معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد ۶/ ۳‌درصدی شاخص کل پایان یافت و توانست از میانه ابرکانال ۴/ ۱‌میلیون واحد عبور کند. با این حال سهامداران حقیقی همچنان ترجیح دادند فروشنده باقی بمانند.
کد خبر: ۱۰۸۰۸۸۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۷ 09 October 2021

به گزارش بورس تابناک، به این ترتیب در مجموع دادوستدهای هفته منتهی به ۱۴مهرماه، سهامی به ارزش ۵۵۵‌میلیارد تومان از سبد سهامداران حقیقی به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد تا بازیگران خرد بورس تهران برای ششمین هفته متوالی به فعالیت در زمین فروش سهام ادامه دهند. با وجود رشد میانگین قیمت سهام و پشتوانه‌های بنیادی اما به نظر می‌رسد از یکسو هراس بورس‌بازان حقیقی از افول مجدد قیمت‌ها و از سوی دیگر انتظار برای انتشار عملکرد فصلی بنگاه‌های بورسی، مهم‌ترین دلیل تعلل سرمایه‌ این دسته از بازیگران بورسی به گردونه معاملات سهام است.

  عملکرد بازیگران در صنایع بورسی

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۱۴مهرماه در حالی به پایان رسید که از ۳۸ گروه فعال بورسی، در ۱۴ صنعت شاهد ثبت خالص خرید مثبت سهامداران حقیقی بودیم و در مقابل این دسته از بازیگران سهام ترجیح دادند سهام خود را در ۲۵ گروه دیگر به فروش برسانند. در این میان بیشترین اقبال حقیقی‌ها به زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی معطوف شد. در میان فلزی‌ها، این «خراسان» بود که بیش از سایرین در مرکز توجه سهامداران خرد قرار گرفت. به هر روی در مجموع دادوستدهای هفته گذشته، شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۳۲‌میلیارد و ۸۵۶‌میلیون تومان از زیرمجموعه پتروشیمی در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. رشد بهای جهانی نفت و گاز از مهم‌ترین دلایل ورود سرمایه‌های حقیقی به سهام پتروشیمی بود. پس از آن نوبت به صنعت کانه‌های فلزی رسید تا در لیست خرید سهامداران خرد جای بگیرد.

در این راستا معدنی‌ها معاملات هفتگی خود را با خالص خرید ۵۸‌میلیارد و ۲۹۷‌میلیون تومان حقیقی‌ها به پایان رساندند. سومین گروهی که در لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفت، صنعت مواد و محصولات دارویی بود. افزایش زمزمه‌های قطعیت یافتن حذف ارز ۴۲۰۰ از مهم‌ترین عواملی است که موجب توجه حقیقی‌ها به سهام دارویی شده است. جایی که شرکت‌های تولیدکننده دارو یک به یک از افزایش نرخ محصولات خود به دلیل تغییر مبنا از ارز دولتی به نیمایی خبر می‌دهند. به این ترتیب طی معاملات هفته گذشته بورس تهران، سهامی در گروه مواد و محصولات دارویی به ارزش ۴۳‌میلیارد و ۲۲۰‌میلیون تومان به سبد سهام حقیقی‌ها افزوده شد. در آن سوی بازار فلزی‌ها با خالص فروش ۲۵۷‌میلیارد و ۱۳۶‌میلیون تومانی سهامداران خرد مواجه شدند. پس از آن بیشترین خروج پول حقیقی از زیرمجموعه‌های بانکی به میزان ۱۴۷‌میلیارد و ۲۴۴‌میلیون تومان رقم خورد. شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و با جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۱۰‌میلیارد و ۱۰۷‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی مواجه شدند.

  سهامداران فعال در روزهای هفته

شنبه: معاملات اولین روز کاری هفته گذشته با رشد ۲/ ۵‌درصدی شاخص کل استارت خورد و سهامداران خرد نیز خالص خرید ۲۱۹‌میلیارد و ۵۶۷‌میلیون تومانی را رقم زدند. صعود بهای نفت و گاز طی دادوستدهای آخرین روز کاری هفته گذشته بازار جهانی (جمعه ۹ مهر) سبب شد تا بورس‌بازان حقیقی توجه ویژه‌ای به سهام پتروشیمی داشته باشند.

از این رو طی دادوستدهای این روز شاهد ورود ۲۵۴‌میلیارد و ۹۶۳‌میلیون تومانی سرمایه‌های خرد به زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی بودیم. پس از آن نوبت به معدنی‌ها رسید تا شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۸۵‌میلیارد و ۸۰۷‌میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی باشند. پالایشگاه‌های بورسی نیز با تجربه شرایطی مشابه، شاهد ثبت خالص خرید ۴۳‌میلیارد و ۲۵۰‌میلیون تومانی از سوی سهامداران حقیقی بورس تهران بودند. در آن سوی بازار سه گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، فلزات اساسی و سیمانی‌ها با بیشترین خروج سهامداران حقیقی مواجه شدند. در مجموع سه گروه مذکور سهامی به ارزش ۹۹‌میلیارد و ۶۳۸ میلوین تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد.

یکشنبه: رشد نماگرهای بورسی در دومین روز هفته نیز ادامه یافت اما شاخص کل به رشد ۲/ ۰‌درصدی بسنده کرد. عقب‌نشینی تقاضا سبب شد تا سهامی به ارزش ۴۰۹‌میلیارد و ۵۸۶‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شوند. روز یکشنبه در میان صنایع فعال بورسی، در مقابل ورود سرمایه‌های حقیقی به ۱۲ صنعت، سهامداران خرد در ۲۷ گروه فروشنده بودند. در این میان بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها در زیرمجموعه‌های گروه فلزات اساسی به میزان ۱۰۶‌میلیارد و ۷۰۸‌میلیون تومان رقم خورد. پس از آن نوبت به شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی رسید که شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۷۵‌میلیارد و ۹۸۰‌میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشند. پالایشی‌ها نیز در روندی مشابه شاهد خروج ۶۱‌میلیارد تومانی سهامداران خرد بودند. در آن سوی بازار دو گروه خودرو و موداد دارویی مورد توجه بورس‌بازان حقیقی قرار گرفتند. به این ترتیب طی دادوستدهای دومین روز کاری هفته، در میان سهام خودرویی شاهد ثبت خالص خرید ۳۹‌میلیارد و ۸۰۴‌میلیون تومانی از سوی سهامداران خرد بودیم. تولیدکنندگان دارویی نیز با جابه‌جایی سهامی به ارزش ۹‌میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شدند.

دوشنبه: شاخص کل بورس تهران روز دوشنبه رشدی ۵/ ۰‌درصدی را ثبت کرد اما حقیقی‌ها فروشنده ماندند و شاهد خروج ۱۸۸‌میلیارد و ۶۵۱‌میلیون تومانی سرمایه این دسته از بورس‌بازان از گردونه معاملات سهام بودیم تا کمی از فشار فروش سهامداران خرد کاسته شود. در این روز لیست خرید حقیقی‌ها معطوف به ۱۴ صنعت شد و در مقابل شاهد ثبت خالص فروش مثبت این دسته از بورس‌بازان در ۲۳ گروه بودیم. دارویی‌ها با ورود ۳۷‌میلیارد و ۷۶۷‌میلیون تومانی سهامداران خرد صدر لیست خرید این دسته از معامله‌گران را به خود اختصاص دادند و رتبه بعدی نیز به بانکی‌ها اختصاص پیدا کرد. این گروه در جریان دادوستدهای روز دوشنبه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۲‌میلیارد و ۴۷۷‌میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در آن سوی بازار اما شرکت‌های کامودیتی‌محور در لیست فروش سهامداران خرد جای گرفته‌اند. در صدر این صنایع، گروه فلزات اساسی با خالص خروج ۶۸‌میلیارد و ۷۸۶‌میلیون تومانی حقیقی‌ها مواجه شد و پس از آن پتروپالایشی‌ها جمعا شاهد جابه‌جایی ۱۰۲‌میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

چهارشنبه: در آخرین روز کاری هفته گذشته شاخص کل باز هم صعودی بود اما رمق چندانی نداشت. در این روز نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با رشد ۲/ ۰‌درصدی همراه شد اما جریان ضعیف تقاضا سبب شد تا حقیقی‌ها خالص فروش ۱۷۶‌میلیارد و ۳۷۸‌میلیون تومانی را ثبت کنند. در روز پایانی هفته در مقابل ورود سرمایه‌های حقیقی به زیرمجموعه‌های پالایشی، شاهد ادامه خروج این دسته از معامله‌گران از دیگر گروه‌های کامودیتی‌محور بودیم.

به این ترتیب روز چهارشنبه پالایشگاه‌های بورسی در مجموع خالص ورود ۶۸‌میلیارد و ۱۶۶‌میلیون تومانی را تجربه کردند. دستورالعمل جدید وزارت نفت برای خوراک دریافتی پالایشگاه‌ها و افزایش تخفیف در نظر گرفته شده از مهم‌ترین دلایل افزایش توجه سهامداران خرد به سهام پالایشی بود. در ادامه نیز گروه دستگاه‌های برقی، کانی غیرفلزی و سایر واسطه‌گری‌های مالی در رتبه‌های بعدی لیست خرید حقیقی‌ها قرار داشتند. در مجموع روز چهارشنبه شاهد ورود سرمایه‌های خرد به ۱۶ گروه در مقابل خروج از ۲۲ صنعت بودیم. در صدر لیست فروش حقیقی‌ها اما گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با خالص فروش ۶۰‌میلیارد تومانی خودنمایی می‌کرد. فلزی‌ها نیز طی دادوستدهای این روز با خروج ۵۲‌میلیارد و ۸۶۴‌میلیون تومانی حقیقی‌ها مواجه شدند. پتروشیمی‌ها نیز در شرایطی مشابه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۳۲‌میلیارد و ۹۸۹‌ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی کوهرنگ