بازدید 15660
با تحولات منطقه و جهان
ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه، واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق، رکورد زدن قیمت جهانی نفت، واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی و تحریم یک فرد و سه نهاد در ارتباط با کره‌شمالی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۲۱۱۸۴
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵ 28 May 2022

ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه/ واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق/ رکورد زدن قیمت جهانی نفت/ واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی

بین الملل تابناک: ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه، واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق، رکورد زدن قیمت جهانی نفت، واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی و تحریم یک فرد و سه نهاد در ارتباط با کره‌شمالی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه

منابع المیادین اعلام کردند که روسیه به عنوان بخشی از طرح خود برای تقویت حضور نظامی در شمال شرق سوریه کمک‌های نظامی از جمله هواپیماهای جنگی و بالگردهایی را به آنجا ارسال کرد.

منابع المیادین گفتند، نیروهای روسی حاضر در فرودگاه القامشلی در شمال سوریه، در حال آوردن تجهیزات نظامی جدیدی به پایگاه خود در فرودگاه هستند.

این منابع افزودند: از میان تجهیزات کمکی، هواپیماهای جنگی و بالگردهای روسی در فرودگاه قامشلی مستقر شده‌اند و این کار در چارچوب طرح روسیه برای تقویت حضور نظامی در شمال شرق سوریه است.

ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه/ واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق/ رکورد زدن قیمت جهانی نفت/ واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیروز پنجشنبه تاکید کرد که مسکو به حمایت از رهبری سوریه در موضوع احیای کامل تمامیت ارضی این کشور ادامه خواهد داد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه چند روز پیش اعلام کرد که ارتش ترکیه درصدد اجرای عملیات نظامی برای مبارزه با تروریسم در مرزهای ترکیه است و تصمیم درباره این عملیات به زودی گرفته خواهد شد.

او از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست به منظور اسکان آوارگان، به این کشور در ایجاد آنچه «منطقه امن» خواند، در خطوط مرزی با سوریه کمک کند.

اردوغان می‌گوید که آنکارا به تلاش خود برای ایجاد منطقه امن در عمق ۳۰ کیلومتری در طول مرزهای جنوبی با سوریه ادامه خواهد داد.

وزارت امور خارجه سوریه، روز چهارشنبه در واکنش به تصمیم ترکیه اعلام کرد، در ارتباط با اقدامات ترکیه در شمال سوریه، پیامی برای «آنتونیو» گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت ارسال کرده است.

وزارت خارجه این کشور اعلام کرد: «گام رژیم ترکیه برای ساخت آنچه «منطقه امن» در خاک سوریه نامیده شده، اقدامی متجاوزانه و فعالیتی استعمارگرایانه است که دولت رجب طیب اردوغان با آن سعی دارد منطقه‌ای قابل‌ انفجار در داخل سوریه ایجاد کند.»

واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق

ایالات متحده آمریکا به جرم انگاری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در پارلمان عراق واکنش نشان داد و اعلام کرد که این مصوبه، فضای «یهودی ستیزی» را تقویت می‌کند.

 وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در واکنش به جرم انگاری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در پارلمان عراق اعلام کرد که «ایالات متحده به شدت از تصویب قانونی در پارلمان عراق که عادی سازی روابط با اسرائیل را جرم انگاری می‌کند، ناراضی است.»

در این بیانیه آمده است: «این قانون علاوه بر به خطر انداختن آزادی بیان و ایجاد فضای یهودی ستیزی، کاملا در تضاد با پیشرفتی است که همسایگان عراق از طریق ایجاد روابط، عادی سازی روابط با اسرائیل و ایجاد فرصت‌های جدید برای مردم در سراسر منطقه به دست آورده‌اند.»

دیوید لامی، سخنگوی امور خارجه در مجلس نمایندگان انگلستان هم از قانون پارلمان عراق برای جرم انگاری عادی سازی روابط با اسرائیل انتقاد کرد و در صفحه توییتر خود نوشت: «این که پارلمان عراق در حال تصویب قانونی است که کسانی را که با اسرائیل رابطه دارند مجرم دانسته و حتی تهدید به کشتن می‌کند، نگران کننده است.»

وی در این توییت افزوده است: «دولت انگلستان باید از اهرم دیپلماتیک خود استفاده کند و عراق را از این قانون هولناک باز دارد.»

پارلمان عراق پنجشنبه در جلسه‌ای پیش نویس قانونی را تصویب کرد که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را جرم تلقی می‌کند.

این پیش‌نویس در نسخه اصلی خود شامل ۱۰ بند اصلی از جمله جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی به هر شکلی و ممنوعیت برقراری روابط دیپلماتیک، سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و یا هر گونه ارتباط دیگری و به هر شکلی با این رژیم اشغالگر است.

پیش‌نویس قانون جرم انگاری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی توسط فراکسیون جریان صدر به پارلمان عراق ارائه شده بود.

رکورد زدن قیمت جهانی نفت

قیمت نفت به بالاترین سطح خود در دو ماه گذشته رسید و نفت خام برنت برای تحویل در ماه آینده نزدیک ۱۱۸ دلار معامله شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (اینا)، قیمت نفت خام برنت به سمت رسیدن به بزرگترین جهش هفتگی خود در یک ماه و نیم گذشته پیش می رود که با حمایت احتمالی اتحادیه اروپا برای تحریم نفت روسیه حاصل می شود.

بهای معاملات آتی نفت برنت برای تحویل در ماه جولای (تیر) تا ساعت ۹:۰۰ به وقت گرینویچ ۵۱ سنت افزایش به ۱۱۷ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید.

شاخص نفت خام در این هفته به سمت افزایش حدود ۴ درصدی پیش می رود.

ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه/ واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق/ رکورد زدن قیمت جهانی نفت/ واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۱۱ سنت افزایش به ۱۱۰ دلار و ۲۱ سنت در هر بشکه رسید.

نفت خام آمریکا نیز به سمت افزایش هفتگی ۰.۷ درصدی پیش می رود.

کمیسیون اروپا همچنان به دنبال حمایت همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه برای تحریم‌های جدید پیشنهادی علیه روسیه است. منابع آگاه در «اوپک پلاس» به رویترز گفتند، انتظار می رود اعضای این گروه به توافقنامه تولید نفت خام که سال گذشته در نشست دوم ژوئن (خرداد) خود به تصویب رساندند، پایبند باشند.

اعضای اوپک پلاس همچنان با پیشنهاد غرب برای افزایش سریع تولید به منظور مهار و کنترل افزایش قیمت نفت مخالفت می کنند.

واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی

دیپلمات‌های ارشد سئول، واشنگتن و توکیو روز شنبه با انتشار بیانیه مشترکی، پرتاب اخیر موشک های بالستیک کره شمالی را بشدت محکوم کردند.

به گزارش رویترز، پارک جین وزیر امور خارجه کره جنوبی، به همراه همتایان آمریکایی و ژاپنی خود برای پیشبرد همکاری امنیتی سه جانبه توافق کردند.

این سه دیپلمات بلندپایه با تأکید بر اینکه کره شمالی از مهر ۱۴۰۰ به طور قابل توجهی آزمایش های موشکی بالستیک خود را افزایش داده است، از پیونگ یانگ خواستند فوراً اقداماتی را که ناقض قوانین بین المللی است، متوقف کند.

آنها همچنین از شکست شورای امنیت سازمان ملل در تصویب قطعنامه ای در پاسخ به آنچه اقداماتی "وقیحانه و مکرر" از سوی یک رژیم منزوی خواندند، ابراز تاسف کردند.

آمریکا روز جمعه در پی ناکامی در پیشبرد اهدافش در شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحریم هایی را علیه دو بانک روس، یک شرکت کره شمالی و یک فرد متهم به حمایت از برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ وضع کرد.

ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه/ واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق/ رکورد زدن قیمت جهانی نفت/ واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی

این اقدام آمریکا یک روز پس از آن صورت گرفت که چین و روسیه قطعنامه پیشنهادی این کشور را برای اعمال تحریم‌های بیشتر سازمان ملل علیه کره شمالی به دلیل آزمایش های بالستیک این کشور وتو کردند.

به گزارش رویترز، ارتش کره شمالی بامداد چهارشنبه اعلام کرد، سه موشک بالستیک را در کمتر از یک ساعت آزمایش کرده است. این موشک‌ها از منطقه سونان پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی پرتاب شده‌اند.

از سوی دیگر ژاپن نیز اعلام کرده است، کره شمالی دو موشک بالستیک پرتاب اما تاکید کرده که ممکن است این تعداد بیشتر باشد.

وزیر دفاع ژاپن گفت، یکی از موشک‌ها حدود ۷۵۰ کیلومتر در ارتفاع ۵۰ کیلومتری پرواز نموده و دومین موشک نیز مسافت ۳۰۰ کیلومتر را طی کرده اما توانسته به ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری دست یابد.

در همین حال رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی پیش از این گفته بود که کره شمالی روز چهارشنبه (به وقت محلی) یک موشک بالستیک نامشخص را در سواحل شرقی خود آزمایش کرد.

آزمایش این موشک چند روز پس از سفر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به کره جنوبی و توافق دو کشور برای تسریع انجام رزمایش‌های مشترک نظامی و استقرار تسلیحات آمریکایی در منطقه انجام می‌شود.

تحریم یک فرد و سه نهاد در ارتباط با کره‌شمالی

وزارت خزانه داری آمریکا امروز جمعه در بیانیه ای از وضع تحریم های جدیدی علیه کره شمالی خبر داد که بر اساس آن یک فرد و سه نهاد هدف قرار گرفته اند.

بر اساس اعلام وبگاه وزارت خزانه داری آمریکا، دفتر کنترل دارایی های این نهاد (OFAC) اعلام کرد که تحریم هایی را علیه دو بانک روس، یک شرکت کره شمالی و یک فرد متهم به حمایت از برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ وضع کرده است.

ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال سوریه/ واکنش آمریکا و انگلیس به مصوبه ضد اسرائیلی پارلمان عراق/ رکورد زدن قیمت جهانی نفت/ واکنش آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به آزمایش موشکی کره شمالی

در بیانیه صادره از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در این خصوص آمده است که شرکت بازرگانی «ایر کوریو» و نیز موسسات مالی روسیه، از جمله بانک شرق دور و بانک اسپوتنیک به دلیل مشارکت در فرایند درآمدزایی برای نهادهای های کره شمالی هدف قرار گرفته اند.

همچنین «جونگ یونگ نام» نماینده وابسته به آکادمی دوم علوم طبیعی کره شمالی در لیست تحریم های امروز وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفت.

وزارت خزانه داری آمریکا بدون ارائه هر گونه سند و مدرکی در این خصوص مدعی شد که وی در بلاروس مستقر بوده و از سازمان های کره شمالی که در توسعه موشک های بالستیک این کشور نقش دارند، حمایت می کند.

از سوی دیگر، برایان نلسون معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در این باره ادعا کرد: واشنگتن وضع و اجرای تحریم های موجود علیه کره شمالی را ادامه داده، همچنین از کره شمالی می خواهد تا توسعه موشک های بالستیک را متوقف کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
امریکا چرا حاضر نیست به اوکراین موشک دوربرد بدهد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
بهشون داره میده دیشب کنگره تصویب کرد
لقمان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
شیطان پزرگ فقط به منافع خودش فکر می کند.
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
امریکا از عکس العمل کمنرل نشده روسیه می ترسد.
سروش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
وقتی ایران پایگاه عین الاسد امریکا را با خاک یکسان کرد روسیه ...
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
دولت خبث امریکا بدش نمی اید تعداد بیشتری اوکراینی کشته شوند تا کینه بین اوکراین و روسیه شکل بگیرد.
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
اگر روسیه زمینه حمله به اسراییل را فراهم کند؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
روسیه گفته اگر به اوکراین موشک دوربرد بدی اسراییل در امان نخواهد بود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
امریکا اجازه دست اندازی به اسراییل را به هیچ کشوری نمی دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
همیشه برای اینکه ببینید چه کسی آغازگر جنگ بوده نگاه کنید چه کشوری از راه انداختن این جنگ منفعت می برد. در این جنگ اکراین ضرر کرد زیرساختهاش نابود شد جان مردمش گرفته شد و میلیونها نفر آواره شدند. روسیه متحمل هزینه سنگین شد بابت جنگ و تحریم همچنین سربازهای روسی کشته شدند. اروپا مجبور به لغو پروژه گاز استریم شد که میلیاردها دلار برایش هزینه کرده بود. همچنین مجبور است به جای نفت وگاز ارزان روسی نفت و گاز بسیار گران آمریکایی بخرد و پذیرای میلیونها پناهنده اکراینی باشد.
در عوض آمریکا میلیاردها دلار از فروش نفت و گاز و تصاحب بازارهای روسیه و فروش سلاح به کشورهای عضو ناتو و اکراین سود کرد.
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
قبل از شروع جنگ، آلمان از ترس امریکا از پروژه نورد استریم چشم پوشی کرد.
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
مقصر پوتین است که کشورگشایی می کند وبه اوکراین لشکرکشی کرد حالا چون شکست خورده مقصر امریکا است؟؟؟؟؟عجب تحلیل
پاسخ ها
کیان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
ادمای ساده لوحی پیدا میشوند که بجای معز از انباشته های شکمشان استفاده میکنن
اخه کسی نیست به این بگوید که زمانی روسیه به ایران حمله کرد ویک سوم این سرزمین را اشعال کرد امریکا بازم مقصر بود؟درحلیکه اون موقع آمریکا نبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
کارتل های اسلحه سازی امریکا به قدری نفوذ دارن که سالهاست داره داخل امریکا تیراندازی و قتل دسته جمعی اتفاق می افته دولت و کنگره جرات ندارن قانون ازادی حمل اسلحه رو لغو کنند همین هفته یه نوجوان ۱۹ تا بچه دبستانی و دو تا معلم و به قتل رسوند تمام جنگهای امریکا در سرلسر دنیا در جهت منافع مافیای اسلحه ساری هست بایدن و ترامپ هم مترسک دستشونن
ناشناس
|
France
|
۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
پیشنهاد به جناب اردوغان: کمربند امنیتی سی کیلومتری میخواهی، سی کیلومتر از مرز های ترکیه عقب بکش و داخلش هر غلطی میخواهی بکن، به خاک همسایه چکار داری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه
وب گردی