بازدید 12766
با تحولات منطقه و جهان
سفر دو مقام آمریکایی به عربستان برای رایزنی درباره ایران و انرژی، سقوط پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان، بیانیه حزب‌الله درباره جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق، وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی از سوی روسیه و چین و سفر ده‌ها تاجر اسرائیلی به عربستان از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۲۱۰۷۰
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵ 27 May 2022

سفر دو مقام آمریکایی به عربستان برای رایزنی درباره ایران و انرژی/ سقوط پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان/ بیانیه حزب‌الله درباره جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق/ وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی از سوی روسیه و چین

بین الملل تابناک: سفر دو مقام آمریکایی به عربستان برای رایزنی درباره ایران و انرژی، سقوط پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان، بیانیه حزب‌الله درباره جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق، وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی از سوی روسیه و چین و سفر ده‌ها تاجر اسرائیلی به عربستان از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

سفر دو مقام آمریکایی به عربستان برای رایزنی درباره ایران و انرژی

سخنگوی جدید کاخ سفید، سفر دو مقام آمریکایی به عربستان سعودی را تایید کرد و گفت که سفر آنها برای رایزنی درباره ایران و موضوع انرژی بوده است.

کارین ژان پی یر، سخنگوی کاخ سفید در نشستی خبری با تکرار ادعاهای واشنگتن درباره نفوذ منطقه ای ایران تصریح کرد: تایید می‌کنم برت مک‌گورک و آموس هاچشتاین برای رایزنی در خصوص مجموعه‌ای از موضوعات از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران، اطمینان از عرضه انرژی در جهان و سایر مسائل منطقه‌ای به منطقه سفر کردند.

پیش از این، تارنمای آکسیوس اعلام کرد: سه مقام آمریکایی اعلام کردند که دو تن از مشاوران ارشد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در یک سفر محرمانه برای گفت‌وگو در مورد توافق احتمالی بین عربستان سعودی، اسرائیل و مصر، افزایش تولید نفت و روابط دوجانبه واشنگتن و ریاض به عربستان سعودی سفر کرده اند.

سفر دو مقام آمریکایی به عربستان برای رایزنی درباره ایران و انرژی/ سقوط پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان/ بیانیه حزب‌الله درباره جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق/ وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی از سوی روسیه و چین

 روز چهارشنبه به وقت محلی، تارنمای آمریکایی ـ اسرائیلی آکسیوس در گزارشی نوشت: بایدن به عنوان بخشی از سفر برنامه ریزی شده خود به خاورمیانه در پایان ماه ژوئن، به دیدار از عربستان سعودی فکر می کند. این منابع گفتند که توافق بین آمریکا و عربستان سعودی در مورد این موضوعات برای انجام این دیدار بسیار مهم است.

بایدن زمانی اعلام کرده بود که عربستان سعودی را "طرد" خواهد کرد و روابط آمریکا و عربستان بر سر تعدادی از مسائل، از جمله سوابق حقوق بشری عربستان و قتل جمال خاشقجی، خبرنگار واشنگتن پست، تیره شده است.

به گفته این منابع، برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید و آموس هوچستاین، نماینده وزارت امور خارجه در انرژی روز سه‌شنبه برای دیدار با مقامات ارشد سعودی وارد عربستان شدند.

سقوط پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان

منابع خبری پنجشنبه شب از سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان خبر دادند.

به گزارش المیادین، پهپاد رژیم صهیونیستی از نوع «اسکای لارک» حد فاصل شهرک‌های «عیتا الشعب» و «رمیش» واقع در جنوب لبنان سقوط کرده است.

بر اساس این گزارش، ارتش رژیم صهیونیستی تلاش کرده است که این پهپاد را پس بگیرد، ولی در حال حاضر در اختیار ارتش لبنان قرار دارد.

سفر دو مقام آمریکایی به عربستان برای رایزنی درباره ایران و انرژی/ سقوط پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان/ بیانیه حزب‌الله درباره جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق/ وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی از سوی روسیه و چین

هنوز علت سقوط این پهپاد رژیم صهیونیستی مشخص نشده است.

حدود یک ماه پیش، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از سرنگونی پهپاد این رژیم در داخل اراضی سوریه خبر داده بود.

بیانیه حزب‌الله درباره جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق

جنبش حزب‌الله لبنان، امروز (جمعه)، بیانیه‌ای در ارتباط با تصویب قانون‌ جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق صادر کرد.

بنا بر گزارش وبگاه «العهد»، حزب‌الله ضمن تقدیر و تشکر از تصویب این قانون «تاریخی» و «مهم» و افتخار به این اقدام، تأکید کرد که جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گامی بزرگ و اصلی برای مواجهه با عاد‌ی‌سازی خفت‌بار روابط با رژیم صهیونیستی است که برخی از کشورهای عربی به آن روی آوردند.

مقاومت لبنان همچنین این اقدام را موضع‌گیری سخت در حمایت از مردم فلسطین و مقاومت قهرمانانه آنان در تقابل با تجاوزها و تروریسم صهیونیستی قلمداد کرد و افزود: «این موضع شرافتمندانه و شجاعانه آشکارا از جهت‌گیری ملت عزیز عراق، مرجعیت دینی و احزاب سیاسی این کشور حکایت دارد و بر جایگاه همیشگی و ثابت عراق در کنار آرمان فلسطین تأکید می‌کند؛ ملتی که نه اشغالگری‌های آمریکا و نه اوضاع اقتصادی و سیاسی سخت این کشور در سال‌های اخیر نتوانست آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد و این مردم به تعلق حقیقی خود به [جامعه] عربی و حمایت از مقاومت در برابر اشغالگران وفادار ماندند.»

حزب‌الله در پایان از احزاب سیاسی کشورهای عربی و امت عربی خواست که عراق الگوی خود قرار دهند و در تمامی میادین عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را جرم‌انگاری کنند.

روز گذشته، پارلمان عراق، پیش‌نویس قانون «ممنوعیت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی» را به رأی گذاشت و به‌ اتفاق آرا آن را تصویب کرد.

مهم‌ترین بندهای این قانون، جرم انگاری هرگونه همکاری سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فنی، فرهنگی، ورزشی و علمی با رژیم صهیونیستی تحت هر عنوانی است.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این قانون در بیانیه‌ای گفت: «آمریکا نگرانی عمیق خود را از تصویب قانون جرم‌انگاری عاد‌ی‌سازی روابط با اسرائیل توسط پارلمان عراق ابراز می‌کند.»

وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی از سوی روسیه و چین

شورای امنیت سازمان ملل در تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی بابت آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور با رای منفی روسیه و چین ناکام ماند.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل برای تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی در پی آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور را وتو کردند.

سفر دو مقام آمریکایی به عربستان برای رایزنی درباره ایران و انرژی/ سقوط پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان/ بیانیه حزب‌الله درباره جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط در عراق/ وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی از سوی روسیه و چین

سیزده کشور دیگر عضو شورای امنیت به این قطعنامه پیشنهادی رای مثبت دادند.

این قطعنامه در صورت تصویب، اقدامات محدودکننده بیشتری علیه کره شمالی ارائه می‌کرد.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا به دنبال منع کره شمالی از صادرات سوخت‌های فسیلی، روغن‌های معدنی و سایر محصولات تقطیری از جمله قیر و موم‌های معدنی بود.

از مفاد دیگر این قطعنامه همچنین پیشنهاد ممنوعیت صادرات تنباکو و نصف شدن صادرات نفت به کره شمالی و قرار دادن گروه هکری "لازاروس" در فهرست سیاه بود.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز در سخنانی در جریان این جلسه، آمریکا را به نادیده گرفتن درخواست‌های پیونگ یانگ برای پایان دادن به فعالیت‌های خصمانه واشنگتن و وارد شدن به مسیر گفت‌وگو با کره شمالی متهم کرد.

وی گفت: به نظر می‌رسد، همکاران آمریکایی و غربی ما در شرایط بحرانی هیچ واکنشی جز اعمال تحریم‌های جدید ندارند.

نبنزیا همچنین افزود: اعمال تحریم‌های جدید علیه کره شمالی راه به جایی نخواهد برد و به بن‌بست منتهی می‌شود.

وی ادامه داد: ما از ناکارآمدی تشدید فشار تحریم‌ها بر پیونگ یانگ اطمینان داریم.

جانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل نیز در این باره تاکید کرد: اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی مثمر ثمر نخواهد بود و اثرات منفی را به همراه خواهد داشت.

سفر ده‌ها تاجر اسرائیلی به عربستان

منابع رسانه‌ای عبری از سفر ده‌ها تاجر صهیونیست به عربستان طی ماه‌های اخیر پرده برداشتند.

شبکه خبری المیادین به نقل از رسانه‌های رژیم صهیونیستی فاش کرد که ده‌ها تاجر طی ماه‌های اخیر با ویزای این رژیم به عربستان سفر کرده‌اند.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی، هدف از این سفرها را امضای معاملات در زمینه‌های کشاورزی و سایبری با ریاض عنوان کردند.

پیشتر نیز رسانه‌های رژیم صهیونیستی از سرمایه گذاری عربستان در اراضی اشغالی از طریق صندوق جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری وی پرده برداشته بودند.

صندوق سرمایه گذاری خصوصی جدید جارد کوشنر قصد دارد صدها میلیون دلار از پول‌های عربستان را در شرکت‌های نوپای اسرائیلی سرمایه گذاری کند.

در همین راستا، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که "اتفاق بزرگی میان عربستان، آمریکا و اسرائیل" در حال وقوع است.

"نداف ایال"، تحلیلگر مسائل خارجی و سیاسی شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این باره گفت: اسرائیل به دنبال دستاوردی برای خود از نیاز جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به کشورهای عرب حوزه خلیج (فارس) و به ویژه عربستان در راستای کاهش بهای نفت و همچنین نیاز سعودی‌ها به مشروعیت بخشیدن به محمد بن سلمان، ولیعهد کشورشان است.

وی افزود: اسرائیل درصدد توسعه عادی سازی روابط است و صرفا به انجام پرواز از حریم هوایی عربستان راضی نیست و خواستار گام‌های بیشتری در مسیر عادی سازی بوده و این همان چیزی است که در برهه کنونی درباره آن صحبت می‌شود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه
وب گردی