با تحولات منطقه و جهان
آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق، اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا، تداوم درگیری نیرو‌های طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی، تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل و رسوایی اخلاقی ۵۶ نماینده مجلس انگلیس از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۱۴۳۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹ 18 April 2022

آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق/ اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا/ تداوم درگیری نیروهای طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی/ تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل

بین الملل تابناک: آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق، اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا، تداوم درگیری نیرو‌های طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی، تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل و رسوایی اخلاقی ۵۶ نماینده مجلس انگلیس از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه از آغاز یک عملیات علیه شبه نظامیان گروه پ ک ک در شمال عراق خبر داد.

براساس گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع ترکیه گفته این عملیات جدید با مشارکت نیروی هوایی و نیروهای ویژه ارتش این کشور علیه مخفیگاه های عناصر گروه تروریستی پ ک ک آغاز شده است.

این عملیات در حالی آغاز شده که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز جمعه با «مسرور بارزانی» رئیس منطقه اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه اداره ارتباطات ریاست‌جمهوری ترکیه، گفت‌وگوهای دو طرف به گام‌ها و سیاست‌های آنکارا و اربیل درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای اختصاص یافته است.

آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق/ اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا/ تداوم درگیری نیروهای طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی/ تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل

تحرکات نظامی ارتش ترکیه در شمال عراق در حالی است که دولت و جریان‌های سیاسی عراق به شدت با حضور نظامی آنکارا در شمال این کشور مخالفند و حملات مداوم هوایی‌اش را موجب نقض حاکمیت ملی خود می‌دانند.

پایگاه خبری صابرین نیوز گزارش داده که «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه، شخصا در اتاق مدیریت عملیات، شخصا در حال نظارت بر عملیات هوایی و زمینی نظامیان ارتش ترکیه است.

براساس این گزارش، آکار بعد از صدور فرمان عملیات گفته، اگر آتش در اطراف است، وظیفه ما قبل از هر کار دیگری، خاموش کردن آن است.

براساس گزارش صابرین نیوز، وزارت دفاع ترکیه همچنین تصاویری از پرواز ده ها بالگرد نظامی و جنگنده برای انجام عملیات جدید خود علیه شبه نظامیان پ ک ک منتشر کرده است.

ترکیه و پ ک ک طی چند دهه گذشته با یکدیگر در وضعیت جنگی هستند و بر اساس برخی گزارش‌ها، درگیری‌های دو طرف تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته بر جا گذاشته است.

ترکیه، حزب کارگران کردستان(پ ک ک) را یک گروه تروریستی می‌داند.

اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا

گروه تروریستی داعش در یک فایل صوتی از آغاز نبرد برای گرفتن "انتقام" رهبر سابق خود که سوم فوریه گذشته در جریان عملیات آمریکا در شمال غرب سوریه کشته شد، خبر داد.

به گزارش روسیا الیوم، ۱۰ مارس، این گروه تروریستی کشته شدن ابوابراهیم القرشی، رهبر سابق و ابوحمزه القرشی، سخنگوی رسمی سابق خود را تایید و تعیین ابوالحسن الهاشمی القرشی به عنوان رهبر جدید داعش را به عنوان سومین رهبر این سازمان تروریستی اعلام کرد.

آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق/ اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا/ تداوم درگیری نیروهای طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی/ تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل

ابوعمر المهاجر، سخنگوی داعش در پیامی ضبط شده گفت: ما آغاز نبرد انتقام برای ابوابراهیم الهاشمی القرشی و المهاجر شیخ ابی حمزه القرشی را اعلام می کنیم.

وی از حامیان داعش خواست تا از مشغله اروپا بابت جنگ جاری در اوکراین و فرصت موجود استفاده کرده و عملیات در اروپا را از سر بگیرند.

تداوم درگیری نیروهای طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی

منابع محلی افغانستان در ولایت پکتیا روز یکشنبه تایید کردند که در ادامه‌ تنش میان طالبان و پاکستان، نیروهای مرزی دو طرف در بخش هایی از خط دیورند در سرحد شهرستان "دندپتان" استان پکتیا با یکدیگر درگیر شده اند.

به گزارش روزنامه "اطلاعات روز" افغانستان، «خالق‌یار احمدزی» رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت پکتیا در گفت وگو با این روزنامه با تأیید این خبر گفت: نیروهای طالبان شب گذشته در منطقه “شپولی” شهریتان دندپتان در حال گشت زنی بودند که نیروهای مرزی پاکستان به سوی آنان تیراندازی کردند.
به‌ گفته‌ وی، این درگیری در پی شلیک نظامیان پاکستانی به سمت نیروهای طالبان آغاز شده است. احمدزی افزود که در تبادل آتش به طالبان آسیب نرسیده است و درباره تلفات احتمالی نظامیان پاکستانی هم خبری در دست نیست.

ساکنان محلی می‌گویند، درگیری برای چندین ساعت جریان داشته‌ است. منابع پاکستانی تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

به گفته شاهدان در این درگیری هر دو طرف از سلاح‌های سبک و سنگین استفاده کردند.

تنش میان پاکستان و طالبان که گفته می‌شود، روابط نزدیک با یکدیگر دارند، در پی حملات اخیر نظامیان پاکستان به خاک افغانستان به اوج خود رسیده است.

نظامیان پاکستانی بامداد روز شنبه مناطق مرزی افغانستان در ولایت‌های خوست و کنر را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار داده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که تنها در حملات هوایی پاکستان به ۴ روستا در شهرستان «سپیره» خوست، دست‌کم ۳۰ غیرنظامی شامل زنان و کودکان جان باخته‌اند؛ منابع مستقل تاکنون این آمار را تأیید نکرده‌اند.

یک منبع محلی که خواست نامش فاش نشود به اطلاعات روز نیز گفت که در این حملات دست‌کم ۲۰ تن کشته و یا زخمی شده‌اند. گفته می‌شود که این حملات مناطق آوارگان وزیرستانی را هدف قرار داده است.

آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق/ اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا/ تداوم درگیری نیروهای طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی/ تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل

منابع محلی در ولایت کنر می‌گویند که در حملات توپخانه‌ای پاکستان در ولسوالی شلتن این ولایت، هم ۶ نفر شامل یک زن و ۵ کودک جان باخته‌اند. برخی از ساکنان محل می‌گویند که این حملات نیز توسط هواپیما انجام شده است.

حکومت سرپرست طالبان این رشته حملات پاکستان را «ظالمانه» خوانده و قویاً تقبیح کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در توییتی هشدارآمیز از پاکستان خواسته است که «دیگر چنین اشتباهی» را تکرار نکند.

او نوشته است: «دولت طالبان به پاکستان هشدار می دهد که حوصله افغان‌ها را در چنین مسائلی نیازمایند و دیگر چنین اشتباهی را تکرار نکنند، وگرنه پیامد بدی خواهد داشت.»

مجاهد تأکید کرده است که همه مسائل باید از طریق سیاسی حل شود.

وزارت خارجه‌ی طالبان هم این حملات را محکوم و سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده است. برخی از چهره‌های سیاسی از جمله حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین نیز این حملات را محکوم کرده‌اند.

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) درباره‌ی گزارش‌ها مبنی بر تلفات غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان در حملات نظامیان پاکستانی به مناطق مرزی استان های خوست و کنر ابراز نگرانی کرده است.

یوناما شامگاه امروز شنبه در تویتی نوشته است که غیرنظامیان هیچ‌گاه هدف نیستند.

دفتر معاونت سازمان ملل گفته است که تلاش می‌کند حقایق را مشخص و میزان تلفات را تأیید کند.

تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل

در ادامه تنش میان روسیه و اسراییل بر سر موضوع اوکراین، وزارت خارجه روسیه سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد.

به گزارش عصر یکشنبه شبکه الجزیره قطر، این تصمیم روسیه در پی مواضع اخیر وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی اتخاذ شد که حمله به اوکراین را محکوم کرده بود.

اسرائیل تا مدتی پس از آغاز یورش روسیه در اوکراین از نکوهش مسکو خودداری کرد. یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفته بود که روسیه عملاً همسایه شمالی اسرائیل است و حفظ منافع اسرائیل در قبال سوریه برای دولت اسرائیل اهمیت بیشتری دارد.

با این حال، با ادامه یورش روسیه در اوکراین، یائیر لاپید روز ۱۸ فروردین گفت که روسیه علیه غیرنظامیان مرتکب جنایت جنگی شده‌ است.

موضع رژیم صهیونیستی در خصوص حمله روسیه به اوکراین تا حدودی دوپهلو هم بوده است؛ از یک سو به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره محکومیت حمله به اوکراین و اخراج روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای مثبت داد و از سوی دیگر اعلام کرد به تحریم های غرب علیه روسیه نخواهد پیوست.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی گفت روسیه مرتکب جنایت جنگی شده و رای اسرائیل در شورای حقوق بشر سازمان ملل همگام با بسیاری از کشورهای غربی، باعث تعلیق روسیه از این شورا شد.

روسیه اظهارات لاپید و رای اسرائیل در آن شورا را «مایه تاسف» خوانده‌ است.

روسیه هم در اقدامی بی‌سابقه جزئیاتی از آخرین حمله جنگنده‌های اسرائیلی در سوریه را منتشر کرده و هم‌زمان با نکوهش شدید اسرائیل بر سر رویدادهای اخیر مسجدالاقصی، گفته‌ است که اسرائیل غزه را به زندانی بزرگ برای فلسطینیان تبدیل کرده‌ است.

روسیه نوشت که اسرائیل از وضعیت ایجاد شده در اوکراین برای منحرف کردن افکار عمومی بین‌المللی در قضیه فلسطینی که یکی از قدیمی‌ترین نزاع‌های حل نشده جهان است، سوء استفاده می‌کند.

روسیه افزود که بر خلاف قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دولت‌های اسرائیل به اشغالگری پیش رونده و ضمیمه کردن اراضی فلسطینی ادامه داده و بیش از دو و نیم میلیون فلسطینی را در کرانه باختری به صورت نقاطی که با جهان خارج ارتباط ندارند، رها کرده‌اند.

روسیه هچنین در مورد غزه نوشته‌ است که اسرائیل این باریکه را عملاً به زندانی باز برای دو میلیون ساکنین آن تبدیل کرده که ۱۴ سال است در شرایط حصر دریایی، هوایی و زمینی نگاهداری می‌شوند.

اسرائیل از واکنش به این بیانیه سیاسی تند روسیه نیز خودداری کرده‌ است. دفتر وزیر خارجه اسرائیل گفته‌ که سکوت بر واکنش ترجیح دارد.

رادیوی ارتش اسرائیل ۲۸ فروردین ارزیابی کرد که واکنش اسرائیل به بیانیه‌های روسیه یا اقدام روسیه در افشای جزئیات حملات اخیر در سوریه، ممکن است به بروز تنش واقعی در روابط مسکو- اورشلیم منجر شود یا حتی روسیه در گام بعدی اقدامات عملی در جلوگیری از حملات اسرائیلی در سوریه انجام دهد.

رسوایی اخلاقی ۵۶ نماینده مجلس انگلیس

در ادامه معضل رسوایی اخلاقی قانون‌گذاران انگلیس، رسانه‌های این کشور گزارش دادند که پرونده ۵۶ نماینده متهم به آزار جنسی، به کمیته انضباطی پارلمان ارجاع شده است.

روزنامه تایمز چاپ لندن شامگاه یکشنبه گزارش داد که این کمیته پارلمانی ۷۰ فقره شکایت علیه نمایندگان یادشده دریافت کرده که از اتهامات آزار جنسی گرفته تا تخلفات جدی تر را شامل می شود.

شکایات علیه دو نماینده حزب ملی اسکاتلند که متهم به آزار جنسی هستند، آخرین مواردی است که توسط یک مقام پارلمانی، تایید شده است.

آغاز تهاجم گسترده هوایی و زمینی ترکیه به شمال عراق/ اطلاعیه داعش درباره آغاز موج جدید حملات تروریستی در اروپا/ تداوم درگیری نیروهای طالبان با نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی/ تنش در روابط تل آویو و مسکو با احضار سفیر اسرائیل

گفته می‌شود که پاتریک گریدی و پاتریشیا گیبسون، از اعضای ارشد حزب محلی اسکاتلند، به تازگی از سوی کمیته انضباطی پارلمان بازخواست شده‌اند.

طبق ادعای مطرح آقای گریدی ۴۲ ساله به شکل «ناپسندی» یکی از کارکنان یک کلوپ شبانه را لمس کرده است. خانم گبسیون نیز متهم است که اظهارات ناشایستی را به یکی از کارمندان مرد در پارلمان نسبت داده است.

حزب ملی اسکاتلند از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است. یک سخنگوی حزب ملی اسکاتلند گفت: "در شرایطی که روند تحقیقات جریان دارد، از نظر قانونی مناسب نیست که اظهار نظر کنیم. "

اطلاعات بیشتری درباره هویت سایر نمایندگان متهم به آزار جنسی در دست نیست؛ اما سه روز پیش یکی از نمایندگان حزب حاکم محافظه‌کار به نام «عمران خان» به اتهام آزار جنسی یک نوجوان ۱۵ ساله از مقام خود کناره‌گیری کرد.

البته رسوایی اخلاقی قانون‌گذاران انگلیس موضوع تازه‌ای نیست و سه سال پیش به سوژه داغ رسانه‌ها تبدیل شد.

بر اساس تحقیقات انجام شده در پارلمان انگلیس، فساد اخلاقی و آزار جنسی در میان نمایندگان این کشور به لطف سکوت مقام‌های ارشد این نهاد سیاسی، به امری رایج بدل شده است.

این تحقیقات حاکی است که بر اثر رواج فرهنگ سکوت و چاپلوسی در پارلمان، آزار و اذیت جنسی همچنان ادامه دارد و به عنوان یک معضل پنهان باقی مانده است.

«دیم لورا کاکس» حقوقدان انگلیسی در گزارش خود هشدار داده که مفاسد اخلاقی برخی از نمایندگان، کل اعتبار و مشروعیت پارلمان را زیر سؤال برده است. وی خواستار رسیدگی و حل جدی این مساله شد؛ هرچند پیش‌بینی کرد که برون رفت از این معضل در چارچوب مدیریت فعلی دشوار خواهد بود.

در این گزارش که بخش‌هایی از آن در مطبوعات انگلیس منعکس ‌شد، آمده است که بیش از نیمی از کارکنان پارلمان شاهد و یا مورد سوءاستفاده رفتارهای غیراخلاقی نمایندگان مجلس قرار گرفته‌اند.

این گزارش می‌افزاید، یک‌ پنجم زیردستان نمایندگان مجالس اعیان و عوام قربانی آزار جنسی شده اند و این در حالی است که ۷۵ درصد آن‌ها، از ترس از دست‌ دادن شغل تاکنون سخنی به میان نیاورده‌اند.

گزارش یاد شده که براساس نظرسنجی از یک هزار و ۳۷۷ تن از کارکنان پارلمان انگلیس تهیه‌ شده، همچنین مؤید آن است که نیمی از قربانیان به مسئولان انضباطی پارلمان برای طرح شکایت‌های خود اعتماد ندارند.

در این گزارش آمده است: شواهد به‌ دست‌ آمده نشان می‌دهد که تغییر فرهنگ کاری در پارلمان امری اجتناب‌ناپذیر و ضامن تغییر رفتار متخلفان به شمار می‌رود.

«مایکل فالون» وزیر پیشین دفاع و 'دامیان گرین' معاون اول پیشین نخست‌وزیر انگلیس از جمله شخصیت‌هایی بودند که به دلیل رابطه غیر اخلاقی با زنان جوان درگذشته از سمت خود استعفا کردند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
داعش سمت چپ ایران

طالبان سمت راست ایران
پوتین دیکتاتور شمال ایران
اعراب وهابی جنوب ایران


ما در کدام نقطه جهان قرار داریم ؟!؟!؟!؟!


اینهمه جنایتکار اطراف یک کشور !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

خدایا خودت ایران ما را حفظ کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
همچین نوشتی آغاز که فک کردم جنگ جهانی جدیدی شروع شده
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
زلنسکی اوکراین را فدای امریکا کرد درعوض امریکا هم کلی تسلیحات بهش کمک می کند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
قدرت امریکا اصلی امریکا بخاطر استفاده بموقع از اختلافات بین کشورهاست.
irani
|
France
|
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
دولت و جریان‌های سیاسی عراق به شدت با حضور نظامی آنکارا در شمال این کشور مخالفند و حملات مداوم هوایی‌اش را موجب نقض حاکمیت ملی خود می‌دانند!!!!!
اگر ادعای حاکمیت دارند. پس این گروه پ ک ک اونجا چیکار می کنه؟ این چه مدل حاکمیتی هست که نمی تونه ورود و خروج مملکت رو کنترل کنه. اگر زمان قدیم بود خیلی از این به ظاهر حاکمیت ها وجود خارجی نداشتند. یا جزئی از ایران بودند یا ترکیه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
هر بار بعد از هر خبری مینویسید "ترکیه، حزب کارگران کردستان(پ ک ک) را یک گروه تروریستی می‌داند."
یعنی شما پ ک ک رو تروریست نیدونید؟
کم سرباز ایرانی تو مرز شهید کردن و تو استان های غربی و مناطق شمال غرب ایران ناامنی و ترور کردن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
ترکیه به بهانه پ.ک.ک می خواهد شمال عراق را ضمیمه خاک خودش نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
یاشاسین ترکیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
ترکیه خودش پر معنوی تروریست های داعش و النصره است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
دولت و جریان های سیاسی عراق با حضور نظامی آمریکا در شمال عراق مخالفند؟ به درک که مخالفند. وقتی دولت عراق توان مبارزه با تروریسم در شمال کشور را ندارد، باید از ترکیه تشکر کرد که این نقش را ایفا میکند، ضمن آنکه همه میدانند که برخی از همین جریان های سیاسی، خودشان عامل خرابکاری و سلب امنیت در اقلیم کردسنان هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
وقتی داعش علنا اعلام میکند که با استفاده از درگیری غرب با روسیه بر سر مسئله اوکراین، سعی دارد تا از فرصت استفاده کند و به منافع کشورهای اروپایی حمله کند، کاملا آشکار میشود که آدمکش های تکفیری داعش در واقع توسط روسیه حمایت و سازماندهی میشوند، و نه آمریکا.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
واقعا چه هوشی داری تو
وقتی داعش می خواهد از درگیری غرب و روسیه، به غرب، حمله کند، معلوم می‌شود داعش توسط روسیه حمایت
میشود! این نتيجه را به تنهایی گرفتی؟د
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جام جهانی قطر آلودگی هوا روز جهانی معلولین میترا حجار روز دانشجو جاماندگان سهام عدالت
آخرین اخبار