بورس چه زمانی به وضعیت روشن می رسد؟

بازار سرمایه از میانه های هفته جاری با لیدری دو گروه خودرویی و بانکی مثبت شد و کمی از روند خروج سرمایه هم کاسته شد اما هنوز بازار به وضعیت روشنی نرسیده است.
کد خبر: ۱۱۰۳۸۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰ 09 February 2022

به گزارش بورس تابناک،  در هفته جاری با وجود اینکه شاخص کل بورس یکبار دیگر حمایت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را از دست داده بود از حمایت یک میلیون و ۲۷۰ دوباره برگشته است، اگر روند صعودی شاخص کل ادامه داشته باشد و اینبار مقاومت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی را با قدرت بالا بشکند می توان نوسان روزهای گذشته را پولبک به مقاومت شکسته شده تلقی کرد و این به معنای پایان خداحافظی با کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی خواهد بود.

اما اگر نوسانات بازار سرمایه تحت تاثیر افت قیمت ارز و ... واکنش منفی نشان دهد بعد از یک صعود مقطعی دوباره ادامه اصلاح را خواهیم داشت، اما این موضوع به معنای این نیست که همه نمادها افت خواهند کرد، بلکه بیشتر گروه های معدنی، فلزی و پتروشیمی ها اصلاح خواهند داشت و اینکه چقدر شاخص کل می تواند در مقابل فشار فروش ایستادگی کند بستگی به توان گروه هایی مانند بانک، خودرو و ... دارد که چقدر شاخص کل را رو به جلو حرکت می دهند.

تاثیر کم برجام بر روند منفی بازار
«کامران ندری» کارشناس اقتصادی درباره وضعیت بورس در شرایط با برجام و بعد از برجام گفت: در مقطع کنونی با وجود اینکه شاخص کل بورس اصلاح زیادی داشته و به نوعی به محدوده کم ریسکی رسیده و بسیاری از نمادها در این سطح قیمت ارزنده هستند با این حال هنوز خروج نقدینگی از بورس ادامه دارد و این مساله نشات گرفته از بی اعتمادی به بازار است و هیچ ارتباطی به خبرهایی که منتشر می شود ندارد شاید بسیاری از این نوسانات مثبت به چشم فرصت خروج نگاه می کنند، این در حال است که بازار پایین تر از این سطح کنونی نخواهد رفت و باید در آینده نه چندان دور انتظار رشد بازار داشته باشیم.

ندری با بیان اینکه در مقطع کنونی توافق برجام می تواند یک شوک جدید به بازار سهام وارد کند، افزود: به طور قطع توافق احتمالی و به تبع آن کاهش جزئی قیمت ارز این بهانه ها را به وجود می آورد که برخی نمادهای صادراتی اصلاح داشته باشند، هرچند این مساله هم می تواند موقتی باشد، زیرا رفع تحریم ها منجر به گشایش صادرات می شود و این شرکت ها به طور قطع درآمد بیشتری از صادرات خواهند داشت.

فعالان اصلی بازار خارج نشده اند
«جواد صلاحی» استاد دانشگاه نیز در گفتگو با خبرنگار «بازار» درباره دلایل ادامه خروج سرمایه از بازار با وجود اینکه نوسانات بورس روندی صعودی گرفته است، گفت: در شرایط کنونی فعالان بازار سرمایه یعنی کسانی که در بورس معامله می کنند تحت هیچ شرایطی سرمایه خود را از بورس خارج نمی کنند و بیشتر در این برهه از زمان در حال نوسان گیری هستند و تنها افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده بودند در چند وقت اخیر از بازار خارج شده اند.

صلاحی با تاکید بر اینکه شاخص کل بورس نشان دهنده وضعیت کلان اقتصادی کشور است، افزود: به طور قطع وقتی اقتصاد کشور با رکود و تورم همراه باشد نباید انتظار داشته باشیم که شرکت ها سودساز باشند، از طرف دیگر سیاست گذاری های دولت همچون تغییر قوانین مالیاتی، قیمت گذاری دستوری و ... هم روی فعالیت و سودسازی شرکت ها تاثیر دارد، به همین دلیل باید برآیند وضعیت کنونی اقتصاد کشور را ترسیم کرد و بعد از آن روند احتمالی بازار سرمایه را پیش بینی کرد.

او با تاکید بر اینکه به طور قطع بازار سرمایه روندی صعودی طی خواهد کرد، اظهار کرد: وضعیت ادامه دار اصلاح بورس در ماه های گذشته باعث شده که در شرایط کنونی بسیاری از سهامداران با زیان های سنگینی مواجه شوند و در مقطع کنونی به نظر نمی رسد افت بیشتر نمادها توجیهی اقتصادی داشته باشد.

دولت وعده حمایت از بازار سرمایه را داده بود اما نکرد
همچنین «آلبرت بغزیان» استاد اقتصاد در گفتگو با «بازار» با اشاره به اینکه در حال حاضر نمادهای بورسی با قیمت سال های ۹۹ و ۹۸ معامله می شوند به همین دلیل افت قیمت دلار بعد از توافق برجام نمی تواند بهانه ای برای ادامه اصلاح بورس باشد، گفت: در چند وقت اخیر با وجود اینکه دولت وعده حمایت از بازار سرمایه را داده بود اما این اتفاق نیفتاد و فروش اوراق و ... هم به ادامه اصلاح نمادها دامن زد.

او با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات بازار در چند وقت اخیر نقش پررنگ گروه های نوسان گیر در بازار بوده است، تصریح کرد: فعالیت این عده در بازار منجر شده که بازار یک روز مثبت و فردای همان روز منفی و صف فروش باشد و این مساله هیچ ارتباطی به وضعیت بنیادی شرکت ها ندارد، بنابراین بخشی از این مساله به عدم شفافیت کامل بازار سرمایه بر می گردد و تا زمانی که این مشکلات وجود دارد نمی توانیم امیدوار باشیم که بازار روندی طبیعی طی کند.

بغزیان با تاکید بر اینکه مولفه های اقتصادی در کشور حکایت از رشد تورم و نقدینگی دارد، گفت: اگر بازار سرمایه بخواهد نسبت به وضعیت اقتصادی کشور که تورمی است واکنش نشان دهد، به طور قطع شاخص کل بورس باید رشد خیلی بیشتری را تجربه کند، اما در مقطع کنونی به دلیل سردرگمی بازار بسیاری از سهامداران فروشنده شده اند.

براساس این گزارش بازار در شرایط پیچیده ای قرار دارد و بسیاری از سهامداران خرد بدون اینکه تحلیل و ارزیابی از وضعیت آینده سهام خود داشته باشند از بازار خارج می شوند و همین مساله می تواند آسیب های جدی برای تمام بازار به وجود بیاورد. بنابراین در مقطع کنونی حقوقی ها باید از بازار به خوبی حمایت کنند.

منبع: بازار

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی