بازدید 30023
۱

اهانت یک مقام رسمی عراق خشم شیعیان را برانگیخت

مشاور نخست وزیر عراق روز شنبه با اهانت به اهالی استان‌های جنوب و مرکز عراق به عنوان خاستگاه تاریخی شیعیان خشم شیعیان این کشور را برانگیخت.
کد خبر: ۱۱۱۸۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲ 15 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، «مهند نعیم» مشاور جنجالی نخست وزیر که اینک سمت مشاور امنیت ملی عراق را برعهده دارد و پیش از این نیز توئیت‌های او در عراق جنجال به‌پا کرده بود، روز شنبه با یادداشت خود با عنوان «اقلیم گرایی در عراق» خشم شیعیان را برانگیخت.

نعیم که از رهبران پیشین اعتراضات خیابانی ۲۰۱۹ به شمار می‌رود و به واسطه مدیریت بخشی از این اعتراضات، در دولت «مصطفی الکاظمی» به سمت مشاور نخست وزیر در امور انتخابات رسید، با الفاظ سخیف هشت اقلیم را برای عراق متصور شده و از ۹ استان مرکز و جنوب عراق که خاستگاه تاریخی شیعیان است، با عناوین اهانت آمیزی یاد کرده است.

وی از سه استان بصره، میسان و ذیقار با عنوان اقلیم «سارقان عشایری و دینی» و «بی فرهنگی» و از سه استان بابل، دیوانیه و واسط «خرافه پرستی، «نادانی» و «بوسیدن پای زائران خارجی» (زائران اربعین حسینی) نام برده است.

او همچنین دو استان مقدس کربلا و نجف را «اقلیم سینه زنان، مرده پرستی، تجارت اموات و گریه و کفن فروشی و آب گلاب برای قبور مردگان و نشر گریه و اندوه برای زائران خارجی» نامیده است.

نعیم البته استان‌های سنی نشین و کردستان عراق را نیز مورد اهانت قراد داد، به طوری که الانبار را کفش لیس صاحب منصبان، صلاح‌الدین و نینوا را گاودزد و کردستان عراق را قاچاقچی نامید.

اهانت این مقام رسمی در دولت عراق، موجی از اعتراضات را در میان نخبگان شیعه از جمله شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان پارلمان به دنبال داشته است.

«مصطفی جبار سند» نماینده مستقل پارلمان از استان بصره در توئیتی نوشته است که این مقام عراقی، به همه استان‌های این کشور اهانت کرده اما در عین حال هر روز در حال جابجایی در پست‌های مهم دولتی از جمله انتقال از پست مشاور نخست وزیر به مشاور امنیت ملی است.

وی با اشاره به موضع اهالی جنوب در دفاع از عراق در جریان حمله گروه تروریستی داعش به این کشور در ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ گفته است آنها که در خدمت به عراق تکه پاره شدند، متهم به عدم عشق به کشور می‌شوند و برخی اهانت کنندگان هر روز از پست مهمی به پست دیگر در کشور جابجا می شوند بنابراین باید نتیجه گرفت که در سیستم اداره کشور ایرادی وجود دارد.

«علاء حیدر» دیگر نماینده مستقل از استان بصره نیز گفته است که اگر اندکی انصاف وجود داشت باید تقسیم بندی اقلیم‌های عراق به این صورت می‌بود: استان‌های بصره، میسان، ذیقار و المثنی، اقلیم شهدا و مجروحان، فرماندهان پیروزی، نفت و گاز و خیرات و برکات عراق و سه استان واسط، بابل و دیوانیه، اقلیم متخصصان، فرهیختگان، جانبازی و شجاعت و دو استان مقدس کربلا و نجف نیز استان‌های برکت، روح ایمان، علم، علماء، حوزه علمیه، مراجع عظام و فرماندهان قیام های مردمی نامیده می‌شد.

حیدر در عین حال تاکید کرده است که برخی قلم بدستان نظریه پرداز «اقلیم گرایی در عراق» نیازمند پالایش فکری هستند تا بدانند باید بدون اهانت کردن بنویسند.

«علی ترکی الجمالی» نماینده پارلمان نیز در پاسخ، نعیم را شخصی بی ارزش، فاقد ریشه و دارای تفکر پلید نامیده و از دولت عراق خواست نسبت به او تصمیم لازم را اتخاذ کند.

برخی رسانه‌های عراق از جمله کانال خبری پربازدید «صابرین نیوز» (نزدیک به گروه‌های مقاومت اسلامی عراق) در اعتراض به این اقدام اهانت آمیز، اهالی جنوب عراق را به اعتراضات گسترده فراخواندند.

حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز از معدود جریان‌های سیاسی غیر شیعی است که همسو با مواضع شیعیان، یادداشت مشاور امنیت ملی عراق را اهانت به عموم ملت عراق خواند.

«حسین العامری» رئیس فراکسیون «الحقوق» (نزدیک به کتائب حزب‌الله عراق) در پارلمان اظهارات این مقام عراق را «ساده لوحانه» و به مثابه پایان کار دولت فعلی خوانده است.

«انتصار حسن الموسوی» نماینده زن در پارلمان عراق نیز نقش اهالی جنوب و مرکز عراق را در جریان جنگ با گروه تروریستی داعش یاد آور شد و خطاب به این مقام عراقی گفت: اهالی جنوب و مرکز عراق بودند که ناموس تو را حفظ کردند.

«احمد الموسوی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح خطاب به نعیم گفت: به همه استان‌های عراق اهانت کردی... به تو خواهیم آموخت که عراقی‌ها چه کسانی هستند و پشیمان خواهی شد...

همین طور هم شد و پس از این واکنش‌ها، رئیس دستگاه امنیت ملی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نعیم را از کار برکنار کرده است و او را تحویل بازپرسی برای تحقیقات بیشتر درباره اثبات صحت مطالب منتسب به او در شبکه‌های اجتماعی می‌دهد.

در این بیانیه دستگاه امنیت ملی عراق همچنین بر توجیه‌های ویژه سابق درباره «عدم ورود افسران دستگاه امنیتی ملی به امور سیاسی»، التزام به حرفه‌ای‌گری و دوری از رویکردهایی تاکید شد که به امنیت ملی و وحدت اجتماعی آسیب می‌رساند.

در همین حال، براساس گزارش‌ها، برخی از نهادهای مردمی و فرهنگی در جنوب عراق درصدد اقامه شکایت علیه نعیم هستند.

مشاور امنیت ملی عراق در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده‌ای که علیه یادداشت او شده گفته است که مطلب منتشر شده متعلق به او نیست و سایت شخصی او دیروز در معرض هک قرار گرفته است.

این درحالی است که منابع رسانه‌ای به نقل از کارشناسان متخصص در امور شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که سایت شخصی نعیم در طول ۲۴ ساعت گذشته در معرض هیچ گونه حمله سایبری یا هکری قرار نگرفته و ادعای او را در این خصوص تکذیب کرده‌اند.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق اکتبر ۲۰۲۱ (مدت کوتاهی پس از انتخابات دهم اکتبر پارلمانی گذشته) ناچار شد، نعیم را به دلیل عبارت‌های توهین آمیز و تهدیدگر علیه بخشی از جریان‌های سیاسی شیعه از پست مشاور نخست وزیر کنار بگذارد و او را به سطح مشاور رئیس سازمان امنیت ملی تنزل بدهد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۱
واقعا شما چرا انقدر پیگیر کشورهای دیگه هستین
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری