بازدید 6346

رایزنی «پوتین» و «رحمان» در مسکو

رئیس جمهور تاجیکستان در حاشیه نشست سران کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در مسکو با همتای روس خود دیدار و در مورد مسائل امنیتی گفت‌وگو کرد.
کد خبر: ۱۱۱۹۳۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵ 17 May 2022

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در چارچوب سفر کاری خود به مسکو با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ملاقات کرد.

پوتین در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خرسندی، روسیه را شریک اساسی تجاری و اقتصادی تاجیکستان عنوان کرد و گفت: گردش مالی بین دو کشور در سال گذشته میلادی تقریبا 45 درصد و در 3 ماهه اول امسال بیش از 70 درصد افزایش یافته است.

رئیس جمهور روسیه در ادامه این امر را یک فرآیند خوب عنوان و بر لزوم حفظ آن تاکید کرد.

وی در بخش دیگری روابط بین دو کشور را مورد تقاضا دانست که به طور فعال در حال توسعه است.

رحمان به نوبه خود دیدار امروز را فرصت خوبی برای بررسی چشم‌انداز روابط دوجانبه تاجیکستان و روسیه عنوان کرد و گفت: می‌خواستم با شما، به ویژه روند اجرای برنامه‌های نوسازی نیروهای مسلح تاجیکستان و اوضاع در مرز تاجیکستان و افغانستان را بررسی کنم.

طی این دیدار همکاری دو کشور در سطح مشارکت راهبردی و در چارچوب جامعه همسود، سازمان پیمان امنیت جمعی و سایر سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی بررسی شد.

طرفین از وضعیت کنونی روابط دوجانبه، توسعه پایدار روابط و سطح همکاری‌های چندجانبه ابراز رضایت کردند.

در این دیدار دو طرف در مورد استفاده از فرصت‌های استفاده نشده در بخش‌های اقتصادی و تشدید کار کمیسیون بین دولتی همکاری‌های تجاری و اقتصادی تبادل نظر کردند.

سران دو کشور همچنین وضعیت سیاسی جامعه جهانی و منطقه، اوضاع سیاسی در افغانستان، همکاری در زمینه امنیت، مسائل تامین امنیت در منطقه پیمان امنیت جمعی و سایر مسائل مورد توجه را بررسی کردند.

لازم به یادآوری است که به میزبانی روسیه در شهر مسکو نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی برگزار شد.

این نشست به مناسبت سی امین سالگرد امضا معاهده امنیت جمعی و بیستمین سالگرد تاسیس سازمان پیمان امنیت جمعی اختصاص یافته است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل