بازدید 56355
رونمایی بانک مرکزی از تحولات مسکن در پایان بهار

یک متر خانه در تهران به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد/ منطقه ۱۸؛ مسکن ارزان‌‌‌قیمت در پایتخت/ اجاره‌بها دوباره رکورد زد/ چند درصد از معاملات به خانه‌های زیر ۳ میلیارد رسید؟

سه ماه از سال جدید گذشت و حالا آمار منتشره توسط بانک مرکزی، نشان از رکوردشکنی در بازار مسکن دارد، به گونه‌ای که میانگین قیمت یک متر خانه در پایتخت، به یک قدمی کانال ۴۰ میلیون تومانی رسیده است.
کد خبر: ۱۱۲۷۱۵۰
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲ 29 June 2022

سه ماه از سال جدید گذشت و حالا آمار منتشره توسط بانک مرکزی، نشان از رکوردشکنی در بازار مسکن دارد، به گونه‌ای که میانگین قیمت یک متر خانه در پایتخت، به یک قدمی کانال ۴۰ میلیون تومانی رسیده است.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در شرایطی که یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت سیزدهم، کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن و اجاره است و برای این منظور نیز راهکار افزایش عرضه خانه از طریق طرح نهضت ملی مسکن را دنبال می‌کند، نگاهی به آمار و ارقام ارائه شده توسط سیاست گذار پولی و ارزی، حکایت از روند صعودی قیمت‌ها دارد؛ موضوعی که ضرورت بازنگری هرچه سریع‌تر در خصوص فرآیند تولید و عرضه مسکن را بیش از پیش تاکید دارد. به هر حال با گذشت کمتر از یک سال از عمر دولت سیزدهم، روند ساخت و ساز در پروژه‌های مسکن ملی و نهضت ملی مسکن، کند بوده و نیازمند همراهی تمامی دستگاه‌ها و همچنین نظام بانکی در بخش تامین مالی است.
 
اما آمار جدید بازار مسکن چه می‌گوید؟

صبح امروز بانک مرکزی گزارشی از معاملات و قیمت مسکن پایتخت در خرداد ۱۴۰۱ را منتشر کرد؛ گزارشی که نشان از رشد قیمت و تعداد معاملات مسکن دارد.

متوسط قیمت مسکن به کانال ۴۰ میلیون نزدیک شد

 
در پایان آخرین ماه از نخستین فصل سال، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بود که حاکی از افزایش ۸.۴ درصدی نسبت به ماه قبل است. همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۳۲.۸ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه خردادماه سال ۱۴۰۰ (معادل ۵۶.۶ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در خردادماه ۱۴۰۱ است.

یک متر خانه در تهران به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد/ کهنه‌ساز‌ها همچنان پرتقاضاست/ اجاره‌بها دوباره رکورد زد/ چند درصد از معاملات به خانه‌های زیر ۳ میلیارد تومان رسید؟

گران‌ترین و ارزان‌ترین خانه‌ها در کدام مناطق تهران است؟

 
در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده، معادل ۸۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۱۹ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۲.۳ و ۵۵.۳ درصد افزایش نشان می‌دهند.

یک متر خانه در تهران به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد/ کهنه‌ساز‌ها همچنان پرتقاضاست/ اجاره‌بها دوباره رکورد زد/ چند درصد از معاملات به خانه‌های زیر ۳ میلیارد تومان رسید؟

خانه‌های کهنه‌ساز همچنان پرتقاضاست

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در خردادماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۱۳ هزار و ۸۷۴ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا پنج سال ساخت با سهم ۳۰.۱  درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با وجود این، سهم مذکور در مقایسه با خردادماه سال قبل، حدود ۵.۷ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت بالا در گروه‌های "۱۱ تا ۱۵" و "بیش از ۲۰ "سال ساخت افزوده شده است، در حالی که تعداد معاملات مربوط به خانه‌های بیش از ۲۰ ساخت، با رشد ۳۲۹ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل همراه بوده است.
 
همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴.۴ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۱۰ به ترتیب با سهم ۹.۶ و ۹ درصدی از کل معاملات انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

یک متر خانه در تهران به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد/ کهنه‌ساز‌ها همچنان پرتقاضاست/ اجاره‌بها دوباره رکورد زد/ چند درصد از معاملات به خانه‌های زیر ۳ میلیارد تومان رسید؟
 

چند درصد از معاملات به خانه‌های زیر ۳ میلیارد تومان رسید؟

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در خردادماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد، به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۳.۷ درصد از معاملات انجام شده را از آن خود کردند. همچنین ۵۷.۳ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۵۳.۸ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۳ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

اجاره‌بها دوباره رکورد زد

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در خردادماه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۶.۵ و ۵۱.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در خردادماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۲.۷ و ۳ درصد است.
یک متر خانه در تهران به ۴۰ میلیون تومان نزدیک شد/ کهنه‌ساز‌ها همچنان پرتقاضاست/ اجاره‌بها دوباره رکورد زد/ چند درصد از معاملات به خانه‌های زیر ۳ میلیارد تومان رسید؟


این در حالی است که باید یادآور شد در ماه قبل یعنی اردیبهشت، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری (در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱) با رشدی به ترتیب معادل ۴۶ و ۵۰.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل روبه رو شده بود. لازم به توضیح است، رشد ماهانه شاخص مزبور در اردیبهشت ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۱.۹ و ۲ درصد بود؛ بنابراین در خردادماه این شاخص روند صعودی را ادامه داده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۴۷
انتشار یافته: ۲۹
ادامه مذاکرات فقط تشریفاتی است چون هم دولت ایران بدنبال استفاده از این مذاکرات برای کنترل بازار ارز و اقتصاد هست و هم امریکا و اروپا از این مذاکرات بدنبال کش دادن موضوع هستند. امریکا هرگز بدنبال حل مسئله هسته ای با ایران نیست. اگر مشکل هسته ای حل شود چگونه تضعیف استراتژیک قدرت نرم و سخت و اقتصاد ایران را ادامه دهد و چگونه عربها را مجبور کند تا اسلحه بخرند و با اسراییل از در دوستی در بیایند؟ حالا اصلا وارد بحث روسیه نمی شویم که می بینید از بس در جبهه نظامی متوقف شده دست به حملات سنگین موشکی به اماکن غیر نظامی و نظامی در عمق اکراین میزنه. در این شرایط که هر روز امریکا و اروپا هر روز تحریمهای سنگین اقتصادی و نخریدن طلا و .... بر علیه روسیه برقرار می کنند و انواع سلاح را به اکراین می دهند چگونه می توان قبول کرد که روسیه از تفاهم و موافقت نامه ای بین ایران و اروپا و امریکا حمایت کند که تقریبا تنها سلاح استراتژیک باقی مانده در دستان پوتین یعنی گرانی نفت و گاز در دنیا را با اوردن نفت و گاز ایران به بازار کند کند؟ دنیا عالم واقعگرایی است نه خوشبینی و حرکات نمایشی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
