بازدید 31128
آخرین تحولات خاورمیانه
رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان، افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشور‌های حوزه خلیج فارس در ریاض، پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها، بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی و درخواست چین برای لغو تحریم‌های یکجانبه افغانستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۸۹۳۰۵
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸ 23 November 2021

رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان/ افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشورهای حوزه خلیج فارس در ریاض/ پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها/ بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی

بین الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان، افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشور‌های حوزه خلیج فارس در ریاض، پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها، بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی و درخواست چین برای لغو تحریم‌های یکجانبه افغانستان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان

شامگاه دوشنبه، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه به کاهش شدید ارزش لیر (واحد پول ملی ترکیه) واکنش نشان داد.

وی که در نشست کابینه صحبت می‌کرد، گفت: «ما مصمم هستیم که از طریق سرمایه‌گذاری، تولید، اشتغال زایی، هر چیزی را که صحیح است برای کشورمان انجام دهیم و سیاست اقتصادی ترکیه بر اساس صادرات بنا نهاده شده است.»

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «به عنوان دولتی که دارای شناخت و تجربه برای اداره بحران‌های مالی است، ما مصصم به غنیمت شمردن از فرصت دوران بحرانی که جهان در آن قرار دارد، هستیم.»

اردوغان در ادامه سخنانش گفت: «افزایش قیمت‌ها در نتیجه افزایش قیمت ارز مستقیم بر سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال‌زایی تاثیری نخواهد گذاشت و نرخ رقابتی ارز منجر به افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال خواهد شد.»

رئیس جمهور ترکیه همچنین با اشاره به درگیر شدن ترکیه در جنگ اقتصادی گفت که این کشور از این جنگ پیروز بیرون خواهد آمد.

رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان/ افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشورهای حوزه خلیج فارس در ریاض/ پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها/ بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی

اردوغان متعهد شد به کسانی که وی آنها را فرصت طلب توصیف کرده، اجازه ندهد از کاهش قیمت لیر سوء استفاده کنند.

رئیس جمهور ترکیه در این سخنرانی قول داد که کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور، باعث افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نشود.

تنها ساعتی پس از این سخنرانی اردوغان، ارزش لیر ترکیه باز هم سقوط کرد و هر دلار آمریکا تقریبا معادل ۱۱.۴۶ لیر شد که رکورد تازه‌ای در سقوط ارزش پول ملی ترکیه به شمار می‌آید.

از سوی دیگر در شرایطی که سقوط ارزش لیر و گرانی در ترکیه باعث برپایی تظاهرات شده، رهبران احزاب اپوزیسیون به شدت عملکرد حزب حاکم عدالت و توسعه و رئیس‌جمهور این کشور را آماج انتقادات خود قرار داده‌اند.

سران احزاب اپوزیسیون ترکیه روز پنجشنبه گذشته در واکنش به ثبت رکورد جدید سقوط ارزش لیر در برابر دلار، خواستار برگزاری فوری انتخابات در این کشور شدند.

کمال قلیچ‌دار اوغلو، رهبر «حزب جمهوری‌خواه خلق» ترکیه در پیامی توییتری، خطاب به رئیس‌جمهور این کشور نوشت: «اردوغان! انتخابات فورا (برگزار کن).»

کمال قلیچ‌دار اوغلو رهبر اصلی‌ترین رقیب حزب حاکم عدالت و توسعه نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «هابرترک» این کشور، باز هم درخواستش برای برگزاری انتخابات زودهنگام را تکرار کرد.

به گفته او، پیشنهاد رجب طیب اردوغان برای کاهش نرخ بهره به منظور تقویت صادرات و سرمایه‌گذاری در ترکیه نشان داد که او «کاملا از واقعیت جدا شده است»، چون مردم ترکیه خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام هستند.

رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه افزود: «دیگران برای ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده برنامه‌ریزی می‌کنند و ما حتی نمی‌توانیم بگوییم فردا چه اتفاقی خواهد افتاد. دولت (حاکم) خواهان این است که بعد از درست کردن اقتصاد وارد انتخابات شود. این کاملا زاییده تخیل آنهاست.»

اظهارات تند سران اپوزیسیون ترکیه علیه اردوغان و حزب عدالت و توسعه در شرایطی مطرح شده که طی روزهای اخیر، سقوط ارزش لیر و گرانی‌ها بارها خبرساز شده است.

روز جمعه گذشته هزاران نفر در ازمیر ترکیه در اعتراض به گرانی، تورم و سقوط ارزش پول ملی تظاهرات کردند. این تظاهرات بعد از آن رخ داده که ارزش واحد ملی پول ترکیه (لیر) در برابر دلار در سراشیبی سقوط قرار گرفته، ارزش لیر ترکیه روز جمعه گذشته ۱۰.۹۱ لیر در برابر یک دلار رسیده بود.

افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشورهای حوزه خلیج فارس در ریاض

شورای همکاری از افتتاح مقر فرماندهی واحد نظامی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در ریاض خبر داد.

مقر فرماندهی یکپارچه نظامی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روز دوشنبه در شهر ریاض و در حضور جمعی از مسئولان نظامی و شخصیت‌ها و وزرای دفاع کشورهای عربی حوزه خلیج فارس افتتاح شد.

خبرگزاری دولتی عربستان «واس» گزارش داد که ستاد فرماندهی واحد نظامی را «خالد بن سلمان» جانشین وزیر دفاع سعودی تحت حمایت محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی افتتاح کرد.

بنا به این گزارش، در مراسم افتتاحیه، نایف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، عید بن عواض الشلوی فرمانده مقر فرماندهی یکپارچه شورای همکاری خلیج فارس و برخی از افسران ارشد این فرماندهی حضور داشتند.

رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان/ افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشورهای حوزه خلیج فارس در ریاض/ پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها/ بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی

منابع سعودی می‌گویند که این مقر فرماندهی در راستای تعمیق روابط کشورها و درک اهمیت فعالیت مشترک دفاعی کشورهای حوزه خلیج فارس جهت تحقق امنیت و ثبات منطقه صورت گرفته است.

پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها

سیف‌الاسلام قذافی نامزد انتخابات ریاست جمهوری لیبی در اولین پیام خود پس از رفع ممنوعیت حساب توئیتری او، مجددا از مردم این کشور خواست تا برای دریافت کارت انتخاباتی الکترونیکی اقدام کنند.

«سیف‌الاسلام القذافی» فرزند دیکتاتور سابق لیبی که برای نامزدی انتخابات لیبی ثبت‌نام کرده است، دوشنبه شب در اولین توئیت خود پس از بازگشایی حساب کاربری‌اش در صفحه توئیتر، خطاب به لیبیایی‌ها نوشت: برای این‌که لیبی حاکمیت ملی و اراده آزاد خود را بازگرداند و وحدت خود را حفظ کند و به سمت سازندگی و جبران حرکت کند، برای دریافت هرچه سریع‌تر کارت‌های انتخاباتی خود اقدام کنید و فرصت را از دست ندهید.

در هجدهم نوامبر، توییتر، حساب کاربری سیف‌الاسلام را چند ساعت پس از افتتاح حساب مسدود کرد تا این‌که روز دوشنبه ممنوعیت آن را لغو کرده است.

رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان/ افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشورهای حوزه خلیج فارس در ریاض/ پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها/ بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی

سیف‌الاسلام چهارشنبه گذشته هم از مردم لیبی خواست در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در ۲۴ دسامبر برگزار شود، شرکت کنند.

وی افزود: «کارت‌های انتخاباتی شما در واقع مجوز شما برای شرکت در انتخابات است تا در تصمیم‌گیری‌های ملی مستقل مشارکت و مشروعیت نهادهای سیاسی جدید را تقویت کنید، کشورمان را به پیش ببریم و آن را بازسازی کنیم و به جایگاهش در جهان بازگردانیم.»

بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی

رسانه ها در پی تشدید درگیری های اخیر میان نیروهای یمنی و ائتلاف سعودی، از آغاز موج تازه حملات هوایی عربستان به صنعا پایتخت یمن خبر می دهند.

شبکه خبری الجزیره بامداد سه شنبه به نقل از رسانه های سعودی گزارش داد: ائتلاف تحت رهبری عربستان می گوید حملات هوایی به اهدافی نظامی در صنعا پایتخت یمن را آغاز کرده است.

ائتلاف مزبور در بیانیه ای اعلام کرد: از شهروندان می خواهیم از تجمع یا نزدیک شدن به محل های مورد هدف فاصله بگیرند.

ائتلاف سعودی در عین حال ادعا کرده است که این عملیات با قانون بین الملل و اصل دفاع مشروع، مطابقت دارد.

اسکای نیوز عربی نیز به نقل از ائتلاف سعودی اعلام کرد، ائتلاف می گوید در این بمباران مراکز سری موشک های بالستیک را هدف قرار داده است.

رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان/ افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشورهای حوزه خلیج فارس در ریاض/ پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها/ بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی
بر اساس این گزارش، ائتلاف سعودی همچنین مدعی شده که در این عملیات یک مرکز مهم موشک های بالستیک را در منطقه ذهبان در صنعا منهدم کرده است.

هواپیماهایی ائتلاف سعودی از عصر پنجشنبه تا بامداد شنبه، ده‌ها بار به صنعا پایتخت و استان‌های صعده، الحدیده و عمران حمله کردند.

در گیری میان ارتش و کمیته های مردمی یمن با نیروهای ائتلاف سعودی طی روزهای اخیر در برخی مناطق افزایش یافته است.

یمنی‌ها دلیل تشدید حملات ائتلاف سعودی در شمال یمن را شکست ائتلاف سعودی-آمریکایی در ساحل غربی و آزادسازی الحدیده می‌دانند و معتقدند که آمریکا معادلاتش را در منطقه به ویژه در جنگ یمن باخته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند، بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

درخواست چین برای لغو تحریم‌های یکجانبه افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه افغانستان عنوان کرده که اموال بلوکه شده افغان‌ها باید هر چه زودتر آزاد شوند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه با اشاره به وضعیت اقتصادی افغانستان در این روزهای سرد سال گفت: زمستان در حال فرا رسیدن است. سلامت مردم افغانستان یکی از نگرانی‌های چین است.

وی با اشاره به اینکه پکن این هفته بیش از ۱۰۰۰ تن کالای بشردوستانه و مایحتاج روزانه به کابل ارسال کرده است، بیان کرد: با این حال افغانستان هم‌اکنون با وضعیت اقتصادی بحرانی مواجه است. جامعه بین‌الملل باید با تقویت همکاری و یکپارچگی به افغانستان کمک برساند و زندگی مردم این کشور را ارتقا ببخشند. تحریم‌های یکجانبه - علی‌الخصوص امول بلوکه شده افغانستان در خارج از کشور - مجازات کاملی برای تمام افغان‌هاست و بحران انسانی در این کشور را وخیم‌تر می‌کند.

لیجیان ادامه داد: این اموال بلوکه شده به جای آنکه به عنوان ابزار تهدید و اجبار مورد استفاده قرار گیرند، باید هرچه زودتر به صاحبان اصلی خود بازگردانده شوند.

رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان/ افتتاح مقر فرماندهی یکپارچه کشورهای حوزه خلیج فارس در ریاض/ پیام توئیتری سیف‌الاسلام القذافی به لیبیایی‌ها/ بمباران گسترده صنعا توسط عربستان سعودی

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت: چین به عنوان همسایه و دوست صادق افغانستان، به این کشور برای رسیدن به صلح، بازسازی و توسعه اقتصادی با تمام توان کمک کرده است. چین تاکنون کالاهای بشردوستانه زیادی را به افغانستان فرستاده و به دنبال تصویب کمک‌های بشردوستانه اضطراری به ارزش ۲۰۰ میلیون یوان برای افغانستان است. ما تاکنون بیش از سه میلیون واکسن کووید نیز به کابل فرستاده‌ایم. ما به ایفای نقش بزرگ‌تر و سازنده‌تر برای کمک کردن به افغانستان جهت غلبه بر مشکلاتش ادامه خواهیم داد.

روزنامه "گلوبال تایمز" چین گزارش کرد، لیجیان با ابراز نگرانی از وضعیت مردم افغانستان که تحت تأثیر تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته‌اند، گفت: "این تحریم‌ها در حال تنبیه تمامی مردم افغانستان است و بحران انسانی در این کشور را تشدید می‌کند".

وی سپس ادامه داد، تحریم‌های یکجانبه علیه افغانستان می‌بایست لغو شود و دارایی‌های مسدود شده این کشور در خارج از افغانستان باید آزاد شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی چنین درخواستی را مطرح کرده است که "پیتر مایرر" رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درباره اوضاع افغانستان اخیراً در گفت‌وگو با خبرگزاری آمریکایی "آسوشیتدپرس" تصریح کرد که افغانستان به شدت با کمبود نقدینگی مواجه است.

وی توضیح داد: افغانستان به دلیل تحریم‌ها با کمبود پول نقد مواجه بوده و در حال حاضر برای پرداخت حقوق کارکنان این کشور پول نقد موجود نیست.

رئیس صلیب سرخ همچنین با بیان این‌که اگر خشکسالی روی تولید غذا تأثیر گذاشته و فروپاشی اقتصادی ادامه یابد، افغانستان به سمت بحران انسانی حرکت خواهد کرد، گفت: اما مهمترین بحران در حال حاضر نبود پول نقد برای پرداخت پول کارمندان افغان است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، اقتصاد افغانستان به کمک‌های خارجی وابسته بوده و با فروپاشی دولت گذشته بسیاری از بخش‌های اقتصادی این کشور در آستانه فروپاشی قرار دارد.

از طرف دیگر، "امیرخان متقی" سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز اخیراً به آمریکا و کشورهای اروپایی هشدار داد که تلاش برای تضعیف دولت طالبان از طریق تشدید تحریم‌ها علیه افغانستان بر امنیت جهانی تأثیر منفی خواهد گذاشت و ممکن است باعث ایجاد موجی از مهاجرت شود.

به گزارش ایسنا، توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در توییتی تاکید کرده بود، واشنگتن سال‌ها این نکته را به طالبان گوشزد می‌کرد که اگر به جای سازش مذاکره‌شده با افغان‌ها به تصرف نظامی قدرت اقدام کنند، بعد کمک‌های انسانی مدنظر جامعه بین‌المللی به این کشور کاملا متکی به کمک اقتصادی متوقف خواهد شد و این اتفاقی است که هم‌اکنون رخ داده است.

وزارت خارجه دولت موقت طالبان افغانستان، روز یکشنبه، با صدور بیانیه‌ای به واشنگتن یادآوری شده است که بحران انسانی در افغانستان به قبل از رسیدن این گروه به قدرت بازمی‌گردد.

عبد القهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که اظهارات توماس وست مبنی بر اینکه افغانستان قبل از ماه اوت هم با یک بحران انسانی مواجه بوده، یک اعتراف ماندگار است. او افزود: این صحت دارد که مشکلات اقتصادی به دولت جدید به ارث رسیده است؛ بنابراین همه باید به مسئولیت‌هایشان برای رسیدگی به این مساله عمل کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۴۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
کشورهای عرب خلیج فارس سرجم از پس یمن برنیومدن

واقعا این ها چی فکر کردن ؟!؟!؟!؟!؟؟؟
پاسخ ها
حیدر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
ذات دنیا بر پیروزی حق بر باطل استوار است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
مسئله این هم نیست. سودان و مغرب و مصر هم در یمن مشارکت دارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
قبلا هشدار داده بودند که اردوغان دلسوز ترکیه نیست
اما کسی باور نمیکرد
اردوغان مجارستانی الاصل و یک یهود است
اردوغان حافظ منافع روسیه و اسراییل است نه ترکیه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
جل الخالق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
مرگ بر روسیه
ننگ بر پوتین
مرگ بر چین
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
دلم از این نظر خنک شد آفرین
ناشناس
| - |
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
بجای هوچی گری علیه این و آن با کشورها تعامل کن منافق آلبانی نشین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
از امریکا، انگلیس و فرانسه چه خبر؟
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
البانی نشین ها از وقتی بنی صدر مرده دیگه ساکت بودید
چی شده حتماً با آمریک باشیم
مرگ بر منافقین خلق

اِه سلطان ارودغان واقعا سلطانه چون دلارو از ۱لیر رساند به ۱۱لیر حدود ۱۰برابر اونم توی سه ماه
حسن روحانی با زور دلار رو توی ۲سال دلار رو از ۳ تومن رساند ۲۵ تومن یعنی اردوغان از حسن روحانی بدتره
ناشناس
| Austria |
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
ساندیس خوران چین و روس مثبت های این نظر رو نگاه کنند در ضمن بی سوادان آی پی عوض شده چند بار به شما باید بگیم نظر از ایران هست کمی سوادتون رو بالا ببرید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
. آمریکا و اسراییلی که هر روز یکجا توطئه می کنند را چرا رها کردید؟
مازیار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
آمریکا و چین دو کشورند. منافع خودشان را مثل همه دنبال
می کنند. . ام الفساد قرن آریکا و نوجه هایش است. . مثبت ها کاری نداره. چند بار برو بیرون بیا دوباره رای بده. اتفاقا همفکرهای شما همه اونور آبی اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
11.45 نرخ برابری لیر با دلار از نظر شما که نرخ برابری ارز ایران بیش از 300000 ریال است ریزش شدید لیر محسوب می شود؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

فقط سعی میکنید با بزرگنمایی مشکلات خرد کشور های دیگر مشکلات کشور را پوشش دهید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
دوست عزیز این نرخ لیر پس از حذف شش یا هشت صفر از لیر قدیم بدست آمده. مهم درصد تغییر است نه نرخ برابری. مثل اینه که ما هشت صفر از واحد پولمون برداریم و بگیم پولمان از دلار قوی تر است ولی واقعا نیست. واقعیت اینه که ترکیه بدهکارترین کشور دنیاست و بنابراین از نظر اقتصاد کلان به نفع سایر کشورهاست که نرخ لیر بیاد پایین تا در ازای طلبشان بخش بیشتری از اقتصاد ترکیه را ببلعند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
ترکیه و شخص اردوغان به جای جنگ و انکار دیگر مردمان بهتر به فکر اقتصاد کشورش باشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
گردانندگان نظم نوین جهانی هر کشوری را که پا را بیشتر از گلیمش دراز کند یا با جنگ یا با اقتصاد زمینگیر خواهند کرد
اردوغان هم دچار توهم قدرت شد و بلای اقتصادی که سر ما آمده بود را بر سر کشورش آورد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
ترکیه و برزیل با برنامه ریزی هدفمند بمنظور تقویت صنایع داخلی خود و افزایش صادارات در مقطع بالاترین تورم داشتند پس از گذر از ان دوران در حال حاضر به رشد اقتصادی درحاضر جز گروه بیست میباشد
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
اینکهخ اقتصاد ترکیه رو به سقوطه ربطی به کاهش ارزش پول ما نداره دوست عزیز یاد بگیریم هر چیزی را در جای خودش نقد کنیم اما یک واقعیت اینه که عموما کشورهایی که دموکراسی ندارند اقتصادشان هم نابود می شه چین استثناست اما شما کشورهای با اقتصاد قوی را نگاه کنید بیش از ۹۰ درصدشان دموکراسی هم دارند
متولد ۱۴۰۰
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
اره لیر ترکیه توی ۳ماه ۱۰برابرشد ولی تومان ایران توی ۳سال ۹ برابر شد
بعد پول رایج ایران تومان است نه ریال ریال پول ظاهری است همه محاسبات بر حسب تومان است
بعد قبله پان ترک ها پوچ از آب درآمد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
ناشناس 09:54
ترکیه و اقتصادش، چه ربطی به شماها داره؟
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
برابری لیر دلار عدد ۱۲ را هم رد کرد
ناشناس
| Netherlands |
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
12:19
خیلی بچه گانه است کسی بپرسد اقتصاد ترکیه یا عراق یا افغانستان چه ربطی به ما دارد اقتصاد همسایگان چه بخواهیم چه نخواهیم روی روابط با همسایگانش اثر خواهد داشت و می توانن سیاست های یکدیگر را بر اساس تغییرات درونی هر کشوری تغییر دهند بنابراین نظر شما در اینکه اقتصاد ترکیه یا هر کشور دیگری به ما ربط ندارد صد در صد غلط است ترکیه هم برخی سیاست هایش را بر اساس وضع اقتصادی ما تنظیم می کند و اقتصاد ما برایش مهم است این یک اصل است پس کمی داشنمان را بالا ببریم بهتر از نظر بی ربط نوشتن است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
سلطان اردوغان خاری در چشم دشمنان ملت بزرگ تورک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
وقتی ترکیه از داعش حمایت میکرد
وقتی اردوغان همه عتیقه های خارج شده از سوریه و عراق را میخرید
وقتی اردوغان با داعش در قاچاق و خرید و فروش اعضای بدن اسیران بدبخت همکاری میکرد
وقتی تورکیه نفت عراق در زمان داعش را مفت میخرید
وقتی اردوغان انواع شبکه های قاچاق انسان به اروپا را اداره میکرد
وقتی اردوغان تا زانو برای اسراییل و روسیه تعظیم میکنه
...
..
.

باید بدتر از این سر تورکیه بلا بیاد
اردوغان یک فاسد و یک گماشته است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
مردم لیبی قذافی ملعون را ساقط نکردند که به پسر ملعونش رای بدهند
پاسخ ها
ع.ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
قذافی توسط مردم لیبی سرنگون نشد . بلکه این امریکا و ناتو بود که او را سرنگون کردند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
مگه عربستان سعودی با اون همه تجهیزات از دوستان نزدیک امریکا و اروپا یمن را تصرف نکرده هنوز. حتما خدا یار یمنی هاست دیگه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
والا روسیه صد برابر عربستان سوریه را بمباران کرد هنوز یک سوم سوریه هم دست بشار نیست!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
البته پول مردم ایران هم بی تاثیر نبوده
حتما خدا خواسته که ما پول جنگ اونجا رو بدیم
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
عربستان که طرح های توسعه خودش را داره طبق روال دنبال می کنه فکر کردی چند تا در یمن می تونن برای عربستان مشکلی پی بیارند عربستان نه مشکل آب داره نه مشکل برق داره نه اقتصادش مشکل پیدا کرده تا چند سال دیگه بزرگترین نیروگاه خورشیدی دنیا را هم به بهره برداری می رساند یک شهر مدرن و سبز را هم در برنامه ساخت داره که در دنیا همانند نداره به جای این افاضات که نوشتی کمی فکر کن
ناشناس
| Japan |
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
وقتی مثلاهموطنی راسردرزباله دانی برای مقداری غذای پسمانده میبینی هم اینطوردلسوزی؟؟
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
مظلومان خدا با ماست.
ناشناس
| Austria |
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
پسر جان عربستان کی قصد داشته یمن رو تصرف کنه؟ عربستان در برابر یک گروه در یمن داره از خودش دفاع می کنه
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
از وقتی اردوغان با آمریکا در افتاد، اقتصادش مضمحل شد.....! دخالت در سوریه، دخالت در آذربایجان و .....!!! اردوغان سبب نابودی اقتصاد ترکیه خواهد شد!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
چین نگران سلامت مردم افغانستان است؟!!! گرگ نگران سلامت گوسفندان است.!!
پاسخ ها
سروش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
امریکا هم نگران آزادی بیان است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
سروش عزیز چه ربطی داشت
لعنت به هر دوشون
منظور اینه که اینها به فکر منافع خودشون هستند ولی عده ای در داخل چین را متفاوت با آمریکا می پندارن که کاملا در خطا هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
لعنت به این اردوغان که مایه فتنه و جنگ در خاورمیانه است
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
روسیه برای ایران در سوریه تصمیم گیرنده است...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
اینو از کجا استدلال کردی؟یه خورده بیشتر توضیح بده البته اگه میتونی:))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
ترکیه داره جا روی پای چین میزاره.دقیقا سیاست چین را در اقتصاد کپی میکنه.صادرات ارزان و قابل رقابت به خارج از کشور.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
نابغه جان از کی تا حالا افزایش تورم نشانه پیشرفت شده؟ با این نظر مشخص شد کمترین شناختی از روش پیشرفت چین نداری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
یاشاسین اردوغان
مهدوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
رکورد سقوط ارزش لیر ترکیه با سخنان اردوغان

ونزوئلا، ترکیه دوستان ایران و چپاول مردم از طریق تورم و کاهش ارزش پول ملی!
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
چند تا مطلب هم در باره ریزش ارزش ریال که به برکت مدیریت‌، مدیران در حال حاضر جزو بی ارزشترین پولهای جهان است منتشر کنید!
چرا شما همیشه خسی را در چشم دیگران می بینید!
ولی دکل فشار قوی برق را در چشم خود نمی بینید؟!
چرا این را نمی گوئید که روزگار نچندان دور ترکیه یک کشور فقیر و عقب مانده‌ای بود و زمانی که ما در همه چیز صد بودیم، ترکیه صفر هم نبود و مردم ترکیه حسرت زندگی مردم ایران را می خوردن! چرا از خودتان نمی پرسید که در عرض بیست، سی سال چه اتفاقی افتاد که ما با وجود دارا بودن این همه منابع خدا دادی ثروت که ترکیه فاقد آن است‌، این همه عقب ماندیم و آنها، آنهمه پیش رفتن! چه شد که جایمان عوض شد! چه بلایی سرمان آمد که حالا مردم ایران حسرت زندگی مردم ترکیه را می خورند و سالا‌نه هزاران خانواده در آنجا خانه خریده و مهاجرت می کنند!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین سیل جنگ یمن بودجه 1401 روابط ایران و روسیه اومیکرون