بازدید 7829
۳
کیوسک بین الملل تابناک
امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس، حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان، برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو، اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران و پرواز ۹ فروند جنگنده اف_۱۶ ترکیه بر فراز دریای اژه، از جمله مهمترین خبرها، رویداد‌ها و تحولات بین الملل در ۲۴ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۸۹۲۳۹
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۳ 22 November 2021

امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس/ حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان/ برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو/ اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران

کیوسک بین الملل تابناک: امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس، حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان، برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو، اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران و پرواز ۹ فروند جنگنده اف_۱۶ ترکیه بر فراز دریای اژه، از جمله مهمترین خبرها، رویداد‌ها و تحولات بین الملل در ۲۴ساعت گذشته بوده اند.

امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس

استرالیا امروز (۲۲ نوامبر) با امضای توافقنامه تبادل اطلاعات هسته ای دریایی، برنامه تجهیز نیروی دریایی خود را با زیردریایی های هسته‌ای در ائتلاف جدید دفاعی با انگلیس و آمریکا ( آکوس ) Aukus آغاز کرد.

امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس/ حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان/ برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو/ اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران

به گزارش روزنامه «استریتس تایمز» سنگاپور، «پیتر دوتن» وزیردفاع استرالیا برای امضای توافقنامه‌ای که به سه کشور آمریکا، استرالیا و انگلیس مجوز تبادل " اطلاعات هسته‌ای دریایی " می‌دهد، به دیپلمات‌های آمریکا و انگلیس پیوست.

این نخستین توافقی است که درباره این تکنولوژی به شکل عمومی امضا می‌شود. از ماه سپتامبر، سه کشور شکل گیری ائتلاف دفاعی" آکوس" را به منظور مقابله استراتژیک تنش‌ها در منطقه اقیانوس آرام اعلام کرده بودند.

«پیتر دوتن» پس از امضای توافقنامه با «مایکل گلدمن» کاردار آمریکا و «ویکتوریا تریدل» نماینده عالی رتبه انگلیس در «کانبرا» گفت، این توافقنامه به استرالیا کمک می‌کند تا مطالعه ۱۸ ماهه درباره خرید و تهیه زیردریایی را کامل کند.

جزئیات تصمیم خرید زیردریایی هنوز قطعی نشده و مشخص نیست زیردریایی‌های هسته‌ای از آمریکا خریداری خواهند شد یا از انگلیس!

وزیر دفاع استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با دسترسی به اطلاعاتی که به واسطه این توافقنامه بدست می‌آید که حاصل دهه‌ها تجربه قدرت دریایی هسته‌ای شریکان ما یعنی انگلیس و آمریکاست، استرالیا نیز در این تکنولوژی با آن‌ها شریک خواهد شد.»

پیش از امضای این توافقنامه، «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در تفاهمنامه‌ای که جمعه گذشته امضا شد، گفت این توافقنامه موجب پیشرفت سه کشور در موقعیت دفاعی مشترک می‌شود.

براساس توافق آکوس، استرالیا هشت فروند زیردریایی هسته‌ای با قابلیت حمل موشک‌های دور برد خریداری می‌کند. به علاوه این توافقنامه امکان به اشتراک گذاشتن قابلیت‌های سایبری، هوش مصنوعی و کوآنتوم و امکانات نامشخص زیردریا را فراهم می‌کند.

 

حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان

ارتش پاکستان روز دوشنبه از وقوع یک حمله تروریستی در ایالت بلوچستان و در امتداد مرزهای مشترک این کشور با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس/ حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان/ برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو/ اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران

به گزارش منابع رسمی پاکستان، نیروهای گشت سپاه مرزی این کشور، امروز در حوالی منطقه مرزی «پنجگور» واقع در ایالت بلوچستان از سوی گروهی از عناصر تروریستی مورد حمله قرار گرفتند.

روابط عمومی ارتش پاکستان نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: حمله ناجوانمردانه عناصر تروریستی به نیروهای نظامی مرزی در امتداد مرز مشترک پاکستان با ایران به وقوع پیوست که در نتیجه آن یک نظامی پاکستان کشته شد.

ارتش پاکستان افزود که نیروهای این کشور همچنان مصمم به شکست اقدامات خصمانه عناصر مخل امنیت و صلح بلوچستان هستند که هدف این حملات جلوگیری از ثبات و پیشرفت این منطقه است.

برخی از گروه‌های ضد دولت و ارتش پاکستان از جمله عناصر تروریستی داعش، تحریک طالبان و جدایی طلبان بلوچ طی ماه‌های اخیر مسئولیت عملیات‌ مسلحانه، بمبگذاری و حملات انتحاری علیه نظامیان و غیرنظامیان را بر عهده گرفته بودند.

برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو

روسیه در شبه جزیره کریمه با استفاده از تسلیحات موشکی از جمله سامانه اس-۴۰۰ به منظور مقابله با حضور گسترده نیروهای ناتو در دریای سیاه، رزمایش پدافند موشکی برگزار کرد.

امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس/ حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان/ برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو/ اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران

به گزارش مسکو، دفتر مطبوعاتی ناوگان دریای سیاه روسیه، روز دوشنبه اعلام کرد که واحدهای پدافند موشکی در این رزمایش،  موشک های بالدار دشمن فرضی را نابود کردند.
  
 در این رزمایش، از سامانه های پدافندی اس-۴۰۰ و پانتسیر استفاده شد و این تسلیحات، اهداف پرنده را جستجو و نابود کردند.
 
واحدهای پدافند موشکی شرکت کننده در این رزمایش با بکارگیری سامانه های پدافند موشکی، چندین هدف پرنده در ارتفاعات و سرعت متفاوت را شناسایی، رهگیری و نابود کردند.
 
 دریای سیاه، محدوده اصلی رویارویی دریایی روسیه و کشورهای عضو ناتو شده است.
 
آمریکا در راس چندین کشور غربی و برخی کشورهای منطقه دریای سیاه از جمله اوکراین و گرجستان در هفته های اخیر در دریای سیاه رزمایشی برگزار کرد که دومین رزمایش ناتو در ماه های اخیر در این پهنه آبی بود.

رئیس جمهموری روسیه به تازگی با انتقاد از رویکرد غرب و ناتو در دریای سیاه گفت که اقدامات تنش زای اخیر کشورهای غربی در دریای سیاه، خارج از معیارهای قوانین بین المللی است و آن را نقض می کند. وی با انتقاد از اقدامات و تحرکات نظامی کشورهای غربی در دریای سیاه گفت: در فاصله ۲۰ کیلومتری مرزهای روسیه بمب افکن های راهبردی پرواز می کنند که حامل سلاح های بسیار جدی هستند.

وی افزود: روسیه به فعالیت های نظامی ناتو در مجاورت مرزهای خود پاسخ مناسب خواهد داد. ناتو پیشگامانه همه ساز و کارهای گفت و گو و همکاری (با روسیه) را از بین برد.  

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه مسکو نیازی به مناقشه در مرزهای غربی خود ندارد، اظهار کرد: هشدار ما به کشورهای غربی اخیرا تاثیر مشخصی داشته و تنش ها و نگرانی هایی در بین آنها (در مورد روسیه) وجود دارد.

پوتین معتقد است که این وضع (نگرانی و ترس غرب) باید تا حد امکان به طول بینجامد تا اینکه کسی به فکرش خطور نکند که در مناطق مرزی غربی روسیه مناقشه برپا کند. ما نیاز به مناقشه نداریم.
 
به گفته پوتین، کشورهای غربی نسبت به هشدارهای روسیه و بیانات آن درباره خطوط قرمز این کشور بسیار سطحی رفتار می کنند.  

وی با خطاب قرار دادن سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که روسیه باید از غرب تضمین های جدی در مورد امنیت خود بگیرد این موضوع حتما باید مطرح شود.
 
پوتین یک هفته پیش هم نسبت به حضور دو ناو آمریکایی در دریای سیاه ابراز نگرانی و خاطرنشان کرده بود که با دوربین یا تجهیزات نظامی می توان این ناوها را از محل اقامتگاه وی در بندر سوچی در ساحل دریای سیاه مشاهده کرد.   

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز به تازگی گفت که روسیه اقدامات تحریک آمیز کشورهای عضو ناتو و اتحادیه اروپا را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، لاوروف روز جمعه در دیدار با آن لینده وزیر امور خارجه سوئد با انتقاد از مواضع کشورهای غربی در مورد اوکراین گفت: ما چشمان خود را به روی اقدامات تحریک آمیز آشکار که هر روزه از طرف ناتو و اتحادیه اروپا شاهد هستیم از جمله تلاش آنها برای حمایت از روحیه خصومت جویانه و جنگ طلبی مقامهای اوکراینی، نخواهیم بست.

وی افزود: روسیه از تلاش کشورهای غربی برای آماده سازی ارتش اوکراین برای عملی کردن برنامه هایی که دائم به آن تهدید می کند- به عنوان مثال تصرف با استفاده از زور منطقه دونباس- رضایت ندارد.

اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران

اداره آگاهی و تحقیقات جنایی وابسته به وزارت کشور بحرین از دستگیری «عناصر تروریستی و خنثی‌سازی طرح تروریستی» آن‌ها خبر داد.

امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس/ حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان/ برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو/ اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران

بنا بر گزارش خبرگزاری بحرین (بنا)، اداره مذکور اعلام کرد که در تلاش برای حفظ امنیت ملی و در یک عملیات پیشگیرانه با همکاری سرویس اطلاعات ملی موفق به دستگیری این عناصر تروریستی شده است.

وزارت کشور بحرین مدعی شد که این عناصر تروریستی قصد اجرای عملیات تروریستی برای برهم زدن صلح و امنیت داخلی را داشتند.

اداره آگاهی و تحقیقات جنایی وابسته به وزارت کشور بحرین همچنین ادعا کرد که «این عناصر تروریستی با گروه‌های تروریستی حاضر در ایران مرتبط بوده و از آن‌ها مقادیری سلاح و مواد منفجره که از ایران منتقل شده، کشف و ضبط کرده‌اند.»

پرواز ۹ فروند جنگنده اف_۱۶ ترکیه بر فراز دریای اژه

منابع خبری یونانی عصر دوشنبه به وقت تهران از پرواز چند فروند جنگنده نیروی هوایی ترکیه بر فرازی دریای اژه و نقض حریم هوایی یونان خبر دادند.

امضای توافق تبادل اطلاعات هسته‌ای میان استرالیا، آمریکا و انگلیس/ حمله به ارتش پاکستان در منطقه مرزی بلوچستان/ برگزاری رزمایش پدافند موشکی روسیه برای مقابله با ناتو/ اتهام‌زنی جدید بحرین به ایران

به گزارش منابع خبری، در این ماموریت هوایی، ۹ فروند جنگنده از نوع «اف-۱۶» با پروازهای تحریک کننده بر فراز جزایر «اوناسس» و «پاناگیا» در دریای اژه پرواز کردند. این پروازها خلال ۱۳:۳۰ تا ۱۳:۵۰ دقیقه بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی صورت گرفت.

وزارت دفاع یونان نیز اعلام کرد به دنبال این ماجرا و اعلام سایت‌های راداری ارتش، شماری از جنگنده‌های این کشور با پرواز به موقع خود را به منطقه هوایی اعلام شده رساندند. وزارت دفاع یونان این اقدام تازه نیروی هوایی ترکیه را به شدت محکوم کرد.

یونان و ترکیه  دو کشور همسایه پر تنش، بارها همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم کرده‌اند.

پس از توافق اخیر اسپانیا با ترکیه برای تقویت همکاری دو کشور در صنعت دفاعی و ساخت ناو هواپیمابر، دولت یونان به شدت واکنش نشان دادند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: «هدف ما ساخت یک ناو هواپیمابر بزرگ است. شاید در زمینه زیردریایی هم تلاش کنیم. این مراحل را انجام خواهیم داد.کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم با هم در صنعت دفاعی انجام دهیم.»

پیشتر نشریه آمریکایی «دیلی بیست» در مطلبی با اشاره به عزم ترکیه در تغییر در ساختار نظامی خود و گسترده کردن آن نوشته بود که  ترکیه در حال دستیابی به ناو هواپیمابر است. به نوشته دیلی بیست، ترکیه در حال افزایش بنیه نظامی خود برآمده و به همین منظور قصد دارد ناو هواپیمابر چند منظوره با قابلیت‌های بین قاره‌ای بسازد.

بر اساس این گزارش، ناو هواپیمابر ۲۲۵ متری  مورد نظر ترکیه «آناتولی» نام دارد و در سال ۲۰۲۱ عملیاتی می‌شود و قرار است برای حمل جنگنده، بالگردهای هجومی، تانک، نیرو و ترابری لجستیکی در اطراف مدیترانه ، اقیانوس هند و اطلس استفاده شود. این اقدام به نشانه علامتی از ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو برای مبدل شدن به قدرت برتر خاورمیانه و فراتر از آن است. 

«ارکان کالکاوان» مدیر شرکت کشتی سازی «صدف» در استانبول در این زمینه گفت: «ناو هواپیمابر آناتولی با ظرفیت حمل ۱۴۰۰ خدمه و نیرو بیانگر قدرت ترکیه در صنایع دفاعی است. قرارداد ساخت این ناو هواپیمابر با مشارکت شرکت اسپانیایی "ناوانیتا" امضا شد. ساخت این ناو هواپیمابر بیش از یک میلیارد دلار هزینه در بر دارد.»

«ازوکان» تحلیلگر ترکیه‌ای از امکان حضور ترکیه به عنوان یک کشور مسلمان با این ناو هواپیمابر در عملیات ناتو اشاره کرد. این رسانه ‌آمریکایی در پایان نوشت، ترکیه اینک با دارا بودن ارتش به شدت پیشرفته، بیش از ۶۰۰ هزار نیرو دارد و بزرگترین کشور عضو ناتو از حیث تعداد نیروی نظامی است . آمریکا در این منظر در جایگاه نخست قرار دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
آن زمان که آی اسی آ"i.s.a"سازمان اطلاعات مرکزی ارتش پاکستان علیه بلوچستان در خاک ایران نقشه های خرابکارانه و جدایی طلبانه و کمک به گروههای ضد ایرانی انجام میدهد،توقع نداشته باشد که سمت خودش آرام باشد.مثلی میگه:وقتی خانه خودت شیشه ای هست به خانه همسایه سنگ پرت نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
ناو هواپیمابر با یک میلیارد دلار؟
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
همین که ایران و دولت جدید هم به این راحتی هر موقع گروسی بخواهد به ایران بیاید به او اجازه ورود می دهند نشان می دهد که در مذاکرات پیش رو انها هیچ عجله و دلیلی برای دادن امتیاز که هیچ حتی برای مذاکره جدی ندارند. متاسفانه از نظر تمام کارشناسان مستقل تحریم کاملا موثر بوده و دولت بایدن و تیم سیاست خارجی ان هم که اسراییلی ترین تیم سیاست خارجی تاریخ امریکاست فقط بدنبال خرید زمان هست تا مشکلات اقتصادی و محیط زیستی و مدیریتی ایران هر چه بیشتر عمیق تر شود. مدلی که انها برای ایران در نظر گرفتند همان مدل شوروی است. ادامه مذاکرات این امتیاز بزرگ را به انها می دهد که نگرانی اصلی انها که تنش با ایران هست اتفاق نیافتد. در ازای ان هم چشمشان را به خرید نیم بهای چین از ایران بستند و ایران هم هیچ راهی جز فروش این نفت ندارد حاضر به ادامه حضور بی ثمر و بی انتها در این مذاکرات به امید معجزه ای در اینده هست. افسوس
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین مازوت