چه برنامه ریزی برای ورود دهه شصتی ها به تقاضاهای بازار مسکن شده بود ؟؟ چرا هیچکس محاکمه نمی شود ؟؟ چه ترک فعلی صورت گرفته ؟؟
چرا مسکن ملی اینقدر آهسته پیش می رود ؟؟
واقعا تاسف آوره
با اولین زلزله همه چی ارزون میشه میبینم اون روز رو
نگوئیدقیمت خانه گران شدویااجاره خانه گران شد بگوئیدتورم شدیدترشد بگوئیدمایحتاج مردم چندبرابرشد بگوئید قیمت هندوانه که سال گذشته کیلوئی ۱۵۰۰ تومان بود امسال شده شش هزارتومان!بگوئدمزدکارگر بی تخصص ساحتمانی چقدر افزایش یافته بفرمائیدمزدبنا چقدر اضافه شده بفرمائید مصالح ساختمانی چندبرابر شده بازهم بفرمائیدعوارض شهرداری وپروانه ساختمانی وغیره چندبرابر شده تابگوئیم چراقیمت متر مربع ساختمان نسبت به سال قبل کمتراز ۱۵ درصد رشدکرده آنهم بدلیل رکود وبیکاری وگرنه تورم دامن همه رامیگیرد هرچیزی رابرای مقایسه انتخاب کنید چندبرابرشده بجز مسکن که ازهمه کمتررشدکرده وبهمین دلیل ساخت وسازنسبتاًراکد شده ولی بااین تورم وعدم قدرت خرید کم مطمئنا دراینده نزدیک با کمبودمسکن مواجه خواهیم شد مگرآنکه بانکها همت کنند وبادادن وام های زیادبابهره های مناسب قدرت خرید رابالا ببرند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
خود بانک ها با بردن پول مردم به پروژها و شرکت های زیر مجموعه خود باعث گرانی ها و تورم های شدید هستند
اندر حكايت خانه متري چهل ميليون تومان !!
---------------
--- به به ! ... واقعاً به به ! ... ديگه از اين بهتر نميشه ... دستش درد نكنه ... بايد با آب طلا نوشت
طلاي ناب ... آقا اسد بيا برات بخوانم ... حيفه كه نبيني و نخواني ... نوشته كه : « زندگي صحنه يكتاي هنرمندي ماست ، هركسي نغمه خود خواند و از صحنه رود ، صحنه پيوسته به جاست ...خرم آن نغمه كه مردم بسپارند به ياد » !! ... واقعاً خوب گفته ... همين امروز عصر بايد بروم بدهم خوشنويسي كنن ، قاب بگيرم بزنم به ديوار مغازه ... آقا اسد كيف كردي ؟!!
-- آقا مصطفي ! اين كه من خيلي وقته كه ديدم و خواندم ، البته از حفظ هم دارم ! الحق و الانصاف خوب گفته ... اما آقا مصطفي بنده در اين شعر تصرفاتي هم كرده ام ، يعني اين را شعر را سياسي كرده ام !! ... به نظرم بهتر شده !! ... الان برات مي خونم ، خوب گوش بده آقا مصطفي ... آقا مصطفي
اين كه ميگم شعر را سياسي كرده ام ، از زبان حال دولتمردان و سياستمداران در هر دولتي در هر بلاد و مملكتي ، در هر زمان و مكاني گفته ام : گوش ت با منه ؟ ، هر سياستمداري بايد اين شعر را با خط خوش نستعليق كه گفته اند نستعليق عروس همه خطوط است ، قلمي كند ، قاب بگيرد و در دفترش بكوبد
و آن شعر بنده اين است : « سياست و دولت صحنه يكتلي هنرمندي ماست ، هر دولتي نغمه خود خواند و از صحنه رود ، صحنه پيوسته به جاست ، خرم آن نغمه كه مردم بسپارند به ياد » ! ... نظرت چيه آقا مصطفي ؟ ... شعر من جامع تر از شعر خود شاعر نيست ؟ ... البته كه هست !! شك نكن آقا مصطفي !!..خيلي ممنون آقا مصطفي كه شعر من را تصديق ميكني ... معلومه كه اهل شعر و ادبي !!
تنها راه نجات اقتصاد کشور حذف بانک های خصوصی این بانکا پدر کشور در اوردن ملک میخرن بورس نابود میکنن بهم دیگه وام سود میدن یک وضعی
طبق دستور نباید اجازه زیاد می شد احتمالا نیاز هست دستور بدهند قیمت مسکن هم به نصف کاهش یابد!
چرا نعل وارونه می زنید اجاره افزایش پیدا نکرده پول ارزشش کم شده وقتی روغن 92000 تومنی میشه 450000 باید انتظار افزایش همه قیمت ها از جمله اجاره هم بود.
دولت باید کل مسکن را در اختیار بگیره و اجاره بده به مردم با شارژ متناسب تنها را چاره شخصی سازی مسکن از بین بره
انصاف مرده باورتون میشه خونه ۵۹ متری تو جنوب تهران با پارکینگ ۱۵۰ میلیون ۳ تومن و بعد حقوق کارگر ۷ میلیون تومان ... البته یکی ارزش پول کم شده که توان خرید نیست دوم اینکه سود بانکی کم شده قبلا موسسات مالی اعتباری بود صاحبخونه میذاشت اونجا ۲۵ درصد سود روزشمار میداد الان یکساله بهشون نهایتا ۱۶ درصد میدن در نتیجه باتوجه به گرونی مجبورشدن ۵۰ درصد گرون کنن چون ۵۷ درصد به حداقل حقوق کارگر ساده اضافه شده ولی انصاف رفته و صاحبخونه ها یادشون رفته هممون آخرش میریم تو یه جای تنگ و تاریک و جواب ازمون میکشن حق الناس!!! .... البته بنظر من اون بازنشسته ای که حقوق دولت و یا تامین اجتماعی رو میگیره و طبق قوانین کشوری اجاره بیشتر میگیره باید حقوق بازنشستگیش رو قطع کنن چرا؟ چون درآمد داره از اجازه خون حداقل به اندازه مابه التفاوتی که میگیره از حقوقش کم کنند البته طرحش به مجلس رفته و برای دولت هم ارسال شده که سریعا و عاجلا تامین اجتماعی نسبت به بازرسی کسانیکه هم حقوق بگیرن هم مغازه یا خانه یا کارگاهی اجاره میدن رو پیدا کنه و تصمیمات رو اتخاذ کنن ... یادحقوق بازنشستگی یا درآمد حاصله از اجاره
چه خوب. متشکریم
آب كه از سر گذشت چه يك وجب چه صد وجب
چه سي ميليون چه صد ميليون.
به بنگاه داران محترم بفرماييد. شور ندن به بازار از بس شورش در اومده اصل قضيه رفته زير سئوال؟ حالا اگر عدد و ارقام دلشون رو خوش مي كنه! باشه ما اين دل خوشي را نمي گيريم از اينا! حال كنن. والا...................... :)
متاسفانه عملکرد بسیار بسیار بد مدیران دولتی باعث گریز سرمایه های سرگردان به سمت خانه ، خودرو ، طلا و ارز شده و تا وقتی اقتصاد خصوصی نشود و بدست مردم نرسد همین آش است و همین کاسه ! حالا هرکس بیایید و جراحی اقتصادی کند فرقی ندارد !
مشکلی نیست هنوز هم جا داره گرونتر بشه، بلاخره از ماست که بر ماست
مستاجر ها خیلی هم خوشبخت هستن و پول کولر ایزوبام لوله کشی نمیدن امروز 6 میلیون پول لوله کشی دادن شما ها یه نوکر مفتی دارید به نام صاحب خونه که هرچی ازش بخواین انجام میده فعلا مفت ترین چیز تو ایران کرایه خونه هست 3 ساله دولت گفته 25 درصد تمدید خودکار یعنی از جیب صاحب خونه به مستاجر یارانه میده من به شماها که خونه مفتی مثل هتل دارید و ارزون تر از هتل هست حسادت میکنم گاهی اوقات میگم خودم هم برم مستاجر شم هر سال یه خونه جدید عوض کنم و هرچی خراب میشه را برای صاحب خونه بزار
10 سال پیش با کرایه فقط یک ماه از خونه.
یک متر خونه نوساز
یک موتور سیکلت 125
یک.عدد سکه
دو یا سه عدد کولر ابی
یک عدد کولر گازی
10 متر زمین تو شمال
حالا کرایه کل سال حساب کن خودت که 10 سال پیش چه قدر کرایه خونه ها بالا بوده
الان چی
خونه نوساز متری 30 میلیون
موتور سیکلت 20 تا 30 میلیون
کولر ابی 15 میلیون
کولر گازی 16 تا 25 میلیون
زمین تو شمال متری 20 میلیون


حالا بهتر میشه فهمید که چرا این قدر کرایه ها مفتی مونده
دولت هم به بهونه کرونا مستاجر را پرو کرده ولی امسال حکم تخلیه میدن و به زور نشستن مستاجر هم از نظر شرعی مشکل داره
من نظربرخی افراد راقبول ندارم مسکن در تهران کمتراز۵۹سال میتوان خرید خیلیم زودترچون تهران ۶برابربقیه شهرستانهای دورایران درامدداردولی بازار مسکن بایدسروسامون‌گرفته وازاین وضعیت بقرنج‌وبحرانی خارج شودوشرایط عادی روطی کند بازار مسکن ربطی به تصمیم مسئولین وبیشتربه تورم‌مربوط نمی‌باشد چیزی که بازار مسکن روزمین‌گیرکرده سواستفاده دلالان مسکن‌بیشترمیباشدوگرنه مسئولین که نمیخوان شبوروز ازعمدقیمت خونه روبالاببرن تورم بیشترمربوط به خوراکی‌ها وموادشوینده وتاحدودی به مسکنم مربوط میشه ولی کل مقصر مسعولین‌وتورم‌که‌نیستن چندنکته اساسی بایداجرابشه بایدقیمت خونه ونرخ رهن واجاره بها درایران‌کنترل شود وازاین بیشترنشوددست دلالان وبرخی بنگاه‌های معاملاتی که دستی کج دارن کوتاه شود وخودشون نرخ تعیین‌نکنند بلکه نرخ طبق مصوب اتحادیه مسکن باشد وزیرمسکن‌وچندروشن فکربازارمسکن بایدگفتگوهاوجلساتی روبرای بهبود بازارمسکن باهم داشته باشندبابهبود بازار مسکن شغلهای زیادی ب چرخش درمیاد چرخ اقتصادمملکت دوباره می‌چرخد ووضعیت اقتصادی هم روبه بهبود خواهدرفت ت کل برخداوندنگران نباشید انشاالله درست خواهدشدباید مدیرانی مخفی زیادی دربارار‌مسکن دخالت ونظارت داشته باشندتا مشکلاتی درباره مسکن وبنگاه‌های معاملاتی مسکن بوجودنیاید ومراقب برخی ازبنگاهداران واملاک داران‌مسکن که دلشون برای مملکت ومردم اجاره نشینها نمیسوزه وفقط بفکرمنافع خودهستنکاملا مراقبشون باشند
دولت و مجلس انقلابی دست به دست هم دادن تا نسل مستضعفینی رو که از روحانی جون سالم به در بردن، منقرض کنن.
تمامی قوانین بازدارنده در حوزه مسکن را بردارید. قانون مالیات بر خانه های خالی رابردارید. هر قانون دیگری که مانع ترغیب مردم به سرمایه گذاری در مسکن هست را بردارید. از وقتی دولت شروع به دخالت در حوزۀ مسکن کرد دل ودماغ سرمایه گذاری و خرید مسکن برای صاحبان سرمایه از بین رفت و سرمایه ها به سمت سرمایه گذاری غیر مولد کوچ کرد. سازنده هم اگر خریدار بالای سرش نباشد رغبتی برای ساخت پیدا نمی کند. مالیاتهای 6 برابری و ده بیست برابری را جمع کنید . شما روزی این کار را خواهید کرد اگر زودتر باشه خسارتش کمتر هست.دولت فقط باید باوام ساخت و وام خرید و وام اجارۀ مسکن ،مردم را یاری و مشوق برای رونق باشد. ساخت و سازهای دستوری دولتی تحت عنوان مسکن ملی یا هر عنوان دیگزی ، نمی تواند جای اقبال سرمایه های مردم به مسکن را بگیرد. در نظر داشته باشید که هر مسکنی که ساخته میشود بلاخره روزی مسکن خانواده ای خواهد شد. پس لازم نیست با داغ و درفش دنبال صاحبان خانه با سین جیم کِی پر بود کِی خالی بود بگردید این کارها جواب معکوس دارد. اگر موارد فوق رعایت شود دوباره می توان شاهد رونق ساخت و سازهای مردمی بود. و این کار منتج به معقول شدن قیمت مسکن و خارج شدن آن از حالت کالای سرمایه ای در مدت حدود شش هفت ساله می شود. در غیر این صورت مشکل مسکن بغرنج تر خواهد شد. ما آنچه شرط بلاغ است را گفتیم .
سال ۷۸ یک اپارتمان نوساز ۷۴ متری در میدان نورراخریدم ۱۶ میلیون الان میانگین یک متراپارتمان شده ۴۰ میلیون
علی برکت الله !!!!
اسفند ۹۷ یک ملک درمنطقه ۵ را فروختم وبا پولش دلارخریدم حالا ان دلار کنی بیش از دوبرابر شده درحالیکه همان ملک ۶-۷ برابر شده
معنی اش اینه که قیمت دلار مصنوعا پایین نگه داشته شده وهمه چیز براساس قیمت واقعی دلار چندبرابر شده الا خود دلار
فروش با چنین قیمتهایی محاله این قیمتها توسط مافیای مسکن از جمله بانک های خصوصی برای وانمود کردن افزایش سرمایه شان و املاکی های کلاش برای رسیدن سود باد آورده بیشتر داده میشود و هیچ خریدار پیدا نخواهند کرد!
این قیمتها فقط باد هواست و برای مالکان فروشندگان پول نمیشود جز ضررهای سنگین و از دست رفتن سرمایه شان!
خود بان مرکزی بهتر از همه می دانید این آمار تعداد فروش و قیمت جعلی است و آنرا از املاکی های کلاش می گیرد که از سر تا پایشان دروغ است!
کسیکه با چنین قیمتهایی خانه بخرد کل سرمایه اش را از دست می هد و دیگر نمی تواند سرمایه اش را نقد کند و سرمایه اشد در خشت و گل قفل میشود
اخه این چه وضعیتی هستش،چرا دولت و حکومت فکری برای اجاره بها نمی کنند؟
توي دي ماه يه تورم شديد تو ملك داريم الان سيمان شده پاكت ٩٠تومن از ٢سال پيش يعني ٤برابر اهن ٥برابر اجرت قيمت كابل و سيم برق قيمت چوب وكابين و در و كمد قيمت اسانسور و پول حمل و نقل و قيمت پنجره و پي وي سي قيمت سنگ و سراميك و كاشي و قيمت شير الات و قيمت بلوك سيماني و احر و پول حمل و نقل موارد فوق پول رنگ و گج فضاي سبز و گل گياه و غيره
و عوارض شهرداري كه هنوز اينا تو قيمت ملك امسال كه گرون شده تاثير نداشته تو دي ما متوسط ملك متري ٥٥ميليون
تو موارد بالا توضيح دادم كه قيمت مسكن ربط به مافيا بانك و اين حرفا كه يه سري افراد ساده ميزنند نداره البته خوب چون اطلاع ندارند اينجوري فكر ميكنند كه قيمت مسكن مافيا و بانك سلطان فلان اينو اون بالا ميبرند نخير مسكن قيمتش به ١٥٠٠ايتم مستقيم و غير مستقيم ارتباط دارد كه اون ايتم ها باعث افزايش ميشود و همه جا دنيا به اين صورت است
ولي خوب جا هاي ديگر دنيا كسب كار مناسب قدرت خريد مردم خوب درامد به نسبت هزينه ها مناسب براي همين بعد چند سال كار ميتوانند صاحب مسكن شوند ولي تو اينجا گل و بلبله
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی