کد خبر: ۱۰۹۱۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹ 04 December 2021

دریافت ویزای تحصیلی کانادا در ۴ مرحله!

در سال ۲۰۱۹ تعداد ۴۰۴،۲۶۵ نفر ویزای تحصیل کانادا را دریافت کردند که ۹۷۹۵ نفر از این تعداد از ایران بوده‌اند. کانادا از مقصدهای جذاب برای دانشجویان بین المللی است. تحقیقات، انتشارات علمی و همکاری های بین المللی سه جنبه اصلی است که موسسات علمی در کشور کانادا بر روی آن ها تمرکز دارند. زمانی که شما به عنوان شهروند خارجی قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارید، باید از روند مرحله به مرحله دریافت ویزای تحصیلی که به آن اجازه تحصیل نیز گفته می شود باخبر باشید. در این گفتار در این رابطه توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید

اولین گام برای تحصیل در کانادا آن است که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. رزومه تحصیلی خود را مورد تحلیل قرار دهید و با توجه به آن و همچنین جایگاه علمی دانشگاه های کانادا یک دانشگاه مناسب برای خود انتخاب کنید. انتخاب دانشگاه می تواند نقش ویژه ای در آینده شما داشته باشد. شما برای این کار باید مدارک تحصیلی خود را ترجمه کنید و به صورت آنلاین در زمان های تعیین شده توسط دانشگاه، در اختیار موسسه آموزشی مورد نظر خود قرار دهید. سپس باید منتظر بمانید تا دانشگاه پاسخ نهایی به درخواست شما را ارائه دهد. در صورتی که مدارک ارسال شده توسط شما مورد تایید دانشگاه باشد، یک نامه پذیرش به شما داده خواهد شد که برای دریافت ویزای تحصیلی به آن نیاز خواهید داشت.

پذیرش بایستی از دانشگاه یا کالجی دریافت شده باشد که شماره DLI داشته باشد، وهمچنین پس از تکمیل دوره امکان دریافت اجازه کار بعد از تحصیل را نیز داشته باشید.این تعریف شامل صدها موسسه اموزشی ،دانشگاه یا کالج می شود. در جدول زیر می توانید برخی از برترین دانشگاه های کانادا در سطح جهانی را به نقل از QS مشاهده کنید.

نام دانشگاه

شهر محل قرارگیری

جایگاه جهانی

دانشگاه تورنتو

تورنتو

25

دانشگاه مک گیل

مونترئال

31

دانشگاه بریتیش کلمبیا

ونکوور

45

دانشگاه مونترئال

مونترئال

118

دانشگاه آلبرتا

ادمنتون

119

دانشگاه مک مستر

همیلتون

144

دانشگاه واترلو

واترلو

166

دانشگاه غربی

لندن

203

دانشگاه کوئینز

کینگستون

246

دانشگاه کلگری

کلگری

246

درخواست خود برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا را شروع کنید

به محض این که نامه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کردید، زمان آن می رسد که وارد مرحله دوم شوید و آن اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. در ابتدا شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی خود به صورت آنلاین در شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) درخواست خود را ثبت کنید. البته می توانید در صورت تمایل مدارک خود را به صورت پستی ارسال کنید.

شما در این مرحله باید گواهی تمکن مالی خود را نیز تحویل دهید و همچنین باید گواهی عدم سوء پیشینه رسمی خود را نیز ارائه دهید. همچنین باید گواهی سلامت خود که به تایید یک پزشک پذیرفته شده رسیده را نیز ارائه دهید. یک نکته در رابطه با ویزای تحصیلی شما آن است که 90 روز پس از دریافت نامه فارغ التحصیلی از موسسه آموزشی باطل خواهد شد اما شما این اجازه را خواهید داشت که در کانادا بمانید و یک شغل تمام وقت یا نیمه وقت و حتی خویش فرما را داشته باشید.

یک مدرک زبان معتبر دریافت کنید

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند، باید در هنگام درخواست برای اخذ پذیرش مدرک زبان معتبر داشته باشند. این مدرک می تواند به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد. در هنگامی که قصد تحقیق در رابطه با دانشگاه خود را دارید، حتما توضیحات لازم در رابطه با هر رشه را مطالعه کنید. یکی از مهم ترین مدارکی که شما حتما به آن نیاز خواهید داشت، یک مدرک زبان معتبر است که معمولا معادل نمره 6 یا 6.5 آیلتس است.

انجام بیومتریک و مصاحبه

شهروندان بسیاری از کشور های جهان از جمله ایران، برای این که بتوانند برای اولین بار وارد خاک کانادا شوند باید اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنند. هزینه بیومتریک 85$ دلار کانادا است و به هزینه درخواست ویزای تحصیلی اضافه می شود. مجموع این دو هزینه غیر قابل عودت هستند و متقاضیان در صورت رد یا پذیرفته شدن درخواست خود نمی توانند درخواستی برای بازپس گیری هزینه پرداخت شده داشته باشند. در برخی از مواقع ممکن است از یک فرد خواسته شود تا در یک مصاحبه نیز شرکت کند. در این مصاحبه آفیسر سفارت قصد دارد اطمینان حاصل کند که متقاضی آماده ورود به کشور کانادا خواهد بود یا خیر.

امکان این که نیاز به مصاحبه در دفاتر ارائه ویزا ها باشد نیز برای برخی متقاضیان وجود دارد. اهمیت مشاوره گرفتن از مشاورین و وکلای خبره مهاجرت بسیار محسوس است زیرا اشتباه یا تاخیر در هر یک از این موارد خسارات مالی و زمانی را به دنبال دارد و پای دلالان و سود جویان را به این امر باز می کند. مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس از انتخاب دانشگاه و شهر هدف و بستن فایل ویزا از نظر حقوقی، تا اخذ ویزای تحصیلی کانادا و مهاجرت به کشور مقصد در کنار شماست. 

دریافت ویزای تحصیلی کانادا در ۴ مرحله!

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی کشور کانادا را به دست آورید، باید مدارک خود را به صورت کامل فراهم آورید که عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی اخذ پذیرش تحصیلی از طرف دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس جدید در قطع پاسپورت که نام و تاریخ تولد فرد پشت آن ثبت شده باشد
 • گواهی تمکن مالی برای پوشش هزینه های زندگی در کانادا معادل حداقل 10000 تا 15000$دلار کانادا
 • انگیزه نامه
 • گواهی پرداخت هزینه مربوط به دریافت ویزا معادل 150$ دلار کانادا
 • در صورتی که قصد تحصیل در استان کبک را دارید باید گواهی پذیرش از کبک را نیز به دست آورید.

دانشگاه های برتر کانادا از جایگاه بسیار مناسبی در سطح جهان برخوردار هستند و به همین دلیل دانشجویان با رزومه های بسیار قوی می توانند در دانشگاه های تراز اول کانادا پذیرش دریافت کنند. تحصیل در دانشگاه های کانادا را می توان مساوی با ورود به بازارهای کار جهانی و رقابت با سایرین برای استخدام در شرکت های بزرگ یا شروع کار به صورت خویش فرما دانست. در صورتی که قصد دارید شانس دریافت پذیرش خود را در دانشگاه های کانادا افزایش دهید، بهتر است پیش از هر گونه اقدام با مشاورین کارکشته در این زمینه مشورت کنید.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

همانطور که می‌دانید واحد پول کانادا، دلار کانادا یا CAD/$است. از طرفی بسته به شهری که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، هزینه‌های پرداختی شما متفاوت خواهد بود. اما یک دانشجوی بین‌المللی در مقطع کارشناسی به‌طور متوسط سالانه باید 17.000 دلار کانادا برای هزینه دانشگاه خود بپردازد.
هر چند که در مقطع تحصیلات تکمیلی، هزینه سالانه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی به‌طور میانگین حدود 16.500 دلار کانادا است. اما این مبلغ ممکن است برای گرانترین دوره‌ها تا سقف 50.000 دلار کانادا نیز افزایش داشته باشد.
البته هزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که باید آن‌ها را در بودجه تحصیلی خود در نظر داشته باشید. این هزینه‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد.
 • هزینه‌های اداری پذیرش دانشگاه، بین 150 تا 500 دلار کانادا
 • هزینه بیمه درمانی، حدود 600 دلار کانادا
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، حدود 250 دلار کانادا
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمی مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس و بخش ویزای تحصیلی کانادا مراجعه نمایید.
 

هزینه‌های تحصیل در کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای انگلستان، استرالیا و نیوزیلند پایین‌تر است. علاوه‌براین، در کشور کانادا برای کمک به دانشجویان، انواع بورسیه تحصیلی و فاند در نظر گرفته شده که مختص دانشجویان برتر است. درنظر داشته باشید که این بورسیه‌ها بیشتر به دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس به بالا تعلق می‌گیرد.
البته برای مقطع لیسانس نیز بورسیه‌هایی تعریف شده است که می‌تواند هزینه تحصیل در کانادا را برای دانشجویان بین‌المللی کاهش دهد.
 • شهریه سالانه دانشجویان بین‌المللی در کانادا بین ۱۴.۰۰۰ تا ۶۰.۰۰۰ دلار کانادا است. میزان شهریه به رشته‌ تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد و می‌تواند کاملاً متغیر باشد. اما معمولاً به صورت میانگین شاکل 17.000 تا 30.000 دلار کانادا است.
 • شهریه سالانه دانشجویان کانادایی به صورت میانگین بین ۴.۰۰۰ تا ۷.۰۰۰ دلار کانادا است.
 • شهرهی سالانه دانشجویان کبکی به صورت میانگین بین ۱.۰۰۰ تا ۳.۰۰۰ دلار کانادا متغیر خواهد بود.

اگر مایلید که در حین تحصیل به صورت پاره‌وقت کار کنید، این امکان برای شما فراهم است، اما محدودیت‌هایی وجود دارد. دانشجویان بین‌المللی اجازه کار پاره‌وقت بدون مجوز کاری را در محیط دانشگاه و خارج از آن را خواهند داشت، اما مادامی که ویزای تحصیلی آن‌ها معتبر باشد. به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی اجازه 20 ساعت کار پاره‌وقت در طول ترم را خواهید داشت. با این شرط که برای هزینه تحصیل خود به درآمد این کار پاره‌وقت متکی نباشید.

متقاضیان تحصیل در کشور کانادا باید توجه ویژه ای به زمان های تعیین شده توسط دانشگاه ها داشته باشند؛ چرا که پاسخ نهایی مربوط به اخذ پذیرش و همچنین ویزای آن ها بلافاصله پس از درخواست ارائه نمی شود. بنا براین حتما باید این فاصله زمانی در نظر گرفته شود تا دانشجویان بتوانند بلافاصله پس از دریافت ویزای خود به کانادا سفر کنند و در کلاس های درس حاضر شوند.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جام جهانی قطر آلودگی هوا روز جهانی معلولین میترا حجار روز دانشجو جاماندگان سهام عدالت