بازدید 47892
اختلال ایجاد شده در سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌های در بسیاری از نقاط کشور که از ساعاتی قبل موجب بروز مشکل در روند سوخت‌گیری خودرو‌ها شده، ناشی از حمله سایبری بوده است؛ این را یک منبع آگاه نزدیک به شورای امنیت ملی خبر داده و تاکید کرده که «کارشناسان فنی در حال رفع مشکل ایجاد شده هستند و...
کد خبر: ۱۰۸۴۲۵۰
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵ 26 October 2021
به فاصله چندین ساعت از اختلال وسیع در سامانه سوختگیری در جایگاه‌های سوخت در کشور که مشکلاتی به دنبال داشت، احتمال وقوع این رویداد بر اثر حمله سایبری مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش «تابناک»، اختلال ایجاد شده در سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌های در بسیاری از نقاط کشور که از ساعاتی قبل موجب بروز مشکل در روند سوخت‌گیری خودرو‌ها شده، ناشی از حمله سایبری بوده است؛ این را یک منبع آگاه نزدیک به شورای امنیت ملی خبر داده و تاکید کرده که «کارشناسان فنی در حال رفع مشکل ایجاد شده هستند و به زودی روند سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها به حالت عادی برخواهد گشت.»

بر اساس این گزارش، جزییات این حمله سایبری و منشاء آن در دست بررسی است و اطلاعات تکمیلی پس از جمع‌بندی نهایی منتشر خواهد شد. مشکلی که بر اساس گزارش‌های رسیده، موجب سرگردانی رانندگان خودرو و موتورسیکلت در جایگاه‌های سوخت گردید و در آستانه حوادث آبان، به شکل گیری شایعات زیادی دامن زد.

در ادامه اهم اخبار مرتبط با این اختلال و حمله سایبری پیش رویتان قرار دارد، با این یادآوری که این خبر به روزرسانی می‌شود:
 
فعال شدن سیستم سهمیه‌بندی سوخت در همه جایگاه‌ها تا پایان امروز
۱۴۰۰/۰۸/۰۵ - ۱۰:۵۵

مسعود رضایی، مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی فراورده‌های نفتی در برنامه زنده تلویزیونی در خصوص رفع مشکل سهمیه‌بندی سوخت در جایگاه‌های عرضه سوخت، گفت: برای حل این مشکل ۲ راهکار را به‌صورت موازی شروع کرده‌ایم یکی فعال شدن جایگاه‌های عرضه سوخت با قیمت بالاتر یعنی بنزین لیتر ۳ هزار تومان تا هم‌وطنان به سوخت موردنیاز خود دسترسی داشته باشند.

وی افزود: به‌صورت همزمان برای عیب‌یابی سیستم سهمیه‌بندی و تست راهکارهای بازگرداندن این سیستم اقدام کرده‌ایم که این امر هم اواخر روز گذشته به نتیجه رسید و در حال حاضر تیم‌های عملیاتی برای فعال شدن سیستم سهمیه در جایگاه‌های عرضه سوخت فعالیت می‌کنند.

مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی فراورده‌های نفتی، در خصوص خبر رفع ۷۰ درصدی مشکل جایگاه‌های عرضه سوخت، گفت: ما هر ۲ راه‌حل ذکرشده را آماده پیاده‌سازی داریم و این ۷۰ درصد به جهت شرایط عملیاتی است که سعی می‌کنیم تا سیستم سهمیه‌بندی را به‌طور کامل فعال کنیم و نمی‌خواستیم که بیشتر از این حد سوخت را با تک‌نرخی ارائه بدهیم.

رضایی ادامه داد: تلاش ما این است که جایگاه‌های باقی‌مانده را با سیستم سهمیه‌بندی بالا بیاوریم تا هم‌وطنان عزیز بتوانند از سهمیه کارت‌های سوخت خود استفاده کنند. اما راهکار عملیاتی که بتوانیم با نرخ ۳ هزارتومانی بنزین را ارائه بدهیم همچنان امکان‌پذیر است و در سطح جایگاه‌های عرضه سوخت کشور انجام می‌شود و برای فعال‌سازی سیستم سهمیه‌بندی نیز به‌زودی به نتیجه خواهیم رسید.

مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی فراورده‌های نفتی، در خصوص اعلام بازده زمانی برای رفع مشکل سهمیه‌بندی سوخت بابیان اینکه بحث سوخت‌رسانی که اولویت اول در ساعات ابتدایی بروز مشکل بود حل شده است و در حال حاضر جایگاه‌ها در حال سوخت‌رسانی هستند، گفت: ولی اکثریت جایگاه‌های سوخت بنزین را فقط با نرخ ۳ هزارتومانی عرضه می‌کنند.

رضایی در پایان اظهار کرد: مشکل سهمیه‌بندی نیز که در اولویت دوم ما بود تا سامانه‌ها به‌طور کامل به حالت عادی و عملیاتی برگردند از اواخر دیشب به نتیجه قطعی رسید و در حال پیاده‌سازی این مورد در سطح جایگاه‌های عرضه سوخت هستیم، اما به دلیل این که برای عملیاتی شدن سیستم سهمیه‌بندی در ابتدا باید تست‌های لازم در جایگاه‌های عرضه سوخت انجام شود این کار یک مقدار کند پیش می‌رود، اما امروز تلاش ما این است که ان شاءالله تا انتهای روز کار به نتیجه برسد تا هم‌وطنان بتوانند از کارت‌های سوخت خود استفاده کنند.

۱۷۰۰ جایگاه عرضه سوخت فعال شدند/ رفع کامل مشکل تا ۲۴ ساعت آینده
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۲۰:۳۰

کرامت ویس کرمی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفت‌وگویی تلویزیونی با بیان این که حدود ساعت ۱۱ صبح سه‌شنبه اختلالی در سیستم سامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران رخ داد و متاسفانه سیستم سامانه هوشمند سوخت تمام جایگاه‌های عرضه سوخت که بالغ بر ۴۰۰۰ باب جایگاه هستند، در کل کشور متوقف شد و دیگر از طریق سامانه هوشمند نمی‌توانستیم بنزین و نفت گاز را به خودروها ارائه کنیم.

او افزود: بلافاصله جلسه مدیریت بحران را در شرکت پالایش و پخش برگزار کردیم. تیم‌های فنی و عملیاتی در ۳۷ منطقه کشور حضور پیدا کردند و با تدوین دستورالعملی قرار شد دو کار انجام بگیرد. سیستم سامانه هوشمند سوخت را از مدار خارج و در واقع سوخت را با نرخ دوم و بدون استفاده از سامانه هوشمند سوخت ارائه کردیم. این دستورالعمل به مناطق عملیاتی ابلاغ شد و جایگاه‌ها در سرویس قرار گرفتند تا ما بتوانیم عرضه بنزین و گازوئیل را بدون سیستم سامانه هوشمند سوخت با نرخ دوم ارائه دهیم.

وی با بیان این که از ساعت ۱۱:۳۰ که این کار آغاز شد تاکنون بالغ بر ۱۷۰۰ باب جایگاه در کل کشور با این روش در چرخه سوخت‌رسانی قرار گرفته‌اند، گفت: این کار را با جدیت ادامه می‌دهیم تا تعداد این جایگاه‌ها افزایش یابد. به موازات این کار نیز به دنبال این بودیم که نقص سامانه را برطرف کنیم. تیم‌های فنی و پیمانکارهای مربوطه بحث‌های فنی را انجام دادند و در نهایت در جایگاه ۱۱۵ تهران واقع در میدان فردوسی متوجه شدیم که می‌توانیم سامانه هوشمند را وارد مدار کنیم. دستورالعمل‌های این کار تهیه شد. البته اقدامات امنیتی که باید انجام می‌گرفت تا مجددد این اتفاق رخ ندهد، زمانبر بود اما در نهایت این کار نیز انجام شد و اکنون تعدادی از جایگاه‌ها با روش سامانه هوشمند سوخت نیز وارد مدار شدند.

ویس کریمی با بیان این که امیدوار است با این دو روش در کمترین زمان ممکن جایگاه‌های سوخت مانند گذشته فعال شوند، اظهار کرد: در مرحله اول دنبال این هستیم که سیستم سامانه را بازگردانیم و دستگاه‌های ذی‌ربط در مورد حمله سایبری در حال انجام کارهایی هستند تا دلیل موضوع مشخص شود اما موضوعی که ما به دنبال آن بودیم رفع نقص سامانه بود و در خصوص حمله سایبری دستگاه‌های ذی‌ربط اقدامات را انجام می‌دهند و اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص رفع کامل مشکل گفت: با برنامه‌ریزی‌ای که بین مجموعه و مالکان جایگاه‌های عرضه سوخت صورت گرفته است و همراهی بسیاری خوبی که در این بین وجود داشت و همچنین در کنار همراهی هموطنان اصلاح کار با هماهنگی کامل شروع شد و اکنون سرعت بازگشت فعالیت جایگاه‌ها از طریق دو روش افزایش یافته است و این تلاش نیز ادامه دارد.

او ابراز امیدواری کرد طی ۲۴ ساعت آینده تمام جایگاه‌های عرضه سوخت از طریق سامانه به چرخه سوخت‌رسانی بازگردند.

وعده بازگشت کامل شبکه توزیع به مدار آنلاین تا فردا
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۲۰:۲۴

همزمان با تلاش برای فعال‌سازی سوخت‌گیریدر جایگاه ها در سراسر کشور به صورت آفلاین که منجر به فروش آزاد سوخت و عدم امکان استفاده از سهمیه ها شده، تلاش هایی برای بازگشت سوخت‌رسانی به وضعیت آنلاین در دست انجام است که مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی تاکید دارد تا ظهر فردا به ثمر خواهد نشست.

سالاری در این باره گفته: با تلاش نیروهای شرکت ملی پالایش و پخش احتمال می‌دهم سوخت‌گیری با کارت سوخت از طریق سامانه در جایگاه‌ها تا فردا ظهر فعال شود و مردم بتوانند با استفاده از سهمیه‌های خود بنزین بزنند.

فعالیت رایگان مترو تهران برای کمک به شهروندان
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۲۰:۱۰

به دستور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، جهت رفاه حال شهروندان و مشکل اختلال در سامانه پمپ بنزین‌ها، مترو تهران تا ۹ فردا صبح رایگان ست. افزون بر این، امشب سرویس دهی متروی تهران تا ساعت ۱۲ خواهد بود.

6 جایگاه سوخت به مدار آنلاین بازگشتند
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۲۰:۰۰

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به فارس گفت: در کنار سوخت‌رسانی آفلاین، ما برای عرضه بنزین به صورت سامانه‌ای نیز در حال پیگیری هستیم و برای یک جایگاه به صورت آزمایشی اتصال به مرکز کنترل مورد امتحان قرار گرفت که با موفقیت همراه بود. با انجام موفقیت‌آمیز این اقدام، ما مجموعا توانستیم 6 جایگاه را به صورت سامانه‌ای مهیای عرضه بنزین کنیم.

وی افزود: نمی‌توانم قول بدهم که تمامی جایگاه‌های سوخت تا امشب به صورت آفلاین وارد مدار می‌شوند زیرا همکاران بنده باید به تمامی نقاط کشور حتی جایگاه‌های بین راه‌ها مراجعه کرده و اصلاحات لازم را انجام دهند.

سالاری در ادامه گفت: درست است که وارد مدار کردن جایگاه‌ها به صورت آفلاین حدود 5 دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد اما مسیری که باید همکاران ما از یک جایگاه به جایگاه دیگر مراجعه کنند سرعت را از ما می‌گیرد.

نصف پمپ بنزین‌های کشور فعال شد
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۹:۵۵

جلیل سالاری مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره شرایط عرضه بنزین در کشور بیان کرد: بعد از اتفاقاتی که ظهر امروز افتاد ما مجبور شدیم مجاری عرضه بنزین را از حالت سامانه خارج کرده و به صورت دستی کار عرضه بنزین را انجام دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تمامی نیروهای شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی باید در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور حاضر می شدند و با آموزشی که به آنها داده شده است، روند عرضه سوخت را از حالت سامانه‌ای خارج کنند، به مدار آوردن جایگاه‌ها به صورت تک به تک کمی طول کشید.

سالاری گفت: تا الان 50 درصد جایگاه‌های سوخت کشور به صورت آفلاین وارد مدار شده‌اند و کار عرضه بنزین به خودروها سرعت گرفته است.

فیلم: توضیحات وزیر کشور در خصوص اختلال در توزیع بنزین
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۹:۳۵
اعلام آنلاین جایگاه‌های فعال عرضه سوخت کشور
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۷:۳۸

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی جایگاه‌های فعال عرضه سوخت کشور را اعلام کرده که به طور مرتب، به‌روز می‌شود.

لیست جایگاه‌های فعال

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۷:۳۶

مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت اطلاعیه‌ای صادر کرد:

به اطلاع هموطنان گرامی می رساند، ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه (۱۴۰۰/۰۸/۰۴) مرکز افتا گزارشی درخصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور اعلام کرده و به تبع آن جایگاه ها در ارایه خدمات سوخت رسانی از مدار خارج شدند.

در همین راستا، دستگاه های ذیربط در حال رفع مشکل ایجاد شده می باشند و تا ساعاتی دیگر خدمات سوخت رسانی به حالت عادی برخواهد گشت.

ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون انرژی
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۶:۴۴

فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات پیش آمده در استفاده از کارت های سوخت، بیان کرد: عملیات هدفمندی بر روی جایگاه‌های سوخت انجام شده است که مسئولان مربوطه در حال رفع مشکل هستند. پس از بررسی‌های لازم از سوی مسئولان مربوطه اطلاع‌رسانی دقیق درباره اتفاق رخ داده انجام خواهد شد.

وی در ادامه افزود: برخی شایعات در فضای مجازی درباره اینکه مشکل ایجاد مربوط به گرانی احتمالی حامل‌های سوخت است، مطرح شده که این موضوع کذب محض است و تکذیب می‌شود. مشکل اکثر پمپ‌ بنزین‌ها رفع شده است و در ساعات آینده نیز مشکل به کلی برطرف می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: بنده نیز به عنوان رئیس کمیسیون انرژی پیگیری‌هایی درباره اتفاق امروز داشتم و جلساتی نیز با مسئولان وزارت نفت و پالایش پخش داشتیم. رئیس مجلس نیز پیگیر اتفاق رخ داده است و به کمیسیون دستور پیگیری این موضوع را داده است.

وزارت ارتباطات: زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی کشور مشکلی ندارند
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۶:۴۱

مرکز اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، این وزارتخانه با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد:

تمامی زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی کشور بدون هیچ مشکلی در حال خدمات‌رسانی هستند.

در پی اختلال به وجود آمده در سامانه جایگاه‌های سوخت و نگرانی افکار عمومی از تسّری این اختلال به زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی به آگاهی می‌رساند تمام سامانه‌های ارتباطی و مخابراتی در سراسر کشور بدون هیچ‌گونه اختلالی در حال ارائه خدمات هستند.

بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده و با تلاش کارشناسان وزارت نفت اختلال به وجود آمده در سامانه‌های جایگاه‌های سوخت نیز در حال رفع است و در ساعات آینده به تدریج به حالت پایدار باز می‌گردد.

وضعیت برخی جایگاه‌های عرضه سوخت سطح شهر تهران
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۵:۴۲
بازگشت جایگاه‌های سوخت‌رسانی به خدمت به صورت «آفلاین»
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۵:۳۰

از آنجایی که مشکل به وجود آمده به دلیل حمله سایبری بروز کرده، برای بازگشت به کار جایگاه‌های سوخت، فعالیت آنها به صورت آفلاین در دستور کار قرار گرفته است.

بر اساس این تدبیر، امکان فروش سوخت در پمپ های بننزین و گازوئیل فراهم می‌شود با این یادآوری که امکان استفاده از سوخت سهمیه‌ای فراهم نیست. نکته ای که البته جای نگرانی ندارد چراکه با بازگشت فعالیت جایگاه‌ها در قالب شبکه آنلاین، می‌توان از سهمیه ها استفاده کرد.

وزیر کشور: اختلال در پمپ‌های بنزین اشکال سامانه‌ای است و بزودی رفع می‌شود
۱۴۰۰/۰۸/۰۴ - ۱۵:۰۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی وزیر کشور گفت: اختلال در ارائه خدمات در برخی از پمپ‌های بنزین ناشی از یک اشکال فنی و سامانه ای است و به زودی رفع می شود.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه: هیچ برنامه ای برای گرانی بنزین وجود ندارد، گفت: مردم هیچ نگرانی نداشته باشند.

 
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۸
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۵۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
به نظرم بعد از پاکسازی برخی از عناصر دزد و فاسد از مدیریت عالی در وزارت نفت، بعیضها قصد دارند وزیر نفت را به زمین بزنند
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
مرغوبترین برنج بسماتی دنیا در یکی از شهرهای امریکای شمالی با بسته بندی درجه یک کیلویی سی هزار تومن هست و خودم همین دیروز دو بسته 5 کیلویی ان را خریدم و این شامل هزینه های تولید در هند و فروش و دلالهای هندی و امریکایی و حمل برنج از هند و بسته بندی در امریکا و توزیع در سرتاسر امریکای شمالی با هزینه حمل هزاران کیلومتر راه اهن و تریلر و گازوئیل لیتری 40 هزار تومن و دستمزد راننده ساعتی 35 دلار و هزینه سرمایه تریلی و قرار گرفتن در شبکه توزیع وال مارت و سود حداقل 20 درصدی فروشگاه وال مارت هم میشود. ولی باز به برنج متوسط ایرانی نمیرسد و نصف قیمت برنج مرغوب ایرانی هست و جالب هست که از کشاورز تا بنکدار از عدم صرف صحبت می کنند و.... خود امریکا از بزرگترین تولید کننده های برنج دنیا هست . فقط گفته شد تا متوجه بشویم انحصار و عدم رقابت چه بلایی سر مصرف کننده ایرانی می اورد.
ناشناس
| Poland |
۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
نظرت به خوردن ساندیس سرد در هوای سرد ربط داره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
حمله سایبری درکار نبود عمدا دولت انقلابی وجهادی برای کسری بودجه دست تو جیب ملت کرد تا یکروز را بنزین باقیمت 3000تومنی بفروشد 0
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
ساعت 11 خبر به این مهمی اتفاق افتاده
شما ساعت 3 بعدازظهر خبر می ذاری
فردا صبح می ذاشتی بهتر نبود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
تا وقتي ايادي ليبرال روحاني كه وابسته به ام اي 6 هنوز در شركت نفت و در سطح مديريت پالايش و پخش سر كار هستند و آقايان خوش خيال راحت از درد دل نيروهاي ولايي ميگذرند و امثال ويس كرمي / كشاورزي/ رضايي / عباسي و ....ساير افراد بيسواد و غرب زده سر كار هستند و مديرعامل پخش دست نشانده زنگنه ميباشد هنوز تغيير نكرده بايد منتظر اين اتفاقات بود . جناب اوجي نيروهاي ارزشي از مديراني كه با اراده و خواست نيروهاي انقلابي سر كار آمده اند و الان به فكر رفيق بازي و فاميل بازي هستند نخواهند گذشت و به زودي براي هميشه حذف خواهند شد . لطفا ايادي زنگنه و روحاني رو از نفت بيرون كنيد . ننگ بر فساد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
وابسته به ام آی سیکس پک
دانشمند یعنی این همه سلسله مراتب اطلاعات کشور نفهمیدن بعد شما از تلگرام و اینستاگرام فهمیدی حسن روحانی مهره است
تا حالا دو دقیقه در مورد ادعات فکر کردی؟
من طرفدارش هم نیستم ها
از این ناراحتم مغز مردم دست رسانه هاست
بابا یکم فکر کن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
خدا شماها رو شفا بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
پس اون همه گنده گویی که آی هیچی از نظر ما پنهان نیست و... این همه هزینه رادار و موشک و سیستم دفاعی و چنین و چنان، چی شد؟
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
مغزت رو از آکبندی در بیار .... رادار و موشک چه ربطی به سایبری دااره؟! کشورمون بحمدلله اینقدر قدرتمند شده که ابرقدرت ها هم حساب دستشونه و اونوقت امثال تو به هر چیزی ان قلت میگیرن
ناشناس
| Canada |
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
علی 18:30
اگه موشک و رادار ربطی به سایبری نداره چرا اولش ادعا کردین هواپیما اوکراینی رو آمریکائیها با هک کردن سیستم هدف قرار دادن دانشمند ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
حک شده دیگه
یکم فکر کن
سیستم انرژی آمریکا رو هم چینیا حک کرده بودن
الان باید میگفتن اینهمه هزینه ناو هواپیمابر چی بود
از تفسیرهای تلگرام و اینستاگرام بیا بیرون
کشور در حال توسعه هستی منتظر زندگی سوئیسی نباش زندگیتو کن، سویسی ها 1400میلادی بورس داشتن،
ما پنجاه شصت ساله مردم دارن میرن مدرسه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
علی
رفتی فضا اینقدر کیهان مصرف کردی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
رادار و موشک و حمله سایبری چه سنخیتی با هم دارن !!!!
نگاه کنید به این همه لایک مثبت برای نظر بالا
00
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
اونی که نوشتی لایکا رو نگاه ابلهی دیگه و گرنه ملاکت لایک نبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
مدعیان تو خالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
اینجا ایران است. هر از باغ بری می رسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
چیزی که عوض داره گله نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
حمله سایبری یا مانور افزایش قیمت !؟

انشاءالله هیچکدام .
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۲۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
ماشااله ، هردوش
سید اسماعیل سبحانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
با حرکتهای اخیر نمایندگان مجلس ، اینهم آزمونی برای گران کردن بنزین است تا عکس العمل مردم را نسبت به این حرکت بسنجند و وقایع سال گذشته تکرار نشود اخر سر هم به گردن هکرهای اسراییلی می اندازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
چقدر بهتون فشار اومده این خبرو بزارید ،،، تا حالا نگه داشتید؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
یک روزهم ، یک روزه
چو فردا شود ، فکر فردا کنیم
امروز همه رو آزاد فروختیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
بنزین برای لبنان باید مجانی تامین بشه از جیب مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
تابلوها چی؟ اونام ایراد سیستم بوده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
دنیا دواره اگر خوبی کنی خوبی می بینی و بالعکس اگر بدی کنی بدی می بینی
مهربانی نکن نیش و کنایه بزن و همه را از خودت برنجان
بعد توقع داشته باش در آسودگی زندگی کنی
نمی دونم حمله سایبری واقعی است یا نه
ولی حداقل وضعیت کنونی کشورم و مردمانمان را بعد از ۴۲ سال شعار مرگ دادن به دنیا دارم می بینم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
برو دلت خوشه کل دنیای تو درآمریکا خلاصه شده
ناشناس
|
Romania
|
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
هی می زنند و هی میگید دوران بزن در رو تمام شده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
بله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
یعنی ول کن این مردم نیستن این گروهک ها
چهل و چند ساله هرکاری دارن میکنن که این مردم رو به ستوه بیارن
اون همه ترور و اون همه قتل و اون همه خیانت توی جنگ با صدام
الان هم که شدن نوکر بن سلمان
هر روز هم بدبخت تر میشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
یا خیلی دلت خوشه حاجی یا هم فسفرا رو کنار گذاشتی برای مار و مور.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
حق با شماست مه هر روز خوشبختر میشبم و اونا بدبختر
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
لطفا واکنش مردم به این ماجرا رو هم پوشش بدید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
کار خودشان است سر مردم را گرم کنند بگن زیر حمله هستند مردم توقع بهبود وضعیت و پیگیری وعده های توخالی طیف یک دست را نداشته باشند آخرش هم بنزین را هم گران کنند بودجه دولت را جمع جور کنند بیچاره فقط ما ملت که روز به روز روزگارمون بدتر میشود
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
حمله سایبری شده ؟!!!!!!!! خب بشه .... ضمن افزایش قدرت دفاعی ، شما هم بزنید بترکونید سیستم های کامپیوتریشونو .... خدارا شکر که کشور قدرتمندی هستیم ...الحمدلله ... ذلت روح انسان رو میکشه ... خدارا شکر که قدرتمندیم و با عزت .... فقط اقتصاد و معیشت مردم و صنعت و تولید را هم فکری کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
فقط اقتصاد و معیشت و صنعت و تولید هم فکری کنید؟؟؟ پس منظورت از قدرت دقیقا چی بود؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
مرگ بر تابناک - 12 یادداشت از 13 یادداشت کشور را مسخره میکرد. خاک بر سرت تابناک....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
ساندیستو بخور
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
اشتباه مثبت دادم. مگه چیزیم برای افتخار بهش گذاشتین ؟! یا گرونیه یا بیکاریه یا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
همیشه دشمن یک قدم جلوتر از ماست
پاسخ ها
علیرضا رمقی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
نه می خوای کف و سوت بزنم اوضاع مردم رو درک نمی کنید؟ ؟ به خدا با این همه ثروت این کشور بدبخت کردن و اینطوری آوار رو آوار آوردن سخت تره تا آباد کزدن اونوقت این حال و روز ماست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
دشمن؟؟!
محمد ت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
از من گفتن!!!!!!! چرا بعد از اینکه پرونده زنگنه و خانم ابتکار به مقامات قضایی تحویل گردید این حمله سایبری شد؟ کاسه ای زیر نیم کاسه است گران شدن بنزین سرپوش است برای اعمال نفاق افکنی
بردیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
اگر پمپ های بنزین مثل تمام کشورهای دیگر بدون محدودیت (کارت سوخت)آیا شاهد این مشکل بودیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
از یه طرف میگن امنیت سایبری ما خیلی قویه وفلان از یه طرف هم حمله سایبری اونم به حیاتی ترین قسمت کشور میشه کدوم رو ما باور کنیم ؟اگه دوباره میخواین قیمت بنزین رو بالا ببرین اصلا فکر خوبی نیست تاکید میکنم اصلا فکر خوبی نیست اونم تو این وضعیت. بد جنگی و خونی به ‌پا میشه و همه متضرر میشن هم دولت هم مردم بیشتر مردم ضرر میکنن نکنید این کارو
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
شما یه سیستم امنیتی نشون بده که بدون عیب باشه بعدا بیا غرغر کن درباره ایران.

خوبه همین چند هفته پیش بود خبر دراومد ایران 3 ساله داشته تمام اطلاعات محرمانه صنایع نظامی آمریکا رو برمیداشته و تازه یک درصدشو فهمیدن.
به این میگن قدرت وگرنه 100٪‌غیرقابل نفوذ که نداریم.
مجید - ب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
سلام ، معلوم نشده چه کسی هک کرده ؟
کدام پمپ بنزین ها بنزین 3000 تومانی میدهند ، والا من امروز 10 تا پمپ بنزین رفتم همه تعطیل بودند....
کی درست میشه ؟ سوالاتی است که باید جواب بدهند ...
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
مردم آتش زیر خاکستر هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
خسته شدیم از این همه بحران
خسته شدیم
چرا نمی فهمید؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
بهتر بود وزارت محترم نفت بجای اینکه بنزین را آزاد نماید به خاطر اختلالی که از عدم امنیت سیستم ایشان رخ داده بود بنزین را امروز دولتی به مردم میفروخت
محمدرضا
|
United States
|
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
امروز چند هزار لیتر بنزین سه هزار تومانی به مردم فروخته شد ؟ چرا بنزین 1500 تومانی به مردم ندادن در حالی که میشد این کارو کرد چون اول ماه بود و دولت می توانست حداقل تا 20 لیتر به هر خودرو و موتور با قیمت 1500 تومان بفروشه و در عوض بعد از رفع مشکل از حساب مردم کسر کند و اگر هک شده بود!!
پسرک فضول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
یعنی خداییش در این ۱۳، ۱۴ سال که کارت هوشمند سوخت اومده نمیدونستند که باید هر پمپ بنزین را به صورت یک نود در شبکه تعریف کنند و سامانه را طوری طراحی کنند که از همان دیتاسنتر مرکزی هر پمپ بنزین را بتوانند وارد مدار کنند یا هر تغییری در آن میخواهند بدهند، قادر باشند انجام دهد. ته تهش ۵۰۰۰ خط برنامه بوده.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
بجاش امنیت داریم
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
کسایی که اصرار دارن اینترنت ملی شه، اینترنت ملی اینه. چند تا هکر که حتی معلوم نیست کی‌ان و کجان می‌تونن کل شبکه رو جوری بخوابونن که تکنسینا مجبور باشن تک‌تک ترمینال‌ها رو دستی درسا کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
شبکه سوخت به اینترنت وصل نیست که بخواهد حملات سایبری باشد و ترجیحاً داخلی است و شاید هم باگی در نرم افزار قرار داده شده که در زمان مشخصی فعال شود و یا اینکه یک خرابکاری منظوردار داخلی باشد
ناشناس
|
Japan
|
۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
بازآبان شد!
ناشناس
|
Turkey
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
پس اون علم کوانتم شما حضرات چی شد؟
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
اقایونی‌ که ادعاشون‌ گوش‌فلکو‌ کر‌کرده‌ در زمان‌ وقوع‌ بحران‌ کاری ازشون‌ ساخته نیست‌ !
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت کوهرنگ روز دانشجو سایت غنی سازی نطنز