بازدید 33766
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقویت شاخص بورس در اولین روز هفته، برای دریافت وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن ۶۴ میلیون پرداخت کنید، قیمت نفت قله ۸۵ دلار را فتح کرد، قیمت بیت‌کوین از ۶۲ هزار دلار بالاتر رفت، لزوم هدایت نقدینگی به سمت پروژه‌های نیمه تعطیل و جهش قیمت فلزات در پی بحران انرژی را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۸۲۳۱۹
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶ 16 October 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقویت شاخص بورس در اولین روز هفته، برای دریافت وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن ۶۴ میلیون پرداخت کنید، قیمت نفت قله ۸۵ دلار را فتح کرد، قیمت بیت‌کوین از ۶۲ هزار دلار بالاتر رفت، لزوم هدایت نقدینگی به سمت پروژه‌های نیمه تعطیل و جهش قیمت فلزات در پی بحران انرژی را در بر دارد.

میرکاظمی: افزایش حقوق ۱۴۰۱؛ از ۱۰ تا بالای ۳۰ درصد

در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ دستگاه‌های دولتی مکلف شدند میزان افزایش حقوق کارکنان را به طور متوسط ۱۰ درصد در نظر بگیرند که اعلام این میزان با توجه به شرایط تورمی با واکنش‌هایی از جمله برخی نمایندگان مجلس همراه بود. اما این‌که جریان افزایش حقوق کارکنان در سال آینده به چه صورتی است، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد سوال قرار گرفت و وی در پاسخ به ایسنا توضیحاتی داد.

میرکاظمی: افزایش حقوق ۱۴۰۱؛ از ۱۰ تا بالای ۳۰ درصد/ برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس از رقم کسری بودجه ۱۴۰۰/ پیش بینی تحلیلگران و سرمایه گذاران از قیمت طلا/ تغییرات گسترده در بانک مرکزی؟

میرکاظمی با بیان این‌که در سال آینده افزایش حقوق پلکانی انجام خواهد شد، اظهار کرد: تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده ولی حقوق‌های پایین ممکن است تا بالای ۳۰ درصد نیز افزایش یابد اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته‌اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست. وی با اشاره به این‌که در حال حاضر در یک چرخه منفی حقوق قرار گرفته‌ایم، یادآور شد: اکنون مرتب تورم ایجاد می‌شود و به دنبال آن حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کنند که برای تامین منابع آن خلق پول شده و به دنبال این جریان با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی تورم رشد می‌کند؛ به عبارتی ۲۰ درصد افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می‌کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می‌شود. دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگرفته و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند، تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد. رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بهم ریختگی بالایی در وضعیت حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته‌اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می‌کند، اما مثلا جوان تحصیلکرده‌ای که تازه وارد سیستم می‌شود، حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس از رقم کسری بودجه ۱۴۰۰

جمع بندی حاصل از گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد، بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۷ هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل تأمین خواهد داشت که باید از محل افزایش منابع یا کاهش مخارج جبران شود. در غیر این صورت، احتمال تأمین این منابع از محل پایه پولی و ایجاد تورم بسیار است. همچنین محاسبه کسری ساختاری بودجه امسال نشان می‌دهد، رقم اوراق بدهی و استقراض از صندوق توسعه ملی به رقم کسری غیرقابل تأمین نیز اضافه خواهد شد و مجموعاً به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

تقویت شاخص بورس در اولین روز هفته

در حالی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت، با افت ۶.۵ درصدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۳۹۷ هزار واحدی به کار خود پایان داد، امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با رشد ۳۳۶۰۰ واحدی همراه شده است.

برای دریافت وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن، ۶۴ میلیون پرداخت کنید

بررسی آخرین قیمت های تسهیلات مسکن از کاهش قیمت این اوراق نسبت به حدود دو هفته قبل حکایت دارد؛ بنابراین، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود. لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۶۶ هزار و ۸۰۰ تومانی، ۲۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۰ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۳۷ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان می‌رسد. زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون توان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین، زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۵۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۰ میلیون و ۶۸۸ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۶۴ میلیون و ۱۲۸ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت نفت قله ۸۵ دلار را فتح کرد

قیمت نفت خام در پایان معاملات دیشب (بامداد شنبه به وقت تهران) تحت تأثیر چشم‌انداز کمبود بازار جهش کرد و به بالاترین سطح سه ساله رسید. بازگشایی محدودیت‌های قرنطینه‌ای و ترافیکی مربوط به کرونا در چند ماه آینده، تقاضای نفت خام را بالا خواهد برد. از سوی دیگر با بالا ماندن قیمت گاز در آستانه زمستان، احتمال اینکه برخی نیروگاه‌های جهان برای تولید برق از گاز به نفت سوئیچ کنند و تقاضای مضاعفی به وجود بیاورند، تقویت شده است. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام با جهش یک درصدی در ۸۴.۸۶ دلار بسته شد. قیمت این شاخص در معاملات دیشب برای چند لحظه ۸۵.۱۰ دلار را تاچ کرد. شاخص برنت این هفته را با جهش ۳ درصدی به اتمام رساند. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱.۲ درصد جهش کرد و به ۸۲.۲۸ دلار رسید. این شاخص این هفته هشتمین رشد هفتگی متوالی خود را به ثبت رساند و ۳.۵ درصد جهش کرد. کاخ سفید اعلام نمود، محدودیت‌های سفر بین‌المللی را برای افرادی که دو دوز کامل واکسن خود را دریافت کرده‌اند، از هشتم نوامبر برمی‌دارد.

پیش بینی تحلیلگران و سرمایه گذاران از قیمت طلا

پس از این که قیمت طلا اواسط هفته گذشته تحت تاثیر آمار تورم داغ تر از حد انتظار ۴۰ دلار صعود کرد، نتوانست مرز روانی ۱۸۰۰ دلار را بشکند که باعث یک دور دیگر ریزش قیمت شد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۲۹ دلار و ۶۰ سنت معادل حدود ۱.۷ درصد کاهش یافت و در ۱۷۶۸ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. با این حال، قیمت طلا برای کل هفته ۰.۶ درصد رشد کرد که بزرگترین رشد هفتگی از هفته منتهی به سوم سپتامبر بود.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند که ۳۸.۵ درصد نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند و به همین میزان مشابه به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۲۳ درصد هم نظر خنثی داشتند. در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران غیرحرفه ای، ۱۴۲۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۶۸ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۹ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند، در حالی که ۱۳ درصد نظری نداشتند. عاملی که در کاهش قیمت طلا موثر بود، آمار خرده فروشی بهتر از حد مطلوب بود که نشان داد، بانک مرکزی آمریکا می تواند در خصوص تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه یا افزایش نرخهای بهره با دست بازتری عمل کند.

قیمت بیت‌کوین از ۶۲ هزار دلار بالاتر رفت

قیمت بیت‌کوین، مهم‌ترین رمزارز جهان روز شنبه با خوش‌بینی به چراغ سبز سازمان بورس و ارواق بهادار آمریکا به اولین صندوق تجارت رمزارز این کشور، به روند رشد چند روز اخیر خود ادامه داد و باز هم جهش کرد. قیمت هر بیت‌کوین که دیشب برای اولین بار در ۶ ماه اخیر از ۶۰ هزار دلار فراتر رفته بود تا ساعت ۹:۲۶ صبح شنبه به وقت تهران ۱.۱۵ درصد دیگر جهش کرد و به ۶۲,۰۶۹.۳۶ دلار رسید. قیمت این رمزارز دیشب بیش از ۸ درصد جهش کرده بود. قیمت اتروم هم ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۳,۸۵۱.۸۴ دلار رسید. اخذ مجوز یک صندوق تجارت رمزارز که می‌تواند سرمایه‌گذاران بزرگی را به بیت‌کوین مرتبط کند، گام بزرگ و مهمی برای صنعت رمزارزها در آمریکا به حساب می‌آید. صندوق تجارت رمزارز «پروشیرز بیت‌کوین استراتژی» قرار است با چراغ سبز سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا از سه‌شنبه این هفته در بورس نیویورک شروع به کار کند.

تغییرات گسترده در بانک مرکزی؟

علی صالح آبادی که چهاردهم مهر امسال به سمت رئیس کل بانک مرکزی منصوب شد، به دنبال تغییرات گسترده در هیات عامل و معاونان بانک مرکزی است. یکی از این تغییرات، تغییر معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی است که براساس اطلاعات به دست آمده، ابوذر سروش، جایگزین مهران محرمیان خواهد شد، سروش از سال ۹۵ تاکنون عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات و معاون فناوری‌های نوین بانک توسعه صادرات بوده است. همچنین شنیده‌ها حاکی‌ است، سعید مستشار به جای ابوالفضل نجارزاده به سمت معاون اداری و مالی بانک مرکزی منصوب خواهد شد، پیش از این، مشتشار با حکم صالح آبادی که آن زمان مدیرعامل بانک توسعه صادرات بود، مدیرعامل بانک مشترک ایران- ونزوئلا شد و در دوران ریاست صالح آبادی بر سازمان بورس، با حکم وی مدیریت روابط عمومی سازمان بورس را برعهده داشت. رئیس کل بانک مرکزی به‌تازگی مسئول حراست بانک مرکزی را برکنار کرد، اما هنوز جانشینی برای این سمت تعیین نکرده است.
شنیده شده است به‌ زودی علی احمدی، مسئول حراست بانک توسعه صادرات، برای این سمت تعیین خواهد شد. پیگیری فارس حاکی است دامنه تغییرات رئیس کل بانک مرکزی به حوزه معاون ارزی، معاون نظارت و دبیر کل بانک مرکزی هم می‌رسد. طبق شنیده‌ها غلامرضا پناهی که در دوران مدیرعاملی عبدالناصر همتی در بانک ملی، معاون مدیرعامل در امور ارزی و بین‌الملل بانک ملی بود و پس از تصدی سمت ریاست بانک مرکزی توسط همتی، با حکم وی به سمت معاونت ارزی بانک مرکزی انتخاب شد، قرار است به‌زودی به سمت مدیریت شعبه بانک ملی در لندن منصوب شود، اما تا زمان تعیین فرد جدید به فعالیت خود برای این سمت ادامه خواهد داد.

لزوم هدایت نقدینگی به سمت پروژه‌های نیمه تعطیل

محمدجواد محقق، عضو هیات علمی دانشگاه علامه با انتقاد از رشد بی‌سابقه نقدینگی طی هشت سال گذشته و رسیدن آن به مرز حدود ۴ هزار هزار میلیارد تومان افزود: افزایش حجم نقدینگی سبب افزایش پایه پولی و ایجاد تورم در جامعه می‌شود. باید نقدینگی مدیریت شود و جلوی افزایش پایه پولی گرفته شود، زیرا رشد بی‌رویه تورم ضربه‌های جبران ناپذیری به اقتصاد می‌زند. یکی از اقداماتی که در دولت جدید انجام شده این است که جلوی افزایش پایه پولی از طریق اضافه برداشت بانک‌ها گرفته شده و به این ترتیب یکی از مبادی ورودی نقدینگی سرگردان که همچون سیل عمل می‌کند گرفته شود. با تدابیر صورت گرفته، پرداخت حقوق و مزایای دولت از سال آینده از طریق استقراض از بانک مرکزی انجام نخواهد شد.
 
وی در خصوص هدایت نقدینگی به سمت مولد اقتصاد افزود: دولت باید به تولید امتیازات خوبی ارائه کند و موانعی برای دلالی ایجاد کند تا نقدینگی به سمت تولید هدایت شود. برای بخش مولد باید امتیازات خاصی در نظر گرفته شود، در این صورت به راحتی می‌توانیم شرایط تحریم را پشت سر بگذاریم. نقدینگی باید به سمت پروژه‌های عقب مانده و نیمه تعطیل هدایت شود مثلاً یکی از این پروژه‌های نیمه تعطیل مسکن‌های دولتی است که نیمه کاره مانده و با هدایت به بخش مسکن می‌توانیم این بخش را فعال کنیم. امیدواریم با افزایش تحمل مردم و تدابیر دولت جدید، این شرایط طی چند سال آینده ترمیم شود. /صداوسیما
 

جهش قیمت فلزات در پی بحران انرژی

روند صعودی فلزات صنعتی جهان تحت تاثیر کمبود انرژی و کاهش تولید، کماکان ادامه دارد.

تولیدکنندگان فلزات از روی گرفته تا آلومینیوم و فولاد، به دلیل افزایش هزینه های انرژی که از افزایش قیمت فلزات فراتر رفته یا به دلیل محدودیتهای مصرف برق، تولید را محدود کرده اند. جدیدترین قربانی شرکت گلنکور، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان روی بوده که تولید سه کارخانه اش در اروپا را به دلیل افزایش قیمت برق کاهش داده شده است. قیمت روی در بازار فلزات لندن در واکنش به این خبر ۱۲ درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش در شش سال گذشته بود. آلومینیوم که تولید آن انرژی بر است هم افزایش قیمت داشت و رشد قیمت این فلز از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون به ۶۲ درصد رسیده است. مس هم روند صعودی خود را ادامه داد و به بیش از ۱۰ هزار دلار در هر تن رسید. رشد قیمتها در روز جمعه به دنبال صعود شاخص شش فلز پایه در بازار فلزات لندن به بالاترین حد تاکنون در روز پنج شنبه روی داد. اختلالات عرضه در مقطع حساسی برای اقتصاد جهانی پیش آمده اند و ریسک اختلالات بیشتر زنجیره تامین را تشدید کرده و نگرانی ها را نسبت به طولانی تر شدن ریسک های تورمی نسبت به پیش بینی های قبلی، برانگیخته اند.

محدودیتهای تولید در چین آغاز شد و این کشور مصرف برق برای صنایع انرژی بر را محدود کرد. این وضعیت اکنون به اروپا گسترش پیدا کرده و این منطقه به دلیل صعود کم سابقه قیمتهای گاز، با مشکلات نیرو روبه رو شده است. این وضعیت نگرانی های جدیدی را نسبت به تامین تقاضا برانگیخته است، زیرا افزایش هزینه مواد خام تهدیدی برای صنایع تولیدی در سراسر جهان به شمار می رود. شرکتهای تولیدی و صنعتی در سراسر جهان پیش بینی درآمدهایشان را در هفته های اخیر کاهش داده اند، در حالی که اقتصادهای بزرگ از آلمان گرفته تا انگلیس، رشد بسیار آهسته تر از حد انتظاری پیدا کرده اند.

 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
هرسال قدرت خريد كارمندان كم ميشه .اونوقت 10 درصدافزايش داده ميشه دراول سال وحالانگيم هر روز،هر ماه افزايش قيمت داريم.تا پايان سال كم كمش50 درصد افزايش تورم خواهيم داشت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
میر کاظمی نگفتند که دولت بدهی ۳۶۰ هزار میلیارد

تومان خودش به صندوق تامین اجتماعی را چه وقت و

چطور تسویه میکند ؟

بازنشستگان تامین اجتماعی منتظر افزایش و طرح همسان سازی حقوق خودشان هستند

...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
هیچ راهی جز مذاکره ندارید.اینا بازی با کلمات است که در نهایت پدر قشر ضعیف را در میاورد.
رضا
| Italy |
۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
اخوی این بدهی در نتیجه سو، مدیریت و فساد ایجاو شده و به هیچ وجه قابل پرداخت نیست اگر تامین اجتماعی اصولی اداره می شد الان به جای۳/۵ میلیون نفر ۳۵۰ هزار بازنشسته داشتیم و سن بازنشستگی هم ۶۵ سال بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
کارمندان رده پایین تو این چند سال اخیر رسما به گدایی افتادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
اونی که حقوق صد ملیونی میگیره باز هم ده ملیون افزایش حقوق خواهد داشت.
پاسخ ها
عجیب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
تو هم زور میزدی به جای تفریح و ...درس میخوندی و زحمت میکشیدی باسوادتر و خلاقتر میشدی حقوق بیشتر میگرفتی. یه عمر رفتی تفریح و سفر و عشق و حال با دیپلم شدی کارمند ساده حالا ادعا داری حقوق رییس کارخونه بهت بدن....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
اشتباهی مثبت دادم. الزاما تمام کسانی که حقوق بالا می گیرند ناحق نیست. همه را با یک چوب نرانید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
خلق پول توسط افزایش حقوق آدرس غلط دادن است علت اصلی خلق پول دادن برق و گاز و آب ارزان به شرکتهای پتروشیمی و فولادی و سیمانی و سایر شرکتهایی است که درآمد دلاری دارند اما خدمات دولتی را ریالی پرداخت میکنند و علیرغم درآمد دلاری به اسم حمایت از تولید دولت معظم مالیاتشان را از سالهای قبل هم کمتر کرده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
جوک امسال :افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می‌کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می‌شود.
فریب بزرگ هر سال :برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند، تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.
تا کی میخوایید مردم رو گول بزنید ؟
آخه حقوق کارمند کجای اقتصاد رو متورم میکنه ؟ این حقوق های ناچیز که رقمش نصف یک اختلاس هم نمیشه ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
کلا هر چه به نفع ملت است را عامل تورم و گرانی می دانند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
اینطوری کارمندان هم تلافی میکنن.....بخواد فشار به کارمندان بیارین فساد اداری و زیرمیزی زیادتر میشه ..این وسط کارمندای حلال خور ضرر میکنن...خود دانید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
کارمندا یه درصد کوچیکی از جامعه ان که دریافتیشون در مقابل هزینه کردهای دولت و بریز و بپاش مدیران عددی نیست ...چطور دریافتی ناقابل همین عده کم میتونه تورم ایجاد کنه ؟...میشه توضیح بدین چطور حساب میکنید؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
چطور حقوق های بالا تو امارات و... باعث تورم نیست؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
صحبت من درمورد افزایش حقوق مدیران نجومی بگیر که ماهیانه بالای 30تومن میگیرند نیست ولی یک فردی با تحصیلات بالا درمجموعه ای مدیر بوده واین مورد هم قطعا نسبت به بالادستی خود پاسخگو هم بوده ونمیشود حقوق این مدیررا با پرسنل جز ان اداره برابر یا اختلاف را کم کنیم دراینصورت میشود گفت فرقی بین تحصیلکرده وغیرتحصیلکرده نیست این خودش بیعدالتی هست مثال چطور میشود افسرارشد از سرگرد به بالا که بازنشسته هست الان درحدود 10تومن حقوق میگیرد باید با یک درجه دار بازنشسته یکی شودادارات دیگرهم بدین منول هست بنظر من تا ازحقوق 2میلیون تومن تا10لیون باید 30درصد ازحقوق10نومن تا 150تومن 25درصداز 15تومن به بالا10درصد افزایش پیداکند
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
امسال افزایش حقوق باز نشسته ها حداکثر ۲۵ درصد وتورم در حال حاضر ۷۰ درصد عقب افتادی حقوق ها حداقل ۴۵ درصد چطوری وکیاین قابل جبران خواهد بود وتا اخر سال هم معلوم نیست تور تا بکجا بالا خواهد رفت .در صورتیکه طبق قانون قرار بود حقوق ها متناسب با تورم افزایش یابند .پس چرا قانون را اجرا نمی کنید ودنبال بهانه وایراد می گردین ولی برای بقیه کاری ها وپول پاشی ها همیشه پول هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
اقای میرکاظمی واقعا درکشورزندگی نمیکنید تورم همین که شماها روی کار اومدید چنددرصد افزیش داشته است؟ موقع افزایش حقوق میشود چرتکه میندازید وبارتورمی درجامعه دارد؟ اقای میرکاظمی برابر نظام هماهنگ حقوق افزایش حقوق کارکنان دولت باید 10درصد بییشتر ازتورم کشورباشد حالا هی چرتکه بندازید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
آماده برای افزایش قیمت ها در سال آینده

ترفند دولتها همیشه همین بوده

۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش حقوق و در عوض افزایش ۸۰ درصدی کالاها
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
جالب است . در کشوری زندگی میکنیم که 65 درصد تورم رسمی داریم ولی واقعیت بالای 200 درصد است و مسولین با افتخار اعلام میکنند که خقوق ها حدودا 10 درصد افزایش میاید . در کشوری که حتی اجناس دولتی بالای 60 درصد گران میشود چگونه مردم باید زندگی کنند . مثلا برق منزل من همیشه 90 تا 95 هزارتومان میامد ولی این سری 428 هزارتومان امده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
بجای چاپ اسکناس بدون پشتوانه و افزایش کاذب حقوق کارمندان، تورم لجام گسیخته را مهار کنید. واقها در حال نابود شدن هستیم.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
هیچ دلیل ندارد کسی که تازه سر کار آمده یا سابقه ی کار کمی دارد با کسی که بیش از بیست سال زحمت کشیده برابری کند یا مقایسه شود. ما هم در زمان خودمان و هنگام شروع به کار در مقایسه با افراد با تجربه حقوق کمتری گرفته ایم و شرایط سختی را پشت سر گذاشتیم حالا با این تفکر و نگاه سطحی هم تجربه و هم سختیهای پشت سر گذاشته شده و پیش روی افراد باسابقه نادیده گرفته می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
عامل تورم مشخص شد ....کارمندا
ناشناس
|
-
|
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
آخه چرا الکی هنوز نه خبری نیست تیتر میزنید برید بازار قیمت خیلی وحشتناک داره میره بالا تر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
افزایش حقوق پلکانی دیگه بسه!
به اندازه کافی توی این چند سال حقوق افرادی رو که بالا می گرفتند پائین کشیدید و به حداقل نزدیک کردید!
حقوقها باید به اندازه تورم 60 درصدی یا بیشتر برای جبران سالهای قبل برای همه اضافه بشه
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
اگه کارمندان دولت محدود هستند چرا افزایش حقوق آنها رو کل جامعه تاثیر میزاره ؟ چرا افزایش حقوق کارمندان براتون اینقدر مشکل میشه
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
بووووووووررررررررس
مثبت ۴۰۰۰۰
روسای جدید بوووووووورس حسابی پرقدرت روز اول را ظاهر شدند
تاسف انگیزه این گونه پایین و بالاکردن بورس یک کشور
اقایون دست از اقدامات نمایشی بردارید
هفته پیش که بورس کامل نزولی
این هفته صعودی ؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
اصلا حقوق رو ده میلیون درصد افزاش بدید . تا کی سرتون رو زیر برق میکنید ؟ وقتی تورم رو نتونستید مهار کنید افزایش حقوق چه فایده ای داره ؟
صادقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
میرکاظمی جون : اگه میتونی جلو تورم رو بگیر ، یکسال تورم مملکت رو صفر کن بعد افزایش حقوق رو هم کنسل کن. مثلا شما از طرف سازمان برنامه و بودجه حرف میزنید؟! یکم تو ایران زندگی کن ، برو از سر کوچتون خیار و گوجه و گلابی بخر تا قیمتها دستت بیاد بعد بیا از افزایش حقوق کارمندان صحبت کن و نظر بده.
پاسخ ها
رضا
| Italy |
۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
راه صفر کردن تورم عدم افزایش حقوق،عدم پرداخت سود بانکی،حذف یارانه های انرژی و قیمت گزاری دستوری همه چیز،افزایش ۱۵ ساله سن بازنشستگی،اخراج ۷۵ درصد نیروهای مازاد دولت،و تعطیل کردن و خصوصی کردن شرکت های زیان ده دولتی کی مرد این عمل است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
قبول داریذ همشون یه چیزی راتکرار میکنن؟این دولت واون دولت هم نداره وضعیت که خراب وتحریم باشه هرکاری کنی همین وضعه
غلامحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
حقوق قرون قرون زیاد بشه از آن طرف قیمت اجناس و خدمات را تومن تومن از مردم بگیرید مسخره کردید ما را جالب هست یک عده می گویند قیمت بنزین فلان جا اینقدر هست ماهم باید قیمت بنزین و سوخت مثل آنها باشد آخر مرد حسابی تو مثل اونا حقوق میدی که قیمت سوخت را مثل اونا می خواهی بکنی بخدا بس هست از نجابت مردم ایران سواستفاده نکنید
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
خوب است جناب ریسی یکبار شعار های انتخاباتی خود را مرور کند با تورم ۵۰ درصد افزایش ۱۰ درصد یعنی چه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
لابد 10درصد مردم عادی 30درصدخودتون و اطرافیانتون
اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
جناب میر کاظمی کسی که کور سویی دید دارد می بیند که تورم بالای 50درصد است حالا شما 10درصد را از کجا درآوردید برایه افزایش حقوق که آنهم به زعم شما بار تورمی برایه کل جامعه دارد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
تلاش برای حداقل افزایش حقوق...
اقا اینکه تلاش نمی خواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
از نظر اين مسئولين تواين كشور فقط افزايش حقوق باعث تورم مي شود هنر اينها فقط فشار به قشر حقوق بگير است
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
سلام بنده در سال 1366 ده هزار تومان درآمد داشتم مستاجر ودو نفر از خانواده ما تهران دانشجو بودیم،با مادر و فرزند خردسالم در شهرستان زندگی میکردیم یعنی دو هزینه زندگی به ما تحمیل میشد. ار آن در آمد هم پس انداز داشتیم ولی حالا با ده میلیون درآمد هم کسری داریم.
لذا یک پیشنهاد به رئیس جمهور عزیز و هیئت محترم دولت دارم : لطفا بجای افزایش حقوق دو قشر بدبخت کارمند و کارگر در فکر بازگشت به ارزش پول ملی باشید. چون افزایش حقوق پیامدی جز تورم و بی ارزشی پول ملی، دستاوردی نخواهد داشت . تجربه سالها متمادی گواه ادعای حقیر می باشد.
با احترام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
اول--حقوق کارمندان طبق قانونی که متاسفانه شما به آن هیچوقت توجه نمیکنید می بایستی حداقل معادل تورم افزایش یابد البته تورمی که در طول سال ثابت باشد نه اینکه اول سال 30 درصد باشد وهرماه 10 درصد به آن اضافه شود وظرف دو سه ماه بشود 60 درصد
دوم-- آیا گران شده تخم مرغ ،سیمان ،لبنیات،برنج ،خریدخانه ،اجاره خانه،لوازم خانگی ،ماشین ،دلار......درطول سال وهرکدام چندین بارگران شده همگی بخاطر افزایش حقوق کارمندان هست ؟ دولت طبق قانون موظف هست حداقل معادل تورم حقوق را افزایش دهد
سوم---لطفا قبل از بیان این مطالب حداقل با یک اقتصاد دان مشورت کنید بد نیست که ریشه تورم چیست
چهارم ---لطفا مشکل تورم را ریشه ای واساسی حل کنید وآن را به زیر ده درصد واقعی بیاورید وحقوق کامندان را 5 درصد اقزایش دهید اول باید تشخیص داد بعد درمان کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
فقط با روح و روان مردم بازی می‌کنید.
فرهنگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
اقایان متولی برنامه و بودجه چرا پاداش بازنشستگان فرهنگی را علارغم گذشت بیش از یک سال و نیم نمی دهید این پول کجاست؟ و کجا هزینه شده است؟ چند ماه دیگر قصد دارید پول بازنشستگان نیازمند را هنوز نگهدارید؟ ایا یک سال و نیم پول را نگه داشتید بس نیست؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
برو اگه می تونی رای ات را پس بگیر. خود کرده را تدبیر نیست.
ناشناس رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
آقای میر کاظمی دقت کن درست تجزیه و تحلیل کن. فکر کن و بعد حرف بزن .... این همه معادن و درآمد دولتی فقط زورت به کارمندان رسیده و تازه مصوب مجلس و عرف اقتصادیست حقوق براساس تورم باید افزایش پیدا کنه. چون حقوق خودتان بالاست و شامل افزایش نمیشه
در نتیجه به گلوی کارمندان فشار دهید.
آقای میرکاظمی یه کمی برو روبروی آینه و با خودت حرف بزن.
آقای میرکاظمی جامعه را دچار سردرگمی نبر.
آقای میرکاظمی دقت کن با کارمندان بهتر باش که اگه ناله کنند بدبخت دنیا و آخرت میشی.
K
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
مملکتی که یه نگهبان زندان با دیپلم ۱۷میلیون حقوق بگیره وبقیه کارمندان ادارات دیگه با مدرک کارشناسی به بالا زیر ۱۰میلیون بگیره کجا توش عدالته؟!ولی انشاا...جناب میرکاظمی جلو این بی عدالتی و بی حسابی رو خاهن گرفت...خدا خیرتون بده جناب میر کاظمی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
بنده هم با 21 سال سابقه کار وپست کارشناسی 5200 دریافتی دارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
نصف بیشتر کارکنان دولت اضافه هستند، انها را اخراج کنید به بقیه برسید برای چی هی هزینه دولت را بالا میبرید، هزینه این دولت پر خرج نا کارآمد را باید ما بپردازیم. اصلا صرفه جویی در دولت مفهوم ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
خوب بسم الله از خودت شروع کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
‌ایا فردی‌که‌بیشتر‌تحصیل‌کرده‌است‌گناه‌کرده‌است‌درثانی‌تورم‌برای‌کل‌افراد‌کشور‌است‌نه‌یک‌عده‌خاص‌این‌هم‌از‌عجایب‌است‌که‌گرانی‌وتورم‌کلی‌ولی‌افزایش حقوق‌پلکانی‌‌فقط‌باید‌تاسف‌خورد‌از‌این‌همه.ناعدالتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
مگر طبق قانون افزایش حقوق نباید حداقل به اندازه تورم باشد یکی به اینها بگه وقتی تورم 60 درصد است چطور می خواهی با 10 درصد جبران کنی مگر رئیس جمهور یکماه پیش نگفت حقوق ها باید به اندازه تورم زیاد شود
firooz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
با اين روش اضافه حقوق دادن اقايان كاري كرده اند كه كسي در محيط كاري خود حاضر نيست مسئوليت بپذيرد.
جناب ميركاظمي !!! مگه اضافهحقوق جهت جبران گوشه اي از تورم لجام گسيخته اين مملكت به حقوق بگير داده نميشه؟
چرا آنكه سوابق كاري و تحصيلات و مسئوليت بالاتري دارد بايد چوب سوئ مديريت ديگران را بخورد؟ چهكسي مسئول تورم است ؟ كامند يا مديريت كلان مملكت؟
چرا از جيب مردم جهت جبران ناملايمات اقتصادي مايه مي گذاريد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
از سال 96 افزایش حقوقها پلکانی بوده و به دو قسمت حداقلی بگیر و سایر گروهها تقسیم کردید و حقوقهای بالا را به حداقل بگیرها نزدیک کردید ضمن اینکه حقوق ها و حقوق حداقل بگیرها را بسیار کمتر از تورم رسمی افزایش دادید!
با این نوع افزایش حقوق به دنبال چه نوع عدالتی هستید؟!
این عادلانه است کسی که دارای تجربه و مهارت و سنوات کاری بیشتر است باید از کسیکه تازه استخدام شده حقوق بیشتری دریافت دارد پس چطور شما اینکار را ناعادلانه می بینید؟!!! و می خواهید زحمت سالها تلاش یک فرد را نادیده گرفته و حقوقش را به حقوق فردی با تجربه و سنواتی کمتر برسانید؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
ما حقوق بگیران کم درآمد همیشه مورد ظلم واقع شدیم الان چند ماه است که حقوق من به بیستم ماه نمیرسد ...
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
ایکاش بودجه همه کشور ها رو بررسی کنند تا ببیند چگونه با کارکنانش رفتار می کنند ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
حقوق های کمتر از 10 تومن باید 30 درصد افزایش داشته باشه
رایان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
آقای میر کاظمی اگه می دونید افزایش حقوق ۵ درصد عنوان کنید بهتر نیستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت
Aa
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
واقعا چه عدالتی نمیدونم خجالت نمی کشید تورم سیصد درصد افزایش حقوق ده درصد
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
حقوق بازنشسته هارا زیرخط فقر میباشند درست کنید واقعا که جلوی حقوق های نجومی را بگیرید هرکه بپرسند کارمیاید قشر کارمند باید ضرر کند حقوق ۴۰ و۵۰ میلیونی رامهارکنید نهفشار دوطبقه ضعیف با تورم صد درصدتورم و گرانی درست کنید خط فقر ۱۲ملیون ببینید چه میکنید با مردم
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
هر سال چون تورم تا آخر سال به نهایت بالا رفته برای کمک به حقوق بگیران یک درصدی به حقوق آنان افزوده می شود نه اینکه بافزایش تورم بجهت چند درصد افزایش حقوق بالا می رود! عاعبت طرح شما را هم تا چند ماه دیگر خواهیم دید ولی کمسیون اصل نود آماده باشد تا در صورت ایجاد خسارت به مردم و کشور به وظیفه خود عمل کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
طبق قانون مصوب مجلس افزایش حقوق بایستی به اندازه نرخ تورم رسمی کشور باشد و این قول آقای رئیسی نیز در بازه تبلیغات انتخابات بود.
40 سال هست که حقوق ها و دستمزد ها چند برابر پایین تر از نرخ تورم رسمی بسته میشود و این ظلم آشکار به حقوق بگیران هست و این به فقیر تر شدن بیش از پیش این قشر منچر شده است........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
آقای میر کاظمی افزایش برابر قانون همان نرخ تورم باشد کافی ایست خودتان را به زحمت نیدازید
خاوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
در شرایطی که میلیون ها نفر بیکار دستفروش و فقیر وجود دارد دولت نباید حقوق کارمندان را افزایش دهد . حقوق بیش از 10 میلیون برای افرادی که نهایت کارشان گفتن : "برو یک کپی بیاور " است ، اجحاف در حق مردم است. مدیران هم که روزانه چند کاغذ پاراف می کنند و می نویسند طبق مقررات اقدام شود و ده ها میلیون حقوق و مزایا تعلق می گیرد. تورم و مشکلات اقتصادی ایران نتیجه ی کارمند سالاری است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آبله میمونی متروپل آبادان پارچین سامانه یکپارچه فروش خودرو حسن صیاد خدایی
وب گردی