بازدید 5779

آمریکا: خروج دولت ترامپ از برجام فاجعه بار بود

مقامات دولت بایدن در حرف و شعار سیاست ترامپ در قبال ایران و برجام را "فاجعه بار" می خوانند، اما در عمل حاضر نیستند برای جبران اشتباهات دولت سابق در زمینه برجام پیشقدم شوند و توپ را به زمین ایران می اندازند.
کد خبر: ۱۰۹۹۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸ 17 January 2022


به گزارش تابناک به  نقل از عصرایران، یک مقام ارشد دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا از تصمیم یکجانبه دولت سابق آمریکا به خروج از برجام انتقاد کرد و آن را تصمیمی فاجعه بار خواند.

 "جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در گفتگو با برنامه "رودررو با مردم" روز یکشنبه شبکه خبری "سی بی اس" آمریکا درباره توسعه قابلیت های هسته ای ایران به سمت تولید سلاح هسته ای، گفت:" دلیل اینکه ما در وضعیت فعلی قرار داریم این است که دولت قبلی از توافق با ایران خارج شد و ما داریم هزینه آن اشتباه فاجعه‌بار را پرداخت می‌کنیم."


این صریح ترین اعتراف یک مقام رسمی آمریکا به اشتباه فاحش دولت ترامپ در خروج یکجانبه از برجام است.


با این حال و با وجود این اعتراف، مقامات دولت جدید آمریکا در 1 سال گذشته همچنان با ادامه سیاست "فشار حداکثری" از طریق تحریم ها، می کوشند از ابزار تحریم به عنوان یک اهرم مذاکراتی برای تحت فشار قرار دادن ایران استفاده کنند.


جو بایدن در زمان مبارزات انتخاباتی بارها تاکید کرده بود در صورت راهیابی به کاخ سفید به برجام بازخواهد گشت، اما در 1 سال گذشته او نه تنها در بازگشت به برجام پیشقدم نشده، بلکه اصرار دارد با ابزار تحریم ها، ایران را به عقب نشینی وادارد و خواهان بازگشت ایران به اجرای تمامی تعهدات برجامی به عنوان پیش شرط بازگشت آمریکا به برجام است.


مشاور امنیت ملی دولت بایدن در مصاحبه دیروز تاکید کرد عزم کشورش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای مصمم است و واشنگتن دیپلماسی را بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می داند.


او همزمان با تایید اظهارات "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه آمریکا تکرار کرد زمان باقی مانده برای احیای برجام رو به پایان است.


سالیوان تاکید کرد آمریکا در حال رایزنی با متحدان اروپایی خود برای تنظیم سیاستی واحد علیه ایران در صورت شکست مذاکرات احیای برجام در وین است.


مقامات آمریکایی با وجود تکرار هشدارها مبنی بر به پایان رسیدن زمان لازم برای احیای برجام، تاکنون حاضر نشده اند از تحریم های اعمال شده از سوی دولت ترامپ علیه ایران دست بکشند و در عین حال تلاش دارند ایران را مسئول شکست مذاکرات معرفی کنند.

در حالی که همزمان مقامات دولت بایدن اعتراف می کنند تصمیم دولت ترامپ به خروج یکجانبه آمریکا از برجام "فاجعه بار" بوده و مسئولیت وضعیت فعلی را متوجه دولت سابق آمریکا می کنند، اما همزمان با ادامه اجرای سیاست فشار و تحریم علیه ایران حاضر نیستند مسیر تصمیمات "اشتباه" و "فاجعه بار" دولت قبلی آمریکا را اصلاح کنند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس