بازدید 8186
۱
عارضه‌ای که نیمی از مردم جهان از آن رنج می‌برند

چند نفر در جهان دچار سردرد و میگرن هستند؟

یک بررسی گسترده نشان داده که بیش از نیمی از جمعیت جهان در سال گذشته سردرد داشتند. پژوهشگران دریافته‌اند که تقریبا از هر شش نفر در سراسر جهان یک نفر در هر روز سردرد دارد که حدود نیمی از آنان میگرن را تجربه می‌کنند.
کد خبر: ۱۱۱۳۴۵۶
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱ 12 April 2022

به گزارش  تابناک به نقل از گاردین، نتیجه پژوهشی تازه نشان می‌دهد که ۷ درصد از جمعیت جهان در هر روز میگرن و ۹ درصد سردرد تنشی را تجربه می‌کنند.

 یک بررسی گسترده نشان داده که بیش از نیمی از جمعیت جهان در سال گذشته سردرد داشتند. پژوهشگران دریافته‌اند که تقریبا از هر شش نفر در سراسر جهان یک نفر در هر روز سردرد دارد که حدود نیمی از آنان میگرن را تجربه می‌کنند.

اختلالات سردرد می‌تواند دردناک و ناتوان کننده باشد و علل بی‌شماری از اضطراب گرفته تا استفاده بیش از حد از دارو‌هایی مانند مسکن‌ها داشته باشد. اکنون یک بررسی در مقیاس بزرگ نشان داده که چنین شرایطی چقدر رایج هستند. پروفسور «لارس جاکوب استونر» نویسنده اصلی این پژوهش از دانشگاه علم و فناوری نروژ می‌گوید: «سردرد‌ها واقعا اختلالات مکرری و شایعی هستند و در همه کشور‌ها دیده می‌شوند اگرچه ممکن است تفاوت‌هایی وجود داشته باشند».

استونر و همکارانش ۳۵۷ مقاله منتشر شده در فاصله سال‌های ۱۹۶۱ تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی را مورد بررسی قرار دادند. در حالی که این مقالات کشور‌ها و دوره‌های زمانی مختلف را پوشش می‌دادند و اغلب از رویکرد‌های متفاوتی در انجام پژوهش‌ها استفاده شده بود تیم پژوهشی قادر به تجزیه و تحلیل داده‌ها برای کشف شیوع اختلالات سردرد در سراسر جهان بوده است.

نتایج منتشر شده در مجله سردرد و درد نشان می‌دهد که بیش از نیمی از جمعیت جهان یعنی ۵۲ درصد دارای یک اختلال سردرد فعال هستند که معمولا به عنوان تجربه نوعی سردرد در طول سال گذشته توصیف شده است.

تجزیه و تحلیل بیش‌تر نشان داد که کمتر از ۱۶ درصد از مردم در سراسر جهان در هر روز سردرد را تجربه کرده بودند. در حالی که بسیاری از مطالعات نوع سردرد مربوطه را گزارش نکردند مطالعات نشان دادند که حدود ۷ درصد از جمعیت جهان در هر روز دچار میگرن می‌شوند و تقریبا ۹ درصد سردرد از نوع تنشی را تجربه می‌کنند.

این بررسی هم چنین نشان داد که شیوع اختلالات سردرد بر اساس جنسیت متفاوت است به طوری که ۱۷ درصد از زنان در سال به میگرن مبتلا می‌شوند در حالی که این میزان در مردان ۸.۶ درصد است. سردرد ۱۵ روز یا بیش‌تر در ماه نیز در زنان بسیار شایع‌تر بوده است.

استونر می‌گوید که یافته‌های کلی با برآورد‌های پیشین شیوع سردرد مطابقت دارد.

با این وجود، این مطالعه نشان می‌دهد که میگرن ممکن است از زمان آخرین بررسی تیم در سال ۲۰۰۷ شایع‌تر شده باشد. تیم استونر پیش‌تر فاش کرده بود که میگرن علت اصلی ناتوانی در افراد زیر ۵۰ سال است. استونر می‌گوید: «بسیاری از درد‌های دیگر در بدن زمانی که به دوران بازنشستگی نزدیک می‌شویم افزایش می‌یابند. با این وجود، میگرن و سردرد در سالیان پر تحرک عمر بیش‌تر شایع هستند».

استونر اشاره می‌کند که اختلالات سردرد می‌تواند به عوامل متعددی از ژنتیک فرد گرفته تا اضطراب، مشکلات خواب و استفاده بیش از حد از دارو مرتبط باشد و افزود که گزینه‌هایی برای پیشگیری از اختلالات سردرد یا درمان آن در صورت بروز در دسترس هستند.

«پیتر گوادزبی» استاد عصب شناسی در کینگز کالج لندن و متخصص میگرن که در انجام این پژوهش شرکت نداشته می‌گوید که شرایطی مانند میگرن برای کسانی که آن را تجربه می‌کنند ناتوان کننده و وحشتناک است و خاطر نشان می‌سازد که نه تنها باید شناخت بیش‌تری از این بیماری وجود داشته باشد بلکه به درمان‌های بیش‌تری نیز نیاز داریم. او می‌افزاید: «ما به درمان‌های بیشتری نیاز داریم و صادقانه بگویم اروپا برای شروع به درمان‌هایی که اکنون در ایالات متحده در دسترس هستند نیاز دارد».

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
آمار میگرن در ایران بسیار بالاست
بخصوص با تشدید پارازیت ماهواره ها سردرد هم شدید و نزدیک به هم می شود
در محل ما پارازیت فقط ساعاتی از روز بصورت خفیف بود
از قبل عید بسیار شدید و در ساعات طولانی شب و روز است و از همان تاریخ همسایه ها و من سردرد های مزمن و خفیف دائمی را تجربه می کنیم
با دکتر مشورت کردم و ایشان گفت به گفته خودشان پارازیت سرطان نمی دهد فقط بیمار می کند و حملات اضطراب و میگرن از همان بیماری هاست ولی استفاده مداوم مردم از مسکن به دلیل سردرد حتما مشکلات کبد و کلیه ایجاد می کند
خلاصه اینکه ایران با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست و آمار میگرن و سردرد های مزمن و اضطراب در ایران حتما بالا تر است
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی