بازدید 13117
روز گذشته (۶ آذرماه) باد نسبتا خوبی وزید این درحالیست که در روز‌های قبل از آن عدم وزش باد موثر باعث انباشت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا شده بود.
کد خبر: ۱۰۹۰۲۴۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷ 28 November 2021

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به بهبود کیفیت هوای تهران تا پیش از ظهر امروز (۷ آذرماه) گفت: بعد از ظهر روز گذشته، وزش باد موثر تا ۱۲ متر بر ثانیه موجب کاهش تجمع آلاینده‌ها شد به‌گونه‌ای که تا ساعت ۱۱ امروز هوای تهران در شرایط قابل قبول بود.

محسن روشنی افزود: ۹ روز اخیر هوای تهران آلوده بود که یک روز یعنی اول آذر ماه با شاخص ۱۶۵ ناسالم برای همه گروه‌ها گزارش شد که آلوده‌ترین روز سال تاکنون نیز بوده است. پیش از این تنها یک روز ناسالم برای همه گروه‌ها با شاخص ۱۶۲ در تیرماه به علت افزایش آلاینده ازن ثبت شده بود، اما در دوره اخیر آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: از ساعت ۱۱ روز گذشته (۶ آذرماه) تا ساعت ۱۱ امروز (۷ آذرماه) میانگین کیفیت هوای تمام ایستگاه‌ها ۹۲ و در شرایط قابل قبول بود و آلاینده شاخص همچنان ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بود.

وی درباره علت بهبود نسبی کیفیت هوا طی صبح امروز اظهارکرد: ساعت ۱۳ و ۱۴ روز گذشته (۶ آذرماه) باد نسبتا خوبی وزید این درحالیست که در روز‌های قبل از آن عدم وزش باد موثر باعث انباشت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا شده بود. بیشینه سرعت باد در روزگذشته ۱۲ متر بر ثانیه و در برخی ساعت‌ها این سرعت ۶ تا ۷ متر بر ثانیه بود. حاکمیت این شرایط جوی موجب کاهش تجمع آلاینده‌ها در هوا شد، ولی در ساعت ۹ و ۱۰ امروز سرعت باد به صفر رسید. ساعت ۲ تا ۴ بامداد امروز (۷ آذرماه) نیز سرعت باد نزدیک به صفر بود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: از بامداد امروز (۷ آذرماه) سرعت باد به‌شدت افت کرد بنابراین اگر غلظت آلاینده‌ها روز گذشته در تهران کاهش نیافته بود امروز هم شرایط نامساعد کیفیت هوا را تجربه می‌کردیم، اما با توجه به کاهش سرعت باد انباشت آلاینده‌ها در ساعات آینده دور از انتظار نیست.

روشنی در پایان درباره علت نادرست بودن پیش‌بینی دستگاه‌های مختلف مبنی بر تشدید آلودگی هوای تهران در روز‌های اخیر گفت: پیش‌بینی مبتنی بر پارامتر‌های هواشناسی است. در سال‌های اخیر پیش‌بینی هوا خیلی بهتر بوده و در اغلب مواقع پیش‌بینی‌ها درست بوده است، هرچند به علت دشواری پیش‌بینی هواشناسی، احتمال خطا نیز وجود دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی سامانه یکپارچه فروش خودرو حسن صیاد خدایی فتح خرمشهر متروپل آبادان
وب گردی