بازدید 18890

نخستین برف و سرمای جدی پاییز در راه اردبیل

ساکنان اردبیل و پهنه گسترده‌ای از این استان از روز پنجشنبه تا اوایل هفته آینده نخستین برف و سرمای جدی پاییز امسال را تجربه خواهند کرد.
کد خبر: ۱۰۸۶۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹ 10 November 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، نقشه‌های همدیدی نشانگر نفوذ یک ناوه منفرد بریده از ناوه اصلی مستقر بر فراز روسیه و بیابان‌های شرقی است که دارای هسته سرد بوده و علاوه بر پهنه‌های آبی خزر و سیاه از رطوبت دریاهای گرم جنوبی نیز تغذیه می شود.

زبانه این ناوه از اواخر وقت چهارشنبه از مرز شمال اردبیل با وزش بادهای سرد این استان را زیر تاثیر قرار می‌دهد.

اوج بارش این جبهه هوای سرد از عصر پنجشنبه تا عصر جمعه انتظار می رود و تمرکز بارشی آن ابتدا بر فراز پهنه مرکزی و شمالی و از روز جمعه در جنوب استان اردبیل خواهد بود.

کاهش چشمگیر دما و وزش باد سرد شدید که می‌تواند در گذرگاه‌ها سبب بروز پدیده کولاک شود از ویژگی‌های این موج بارشی است.

همچنین تا عصر چهارشنبه با کاهش فشار ستون جو بر فراز دریای خزر و اردبیل وزش باد گرمیج با بیشینه سرعت 95 کیلومتر در ساعت در پهنه مرکزی این استان می وزد.

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به اطلاعیه سطح زرد هواشناسی مبنی بر نفوذ هوای سرد و بارش برف از اواخر چهارشنبه تا عصر جمعه در این استان به ساکنان منطقه هشدار داده و خواستار رعایت جوانب احتیاط و ایمنی شده است.

فرهاد عبدالعلیپور افزود: پرهیز از کوهنوردی و بیابان نوردی؛ اجتناب از استقرار در حواشی رودخانه‌ها و بسترهای خشک، بازبینی دمای مکان‌های حساس به سرما، انتقال محصولات کشاورزی به انبارها و رعایت سرعت مطمئنه و تجهیز خودروها به امکانات زمستانی هنگام رانندگی در جاده‌های برفی ازجمله این موارد می‌باشد.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. از ابتدای پاییز تاکنون فقط یکبار برف به اندازه نه چندان زیاد در منطقه باریده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری