بازدید 8412
۱
سی ان ان:
مقامات آمریکایی بر این باور نیستند که مسئولیت محدود کردن ایران به طور کامل بر عهده بایدن است و امیدوارند در جریان سفر ماه آینده رییس‌جمهوری آمریکا به منطقه، ابتکاراتی در این زمینه از متحدان کلیدی واشنگتن در منطقه دریافت کنند.
کد خبر: ۱۱۲۵۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵ 22 June 2022


وبگاه شبکه خبری "سی ان ان" آمریکا با انتشار گزارشی از فشار کشورهای عربی منطقه به ایالات متحده برای ارایه طرح واشنگتن به منظور مقابله با ایران خبر داد.

به گزارش تابناک به نقل از عصرایران،  سی ان ان در گزارشی نوشت:


در شرایطی که امیدها برای احیای برجام کمرنگ شده و رییس جمهوری آمریکا آماده سفر خاورمیانه ای ماه آینده خود به اسراییل و سپس عربستان سعودی است ، پرزیدنت جو بایدن تحت فشار فزاینده ای از سوی متحدان کلیدی آمریکا در خاورمیانه قرار دارد تا طرحی قابل اجرا برای محدود کردن ایران ارایه دهد.


"خالد بن سلمان" معاون وزیر دفاع عربستان سعودی و برادر "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی، در اوایل ماه جاری در سفر به واشنگتن به مقامات ارشد امنیت ملی بایدن گفت که او خوشحال است که روابط آمریکا و عربستان به مسیر خود باز می گردد.


بنا به اعلام منابع مطلع آمریکایی، اما او همزمان ابراز نگرانی کرد که ایالات متحده هنوز یک استراتژی جامع برای مقابله با جاه طلبی های هسته ای ایران، زرادخانه موشک های بالستیک و حمایت این کشور از گروه های شبه نظامی منطقه ای ارایه نکرده و دولت آمریکا هنوز به متحدان خود از جمله عربستان سعودی نگفته است که در صورت شکست مذاکرات هسته ای، "طرح B" احتمالی چه خواهد بود.


یک مقام ارشد دولت با اشاره به تصمیم اخیر ایران برای برداشتن برخی از دوربین های نظارتی آژانس از تاسیسات هسته ای ایران و موجی از عملیات های مخفیانه و تهاجمی (تروریستی) اسراییل در داخل مرزهای ایران، گفت: "تنش ها با ایران به سطح بالایی رسیده است." نیروی دریایی آمریکا 2 روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد روز دوشنبه، 3 قایق تندرو ایرانی یک جفت شناور نیروی دریایی آمریکا را به شیوه‌ای "ناامن و غیرحرفه‌ای" تعقیب کردند.


این مقام افزود: "این بخش بزرگی از دلیل نیاز ما به انجام این سفر (سفر بایدن به منطقه) است. متحدان ما می خواهند بدانند که ما در برخورد با موضوع (ایران) جدی هستیم."


"رابرت مالی" نماینده آمریکا در امور ایران ماه گذشته به کنگره شهادت داد و گفت در این مرحله، چشم انداز یک توافق جدید با ایران "در بهترین حالت ضعیف است". و مشخص نیست که در صورت رسیدن به توافق و لغو تحریم ها، برنامه دولت برای مقابله با حملات موشکی و پهپادی شبه نظامیان نزدیک به ایران در منطقه چه خواهد بود.


سخنگوی شورای امنیت ملی به سی‌ان‌ان گفت: "ما متعهد هستیم که از نزدیک با شرکای منطقه‌ای خود در مورد سیاست آمریکا در قبال ایران رایزنی کنیم و به طور کلی، از گفت‌وگو میان کشورهای منطقه درباره امنیت و ثبات منطقه حمایت می‌کنیم."


قانون‌گذاران، شرکای منطقه‌ای و متحدان، کاخ سفید را برای کسب اطلاعات بیشتر تحت فشار قرار داده‌اند، اما دولت بایدن در حالی که هنوز از "پِلَنِ بی" خود در قبال ایران رونمایی نکرده، همچنان نگران شکست مذاکرات حساس هسته‌ای است.


منابع آگاه به این گفتگوها گفتند که دولت ابراز داشته است که فشار اقتصادی بر ایران را ادامه خواهد داد و در صورت شکست توافق، اجرای تحریم ها را تشدید خواهد کرد.


ایالات متحده همچنین برای ایجاد یک ائتلاف منطقه ای علیه ایران تلاش می کند و از کشورهای خلیج (فارس) می خواهد تا تمام سیستم های دفاع هوایی و موشکی خود را در برابر حملات ایران یکپارچه کنند. این اقدام توسط قانونگذاران آمریکایی از هر دو حزب حمایت می شود، اما هنوز حمایت همه کشورهای خلیج فارس را جلب نکرده است.

 


با این حال، مقامات آمریکایی بر این باور نیستند که مسئولیت محدود کردن ایران به طور کامل بر عهده بایدن است و امیدوارند در جریان سفر ماه آینده رییس‌جمهوری به اسراییل، کرانه باختری و عربستان سعودی ، طرح های شرکای خاورمیانه‌ای آمریکا برای تاثیرگذاری بر ایران را دریافت کند.


در همین حال، به نظر می رسد که اسراییل به طور فزاینده ای مایل است که سرشته امور را به دست خود بگیرد. چندین مقام فعلی و سابق آشنا به سی ان ان گفتند که دستگاه اطلاعاتی اسراییل حملات مخفیانه خود را به اهداف و دانشمندان هسته ای ایران افزایش داده است و ایالات متحده را تا حد زیادی در مورد این حملات بی اطلاع نگه داشته است.


کشورهای حاشیه خلیج فارس کمتر از اسراییل در مورد احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نگران هستند و بیشتر در مورد اینکه چگونه احیای برجام و کاهش تحریم‌ها می‌تواند به تامین مالی سایر فعالیت‌های بد منطقه ای ایران کمک کند، نگران هستند.


"علی شهابی" یکی از عوامل سعودی نزدیک به ریاض که اغلب دیدگاه دولت سعودی را نمایندگی می کند، می گوید: "خلیج (فارس) می خواهد احساس کند که آمریکا در کنار آنها ایستاده است، اما بزرگترین علامت سوال در حال حاضر این است که آیا می توان به آمریکا اعتماد کرد یا خیر. عربستان سعودی خواستار دخالت هرچه بیشتر آمریکا در محدود کردن ایران است، بنابراین این بحثی خواهد بود که بر نشست شورای همکاری خلیج فارس و بایدن مسلط خواهد شد."


در داخل دولت بایدن بر سر جدیت جاه طلبی های هسته ای ایران اختلاف نظر وجود دارد. برخی از مقامات فعلی و سابق که با اطلاعات آمریکا آشنا هستند، معتقدند که هدف اصلی ایران کاهش تحریم‌ها است و رهبران این کشور از تهدید توسعه بیشتر برنامه هسته‌ای به عنوان اهرم فشار استفاده می کنند.


برخی دیگر اما بر این باورند که ایران واقعا می‌خواهد سلاح هسته‌ای تولید کند، زیرا رهبران این کشور می بینند که چگونه کره شمالی و روسیه، هر دو کشور دارای سلاح هسته‌ای، موفق شده‌اند از مداخله مستقیم غرب مانند تهاجم و تغییر رژیم مصون بمانند.


رابرت مالی ماه گذشته به قانونگذاران گفت برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای "هیچ چیزی از روی میز از جمله اقدامات نظامی خارج نمی شود." اما او بار دیگر تاکید کرد که موضع آمریکا این است که "تنها راه حل واقعی در اینجا یک راه حل دیپلماتیک است."


سخنگوی شورای امنیت ملی این موضع را تکرار کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه نیز گفت: "ما به دیپلماسی به عنوان بهترین و بادوام ترین ابزار برای رسیدگی به نگرانی هایمان در مورد برنامه هسته ای ایران متعهد خواهیم ماند."


محیط امنیتی متزلزل باعث شده است که اسراییل به شدت برای سفر بایدن به عربستان سعودی و دیدار با ولیعهد عربستان فشار بیاورد و انتظار می‌رود که بایدن پروازی فوق‌العاده نادر را مستقیما از تل آویو به ریاض با "ایر فورس وان" (هواپیمای اختصاصی مقام ریاست جمهوری آمریکا) انجام دهد.

 


یکی از دستیاران کنگره که با این مذاکرات آشناست، گفت: "بسیاری از شرکای ما به شدت احساس می‌کنند که سیاست آمریکا در قبال ایران، امنیت آنها را به چالش می کشد." و هنگامی که شما این سیاست را به خروج سراسیمه آمریکا از افغانستان، فروش محدود تسلیحات و.. گره بزنید -- ما شرکای زیادی داریم که مایلند امور را به دست خود بگیرند."


این دستیار افزود که برخی کشورها ممکن است به دنبال شرکای دیگر مانند چین برای مقابله با تهدید ایران باشند.


شهابی این فرضیه احتمالی را تکرار کرد. او گفت: "در نهایت، سیاست آمریکا بسیار متزلزل است. و اگر سعودی ها و دیگران چیزی یاد گرفته باشند، این است که نمی توانند تمام تخم مرغ های خود را در سبد ایالات متحده بگذارند."

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
این مقاله به خوبی نشان می دهد که فاصله گرفتن ایران از غرب زمینه سو استفاده دشمنان همیشگی ایران را فراهم می کند و قطعا نبود مذاکره مستقیم یکی از دلایل اصلی وقوع چنین شرایطیست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا محمد کاظمی حسین طائب ناصر کنعانی چافی
آخرین اخبار
وب گردی