بازدید 7818
۱

سویه‌های جدید کرونا نگران‌کننده است

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان اینکه سویه‌های جدید این بیماری در برخی کشورها نگران کننده است، گفت: مردم دچار عادی انگاری شده‌اند و با این تصور که آمار کرونا کاهش یافته و به پایان کرونا رسیده ایم، در اماکن عمومی، فضاهای سربسته، وسایل نقلیه عمومی، همایش‌ها، کنسرت‌ها و خیابان‌ها، ماسک‌های خود را برداشته‌اند، با جدیت تاکید می‌کنم که کرونا به پایان نرسیده و شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید همچنان رعایت شود.
کد خبر: ۱۱۱۹۰۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸ 16 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه برگزاری جلسه کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ اظهار کرد: در جلسه امروز، بحث استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در دوره کووید ۱۹ مطرح شد که یکی از اساتید نتایج مطالعات خود در این زمینه را توضیح داد. براساس این مطالعه، مشخص شد در ۱۰ بیمارستان دانشگاهی و ۴۳ هزار بیماری که در این ۱۰ بیمارستان بستری شدند، ۱۰۰ درصد بیماران حداقل یک آنتی بیوتیک و ۵۰ درصد آنها حداقل ۳ آنتی بیوتیک مصرف کردند که این میزان، بی رویه محسوب می شود. بیشترین آنتی بیوتیک مصرف شده در بخش های عادی، آزیترومایسین و بیشترین آنتی بیوتیک مصرف شده در بخش های ویژه، مِرُوپنم بوده است. هزینه‌ای هم که در این مدت برای استفاده از آنتی بیوتیک‌های بی‌رویه صرف شده، چیزی حدود ۲.۲ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: در این مطالعه همچنین مشخص شد در بیمارستان‌هایی که مصرف آنتی بیوتیک بیشتر بوده، میزان مرگ و میر بالاتری نیز گزارش شده است که علل مختلفی از جمله عوارض آنتی بیوتیک ها و تداخلات دارویی در این زمینه دخیل است، بنابراین لازم است آگاهی پزشکان در این زمینه افزایش یابد، زیرا استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک‌ها نمی‌تواند میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را کاهش دهد و شاید به دلیل عوارض و تداخلات دارویی اثرات عکس نیز بگذارد. از سوی دیگر بار زیادی را به هزینه اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. بنابراین لازم است از مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها در درمان بیماران مبتلا به کرونا، جلوگیری شود.

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که کمیته های اقتصاد درمان که در بیمارستان ها و دانشگاه ها و معاونت درمان تشکیل شده بود، دوباره احیا شود. همچنین کمیته های استوارد شیپ که در مورد مصرف آنتی بیوتیک ها اقدامات مناسبی انجام داده بودند و از قبل از شیوع کرونا آغاز به کار کرده بودند، دوباره احیا شود و پروتکل‌هایشان نیز در معاونت درمان ریوایز شده و به بیمارستان‌ها ابلاغ شود تا از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در بیمارستان ها و هزینه هایی که به بیمار و اقتصاد کشور وارد می کند، تا حدود زیادی جلوگیری کند.

وی در ادامه در خصوص استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی، بیان کرد: با توجه به اینکه گزارشاتی از بعضی کشورها مانند کشورهای آفریقایی و آمریکا برای بروز سویه‌های جدید B.۱.۱.۷ از COVID-۱۹ در این کشورها و همچنین بروز دوباره سویه‌های ترکیبی دلتا و اومیکرون در برخی کشورهای خاورمیانه وجود دارد، نگرانی هایی ایجاد شده مبنی بر اینکه ممکن است در آینده دوباره با موج هایی از ویروس کرونا مواجه باشیم؛ بنابراین توصیه کمیته علمی بر این است که پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی حتما رعایت شود، به خصوص توسط گروه های پرخطر.

۵ تا ۱۱ ساله‌ها واکسیناسیون ضدکرونا را انجام دهند
پرخطرها دُز چهارم را تزریق کنند

جماعتی همچنین عنوان کرد: توصیه دیگر ما این است که گروه‌های پرخطر مانند سالمندان، افراد یا بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، لازم است دُز چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند. کودکان ۵ تا ۱۱ ساله هم که انجام واکسیناسیون کرونا برایشان به تصویب رسیده، حتما واکسیناسیون را انجام دهند، زیرا کودکان می توانند عامل انتقال بیماری باشند، بنابراین، چنانچه واکسیناسیون را انجام ندهند، با بروز سویه های جدید بازهم می توانند باعث انتقال و چرخش بیماری و بروز موج های جدید و تشدید بیماری در کشور شوند. افرادی که دُز سوم را هنوز تزریق نکرده اند نیز حتما مراجعه کنند و روند واکسیناسیون را تکمیل کنند، زیرا با توجه به شرایط، ممکن است در آینده ای نزدیک، با فرارسیدن فصول سرد پاییز و زمستان، با سویه ها و پیک های جدید روبرو شویم.

تصور نشود که کرونا پایان یافته است

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی با بیان اینکه پاندمی کرونا در دنیا و ایران به پایان نرسیده و وارد مرحله اندمیک نشده ایم، گفت: در حال حاضر مشاهده می کنیم که مردم دچار عادی انگاری شده اند و با این تصور که آمار کرونا کاهش یافته و به پایان کرونا رسیده‌ایم، در اماکن عمومی، فضاهای سربسته، وسایل نقلیه عمومی، همایش ها، کنسرت ها، خیابان ها و ... ماسک های خود را برداشته اند، با جدیت تاکید می کنم که شیوه نامه های بهداشتی همچنان رعایت شود و به هیچ عنوان تصور نشود که کرونا پایان یافته است.

سویه‌های جدید در برخی کشورها نگران کننده است

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در پایان درخصوص وضعیت کرونا در سایر کشورها، یادآور شد: درحال حاضر، در اکثر کشورهای جهان، آمار ابتلا و فوت ناشی از کرونا در مقایسه با وضعیت قبلی خودشان، کاهش یافته است، اما سویه‌هایی که در کشورهای آفریقایی، آمریکا، رژیم صهیونیستی و فلسطین اشغالی گزارش شده، می‌تواند نگران کننده باشد و پیش درآمد به وجود آمدن موج های جدید در کشورهای جهان باشد. لذا باید از قبل آمادگی لازم را کسب کنیم و این آمادگی نیز با تزریق واکسن و تکمیل روند واکسیناسیون میسر می‌شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱
وزارت محترم معاملاتی بهداشت، چقدر از واکسن هاتون رو دستتون مونده؟ بالا غیرتی از همین محل یارانه ها حسابتون رو صفر کنید ولی دست از جان مردم بردارید. چرا آمار تحلیلی نمی دهید که چند درصد از فوتی ها جزو واکسن زده ها هستاند؟؟؟ چرا؟
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار