بازدید 14118
در سال ۱۴۰۰

اختلاف آماری از بانک مرکزی تا مرکز آمار؛ رشد اقتصادی ایران چند درصد شد؟

یکی از پیش نیاز‌های مهم برای تصمیم گیران هر کشور، یک نظام آماری منسجم و دقیق است؛ اما این موضوع مهم در اقتصاد ایران، چندان مورد توجه قرار نگرفته است و دو مرکز متولی ارائه آمار‌های اقتصادی هستند، به گونه‌ای که از یک سو بانک مرکزی و از سوی دیگر مرکز آمار، مشغول جمع آوری و تحلیل آماری از دیتای اقتصادی هستند.
کد خبر: ۱۱۲۵۶۸۷
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴ 21 June 2022

یکی از پیش نیاز‌های مهم برای تصمیم گیران هر کشور، یک نظام آماری منسجم و دقیق است؛ اما این موضوع مهم در اقتصاد ایران، چندان مورد توجه قرار نگرفته است و دو مرکز متولی ارائه آمار‌های اقتصادی هستند، به گونه‌ای که از یک سو بانک مرکزی و از سوی دیگر مرکز آمار، مشغول جمع آوری و تحلیل آماری از دیتای اقتصادی هستند.
 
به گزارش تابناک اقتصادی؛ در این میان، ارائه گزارش آماری از شاخص قیمت مصرف کننده یا همان تورم، مدتی است از سوی بانک مرکزی رسانه‌ای نمی‌شود و تنها در اختیار نهاد‌های نظارتی و تصمیم گیر قرار می‌گیرد؛ اما مرکز آمار، گزارش تورم را هر ماه بر اساس روال همیشگی، به طور رسمی منتشر می‌کند.
 
اما این رویه در خصوص گزارش رشد اقتصادی ایران، متفاوت است و هر دو نهاد مذکور، در ارائه تغییرات تولید و رشد اقتصادی، قصدی برای عقب نشینی ندارند.
 
این در حالی است که پیشتر در آذرماه ۱۳۹۹، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش خود، با انتقاد از تفاوت‌های آماری چشمگیر در بیان نرخ رشد اقتصادی توسط دو نهاد مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نوشته بود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پس از نزدیک به دو سال سکوت آماری در بهار ۱۳۹۹ حساب‌های ملی را منتشر کرد. متاسفانه عدم التزام به تقویم انتشار حساب‌های ملی از طرف دو نهاد، امری مسبوق به سابقه است. عدم انتشار حساب‌های ملی در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۱ توسط بانک مرکزی و مرکز آمار، سال ۱۳۹۳ توسط مرکز آمار و سال ۱۳۹۴ توسط بانک مرکزی، تنها نمونه‌ای این عدم رعایت تقویم انتشار حساب‌های ملی است. اگر عنوان بانک مرکزی و مرکز آمار از سطر اول جدول حذف شود، احتمالاً هر بیننده حدس خواهد زد این دو ستون عملکرد رشد اقتصادی برای دو کشور و یا برای دو دوره زمانی متفاوت است. این نحوه انتشار آمار حساب‌های ملی به نوعی موجب سر درگمی تحلیلگران، تصمیم گیران و سیاست گذاران شده است و برای رفع این موضوع به نظر می‌رسد هرچه زودتر باید اصلاح نظام آماری کشور در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد. 
 
حال با این توضیحات پیش از اینکه به جدیدترین گزارش مربوط به رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار بپردازیم، باید به صحبت‌های روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی مرتبط با این چالش اشاره داشت.
 
صالح آبادی در خصوص عدم اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی، گفته است: بانک مرکزی و مرکز آمار ایران آمار‌هایی را در زمینه نرخ تورم تهیه می‌کنند، اما چند سالی است بانک مرکزی آماری را در زمینه نرخ تورم اعلام نمی‌کند. در زمان حاضر نرخ تورم توسط مرکز آمار ایران اعلام می‌شود. وی در پاسخ به این که چرا بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام نمی‌کند، گفت: این تصمیم طی سال‌های گذشته و در دولت قبل گرفته شده و اطلاعات مرکز آمار ایران در بحث تورم به عموم اعلام می‌شود."
 
هرچند رئیس کل بانک مرکزی توضیحی در خصوص چرایی انتشار دو گزارش رشد اقتصادی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی ارائه نکرده است و به موضوع تورم بسنده کرد.

رشد اقتصادی ایران به روایت مرکز آمار

 
جدیدترین گزارش منتشره از تغییرات GDP یا همان تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد در سال گذشته، رشد اقتصادی با نفت ۴.۳ درصد و بدون نفت نیز ۳.۵ درصد بوده است.
 
اختلاف آماری از بانک مرکزی تا مرکز آمار؛ رشد اقتصادی ایران چند درصد شد؟

رشد اقتصادی ایران به روایت بانک مرکزی

 
در شرایطی که رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت بر اساس اعلام مرکز آمار ۴.۳ و ۳.۵ درصد در سال ۱۴۰۰ بوده است، گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد در این مدت، رشد اقتصادی با نفت ۴.۴ درصد و بدون نفت نیز ۳.۹ درصد بوده است.
اختلاف آماری از بانک مرکزی تا مرکز آمار؛ رشد اقتصادی ایران چند درصد شد؟
همان طور که دیده می‌شود، رشد اقتصادی سال گذشته از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی یکسان نبوده است؛ هرچند بر خلاف دفعات قبل، اختلاف آماری این بار قابل توجه نیست و آنچه مهم است، حرکت به سوی نظام‌مند کردن ارائه گزارش‌های آماری در اقتصاد کشورمان است. مسلما تصمیم گیران و فعالان اقتصادی، وقتی با گزارش آماری متفاوت از شاخص‌های اقتصادی همچون تولید ناخالص داخلی مواجه باشند، پیش بینی پذیری و تصمیم گیری برای آن‌ها با دشواری و ابهام همراه خواهد بود.
 
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۲
دراینگونه موارد روایت تلویزیون درست است.نیگاکنین ببینین مرتضی حیدری ورفقا چی میگن همونو آمار واقعی حساب کنین.
تابناک بدبخت سیاه نمای بیچاره
فارغ از هر بحثی، این آمارها بوضوح نشون میده که دولت زخم بستر روحانی عملکرد بسیار بهتر و درخشانتری نسبت به دولت میدانی و انقلابی جناب رئیسی داشته.
پاسخ ها
فرید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
دقیقا از کجاش همچین برداشتی کردی ؟! گذشت زمان بیشتر همه چیو ثابت میکنه... دولت بی خاصیت روحانی فقط در یک فقره بدون افزایش درآمد هزینه های دولت رو افزایش داد و کسری ۴۵۰ هزار میلیارد تومنی باقی گذاشت. چندین مین تو اقتصاد کاشت رفت ک فقط یکیش ارز ۴۲۰۰ تومنی بود. بسه دیگه ایقد از این دولت فشل حمایت نکنید
با سلام. نهاد اقتصادی مملکت و نهاد آمارهای تخصصی بخش اقتصاد بانک مرکزی است.
مثل جهاد کشاورزی که نهاد تخصصی آمار کشاورزی است.
مثل وزارت بهداشت که نهاد تخصصی آمارهای بهداشتی و درمانی است.
لذا مرکز آمار باید دخالت در وظایف تخصصی دستگاه را خاتمه دهد. لذا آمار بانک هرچه هست درست است.
اساسا مراکز آماری در دنیا مرکز تهیه و تولید آمارهای عمومی هستند و همچنین متولی نگهداری آمارهای عمومی و تخصصی به شیوه سری زمانی و یا آمارهای دوره ای. هرگز نباید در کار دستگاه دخالت و آمار تخصصی تولید نمایند. اگر هم تشکیلات اداری ایجاد کرده اند غلط است و باید سریعا دست بردارند و اقدام نمایند به یگانگی و یکپارچگی آمارها و جلوگیری از تناقضات، حالا خود مرکز آمار شده است مرکز ایجاد تناقضات آماری؟؟.
چه بانک مرکزی و چه مرکز آمار هر دو با محاسبات و ضرایب ویژه عدد دلخواه را به دست می آورند و در اختیار مسئولان قرار می دهند تا عملکرد خود را توجیه کنند
با احترام و عرض ادب.
آقا شاخص قیمت همان تورم نیست، بروید کمی مطالعه بفرمایید.
از شاخص قیمت برای محاسبه تورم استفاده میشود.
پاسخ ها
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
نیاز به مطالعه داره تورم ایران؟ تو مثل اینکه حالت خوش نیست یا اینکه تو ایران زندگی نمیکنی. توی یک سال کمترین تورم هر جنسی رو بخوای حساب کنی حداقل دو برابر شده بعضیا هم که سه تا چهاربرابر
حالا حساب کن هزار درصد چه فرقی در اوضاع ملت بیچاره داره این درصد ها برای کشور های که دوتا آمار درست حسابی داشته باشن اینجا ایرانه
نرخ تورم بمراتب بیشتر از ان چیزیست که اعلام میشود
کدام رشد؟؟؟؟!!!!
سلام اما واطلاعات در جداول هیچ کداام باواقعیت وانچه مردم لمس می کنند تفاوت داردوقتی امار درست که انچه بازار خرید فروش کالا در چند استان وچند شهرستان گرفته شود نه کار موسسه هایی امار می دهندخلاصه انچه عیان است ۷۰ درصد مردم در فشار اقتصادی هستند ۳۰درصد بقیه هم از نظر درامدی مشکل چندانی ندارد واین وضع نمی تواند ادامه پیدا کند
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم