بازدید 12011
۸
پیمانه اقتصادی

مقام مسئول: گوجه سبز ۴ میلیون تومانی قاچاقی وارد ایران شد/ افزایش تقاضا، طلا را گران کرد/ آلمان برای خرید گاز قطر توافق کرد/ کار بورس در سال جدید از چه روزی استارت می‌خورد؟

این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقدیر معاون اقتصادی رئیس جمهور از دیوان محاسبات، لایحه بودجه ١۴٠١ در شورای نگهبان تأیید شد، ابلاغ بودجه ۱۴۰۱ کل کشور از سوی قالیباف به دولت، رقابت‌پذیر شدن تولید با استفاده از ظرفیت دانش بنیان‌ها، خیز آرامکوی سعودی برای افزایش تولید نفت و تجارت ۳ میلیارد دلاری ایران و کشور‌های خزر را در بر دارد.
کد خبر: ۱۱۱۰۵۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱ 21 March 2022

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.


به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقدیر معاون اقتصادی رئیس جمهور از دیوان محاسبات، لایحه بودجه ١۴٠١ در شورای نگهبان تأیید شد، ابلاغ بودجه ۱۴۰۱ کل کشور از سوی قالیباف به دولت، رقابت‌پذیر شدن تولید با استفاده از ظرفیت دانش بنیان‌ها، خیز آرامکوی سعودی برای افزایش تولید نفت و تجارت ۳ میلیارد دلاری ایران و کشور‌های خزر را در بر دارد.

کار بورس در سال جدید از چه روزی استارت می‌خورد؟

بازار سرمایه طبق تعطیلات رسمی کشور از اول تا پنجم فروردین ماه تعطیل خواهد بود و در این روزها معامله انجام نخواهد شد. بر این اساس نخستین روز فعالیت این بازار در سال جدید از روز شنبه ششم فروردین خواهد بود و با توجه به اینکه در هفته دوم فروردین تعطیلات رسمی نخواهیم داشت فعالیت بورس تا روز چهارشنبه دهم فروردین ماه ادامه دارد. اما روز شنبه ۱۳ فروردین طبق تقویم سراسری کشور، دوباره شاهد توقف فعالیت بازار سرمایه خواهیم بود. این بازار از ۱۴ فروردین دوباره کار خود را آغاز خواهد کرد.

تقدیر معاون اقتصادی رئیس جمهور از دیوان محاسبات

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور، با ارسال پیامی خطاب به مهرداد بذرپاش، از گزارش‌های مبتکرانه دیوان محاسبات در قالب "چکیده مدیریتی"، "گزارش تفصیلی"، "برش دستگاه‌های اصلی" و "برش استانی" تقدیر کرد. رضایی این گزارش‌ها را دارای آثار آنی، کوتاه مدت و آتی بر سلامت محیط اداری و فعالیت‌های اقتصادی و پیشگیری از انحراف بودجه و موجب رشد اقتصادی کشور دانست.

لایحه بودجه ١۴٠١ در شورای نگهبان تأیید شد

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت؛ لایحه ⁧ بودجه⁩ سال ۱۴۰۱ کل کشور پس از رفع ایرادات و ابهامات شورای نگهبان، مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

ابلاغ بودجه ۱۴۰۱ کل کشور از سوی قالیباف به دولت

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور، قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور را جهت اجرا ابلاغ کرد.

رقابت‌پذیر شدن تولید با استفاده از ظرفیت دانش بنیان‌ها

حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر تولید مبتنی بر دانش یعنی اینکه شکاف بین دانش و اقتصاد و دانش و تولید را کم، ارتباط بین دانشگاه و اقتصاد را افزون و از ابداعات علوم نظری استفاده کنیم و تولید را ارتقا بخشیم اگر این امر محقق شود تولید ما قدرت رقابت پیدا می‌کنند بنابراین می توانیم سهم بیشتری از اقتصاد جهان را به دست آوریم. وی با اشاره به بالا بودن نرخ بیکاری تصریح کرد: یکی از مسائل کشور بالا بودن نرخ بیکاری و پایین بودن رشد اقتصادی و تولید است. همان‌گونه که باید تولید مبتنی بر دانش شود تا قدرت رقابت داشته باشد، بایستی بتواند مشکل بیکاری را نیز رفع کند. حسینی با بیان اینکه رقابت پذیر بودن باید به یکی از ویژگی‌های تولید تبدیل شود که دانش بنیان شدن لازمه این موضوع است، افزود: رویکردهای تولید ملی باید به گونه ای باشد که اشتغال آفرین باشد و منجر به کاهش نرخ بیکاری شود.

مقام مسئول: گوجه سبز ۴ میلیون تومانی قاچاقی وارد ایران شد

رئیس اتحادیه بارفروشان از عرضه گوجه سبز قاچاق با قیمت هر کیلو ۴ میلیون تومان در بازار تجریش خبر داد. مصطفی دارایی نژاد گفت: طبق بررسی های صورت گرفته گوجه سبز با نرخ های نجومی در تجریش عرضه می شود که این گوجه سبز ایران نیست. به گفته وی،گوجه سبز فعلی که در تجریش عرضه می شود، مربوط به آلانیا ترکیه است که بصورت قاچاق به ایران آمده است. طی روزهای اخیر خبر فروش هر کیلو گوجه سبز با نرخ ۴ میلیون تومان در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد که اتحادیه بارفروشان می گوید این میوه مربوط به نوبرانه داخل نیست و از ترکیه به کشور ما قاچاق شده است چرا که سال گذشته چند حجره در میدان مرکزی که گوجه سبز را با نرخ ۲۰۰ هزار تومان فروختند، پلمپ شد. دارایی نژاد می گوید: گوجه سبز شهریار و ساوه اردیبشهت ماه در بازار عرضه می شود؛ بنابراین ستاد قاچاق باید برخورد جدی با قاچاقچیان داشته باشد. رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: گرچه رقم قاچاق گوجه سبز چشمگیر نیست و تنها در حد ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلو بوده، اما جو روانی بازار را برهم زده است. با وجود اینکه واردات ۴ نوع میوه گرمسیری همچون موز، انبه، آناناس و نارگیل آزاد و مابقی ممنوع است، اما در برخی مغازه ها میوه های قاچاق با اسم های عجیب و غریب یا عرضه محصولات مشابه تولید داخل خارج از فصل روبرو هستیم که ستاد مبارزه با قاچاق کالا با افرادی که بدنبال برهم زدن آرامش بازار و بدست اوردن سودهای هنگفت هستند، باید برخورد جدی کند.

افزایش تقاضا، طلا را گران کرد

قیمت طلای جهانی امروز دوشنبه با افزایش تقاضای امن افزایش یافت زیرا بحران اوکراین هیچ نشانه‌ای از کاهش را نشان نداد، اگر چه این افزایش با طرح اقدامات تهاجمی فدرال رزرو آمریکا برای مبارزه با تورم محدود شد و بدون تغییر در پایین‌ترین سطح دو هفته اخیر خود در هفته گذشته باقی ماند. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۱.۴۰ درصدی به ۱۹۲۳ دلار و ۳۰ سنت رسید و در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۰۷ درصدی به ۱۹۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید این بروزرسانی قیمت طلا در ساعت ۱۰ و ۳۴ دقیقه صبح به وقت شرقی است. مت سیمپسون، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت سیتی ایندکس گفت: امروز اندکی جریان‌های امن به سمت طلا می‌روند زیرا اوکراین رسما ضرب‌الاجل روسیه را رد کرد. دو تن از سیاست‌گذاران فدرال رزرو اعلام کردند که بانک مرکزی باید گام‌های تهاجمی‌تری برای مبارزه با تورم و جلوگیری از افزایش بیشتر این فلز گرانبها بر دارد. به نقل از رویترز، نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس گفت که می‌خواهد نرخ بهره را در سال جاری به ۱.۷۵ تا ۲ درصد افزایش دهد و نرخ‌های بهره بالاتر باعث افزایش هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بهره می‌شود. دارایی‌های بزرگ‌ترین صندوق قابل معامله با پشتوانه طلا در جهان، روز جمعه ۰.۸ درصد افزایش یافت که بالاترین میزان از مارس ۲۰۲۱ بود. پالادیوم با ۲.۸ درصد افزایش به ۲۵۶۱.۲۵ دلار در هر اونس رسید و هر اونس نقره با ۰.۴ درصد افزایش به ۲۵.۰۴ دلار و پلاتین ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۱۰۲۹.۶۵ دلار رسید.

آلمان برای خرید گاز قطر توافق کرد

آلمان در راستای تلاش برای کاهش وابستگی به واردات روسیه، برای خرید گاز از قطر به توافق رسید. این خبر از سوی وزارت اقتصاد آلمان در توییتر اعلام شد. توافق مذکور در سفر آخر هفته رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان به قطر حاصل شده است. هابک در ویدیویی در توییتر گفت: این منطقه آماده همکاری و سرمایه گذاری بیشتر در پروژه های انرژی تجدیدپذیر است. خبر خوب این است که گاز طبیعی مایع از سوی قطر برای آلمان فراهم خواهد شد. اکنون بر عهده شرکتهاست که توافقهای لازم را منعقد کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وزیر اقتصاد آلمان گفت: قطر در حال افزایش استخراج گاز است و ما به گاز بیشتری در کوتاه مدت برای جایگزینی با عرضه روسیه داریم. این موضوعی بود که درباره آن با امیر و وزیر انرژی قطر صحبت کردم.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر پیشتر اعلام کرده بود در صورت مختل شدن عرضه گاز روسیه به اروپا به دلیل منازعه با اوکراین، نه قطر نه هیچ کشور دیگری ظرفیت این را ندارد عرضه گاز روسیه به این منطقه را با استفاده گاز طبیعی مایع (LNG) جایگزین کند. با توجه به اینکه عمده حجم گاز قطر به قراردادهای بلندمدت برای خریداران آسیایی اختصاص پیدا کرده، حجم گازی که قابل ارسال به اروپاست، تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد است. وزیر انرژی قطر گفته بود: تصور می کنم روسیه ۳۰ تا ۴۰ درصد از بازار اروپا را تامین می‌کند. هیچ کشوری وجود ندارد که بتواند این حجم گاز را عرضه کند و ظرفیت انجام این کار از طریق صادرات LNG وجود ندارد.

خیز آرامکوی سعودی برای افزایش تولید نفت

آرامکوی سعودی در پی صعود قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه، هزینه هدف گذاری شده برای تولید را افزایش می دهد. به گزارش ایسنا، آرامکوی سعودی اعلام کرد درآمد خالص این شرکت در سال ۲۰۲۱ به ۱۱۰ میلیارد دلار در مقایسه با ۴۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافت. این شرکت هزینه روی سرمایه گذاری و پروژه ها را امسال افزایش داده و به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار در مقایسه با ۳۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ می رساند. در حالی که سود نقدی سهامداران در سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار بود، آرامکو اعلام کرد یک سهم پاداش برای هر ۱۰ سهم عرضه خواهد کرد. بر اساس گزارش بلومبرگ، آرامکوی سعودی مانند رقیبانی نظیر بریتیش پترولیوم و شورون شاهد رونق چشمگیر در مقایسه با سال ۲۰۲۰ بوده که شیوع ویروس کرونا به درآمدش ضربه زد و این شرکت مجبور شد هزینه ها را کاهش داده و پروژه های متعددی را متوقف کند.

تجارت ۳ میلیارد دلاری ایران و کشورهای خزر

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: از مجموع تجارت ۶ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۳۱۷ تنی کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۶۹ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۳۰۱ دلار بین ایران و کشورهای حاشیه دریای مازندران ۳ میلیون و ۴۶۸ هزار و ۲۰۳ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۹۶ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۳۴۲ دلار، سهم صادرات کالاهای ایرانی به چهار کشور، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان بوده است که نسبت به مدت مشابه ۲۷.۵ درصد در وزن و ۲۷ درصد در ارزش افزایش داشته است. روسیه با خرید یک میلیون و ۳۵ هزار و ۶۳ تن کالا به ارزش ۵۳۹ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۵ دلار و رشد ۱۱و ۲۰ درصدی در وزن و ارزش، در رتبه نخست صادرات کالای ایرانی به کشورهای حاشیه دریای مازندران قرار دارد و پس از آن آذربایجان با خرید ۷۵۸ هزار و ۵۰۶ تن کالای ایرانی به ارزش ۴۹۱ میلیون و ۸۱۴ هزار و ۴۱۶ دلار و رشد پنج درصدی در ارزش کالا و کاهش ۱۷ درصدی در وزن قرار گرفته است. ترکمنستان با خرید یک میلیون و ۲۱۵ هزار و ۱۲۱ تن کالای ایرانی به ارزش ۲۹۹ میلیون و ۵۹۹ هزار و ۵۳ دلار و رشد ۱۰۵ درصدی در وزن و ۱۶۰ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه، سومین مقصد و پس از آن قزاقستان با خرید ۴۵۹ هزار و ۵۱۳ تن کالا به ارزش ۱۶۵ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۸۳۸ دلار و رشد ۶۵ درصدی در وزن و ۱۳ درصدی در ارزش، مقصد چهارم صادرات ایران به حاشیه خزر است.

لطیفی در خصوص واردات از ۴ کشور حوزه خزر توضیح داد: ۳ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۱۱۴ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۲۷۷ هزار و ۹۵۹ دلار، واردات ۱۱ ماهه کشور از ۴ کشور حاشیه دریای مازندران بود که با رشد ۱۹ درصدی در وزن و ۵۳ درصدی در ارزش همراه بوده است. وی در خصوص میزان واردات از هر یک از کشورها گفت: میزان واردات ۱۱ ماهه کشور از روسیه ۳ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۶۴۱ تن به ارزش یک میلیارد و ۴۵۱ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۲۳۶ دلار بود که رشد ۱۹ درصدی در وزن و ۵۲ درصدی در ارزش داشته است، قزاقستان دومین فروشنده کالا به ایران در حاشیه خزر با ۱۶۴ هزار و ۵۴۰ تن کالا به ارزش ۵۶ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۲۰۹ دلار و رشد ۸۸.۵۷ درصدی در وزن و ارزش بوده است.

کاهش ۴۰ درصدی صادرات به اقلیم کردستان

سیدکمال حسینی رییس اتاق بازرگانی سنندج در مورد آخرین وضعیت تجاری ایران با اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: بر اساس آمار و ارقام صادرات ایران به اقلیم کردستان در سال 1400 حدود 40 درصد کاهش را تجربه کرده است. بخشی از این موضوع به تداخل میان کسانی که در مرز وظیفه دارند برمی‌گردد و برخی  مشکلات داخلی مانند قوانین و مقررات مربوط به تجارت نیز تاثیرگذار است. وی ادامه داد: قوانین گاها به صورت متناقض است که یکدیگر را نقض می‌کنند. متاسفانه کارها به صورت زیرساختی انجام نمی‌شود، راه حل‌ها کوتاه‌مدت و لحظه‌ای است و متاسفانه تاثیرات منفی دارد. به نقل از ایلنا؛ رییس اتاق بازرگانی سنندج در مورد وضعیت ترکیه در این اقلیم گفت: توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و منابع ایران از ترکیه بهتر است اما متاسفانه در عمل تجارت آنها دو تا سه برابر ما بوده است. GDP این کشور حدود 750 میلیارد دلار است درحالی این میزان برای ایران تقریبا نصف ترکیه است. قبلا می‌گفتیم که بخشی از بازار اقلیم یعنی مناطق سلیمانیه در اختیار ایران است اما حتی در همین مناطق هم امروز کالاهای ترکیه در حال گرفتن جای کالاهای ایرانی هستند.

واردات دارو ۲.۵ میلیارد دلاری شد

بررسی آخرین وضعیت واردات کالای اساسی در سال گذشته نشان می‌دهد که از ابتدای سال تا ۲۴ اسفندماه بیش از ۲۵.۹ میلیون تن به ارزش بیش از ۱۴.۷ میلیارد دلار هفت قلم کالای اساسی با ارز ترجیحی وارد کشور شده است که از این میزان ۲۱.۷ هزار تن به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد دلار به دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی اختصاص دارد. طبق آمار گمرک ایران، واردات دارو نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱ درصد در وزن و ۷۴ درصد ارزش افزایش داشته است. گر چه سهم اقلام دارویی و پزشکی در تامین ارز با ارز ترجیحی چشمگیر نیست، ولی از نظر ارزش حدود ۱۷ درصد واردات انجام شده با این ارز را در اختیار داشته است.

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
France
|
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
گوجه سبز
مثل بقیه خبرها
اول تکذیب
بعد تایید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
الان وقت صادرات گاز ایران به اروپاست
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
نکته ؛ ماوقتی نعل اسب وغذای سگ رارسماًوباارزدولتی واردمیکنیم واردات گوجه‌سبزکه غذای انسان هم هست کارپسندیده ای است مانخبه صادرمیکنیم هجوبات وارد میکنیم
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
آدم باید مغز ...خرده باشد که بخواهد ۴ میلیون پول گوجه بده، البته هستند کسانی که پول بادآورده تو حسابشون دارند و ….
ناشناس
|
Canada
|
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
عیدی دومیلیونی بازنشستگان معادل نیم کیلو گوجه سبز بود !!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
تجاوز روسیه به اوکراین فرصت طلایی برای به دست آوردن بازارهای گاز اروپا برای ایران بود اما الان تبدیل به تهدید شده چرا که با قرارداد بین قطرو آلمان ،قطر به استخراج گاز از میدانهای مشترک شتاب بیشتری خواهد داد .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۱
میوه با اسم عجیب و غریب؟ برای شما عجیب و غریبه. وقت کردی تو فضای مجازی بگرد اسم همه میوه ها هست.
ناشناس
|
Japan
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۲
واقعاًمااگربخواهیم اقتصادمان رادانش بنیان کنیم باورکنید بایستی بنیان اقتصادجاری مان راازبیخ وبن بکنیم وطرحی نو
دراندازیم بااقتصاددانان باسوادوباتجربه که بجائی وابسته نباشند نه به سیستم شرقی متروکه ونه به سیستم غربی و بخصوص ازاقتصاددانان ایرانی موفق درخارج ازکشوربخواهیم که علم اقتصادروزرابکشورمابیاورندوبومی سازی کنند و نخبگان خودمان راهم تربیت کنند وگرنه بهم ریختن اموراقتصادی کاری ساده ولی ساخت اقتصادی براساس علم ودانش کاری بسیار دشوار است که نتیجه آن بمرورمشخص میشودمثل هدفمندی یارانه هاوبستن مالیات برسرمایه مردم که باعث فرار سرمایه هاشده بهرحال فاصله ماتااقتصاددانش بنیان بسیار بعید است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # احمد سمیعی گیلانی # دعای روز سوم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی