بازدید 3817
اوپک و متحدانش برای تولید نفت به میزان کافی در اوت به منظور تامین تقاضای جهانی همچنان با مشکلاتی روبرو بودند که احتمالا به فشار صعودی بر قیمتها می افزاید.
کد خبر: ۱۰۷۷۹۰۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵ 22 September 2021

اوپک پلاس از برنامه افزایش تولید نفت عقب ماند

به گزارش ایسنا، چندین عضو اوپک پلاس شامل نیجریه، آنگولا و قزاقستان در ماههای اخیر برای افزایش تولید به سختی تقلا می کردند که ناشی از سالها سرمایه گذاری اندک یا فعالیتهای تعمیراتی بزرگ بود که به دلیل شیوع همه گیری ویروس کرونا انجام آنها به تاخیر افتاده بودند.

تقلب و تولید بالاتر از سقف تعیین شده همواره یکی از مشکلات اصلی اوپک بوده است اما این وضعیت در سالهای اخیر که سرمایه گذاریها در راستای گذار انرژی به سوی منابع انرژی تجدیدپذیر  گرایش پیدا کرده اند، تغییر کرده است.

با وجود رشد تجدیدپذیرها، جهان همچنان میزان زیادی نفت مصرف می‌کند که عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان بزرگ منطقه خلیج فارس را برای تولید بالاتر در سالهای آینده تحت فشار بیشتری قرار می دهد.

دو منبع آگاه اوپک پلاس روز سه شنبه به رویترز گفتند نرخ پایبندی اوپک پلاس به توافق محدودیت عرضه در اوت به ۱۱۶ درصد افزایش پیدا کرده است. این آمار که شامل مکزیک نمی‌شود در ژوییه ۱۰۹ درصد بود. نرخ پایبندی اوپک پلاس در حالی افزایش پیدا کرده که اعضای این گروه توافق کرده اند تولید جمعی ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از اوت تا دسامبر افزایش پیدا کند.

ناتوانی برخی از اعضا برای افزایش تولید به سطح توافق شده نشان می دهد که همزمان با ادامه برنامه اوپک پلاس برای افزایش ماهانه تولید و خاتمه دادن تدریجی به محدودیت عرضه ای که از سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته شد، یک شکاف عرضه شکل می گیرد. اگر تقاضا واقعا بهبود پیدا کند و از سطح پیش از شیوع همه گیری ویروس کرونا فراتر رود که بنا بر پیش بینی ها، چنین اتفاقی به زودی در سه ماهه دوم سال آینده می افتد در این صورت فشار بر تولیدکنندگان بزرگی مانند عربستان سعودی افزایش خواهد یافت.

اوپک و متحدانش شامل روسیه اوایل ماه جاری با افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه در روز در اکتبر موافقت کردند. آمار تولید برای اوت نشان می دهد که تولیدکنندگانی که از برنامه تولید عقب هستند اعضای آفریقایی اوپک شامل نیجریه و آنگولا و عضو غیراوپک شامل قزاقستان هستند.

کمبود سرمایه گذاری، عدم اکتشاف و خروج بعضی از غولهای نفتی مانع تلاشهای آنگولا و نیجریه برای افزایش تولید شده است و این مسئله در آینده نزدیک همچنان روی تولید کشورهای غرب آفریقا تاثیر می گذارد.

عاملی که مانع تولید بالاتر قزاقستان شده، فعالیت تعمیراتی در میدان تنگیز بوده که بزرگترین میدان نفتی این کشور بوده و از اوایل اوت تا اواسط سپتامبر ادامه داشته است.

کمیته فنی مشترک اوپک پلاس که عوامل بنیادین بازار را ارزیابی می‌کند قرار است ۲۰ سپتامبر و پیش از دیدار چهارم اکتبر وزیران گروه تشکیل جلسه دهد و انتظار می رود در این جلسه آمار پایبندی به توافق نفتی نهایی شود.

احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق یکشنبه هفته جاری اظهار کرد: اگر قیمتها در سطوح فعلی بمانند، انتظار می رود اوپک و متحدانش برنامه افزایش تولید برای نوامبر را تصویب کنند. این به معنای افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز دیگر در نوامبر است.

بر اساس گزارش رویترز، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی هم دیدگاه مشابهی داشت و در حاشیه کنفرانس گازتِک دوبی گفت: نیازی نمی بیند توافق تولید فعلی اوپک پلاس تغییری پیدا کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی شهرآورد تهران
آخرین اخبار