بازدید 8834

فروش ارز مسافرتی براساس نوع ارز کشور مقصد صحت ندارد

کد خبر: ۱۰۹۷۳۸۲
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷ 06 January 2022

برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از تغییر فرآیند تخصیص ارز مسافرتی و ایجاد سازکاری برای پرداخت ارز کشور مقصد است که براساس پیگیری‌های ایبِنا به هیچ عنوان صحت ندارد.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ یک مسئول بانک مرکزی به ایبِنا گفت: تغییری که در سرفصل سهمیه ارزهای مسافرتی ایجاد شده فقط درخصوص طبقه‌بندی نوع سفرها با هدف ساماندهی فروش ارز در صرافی‌ها بوده که اقدام جدیدی مبنی بر فروش ارز کشور مقصد نیز در این میان رخ نداده است.

وی افزود: سال‌هاست روند کار به این شکل است که اگر هر مسافری ارز دیگری معادل ارز تعیین شده براساس ابلاغیه بانک مرکزی درخواست کند به او پرداخت می‌شود. درواقع تغییری در فروش ارز براساس نوع ارز کشور مقصد رخ نداده است و حسب درخواست مشتری، ارز مورد نیاز توسط صرافی به متقاضی فروخته خواهد شد که درصورت موجود بودن آن ارز در صرافی، پرداخت می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: در مقررات تخصیص ارز مسافرتی، نرخ یورو اعلام می‌شود و همیشه عبارت «معادل آن به سایر ارزها» وجود دارد بنابراین تغییر جدیدی در این سرفصل نداشته‌ایم. بانک مرکزی هیچ برنامه‌ای برای تغییر فرآیند تخصیص ارز مسافرتی صرفا براساس ارز کشور مقصد ندارد و براساس ابلاغیه جدید برای سفر هوایی با ویزا ۲هزار یورو، سفر هوایی بدون ویزا ۳۰۰ یورو و سفر زمینی، ریلی و دریایی اعم از با ویزا و بدون ویزا به میزان ۳۰۰ یورو و معادل آن به سایر ارزها از سوی صرافی‌ها پرداخت می‌شود که براساس درخواست مشتری و موجود بودن آن ارز در صرافی‌ها اختصاص می‌یابد؛ در غیراینصورت به صورت یورویی و دلاری خواهد بود.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی