رشد تورم ماهانه مسکن پایین آمد/ اجاره‌بها در شروع تابستان چه تغییری کرد؟

گران‌ترین و ارزان‌ترین خانه‌ها در کدام مناطق تهران است؟

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده، معادل ۸۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۲۰ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۵  و ۵۴.۶ درصد افزایش نشان می‌دهند.

رشد تورم ماهانه مسکن پایین آمد/ اجاره‌بها در شروع تابستان چه تغییری کرد؟

سهم نوساز‌ها از معاملات تیرماه 

همان طور که پیشتر اشاره شد، در تیرماه امسال، تعداد معاملات مسکن به رقم ۱۰۲۹۴ رسیده بود که نسبت به ماه قبل، ۲۵.۸ درصد کمتر بوده و نسبت به تیرماه سال قبل ۱۰۳ درصد رشد داشته است. حال بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در تیرماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۱۰ هزار و ۲۹۴ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا پنج سال ساخت همچون ماه قبل، با سهم ۳۰.۱  درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با وجود این، سهم مذکور در مقایسه با تیرماه سال قبل، حدود ۳.۴ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت بالا در گروه‌های "۱۱ تا ۱۵" و "بیش از ۲۰ "سال ساخت افزوده شده است، در حالی که تعداد معاملات مربوط به خانه‌های بیش از ۲۰ ساخت، با رشد ۲۱۸ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل همراه بوده است.

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در تیرماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴.۶ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم ۹.۲ و ۸.۸  درصدی از کل معاملات انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

رشد تورم ماهانه مسکن پایین آمد/ اجاره‌بها در شروع تابستان چه تغییری کرد؟
 

چند درصد از معاملات به خانه‌های زیر ۳ میلیارد تومان رسید؟

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در تیرماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد، به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۴.۲ درصد از معاملات انجام شده را از آن خود کردند. همچنین ۵۶.۷ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۵۰.۹ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۳ میلیارد تومان اختصاص داشته است. (این رقم در ماه قبل، ۵۳.۸ بود)

اجاره‌بها در شروع تابستان 

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در تیرماه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۷.۴ و ۵۲.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است، رشد ماهانه شاخص مزبور در تیرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل ۴.۵ درصد است.
 
رشد تورم ماهانه مسکن پایین آمد/ اجاره‌بها در شروع تابستان چه تغییری کرد؟
 

میانگین قیمت مسکن در تهران به روایت مرکز آمار

در حالی که بانک مرکزی از متوسط قیمت مسکن در سطح ۴۱ میلیون و ۷۰۴ هزار تومان در شروع تابستان خبر می دهد، مرکز آمار رقمی بالاتر را برای این شاخص رونمایی کرد؛ بنابراین، روز گذشته مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد، متوسط وزنی قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به ۴۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان رسیده است. همچنین در این ماه منطقه یک با متوسط قیمت ۸۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، بیشترین و منطقه ١٧ با متوسط قیمت ۲۲ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان، کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده­ اند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
جهش مسکن تنها راه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
میانگین قیمت مسکن در تهران به 45 میلیون تومان رسیده، روزهای اخیر اعلام کردند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
معلوم نیست سازندگان چنین قیمتهایی بدنبال چه چیزی هستند با وجودیکه می دانند چنین قیمتهایی هیچ وقت فروشی نخواهد داشت حتی یک هزارم این قیمتهای توهمی!
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
جناب رئیسی این اعداد شرم آور مدیریت شماست

مردم توان خرید خانه متری 10 میلیون تومان را هم نداشته اند و این یعنی شکست تمام دستگاه در تامین نیاز اولیه مردم که باید بخاطر آن محاکمه و مجازات شوید.

چه برسر پول ملی و زیرساخت های ایران آورده اید
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
چرا به اجناس خوراکی که مایحتاج مردمه دخالت نیست ولی به ملک شخصی دخالت میکنند طرف یه خونه داره دومیلیارد بذاره بانک 40میدن اون موقع گذاشته 500رهن ماهی 4یا 5شما جای اونجا مفت بده خوبه مال مال شخصی ایست مثل خودرو که نمی‌خوای نخر
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
نرخ رسمی تورم حدود ۵۰ درصد اعلام میشود در حالیکه نرخ واقعی بسیار بیشترازان است بااینحال حقوق بازنشستگان را تنها ۱۰ درصد افزایش داده اند !!!
قلندر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
واقعا جای شگفتی دارد این وضعیت نابسامان و افسار گسیخته تورم مسکن که یک کالای اساسی و لازم و حیاتی برای زندگی خانوارها و ازدواج جوانان است.
اون وقت دایما از مشاوره خانواده و افزایش جمعیت و ازدواج حرف می زنیم! واقعا با چه رویی از جوانان بیکار انتظار دارید با چنین اعداد و ارقام وحشتناکی از قیمت مسکن بتوانند ازدواج کنند و چگونه در این خانه های قوطی کبریتی بتوانند فرزندان زیاد هم بیاورند؟؟؟!!!
طرز مدیریت هم فقط شعار و شعار و شعار و دریغ از دو ریال عمل به تعهدات و وعده ها ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
علی برکت ا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
علی برکت ا...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی امین تارخ علی کریمی ربیع الاول فائزه هاشمی حسین ماهینی
آخرین اخبار